1726 Woensdag 30 November 1881, J&ar^au^. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND, abonnkment. TerNeuzen, 29 November. c. Per drie maandsn binnen Ter Nensen f 1,—. Door kel ^eheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie 1,40. Men abonneert zioh by alle Boekhandslaara, Poetdirec- senren en Brievenbnskoudera. iDTHTlNTllH. Vau 1 tot 4 regelb f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. A.dyertentie! gelieve men aan den Uitgevei in te sendee uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamlddag OR1E area. DR blai versebljnt iBlnadag- vt» VrlJda«avond bij 0 w T te T®r !<e^1*"' F*olitieli Overziclit. Zou men alle berichten gelooven, die in de laatste dagen in de Europeesche of liever in de gaarne opschudding verwekkende Engelsche dag- bladen de ronde doen, dan ziel het er bedenkelijk ait met den toestand van ons werelddeel en niet minder daar buiten. De overal heerschende kalmte op staatkundig gebied zou dan slechts schijnbaar wezen en de zucht om gewelddadige oplossingen door onderling overleg en minnelijke schikking te voorkomen, zou dan of niet ernstig gemeend, bf ten slotte toch een vreeselijfce ontknooping en een oneindige yerwarring niet kunnen yerhinderen. De verspreiding van al deze opscbudding ver wekkende berichten is echter gelukkig grootendeels een gevolg van de heerschende schaarschte van werkelijk belangrijk staatkundig nieuws, waardoor de bijna overal aanwezige Engelsche berichtgevers genoodzaakt worden om bij de samenstelling van hunne dagelijksche opstellen aan hunne verbeeldings- kracht den vrijen teugel te geven. Aan gissingen en mededeelingen omtrent hetgeen in goed in- gelichte kringen wordt verhaald en gevreesd, is dan ook gee-n gebrek. In Duitschland blijven daardoor de nieuwe Rijksdag en de plannen van Bismarck onafgebroken de aandacht boeien. De Keizerlijke boodschap zal op hoog bevel in alle gemeenten van Duitschland worden aangeplakt, waardoor het meer en meer duidelijk wordt, dat de Keizer gaarne de verwezenlijking dier plannen tegen den wensch van den Rijksdag, wil bevorderen. Hoe dit streven van den grijzen Vorst door het gemoedelijke Duitsche volk wordt opgenoineu is moeilijk te bepalen. In Frankrijk heeft de verkiezing van een senator voor het leven aanleiding gegeven, dat het senaats lid Griffe het voorstel deed om de benooming nietig te verkiaren. Die verkiezing moet zoowat bij overrompeling zijn geschied en door Jules Simon heimelijk zijn voorbereid. Griffe heeft nu echter zijn voorstel ingetrokken en een ander voorstel gedaan, strekkende om de bepalingen nopens de verkiezing van onafzetbare senatoren te verduidelijken. In Engeland beginnen de toenemende geweld- dadigheden in Ierland der regeering zorg te baren. Sedert de gevangenneming van Parnell en de andere leden van het landverbond is er de toestand niet beter op geworden. Men betwijfelt of de landwet van Gladstone wel het gewenschte gevolg zal hebben, en spoort de regeering aan tot het nemen van buitengewone maatregelen, om de orde- loosheid te bestrijden. In Rusland zijn opnieuw manifesten der nihilis- tische pers verschenen. De verspreiding der nihiiis- tisciic denkbeelden wordt met ijver voortgezet, ook bij het leger, en soms met goed gevolg. Weder is er sprake dat Ignatieff Minister van buiten- landsche zaken zoekt te worden, teneinde werkzaam to kunnen zijn ten gunste van zijn lievelings- denkbeeld om alle slaven onaer een scepter 1e vereenigen. Ooslenrijk heeft bizondere maatregelen genomen om zijn gezag in Dalmatie te handhaven en alien tegenstand te breken. In December zullen Oosten- rijks Keizer en Keizeriu een reis naar Italie doen als tegenbezoek aan het Italiaansche Koniugspaar. Tegelijkertijd zullen dan 360 bisschoppen te Rome aanwezig zijn om de heiligsprekingen bijtewonen. Voor kertsmis zullen vele aartsbisschoppen tot kardinaal worden verheven. Van de 137 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten—Generaal in deze gemeente hebben heden 106 kiezers hunne stemmen uitgebracht. Bij de periodieke aftreding in 1879 hebben 103 kiezers van de 139, in 1881 107 kiezers van de 142 hun stembiljet ingeleverd. Te Hoek hebben heden van de 48 kiezers 33 gestemd. Hontenisse, 28 November. Gisteren gaf onze harmonie St. Cecilia alhier haar eerste instrumen- taal en vocaal-winterconcert in de straat aan de Molenstraat. Hoezeer het stormweder, vsrgezeld van afwisselen- de donderbuien, geen aanleiding gaf een groot publiek te verwachten, overtrof de opkomst verre de verwachting. Voor een goed publiek werden alle stukken van het programma schoon uitgevoerd. Onzen onbetaalbaren komiek deed ook weder de lachspieren in werking brengen; we hopen dat hij eens