TER NEUZEHSCHE COURANT. No 1728. Woensdag 7 December 1881 21e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanileren. BURGERL3JKE STAND BIJVOEQ3EL Zaterdag 3 December 1381. No. 1727. ""rechtszaken. Arrondisseiuents-rcchtbank te Middelburg. GEMENGDE BER1CHTEN. TER NEUZEN. H U L S T. AXEL, VAN DE De rechtbank heeft in hare zitting van 29 November de volgende vonnisseu uitgssproken P. A. M., oud 27 jaar, arbeider te St. Jausteen (Kapellebrug), tsr zake van laster en beleediging aan be- dienende beambtenveroordeeld tot 1 maand cellulair gevangeuisstraf en 3 maal f 25 boete of 3 maal 3 dagen cell, gevang. N. M., vrouw van E. de V., oud 33 j., te St. Jansteen (Kapellebrug), ter zake van laster; veroord. tot 15 dagen cell, gevang. en f 25 boete of 3 dagen cell, gevang. F. de V., oud 36 j., arbeider te St. JanBteen (Kapel lebrug), ter zake van laster en beleediging aan bedienende beambten; veroord. tot 1 maand cell, gevang. en 2 maal 25 boete of 2 maal 3 dagen cell, gevang. J. de W., oud 22 j., schipper te de Cauter (Clinge), ter zake van laster en beleediging aan bedienende beamb ten; veroordeeld tot 8 dagen cell, gevang. en 8 boete of 1 dag cell. gevaDg. Blijkeus tabellen, aanwijzende de garnizoens- veranderingen die tegen den 1 Mei 1882 zullen plaats hebben, vertrekt met dien datum bet 3e reg. 2e bat. van Bergen op Zoom naar Middelburg, en idem 5e bat. van Middelburg naar Bergen op Zoom. Terwijl twee jougelieden, kweekelingen bij het onderwijs te Middelburg, op hun kamer bezig waren met zich oefenen in het exerceeren ging het geweer af en werd een der jongelieden, 17 jaar oud, in de wang getroffen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. A. R., vader van een talrijk gezin te Jubbega, een oud jachtgeweer willende beproeven, had het ongeluk, dat het wapen uit elkander sprong, met het noodlottig gevolg, dat hij erg aan het hoofd gewond en een zijneroogen verminkt werd. Volgens de N. Veend. Ct. is de burgemeester van Eaxta bekeurd door zijn eigen politie—agent, rijks— veldwacliter Roukens, wegens jagen zonder acte. Proees—verbaal is opgemaakt tegen den hoofdonderwijzer der openbare school te Foundgem (gemeente Westdongeradeel) wegens on- zedelijke handelingen. De verdachte, die gehuwd is en vader, is voortvluchtig. Tegen een student te Leiden is proces—verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronken- schap op een openbare plaats (sehouwburg), en bet verstoren aldaar van de goede orde. De naoorde- naar Alofs, die door het hof van Liraburg ter dood was veroordeeld, doch wiens straf in levenslange gevangenis is veranderd, is van Tongeren naar Leuven overgebrtcht, ten einde in de gevangenis aldaar zijne straf te ondergaan. Bij den storm, die ook in het noorden van Frankrijk gewoed heeft, werd te Mans een vrouw van de straat opgenomen en een straat ver door de lucht gevoerd zonder den grond te raken. De gemeenteraad van Chesterfield heeft besloten geheel te breken met de gasverlichting. Het electrisch licht zal allerwege het gas vervangen. De verlichting zal voorloopig bestaan uit twee en twintig Brush- lampen met lichtboog en ongeveer zeventig Lane- Fox gloeilampen. In den Brusselschen gemeente raad is een voorstel ingekomen om een beknopt verslag der zittiugen van den raad in het Fransch en Vlaamsch uit te geven. Men is van plan den Risikop, die Elm bedreigt, plat te schieten en op die wijze de rotsen een anderen kant uit te zenden. Te Cadier en Keer (Limburg) is bij een weduwe ingebroken en voor f 600 aan juweelen en kleedingstukken ontvreemd. Te Grigny is het huwelijk afgekondigd van een 77- jarigen laudbouwer met een 16jarigo schoone! In een dorp bij Klausenburg is een kind geboren, wiens hoofd twee volledig ontwikkelde gezicbten met vier oogen, twee monden en twee neuzen heeft. John Guiteau, de broeder van den moorde- naar, verklaarde voor het hof, dat hij v6or den moordaanslag zijn broeder nooit voor krankzinnig had gehoudea. Van 16 tot 30 November 1881. Geboorten. 