BU1TENLAND, Telegraphische berichten. gehouden vergadering, en zulks nog wel met acclamatie, bij zijn yorig besluit te blijven, en het afleggen van een eed of belofte vrij te laten. Met belangstelling wordt de uitslag tsgemoet gezien. Het gedistilleerd heeft aan belasting in de 10 eerste maanden dezes jaars opgebracht f 18,482,108,82$, tegen f 18,412,820,98 in de 10 eerste maanden des vorigen jaars, dat is f 70,000 meer. In October 1881 kwam er aan belasting op den jenever binnen f 1,944,085,91$ en in die zelfde maand des vorigen jaars f 1,965,577,13$, dat is: in dit jaar f 21,000 minder alleen voor de maand October. Mochten deze cijfers gaandeweg slinken, naardie mate stijgt de welvaart der Natie! In 1882 zal, evenals in 1874, een doorgang van Venus voorbij de zon plaats hebben, welk verschijnsel dan noch in deze noch in de eerst- volgende eeuw zich meer zal voordoen. Door alle beschaafde natien worden nu reeds maatre- gelen genomen, om zicb deze zeldzaamheid ten nutte te maken. Twee expedition worden uit- ezonden, een naar de monding van de rivier La Plata en een naar de Straat van Magellan of naar de Falklands-Eilanden. Te Moerbeke, is een jongeling, wonende te Grosselies door den treiu verpletterd. De jongeling, die te Moerbeke geboren is, was naar zijn geboorte- dorp gekomen om zich de noodige papieren aan te schaffen voor zijn aanstaand huwelijk. Men had den ongelukkige 's avonds te voren in dronken toestand gezien. De Antwerpsche politie heeft in de Statie- straat, verscheiden huizen van ontucht doen sluiten, hetwelk veel opschudding in die wijk teweeg bracht met nog verscheidene huizen zal nog hetzelfde ge- schieden, en de bewoonsters die meestal van Fran- schen of Duitschen oorsprong zijn, over de grenzen worden gezet. In den nacht van Zondag op Maandag heeft over geheel Belgie een orkaan gewoed, die in de groote steden veel schade heeft veroorzaakt, en niet minder hevig bleek te zijn dan de storm in de helft van Oct. 11. Te Antwerpen zijn in de Zuidlei drie huizen gedeeltelijk ingestort. Het aantal ingestorte schoorsteenen is legio. De Schelde was onstuimig als een zee. Te Brussel heeft het Bois de Cambre veel geleden en in de stad zelf werd hier en daar schade aangericht. Van persoonlijke ongelukken wordt geen mel ding gemaakt. Binnen kort zal men in Belgie den officieelen uitslag kennen van de volkstelling van 1880. De bevolking van Belgie is vermeerderd met ongeveer 240,000 inwoners, hetgeen recht geeft op eene vermeerdering van 6 leden in de Kamer. De Kamer, die thans 132 leden bevat zal er dus 138 tellen. De nieuwe plaatsen van afgevaardigden zullen toegekend worden aan de volgende steden: Ant werpen, Brussel, Charleroi, Bergen, Luik en Aalst. Woensdagmorgen is het doodvonnis voltrokken aan Lefroy, die den makelaar Gold in een spoor- weg-coupe vermoordde. De misdadiger heeft de bekentenis afgelegd dat hij niet slechts den heer Gold vermoord heeft, maar ook den luitenant der genie Hover te Chatham, in Februari jl., en wel, naar hij verzekert, uit wraak wegens het beleedigen van eene met hem (Lefroy) bevriende tooneelspeelster. De Minister van binnenl. zaken heeft geweigerd de gratie der Kroon voor den moordenaar in te roepen. Onlangs werd bij Keulsche en Berlijnsche boekhandelaars beslag gelegd op een vertaling van „Nana" van Zola. Genoemde boekhandelaren zijn thans, op grond van het Pruisische strafwetboek, wegens het verkoopen van onzedelijke geschriften aangeklaagd. Intusschen is, buiten het bereik van den Pruisischen strafrechter, te Pesth een //geil- lustreerde" Duitsche vertaling van het beruchte boek verschenen; deze vindt zulk een aftrek, dat de uitgever reeds spoedig bekend gemaakt heeft, de in massa ingekomen bestellingen niet te kunnen ten uitvoer leggen, voordat hij