in de gelegenheid kome ons ook eens op een Hollandsch stnkje in dit genre te vergasten. Even als dezen bekwamen ook de overige zangers een welverdiende hulde. Het instrumentaal gedeelte kon niet beter ver- langd wordenever, als steeds was gezorgd voor eene afwisseling van marsch—wals- en fantasie— stukken; terwijl ook vooral eene hulde aan de nagedachtenis van onzen ontslapen Prins Erederik der Nederlanden dealgemeenegoedkeuring wegdroeg. Aangenaam werden we nog verrast door een paar zangstukken met piano-begeleiding van freule Bowier van Leeuwarden, wier spel en zang een oorverdoovend applaus ten deel viel. Een aangenamen avond hebben we doorgebracht, en reeds nu zien we reikhalzend 8 Januari a. 8. te gemoet, als wanneer het tweede winterconcert wordt gegeven. In een Zaterdagavond te Goes gehouden bij- eenkomst is besloten in het a. s. jaar aldaar te houden een tentoonstelling voor nijverheid, kunst toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman. Deze tentoonstelling zal omvatten alle producten, van fabrieks- en hnndwerksnijverheid en visscherij, die in Zeeland wordt uitgeoefend. Aan den wedstrijd voor den handwerksman kunnen alleen personen, wonende in Zeeland, deel- nemen. Omtrent de overeenkomst, gesloten door den Staat met de Kon. maatschappij ffDe Schelde" te Vlissingen, ter explolatie in erfpacht van een gedeelte der havens en haventerreinen te Vlissingen, verneemt men, dat die overeenkomst weldra in den vorm van een bij de departementen vau Water- staat en Financien in bewerking zijnde wetsvoor- dracht aan de bekrachtiging der wetgevende raacht zal worden onderworpen. De bizonderhedeu van de overeenkomst zijn nog niet volledig bekend. Voorloopig kunnen wij slechta mededeeleu, dat zij omvat de terreinen van de buitenhaven te Vlissingen, zoomede de beide binuen- havens van het kanaal door Walcheren aldaar, met al de gebouwen en wprken, sporen en toestellen of andore roerende zaken, die zich op deze ter reinen bevinden. De erfpacht wordt aangegaan voor den tijd van 50 jaren, met het doel om door de exploitatie van een en ander het vervoer van per sonen, goederen en vee per spoorweg, te land en te water te bevorderen. Men schrjjft uit VlissingenHet stoomschip Switserland, van Antwerpen naar New-York, aan boord hebbendeongeveer 300 landverhuizers, strandde Zaterdagavond te 10 uren op de Nollen. Door de hevige duisternis en den zwaren storm, welke beerschte, kan men zich den toestand der aan boord zijnden voorstellen. Gelukkig is het Zondag- morgen 3 uur vlot geraakt en heeft de reis naar New-York voortgezet. Bij Rammekens zijn gestrand de schepen Raaf, kapitein Wiersma, Leda, kapitein Kruger, en Ami- gos, kapitein De Trellerie, alien naar zee bestemd. Laatstgenoemde heeft de lading aan boord van het onlangs gestrande en wrak geworden Spaansche barksckip Augustina. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en administratieve acten en der domeinen te Middelburg, R. A. A. Happel, tiians ontvanger der registratie en domeinen te Gorinchem. Z. M heeft J. M. Becude, commies-veri- ficateur der eerste catagorie voor den activen dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Middelburg, benoemd tot ontvanger der ge- melde middelen en de haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren, te Veere c. a. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is ingekomen een adres van luite- nant-generaal Van der Heyden, waarin deze opkomt tegen hetgeen de Minister van kolonien in de zitting vau 18 November over hem heeft medegedeeld. De uitzonderingswetten, toelatende heffing van accijnsen voor de gemeenten Vlissingen, Edam, Purmerend, Hoorn en Alkmaar, zijn aangenomen: wat Vlissingen betreft na aanneming van een amen- dement, beperkende den duur tot slechts drio jaar. Vdor een paar dagen deelden eenige bladen mede, dat op Feijanoord ettelijke werklieden waren ontslagen. Uit een onderzoek, ingesteld, blijkt echter, dat, hoewel het vermelde waar is, het met de werkzaam heden aan Jt etablissement op Feijenoord zeer gunstig gesteld is. Er werken op dit oogen- blik 14 h, 1500 man, terwijl het gemiddelde cijfer slechts 1100 man is. Dat er niettemin een aantal werklieden werd ontslagen, komt eenvoudig omdat er niet steeds van elk soort werklieden evenveel noodig zijn. Werd een ploeg werkvolk ontslagen, tegelijkertijd werd een grootere ploeg voor ander wtrk aangesteld. Dat blijkt ook daaruit dat er 300 a 400 man boven het gemiddeld cijfer werkzaam is. Omtrent het bericht over De Jongh's krank- zinnigheid schrijft men uit Leeuwarden: De Jongb heeft zich gedurendc den 1'jd dat hij hier was geplaatst steeds goed gedragen; hij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1