20 Nov. Leijutje Joz'ua, d. van Heudrik Klaasseu en van Cornelia Dierijek. 21 Nov. Jacobus, z. van Johannes Maas en van Pieternella van Dixhoorn. 23 Nov. Geerard, z. van Willem Adriaan de Bidder en van Krina Schipper. 25 Nov. Andries Sibrand, z. van Arie Pieter Hamelink en vau Pieternella Sol. Joseph us Theresius, z. van Franciscus Joannes van den Driessehe en van Joanna Catharina Gemeen. 26 Nov. Leuntje, z. van Hermanus de Bokx en van Franqoise Duerink. 28 Nov. Sara Dina, d. van Pieter Janseti en van Jauoa de Bruijue. Reinier, z. van Marinus Anthonij Verschelling en van Dina Stouthamer. Overlydeu. 20 Nov. Anna Ma rleveld, oud 73 j., wed. van Jannis Savagge. 26 Nov. Jacobes de Klerk, oud 79 jechtg. van Catarina Visser. 28 Nov. Elias van der Bent, oud 5 m., z. vsd Cornelis Louwerens en van Elisabeth Bruggeman 29 Nov. Dina Jozina Cornelia de Regt, oud 3 m., d. van Cornelis en van Dina de Blaaij. 30 Nov. Harm Brouwer, oud 34 j., z. van Jan Klaas eu van Grietje Been. Geboorten. 17 Nov. Jacobus, z. van Petrus Bertram en van Anna Catharina de Maat. 19 Jfov. Charles Louis, z. van Petrus Hubertus Burm en van Rosa lia Maria Lebbiuck. 22 Nov. Coleta Maria, d. van Andreas de Keck en van Cornelia Johanna Boone. 27 Nov. Josephina, d. van Pieter de Smit en ran Constantia Mahu. Overlijden. 18 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Pieter Augustinus Mangnus en van Barbara Bal. 19 Nov. Johannes Authonius van Remortel oud 90 j. 23 Nov. Anna Braunn, oud 70 j., wed. van Anton Boeekling. 24 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Karel Lodewijk Pissoort eu van Juliana During. 26 Nov. Barbara Bal, oud 44 j., echtg. van Pieter Augustinus Mangnus. Van deze gemeente is nog geen opgaaf ontvaugen. D" pO tegengehouden door de vijt Fransche miliarden, op den duur onhoudbaar was. Zijne overtuiging opofferen, dat zou Bismarck niet kuunen; zoo- lang hij rijkskanselier is, moet hij altoos weer met dezelfde voorstellen komen, die hij reeds heeft gedaan, of in naam des keizers nog doen zal, en wier ver- werping hij bedaard zal aanzien. Van die bedaard- heid heeft hij reeds blijk kunneu geven, daar de Rijksdag met groote meerderbeid, evenals in het vorige zittingsjaar, de oprichting van een volks- huishoudkundigen raad verwierp. Een der sprekers maakte de opmerking dat het gebrek aan eerbied toonde desniettemin dit voorstel weer bij den Rijks dag in te dienen. Bismarck had v6or de stemming het voorstel noch krachtig verdedigd. In Oostenrijk houdt de pers den toestand in Dalmatie nog steeds voor niet bedenkelijk en spreekl men van kleine rooverbenden, hoogstens 25 h 30 man sterk. De Kolnische Zeit. acht het echter vreemd en wel wat veel drukte, dat daarvoor zulke belangrijke troepenverzendingen naar Cattaro plaats hebben. De Engelsche bladen gaan dan ook voort berichten mede te deelen uit Cattarro, die melding maken van een onrustbareud toenemen van den opstand en van een bloedig gevecht dat plaats had tusschen de opstandeliugen en de Oostenrijksche troepen. De laatsten leden den nederlaag en ver- loren twintig man. Ook de opstandelingen in Her- zegowina vielen