met een tweeden di k gereed is. Gemengde Berichten. Woensdag namiddag had aan de patroon- fabriek te Delft eene ontploffing plaats. De werkman Mulder wiens kleederen daarbij in brand geraaklen, had de tegenwoordigheid van geest in de nabijzijnde sloot te springen waaruit hij door zijn inmiddels toegeschoten kameraden geholpen werd. Hij is thans ter verdere verpleging in het gasthuis te Delft opgenomen. Te Delft is eene gehuwde vrouw, oud 58 jaar, op eene jammerlijke wijze om het leven ge komen. Bij afwezigheid van haar man was zij, op een stoel zittende, in slaap geraakt; door een of ander toeval is de brandende petroleumlamp, op de tafel in hare onmiddelijke nabijheid staande, haar tegen de borst gevallen, en toen op het hooren van een gil de overburen de kamer binnenkwamen, vonden zij de vrouw reeds stervende. Sedert een maand zijn de Brusselsche pom piers herhaaldelijk opgeroepen, omdat men dacht dat er brand ontstaan was in het bovenste gedeelte der stad; men zag inderdaad, langs dien kant, dikke rookwolken in de hoogte stijgen. Telkens echter moesten zij onverrichter zake terugkeeren. Die rook was ontstaan door de groote vuren die thans in het nieuwe paleis van justitie worden aangestoken om het gebouw te doen droogen. Voor die vuren; ten getale van zes, is er dagelijks 10,000 kilo brandstof noodig. Een inwoner van Boulogne sur Mer, Tellier genaamd, zal eerlang de eerste zeereis doen, welke ooit ondernomen werd, met een boot die door elec- triciteit wordt voortbewogen. De boot, die bijna gereed is, heeft eene lengte van 5.50 m. en een breedte van 1.30 m., en in dat kleine vaartuig zal de heer Tellier, vergezeld door den luit. der inf. Larade, het Kanaal oversteken naar Folkestone. Een nieuw panorama, de belegering van Belfort in 1870 voorstellende, is te Parijs inge- wijd op de plek, waar vroeger het bekende CafS Parisien stond. Het panorama is 17 M. boven den grond en bezit een omvang van 120 M. De rez—de-cnaussee is gereserveerd voor een groot Eden, dat vijf duizend personen kan bevatten; de ondergrond is bestemd voor een feeerieken tuin. Een dame van Verviers heeft een rijke vonds gedaan in het ouderlijke huis, dat zij op het punt was te verlaten, om in een andere wijk der stad te gaan wonen. Terwijl zij eenigen flesschen ouden wijn uit den kelder haalde, vond zij twee koffertjes, waarvan het eene 26 h 27,000 fr. hevatte in goudstukken, en het andere een groote hoeveelheid juweelen en edelgesteenten, waarvan men de waarde nog niet kent. Het schijnt, dat die rijkdommen afkomstig zijn van den grootvader der dame. Zij waren opgeschreven in zijn testament, doch men wist niet, waar zij verborgen lagen. 'sGravenhage, 2 December. Bij het heden voortgezet algemeen debat der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer, gaf de heer Van der Kaaij de voorkeur aan belastinghervorming boven kiesrecht- herziening. De heer De Bruijn wilde terugkomen op den afstand aan de gemeenten van 4f, van de Personeele belasting, en op artikel 45 der School- wet. De heer Viruly kwam op tegen de poli- tieke benoemingen der regeering. De heer Van Nispen bestreed de heer Gleichmann en het libera- lisme. De heer Van der Linde hield tegenover den heer Van Houten vol, dat de Kieswetherziening moet geschieden, binnen de perken der Grondwet. De heer Van Houten zou bij hoofdstuk V de beslissing daarover uitlokken. De Minister van hnancien bleef zijn standpunt volhouden. Bij het kieswetvoorstel zullen tevens de belasting- plannen worden geoponbaard; financieele bezwaren beletten de afschaffing op den zeepaccijns. Het algemeen debat werd gesloten. Hoofdstuk I aan- genomen. Maandag voortzetting. Aanbesteding. Op Vrijdag, 9 December 1881, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het driejarig onderhoud van d9 Rijkswaterlei- dingen bewesten en benoorden het kanaal van Ter Neuzen. (Earning f 6270.) Deze aanbesteding zal geschieden b:j enkele in- schrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften, gewijzigd bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 17 Januari 1881, no. 6, afdeeling Waterstaat A. