BU1TENLAND. oefende het kleermakersvak uit en was nimmer lastig voor zijne bewaarders, noch voor zijne mede- gevangenen. De vorige week was hij echter zeer in zichzelve gekeerd en norsch, als men hem iets vroeg of tegensprak. Zondagmorgen, bij het gaan naar de kerk, viel hij op de trap in onmacht, en toen men hem opnam, en in de invalidenzaal bracht, bleek hij geheel krankzinnig te zijn, zoodat men hem een dwangbuis moest aandoen, wat hij op het oogenblik nog aan heeft. H. Kuipers, van Steggerda, die dezen zomer in Amerika doorbracht, wordt eerstdaags terug verwacht. Hij is den 8 dezer met de Stella uit New-York vertrokken en is voornemens om in den a. s. winter geheel Nederland door te reizen en verslag te geven van zijne bevindingen in de verschillende Staten van Amerika. Reeds zijn onderscheidene uitnoodigingen van dien aard aan hem gericht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 November de volgeude vonnisaen uitgesproken T. W., landbouwer te Cauter (Clinge) Zeeland, ter zake van moedwillige verbrekiug van afsluiting de rechtbank heeft het aanhangige strafgeding g<:- schorst, totdat de burgerlijke rechter over het geschil- punt zal hebben uitspraak gedaan met aanhouding der uitspraak omtrent de kosten. J. M., vrouw van L. d. F., werkvrouw te Ter Neuzen, ter zake van mishandeliug veroordeeld tot 1 boete of 1 dag gevangenisstref. A. d. Bschaapherder, en J. v. H., bierbrouwers- knecht, beide te St. Jans teen, ter zake van wederkeerige mishandeliugveroord. ieder tot 8 boete of 3 dagen gevang. A. d. B., schaapherder te St. Jansteen, ter zake van mishandeling; veroord. tot een celstraf van 8 dagen. L. d. F. en C. K., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van wederkeerige mishandelingveroord. ieder tot f 8 boete of 8 dagen gevang. H. V., landbouwerszoon te St. Jansteen, en P. L. d. L., arbeider te StekeDe (Belgie), ter zake van weder keerige mishandelingveroord. ieder tot 8 boete of 3 dagen gevang. Landbon wberich ten Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 74 centimen tot fr. 1,02. Stieren, koeien en vaarzen 62 tot 83 centimen. Opslag 2 cen timen. Kalveren 75 centimen tot fr. l,25;vasle prijs. Varkens fr. 1,12 tot fr. 1,20; afslag 4 centimen; alles gerekend per kilo levend gewicht. De markten waren flauw bezet. De handel in vlas was weer verflauwd en de prijs is meer dalende dan hooger. Er is besteed per 3 kilo: te Mechelen fr. 4,89, te Aalst fr. 4,00 tot fr. 5,00, te Waregem fr. 3,45 tot fr. 5,85, te St. Nicolaas fr. 4,50, te Thielt fr. 5,50, te Zotte- gem fr. 4,25 tot fr. 5,25 en te Brugge fr. 4,26. llontenisse, 29 Nov. De uitgezaaide winter- vruchten zijn over het algemeen goed boven den grond gekomende plant laat niets te wenschen over. Met het bewerken der winterlanden is men na- genoeg alom gereed. De veestapel is gezond; de prijzen dalende, De algemeene vergadering van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zal in de laatste helft van Juni 1882 te Cortgene gehouden worden. Bij die gelegenheid zal ook een tentoonstelling van vee plaats hebben. De finan- cieele toestand der maatschappij is gunstig. De begrooting voor 1882 raamt een goed slot van 2800. Te Bordeaux woeden de pokken op een verschrikkelijke wijze. Niet alleen de wijken waarin de werklieden wonen, zijn aangetast, maar zelfs in de meeste woniDgen der rijken heerschen de pokken. Het aantal sterfgevallen groeit dagelijks aan en de maatregelen die meD ueemt om de ziekte tegen te gaan, blijken vruchteloos te zijn. Gelijk men weet is er eigenlijk maar een tabaksverkooper eu sigarenfabrikant in Frankrijk, nl. het gouvernement. Dit stelt zetbazen aan, die dikwijls geen pacht betalen om een tabakswinkel te openen. Van daar een groote willekeur, omdat die winstgevende baantjes welke van 10—60,000 fr. opbrengen, meestal aan gunstelingen, zelfs hoog- geplaatste personen, worden gegeven. Bij de Karner zijn thans twee voorstellen aanhangig, om de tabakswinkels