Yertrsk Jer MeTemnail naar Oost-Infi. BUITENLAND. bestemd voor 400 mannen, is, naar men verneemt, door den architect-ingenieur voor de gevangenissen en gerechtsgebouwen gemaakt. Zooveel mogelijk is van al het bestaande partij getrokken en wanneer de vereischte gelden door de Staten-Generaal worden toegestaan, zal de inrichting omstreeks Juli van het volgende jaar in gebruik genomen kunuen worden. In de Rijka-postspaarbank is van 21 tot 30 Nov. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruiin f 29,121, over de geheele maand ruim f 80,186, sedert de invoering met 1 April jl. ruim f 775,478. Be bisschop van Roermond, Paredis, is zeer lijdende, waardoor de krachten van den 86jarigen geachten grijsaard sterk verminderen. De stoomboot Castor, met 240 landverhuizers, van Amsterdam naar New-York, is te Plymouth binnengeloopen, na 21 dagen reis en in beschadigden toestand. Gedurende de vreeselijke stormen van 23 November werden de tweede stuurmau en twee matrozen van dek in zee geslingerd en verdronken. Be passagiers zijn veertig uren achtereen aan het pompen geweest. Na herstel van schade zou de Castor de reis voortzetten. Het schip had den 11 November jl. Amsterdam verlaten met 282 koppen. De dochter van den Belgischen gezant te 's Hage, baron d'Anethan, begeeft zich in het huwelijk met den graaf Amaury d'Ausemborg. De vader van den laatstgenoemde is kamerheer van onzen Koning en bewoond in het groot hertogdom Luxemburg het kasteel d'Ausemborg Reeds in de 17e eeuw waren beide familien d'Anetban en d'Ausemborg aan elkander door huwelijks-verbinte- nissen vereenigd. De Nederlanders, die Parijs bewonen, hebben aldaar een vereeniging opgericht, genaamd Cercle Neerlaudais. De voorzitter dezer vereeniging is de heer Brandes, sedert lang te Parijs gevestigd. Onder de leden telt men o. a. de heeren Van Lier, Ned. consul en Van Zuylen van Nyeveldt, buitengewoon gezant van Nederland te Parijs. De „Rotterdamsche Lloyd" zal met 1882 haar vierweekschen maildienst van Rotterdam naar Java, via Southampton en Marseille, in een dienst om de 3 weken veranderen. Haar vloot zal dan bestaan uit de mailbooten„Zuid-Holland," ^Utrecht," ^Noord-Holland," „Limburg," „Gekler- land," „Drenthe" en „Zeeland." De »Zuid-Holland," de prachtige nieuwe boot van bovengenoemde Maatschappij, wordt spoedig uit Engeiand te Rotterdam verwacht. Zij doet heden haar proeftocht en zal 7 Jan. a. s. naar Java vertrekken. De cholera is te Soerabaja en te Samarang zeer verrainderd. Ook te Batavia is verbetering te bespeuren; de dagelijksche getallen worden kleiner. Op 17 October overleden 61 inlanders en 1 Europeaan; 18 October overleden 52 inlanders; 19 October 51 inlanders en 3 Europeanen. POSTER IJ EN. Vi& Napels, (Fransche mail) 9 Dec. 7,30's avonds. Via Napels, (Maats. Nederl.) 12 Dec. 7,30's avonds. ViS, Brindisi, 15 Dec. 5,35 's avonds. ViS Amsterdam, 16 Dec. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. RECHTSZAKEN. Arroudisseiuents-rechtbank te Hiddelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 3 December de volgende vonnissen uitgesproken A. d. C., oud 13 jaar, arbeider te Koewaoht, ter zake van eenvoudige diefstalveroordeeld tot een celstraf van 3 dagen. A. d. C., oud 13 jaar, arbeider te Koewacht, ter zake van diefstal in een bewoond huisveroord. tot eene gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 3 jaren. lo. D. d. B., 2o. D. d. F., 3o. A. D., arbeiders te Axel, ter zake van diefstal bjj nacht door 3 personen op een plaats die niet als bewoond huis wordt aange- merkt of daarmede geljjk gesteld, te zamen en in vereeniging gepleegd veroord. de eerste tot een celstraf van 1 raaaud, de tweede en derde ieder tot een celstraf van 15 dagen. De heer De Kerchove, die sedert 1858 burge- meester te Gent was, heeft wegens zijn zwakke ge- zondheid zijn ontslag ingediend. De raad heeft zijn leedwezen hierover betuigd en besloten uit er- kentenis voor al