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Vrijdag 2 December. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwnordig de heeren De Jonge, Mr. Dronkers, Jac. de Feijter, Dees, Harte, Grenu, Moes ea Donze. Afwezig 3 leden. De secretaris geeft lezing van de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het behandelen van 1. De regeling van de belooning, benevens de kosten voor de kleeding en bewapening van de veldwachters; hierop wordt besloten de jaarwedde van den te benoemen veldwachter I. H. Mullits te stellen op f 300 en die van J. Hirtop f 200; de jaarlijksche som voor de kleeding en bewapening werd gesteld voor den eerst.en op f 70 en voor den tweeden op f 50. Dit formeel besluit ge- schiedt naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris des Konings. 2. Benoeming van drie leden voor het burger- lijk armbestuur; de aftredende leden J. C. Harte, P. F. de Nijs en J. Leijbaart worden herkozen. Op de voordracht waren mede geplaatst de heeren G. Dees, Jos. de Clerck en W. Dees Fz. De heer Moes verlaat de vergadering. 3. Het voorstel van Burg, en Weth. om te beschikken over eene som van f 18,41 van den post voor onvoorziene uitgave der begrooting van 1881, wegens gemaakte kosten bij de gesloten overeenkomst met den Minister van Oorlog enz.; dit voorstel wordt aangenomen. 4. Het vaststellen van het supletoir kohier van de belasting op de honden, hetwelk wordt vastge- steld tot een bedrag van f 13,25. 5. Aanvraag van het burgerlijk armbestuur om een verhoogde subsidie over 1881. Hierop wordt besloten het subsidie te verhoogen met f 175. 6. De instructie voor den afslager en keurder van visch; deze door Burg en Weth. herziene instructie wordt aangenomen. 7. De instructie voor de keurmeesters van slachtvee; besloten als boven. 8. Het geven van officieele namen aan de straten en pleinen in de kom der gemeente. De namen, welke door de vroeger benoemde commissie zijn voorgesteld, worden bijna onveranderd aangeno men. Op voorstel van het lid Harte, zullen op de hoeken der straten naambordjes worden aangebracht. Voor kennisgeving worden aangenomen: a. Brief van Gedep. Staten houdende goed- keuring van het raadsbesluit tot het verhoogen van tractement en verleenen van eene gratificatie aan den onderwijzer P. J. van de Sande. b. Eenige provinciale- en staatsbladen. c. De mededeeling van den voorzitter, dat inge- volge een besluit van de vorige vergadering, door het dagelijksch bestuur namens den Eaad een adres is verzonden aan den Minister van binnenlandsche zaken, alsmede aan de leden der Tweede Kamer, houdende verzoek om in nadere overweging te nemen het adres van 19 Nov. 1880. In dat adres werd den Minister verzocht, wel te willen be- vorderendat thans spoedig alhier eene Bijks hoogere burgerschool en tevens eene Eijks normaal- school worde gevestigd. De heer Harte vraagt hoe het met de verandering van de visch markt gesteld is, vroeger is de wensch uitgedrukt om eene nieuwe markt te maken. De voorzitter zegt hierop, dat deze zaak bij Burg, en Weth. is onderzocht, doch met het oog op den toestand der gemeentekas, daaraan vooralsnog geen uitvoering kon worden gegeven. De heer Harte repliceert, dat het dan goed zou zijn een vroeger genomen besluit uit te voeren om de daar aanwezige opril op te hoogen, doordien de bewoners bij regen veel last van water hebben. Niemand het woord meer verlangende, sluit de voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2