in het openbaar aan te besteden, wat zeker een njke bron van inkomsten zal zijn voor de staatskas en een einde zal maken aan het sollici- teeren en tevens aan veel onrechtvaardige concession. Toen verleden jaar 315 tabakswinkels vacant waren ontving de regeering over de 30,000 aanvragen van liefhebbers om ze te mogen beheeren. Zondag 11., den laatsten dag dat de electriciteits tentoonstelling te Parijs open was, werd zij door meer dan 50,000 personen bezocht. De electrische tram vervoerde in het geheel 84,000 personen tegen 25 centimes per persoon. Zaterdag werden er 700 menschen gratis door vervoerd, De sluiting der tentoonstelling werd aangekoudigd door een vreeselijk misbaar; de duiten van alle machines deden zich tegelijk hooren evenals de talrijke electrische scheUen en in den omtrek was men verplicht de ooren dicht te stoppen. Op de twee laatste dagen was de toegang voor het publiek geheel vrij; alles liep ondanks den grooten toevloed in de beste orde af. Een agrarische misdaad werd verleden week te Rosemount gepleegd. Een aantal vermomde en gewapende kerels drong de woning binnen van den pachter Green. Zij sleurden hem van bed en schoten hem door't onderlijf. Green overleed reeds dien nacht aan zijne wonden. Zijn misdaad was, dat hij eenige dagen te voren zijn pacht had be- taald, wat in de oogen der satellieten van Parnell met den dood gestraft dient te worden. QEMENQDE BER1CHTE N. De sedert korten tijd te Middelburg bestaande R. C. kiesvereeniging //Recht voor alien" heeft zich uitgebreid tot een centrale R. C. kiesvereeniging in de gemeenten van genoemd district. Het rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam behandeld tegen- woordig 12 tot 14 duizend telegrammen daags, daaronder begrepen de transito-berichten. Zater- dagavond is te Rotterdam door den hevigen wind een schoorsteen ingestort en in een tapperij op hbt biljart terecht gekomen. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Te Zutfen is dezer dagen een getuige, die onder eede eene ver- dachte verklaring voor de rechtbank allegde, ge durende de behandeling van de zaak, welke ge- schorst werd, in kechtenis genomen. In de afgeloopen week is tegen twee politieagenten te Amsterdam proces—verbaal opgemaakt wegens dronkenschapOnder de gemeente Lith is door eene onbekende oorzaak eene landbouwers- woning afgebrand. Een groot deel der huismeubelen en al de akkergereedschappen zijn daarbij verloren gegaan. Het huis was verzekerd. Een van de vier poklijders te Gouda, een meisje van 18jaren, dat weder niet was ingeent, is overleden. Het getal der in gebruik zijnde stoomketels in ons land is van ruim 4700 op 1 Januari 1877 vermeerderd tot ruim 6000 op 1 Januari 1881. Alle gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Rotter dam, op den na, hebben thans het ziekenhuis verlaten. De eenige, die nog niet geheel herstelde, is de vrouw van den politie-agent Wink aldaar. Iwee jongens sloegen te Amsterdam een ruit in bij een koekbakker en ontvreemden door de opening twee groote Sinterklaasvrijers. Voor zij den tijd hadden ze op te eten, waren ze in handen der P°litie. Te Veenhuizen heeft een verpleegde, een klompenmaker, met zijn mes een mede—ver pleegde, een ernstige wond in den buik toege- bracht. Te Vevey, aan het meer van Geneve, is den 21 Nov. een groote meteoorsteen midden op de markt ncergevallen en in stukken ge- sprongen. Twee oudjes in het werkhuis te Londen kregen twist over een plaatsje aan den haard en weldra kwam het van woorden tot daden, waarbij de een, een grijsaard van negen en zeventig jaren, zijn makker met een gloeiende pook in den nek sloeg, zoodat deze na weinige oogenblikken overleed. De serg. majoor H. van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom, heeft zich door een geweerschot van het leven beroofd. De kogel verbrijzelde het geheele achterhoofd, zoodat. de dood onmiddelijk volgde. De ongelukkige laat een weduwe met 6 kinderen achter; de