hetgeen hij voor zijn geboortestad heeft gedaan, zijn marmeren buste iu de raadzaal en zijn portret in steendruk in alle gemeentelijke inrichtingen te plaatsen. Op dit oogenblik zijn thans drie groote steden zonder BurgemeesterBrussel, Gent en Bergen. Een stontmoedige diefstal is te Antwerpen ge pleegd, in den goudsmidswiukel van den heer Sauer- esssig, op de Groote Markt. Genoemde heer was afwezig en zijn vrouw en dienstbode waren alleen tehuis in de kamer naast den wmkel. Eensklaps hoorden zij twee hevige slagen op de glasruit, die in stukken sprong. Een kerel stak de hand door de opening en nam in de haast alfes weg wat onder zijn bereik was. Zij snelden aanstonds naar buiten en zagen den diet vluchten naar de Hand- schoenmarkt, waar een ander persoon hem scheen af te wachten. Hij Btak dezen iets iu de hand, waarop de ander spoedig verdween. Op het geroep van de vrouw des huizes en de meid, waren twee heeren toegcsneld, die er in slaagdeu den boos- wicht te vatten nog met het werktuig in de han- den waarmede hij de ruit had ingeslagen. Het was een ijzeren werktuig, dat hij gestolen had uit een in aanbouw zijnd huis. Bij nader onderzoek blijkt det de dief 6 ringen gestolen heeft ter waarde van 300 fr., waarmede zijn medeplichtige verdwenen is. De schade echter aan de spiegelruit en andere voorwerpen wordt totaal berekend op 3000 fr. De aangehoudene is 17 jaar oud, matroos van beroep en eerst Woensdag uit een bedelaarsgesticht losgelaten. Zijn mede plichtige is nog niet in handen der politie. Volgens Duitsche bladen zou men den di- amantendief van het Londensche postkantoor van Huttongarden te Seligenstadt, in Hessen, op het spoor gekomen zijn. Een werkman moet daar in een herberg in beschonken toestand ruim twintig geslepen en ongeslepen diamanten hebben laten zien, die hij, naar bij zeida, in Amerika verworven had Hij was over Londen teruggekeerd, en een zijner vrienden te Hamburg had nog veel meer diamanten. Toen den volgerden dag de diamantendiefstal bekend werd, en men den man trachtte op te sporen, was hij verdwenen. De politie stelt echter alles in het werk, om hem en zijn kostbare steenen in handen te krijgen. In Aberdeenshire (Schotland) is het gebal- semd lijk van den graaf van Crawford en Balcar- res, die den 13 Dec. van het vorige jaar was over leden, uit het familiegraf gestolen. Waarschijnlijk hopen de dieven, dat een grocte som zal worden uitgeloofd voor de aanwijzing, waar het lijk is. Reeds in Mei was een naamlooze brief aan de fa- milie gezonden, inhoudende dat het lijk van den graaf niet meer in den grafkelder was. Men had er geen acht op geslagen, doch een paar dagen geleden werd 's nachts den ingang van den kelder zoo gehavend, dat het wel de aandacht moest trek- ken. Men onderzocht den kelder en vond de kist van den laatst overleden graaf stuk geslagen en van zijn lijk geen spoor. De Lord Mayor van Londen opende de vorige week de internationale tentoonstelling van rookwerenden toestellen in Albert Hall, in tegen- woordigheid van 2 h 3000 personen, die zich door den mist niet hadden laten terughouden. Prinses Louise en de markies Lome waren mede aanwezig. Tot de sprekers behoorde het parlementslid Shaw Lefevre, die verklaarde dat het parlement jaarlijks 2500 pd. st. kostte aan vernieuwingen van den gevel, die het door den rook smerig geworden regenwater noodzakelijk maakte. Op de nadeelige working van rook werd door verschillende sprekers gewezen. De catalogus van de tentoonstelling beslaat 118 bladzijden. Een der secties bestaat uit inzendingen van Amerika, Frankrijk, Duitschland, Holland, Belgie, Zweden en Canada. Er zijn verscheiden prijzen uitgeloofd; o. a. een van 100 guineas door Siemens, een van hetzelfde bedrag voor de beste keukenkachel, een prijs van 50 pd. st. uit Manchester en een medaille van de /Society of Art." GEMENGDE BERtQHTEN. Bij de coramissie te Middelburg voor het afnemeD van de examens als apothekersbediende hebben zich 25 mannelijke en 12 vrouwelijke candidateD aangemeld. Drie knapen, 8 a 9 jaar oud, te Franeker bevonden zich verledene week in kenne- lijken staat van dronkenschap op den openbaren weg. Zij hadden zich vergast aan eene hoeveelheid brandewijn, die uit een bij't vervoer gebroken kruik over de straat was gestroomd. Een reeds bejaard onderofficier te Hoorn, die tot soldaat was gedegra- deerd heeft zich in de kazerne aldaar doodgeschoten. Te Heerlerheide zijn twee huizen en een schuur met graan enz. door brand veruield. 