de Oostenrijksche troepen aan, die hen slechts terug sloegen doordiea zij versterkingen ontvingen. Dan wordt nog gemeld, dat een Peter- burgsch blad een hoofdartikel bevattewaarin openlijk degoedkeuring van den Zuid-Oostenrijkschen opstand uitgesproken en gezegd wordt, dat de op- staudelingen mogen rekenen op Ruslands inge- nomenheid. Aan de wettigheid der verkiezing van den heer H. J. Bool tot lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg wordt door sommigen ge- twijfeld, op grond nl. van de bewuste 16 stembriefjes uit Retranchement, die ongeopend door het stem- bureau zijn ter zijde gelegd. Spoedig zal deze kwestie wel in de Tweede Kamer, bij het onderzoek der geloofsbrieven, ter sprake komen. Door Gedep. Staten is aan burg, en weth. in deze provincie eene circulaire gericbt, waarbij de gemeentebesturen met aandrang worden aan- gespoord tot gepaste zuinigheid in het verstrekken van ververschingen. Uit bet onderzoek van ge meente—rekeningen is aan bet Gedeputeerde college gebleken, dat in sommige gemeenten hier ten behoeve van de leden van het bureau van stem- opneming, daar ten behoeve der brandweer, elders weer voor iets anders, hooge uitgaven daarvoor gedaan worden. De Hooge Raad te 's Gravenhage heeft bij arrest van den 2 December 11., in zake de procedure door Jacobus Verstraten, (vroeger pachter van eene hofstede van het Kroon-Domein, in de ge meente Graauw) ingesteld, om schadeloosstelling wegens eene door hem beweerde onrechtmatige daad, verklaard, dat het in der tijd door de Ad- ministratie van dat domein gedane aanbod voldoende is, en genoemden J. Verstraten veroordeeld in de kostcn. Omtrent de overeenkomst, die tusschen de regeering en de maatschappij de Schelde, onder voorbehoud der goedkeuring door de wetgsvende macht, geslotsn is voor de exploitatie der Vlissingsche haven werken, meldt men thans eenige nadere mede- en te vervangen; zij kan nieuwe sporen aanleggen, zoo noodig ook aan de westzijde van den weg Vlissingen-Middelburg, dit laatste voor't geval. dat zij het niet eens wordt met de exploitatie- maatscliappij over bet vervoer op hare terreinen; zij kan dan zelve een spoorweg maken tot Mid delburg. De overeenkomst kan ten alien tijde door den Staat worden opgezegd, wanneer de maatschappij het algemeen belang bij de exploitatie van havens en terreinen mocht verwaarloozen. Men meldt uit Vlissingen: Zelden zal men op zonderlinger wijze een schip hebben zien ver- voeren, dan wij heden te aanschouwen kregen, namelijk een sleepboot in twee stukken en op een bijna vierkant vaartuig geplaatst, dat met de ge- broken boot een voet boven water ligt. Dit gevaarte werd gesleept door de sleepboot Vesalia III, met bestemming naar Fijenoord. Het is eene sleepboot voor de Bataviasche havenwerken, die na hare proefvaart, voor rekening van het Departement van Kolonien, in twee gedeelten naar Indie moet worden overgevoerd. Daze boot, zoowel als de machine, zijn op de fabriek der Koninklijke maat schappij ,/de Schelde" alhier vervaardigd. Een werkhuis voor bedelaars zal, zooals reeds gemeld is, te Veere worden gesticht. Het ler- reiu is voor eenige weken door eene commissie van ambtenaren aan het Ministerie van justitie, in togenwoordigheid van den Commissaris des Ko- nings in Zeeland, opgenomen. Daarbij is gebleken, dat het vroegere arsenaal voor het doel het meest geschikt kan worden geacht. Het plan der inrich- ting van dit gebouw tot een eenvoudig, doch aan alle eischen beantwoordend bedelaars-werkhuis

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5