reden die tot de wanhopige daad aanleiding gaf is nog niet opgehelderd. Men spreekt van tekortkomingen in de door hem ge houden administratie. Verleden week begaf zich een pachter van Reeuwijk zekere S., met 1100, naar Haarlem, om zijn landhuur te betalen. Toen hij zijn porte- feuille voor den dag wilde halen, miste hij die. De politic doet onderzoek, doch ongelukkig weet de man de nummers der bankbiljetten niet. Tegen de gehuwde vrouw te Haarlem, die om aan hare lust naar sterken drank te kunnen voldoen, haar benedenbewoner een kofhehuishouder, bestal, en op naam van anderen drank haalde, is doer het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank gerekwireerd 1 jaar celslraf en 25 boete. In de Warmoesstraat te Amsterdam had een schoorsteenvegersjongen het ongeluk tusschen de snijding van een paar huizen te vallen. Door den val werd hij zoo vast tusschen de beide muren gekneld, dat het niet mugelijk was hem los te werken of naar boven te hijschen. Met behulp van de brandweer is het echter mogen gelukken den werkman uit zijn benauwde positie, waarin hij bewusteloos was geworden, te verlossen. De Engelsche kooplui krijgen gevaarlijke mededingers, en wel in Londen zelf. Daarheen zijn namelijk thans op weg een aantal Chineesche kooplieden, die reeds een proefje van hun uitge- rekenheid geven door een lading thee me6 te brengen, zoodat in elk geval hun reis is gedekt. Zij willen in Londen handelshuizen oprichten, en 't schijnt dat men in Engeland dit niet zonder eenige bezorgdheid ziet. De stad Koburg wordt thans zeer door de ratten geplaagd. Grachten, riolen en huizen wemelen van de langstaartige, felle roovers. De nood is zoo hoog gestegen, dat den 14 en 15 November door de overheid een algemeene rattenvergiftiging door middel van phosphorus werd bevolen. Men moet afwachten af 't zal helpen. Misschien ware een bezending katten nog verkieslijker. Uit Odessa wordt bericht, dat Vrijdagavond Sarah Bernhardt na de voorstelliug onder den kreet: „Leve de Fransche artiste! Weg met de Jodin!" in het rijtuig dat haar naar het hotel terugbracht gezeten, met steenen geworpen is. De glazen van het rijtuig werden stuk gegooid. Mad. Gu^rard kreeg een steen tegen de burst, de heer Jarrett stukjes glas in het oog en de koetsier werd gekwetst. De kans voor trouwlustige juffers is toch nog lang niet verkeken. Volgens de verzekering van een niet geringer personage dan de markies van Lorne gouvernenr-generaal van Britsch Amerika, zal in het gewest Manitoba elke vrouw, die zich daarheen begeven wil, een huwelijks-aan- zoek ontvangen, „itiinstens &>nmaal daags." En (voegt Zijne Excellence er bij) „hoe verder zij westwaarts trekt, des te meer zal zij gevraagd worden." Dus minstens tweemaal daags, b. v. Het pleizierigste van dit nieuws is wel, dat er hoegenaamd geen sprake in is van eenigerlei qualificatie. //Any woman," staat er, //who goes out there." Mooi of leelijk, gezond of ziekelijk, geestig of hek het valt in Manitoba alles mits het maar rokken draagt, op eene gloeiende plaal. Bij een Arabischen kunstenmakerstroep, die voor eenigen tijd te Londen en nu te Konstanti- nopel voorstellingen gaf, heeft een daar wonend Engelschman 14 Engelsche kinderen oatdekt, die door hun ouders aan het hoofd van den troep Hadji ben Mohammed, verkocht waren. De leeftijd der knaapjes was van 3 tot 6 jaren en de prijzen voor hen betaald waren van 30 tot 50 sh. 18 tot f 30) per hoofd. De verkoop geschiedde in den vorm van een geregeld contract van leerlingschap voor een tijdsverloop van 10 tot 14 jaren, en waarbij de kooper zich verbond den kinderen goed voedsel en kleederen te geven, en bij sommigen voor een goede opvoeding te zorgen, etchaussure, zegt Jarno. De kinderen werden echter in een ellendigen staat gevonden. Zij waren alien even smerig, kregen slecht voedsel, mochten nooit spelen of uitgaan, behalve om kunsten te maken, en wer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2