1 paard, 4 koeien en 3 varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. In den brievenbak van de postkar van Leeuwarden naar Sneek werd Woens dag 11. brand ontdekt. Het bleek dat de pakketten asnzienlijk beschadigd waren. Het is voor een jager te Doetinchem het land van belofte, zooals onlangs nog bleek, toen door den heer L. in drie dagen tijds onder de gemeente Stad en Ambt-Doe- tinchem met 4 geweren werden geschoten 77 hazen, 21 konijnen en 2 patrijzen. En nog blijft de hazenfamilie groot. Te Gelderen is een ketting- hond losgebroken en ontvleeschde letterlijk het eenig zoontje des huizes. De tocsnelleude vader kon alleen het razende dier met een slag dooden. Sedert het begin van November zijn in verschillende gedeelten van Zwitserland 22 schokken van aard- beving waargenomen. Het talrijkst schijnen zij in den omtrek van Scbalfhausen te zijn geweest. Van 1 Januari 1882 af treedt in Oostenrijk eene belasting op de speelkaarten in werking. Voor elk spel van 36 of minder kaarten zal 15 kr. en voor elk spel boven de 36 kaarten zal 30 kr. als stempelrecht gevraagd worden. Verleden week waren eenige werklieden bezig boringen te doen in de gaanderijen van de kolenmijn //Gobette" te Grivegn^e, bij Luik, toen eensklaps de mijn over- stroomd werd. Vier werklieden verdronken. Mie, dronken Mie, Mie de hondenscheerster, te 's Hage, is verleden week voor de negentigste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Naar men verneemt bestaat het plan om de lOOste maal luisterijk te vieren, en zal haar dan o. a. door 't kantongerecht een fraai gebonden exemplaar van de Drankwet worden aangeboden. De chef kellner van het bekende cafe Krasna- polsky, te Amsterdam, heeft zich met een belang- rijke som gelds men spreekt van 30 mille ten nadeele van zijn meester verwijderd. Men vermoedt dat de dief medeplichtigeu hoeft. Het Hbl. meldt, dat hij langzamerhand eene aanzienlijke som gelds had ontvreemd, waarvan het juiste bedrag echter niet is te bepalen. Hij bad namelijk gemeeue zaak gemaakt met een paar kellners, die hij de koperen peuningen, die hij uit de lade stal, voor de tweede en derde maal liet inwisselen. Gelijk men wel eens heeft opgemerkt worden dergelijke koperstukken in groote cafe's tot zeker bedrag aan de bedienden uitgegeven. De man werd des te minder gewantrouwd, om- dat hij zicb steeds erkentelijk toonde voor de vrijgevige wijze, waarop de eigenaars der uitgebreide onderneming hem behandelen. Hij was bijv. ge durende de anderhalf jaar dienst, die hij bij hen had, vier maanden ziek geweest, en niet alleen bleef hij zijn voile bezoldiging genieten raaar ook de rekeningen van doctor en apotheker werden voor hem betaald. De man zit thans te Londen, maar de politie, die, toen men den geheelen omvang van zijn misdrijf nog niet kende, niet in de zaak gemoeid werd, zal hem wel weten op te sporen. Het politie-bureau op de March^ au Charbon te Brussel werd Zaterdag iu opschudding gebracht door eene poging tot zelfmoord. Een inspecteur van politie heeft getracht zich te vergiftigen met zuringzout; men heeft hem echter bij tijds tegen- vergift kunnen toedienen. Die inspecteur was door zijn chef gestraft, omdat hij zich schuldig gemaakt had aan grove mishandelingen van zijn vrouw. Hij moet zelf voor die feiten voor de correcti- oneele rechtbank verschijnen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2