i fto. 1724 Woensdag 25 November 1881. 21e Jaargaog Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen* B INN.BIN LAND abonnemkni. Per drie maandea binneu Ter Neuzen f 1,--. Door het veheele Riik 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zieh bij alle Boekhsudekars, Postdireo- euren en BrievenbuekouderB. ADY BRTINIliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. (Irootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zendan niterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE area. F»oliti©li Overzictit. Tot voor weinige dagen verkeerde de staatkundige wereld nog in spanning over hetgeen Gambetta en Bismarck doen zouden, en inaakte men allerlei berekeningen over de vermoedelijke gevolgen, die hun optreden zou hebben. Nu deze groote mannen van dese eeuw hun geheim geopenbaard hebben, kunnen zij aan de algemeen lioog gespannen ver- wachting niet voldoeu en hebben daardoor opnieuw bewezen, dat zij, als gewone stervelingen, kmderen der omstandigheden zijn. Den president der 1 ransche repnbliek wordt het woord in den moud gelegd, dat het nieuwe ^groote ministerie" niets dan een groote teleurstelling zijn zou. Van die teieurstelhng blijkt reeds duidelijk uit de meeste bladen, nu het Ministerie de presidenten der twee vorige Kabinetten, Freycinet en Ferry, en den president van den Senaat, Leon Say, niet onder zijne leden telt, en zelfs Challemel-Lacour er niet in voorkomt. Alle vier hebben om verschillende reden geweigerd. Alge- ireen is men het eens, dat Gambetta innerlijk ver- heugd is, dat de stappen die hij bij grooter mannen dan zijn tegenwoordige ambtgenooten gedaan heeit, mislukt zijn, om te beter te kunnen werken met lieden, die van zijn eigen schepping en met door hun verleden gebonden zijn. Het Ministerie is nu minder groot, maar de plaats, die hij zMf er inneemt, is er te grooter door. De Ministers zijn alien nieuwe en jonge mannen en men moet ze aan het werk zien om hunne persoonlijke waarde te kunnen beoordeelen. Het meest beteekenend lid is Paul Bert, een volbloed vrijdeuker, die vinmg op de Jezuieten gebeten is en van wien men yreest, dat hij als Minister van onderwijs te persoonlijk zijn zal. Een en ander nam echter niet weg, dat Gambetta's eerste optreden als Minister-President in 'de Kamer met groote belaugstelling werd tegemoet gezien Hij las daar een verklaring voor, die ook aan den Senaat werd medegedeeld. De indruk, dien de voorlezing van dit stuk maakte, was niet bizonder groot, doch ook volstrekt niet ongunstig. Op sominige plaatsen werd hij vrij leveudig toe- gejuicht. Intusschen behaalde het Ministerie- Gambetta een eerste zegepraul, daar een voorstei omtrent grondwetsherziening der uiterste linkerzijde met 368 tegen 120 sten men verworpen werd Voor Noord-Afrika duurt de verscheping van troepeu voort, hoewel de berichten niet ongunstig luiden. De Fraiischeu hebben op hun tocht naar het Zuiden in Tunis de voor hen met have en kroost uitvluchtende Arabieren achterhaald, en liun alle beladen trekdieren en een talrijke kudde ont- Domen. De Arabieren lieten vele lijken op bet terrein achter. Wat is de staatkunde toch wreed. Wat Bismarck in Duitschland vertoont is be- neden alle verwachting, als men de beweging in aanmerking neemt, die de uitslag der verkiezingen daar te laude gemaakt heeft. In een tweede bijeenkomst met den Keizer en vervolgens in eene langdurige bijeenkomst met den Kroonprins, heett hij zijne meesters schijnbaar kunnen overtuigsn, dat zijne staatkunde oudauks de algemeeue af- keuring in den lande, nog zoo slecht niet was. Althans men stelde vast in de troonrede niet te erkennen, ditmaal bij de stembus de nederlaag te hebben geleden en Bismarck liet door zijn vrienden verklaren, dat aan alle berichten over zijn aanvraag om ontslag alle gezag ontzegd moest worden en dat hetgeen in de laatste dagen over zijn voor- nemeu tot het vormen eener meerderheid in den rijksdag gezegd is, louter onhoudbare vermoedens waren. Alsof het Duitsche volk niet gestemd had -is de zitting van den rijksdag door den Rijks kanselier geopend met voorlezing eener Keizerlijke boodschap, waarin de gunstige werking der tegen woordige staathuiskoudkundige staatkunde wordt geroeind en verder ontwerpen worden aangekondigd betreffende werkliedenverzekering, regeling van zie- kenfondsen voor handwerksliedentabaks-alleeu- handel en belastmg op sterken drank. In Spanje wordt de groote staatkundige wedstnjd iu de Kamer voortgezet en daar de Hidalgos in de welsprekenheid uitmunten, kan het wel ettelijke dagen duren eer alle sprekers hebben afgedaan. Wat de fondshouders te wachten hebben is nog niet uitgemaakt, maar over den roem en de groot- heid van Spanje wordt veel gesproken. In Oostenrijk-Hongarije gaat het zeer voorspoedig met de werkzaamheden in de Rijks-vertegenwoordi- gingen. In strijd met een vroegere verklaring, verklaarde de Minister nu, dat de regeering ge- rechtigd is in Bosnie en de Herzegowina den weer- baarheidswet toe te passen. Uit Rusland wordt nu gemeld, dat er geen verwisseling van Ministers zal plaats hebben. Tevens frordt ons bericht van de vorige week bevestigd, dat de politie te Petersburg verscheidene nihilisten gevangen nam, waaronder de welbekende en lang- gezoclite Alexandrow. In Zwitserland heeft de Groote Raad van het kanton Bern het verzoek om bij de Bonds-ver- gadering bevorderlijk te zijn ter wederinvoering van de doodstraf, verworpen. i In England schijnen weder Feniansche woelingen op til te zijn Te Bradford heeft de politie de baud gelegd op een kist met revolvers en patrouen en eenige papiereu. Op een stoomschip, varende van Bristol naar Glasgow heeft onder weg eene ontploffiug van dynamiet plaats gehad. Er werdeu 9 personen geddod en 13 zwaar gekwetst. In de Transvaal is de staat van zaken onrustbarend. Men vreest voor een algemeene beweging onder de inboorlingen. graaf— en hulppostkantoor te Walsoorden, de heer i L. H. Haak, thans adsistent aan het post- en telegraafkantoor te Hulst. De heer P. Hocquebard thans directeur aldaar is overgeplaatst naar Hasselt (Overijssel.) ffHet Groene Kruis heeft een circulaire rond- gezonden, waarin het bestuur mededeelt, hoeveel personen in verschillende plaatsen op het adres van kulde aau de Transvalers hebben geteekend. Dat getal is reeds zeer aanzienlijk; te Ter Neuzen hebben 220 personen daarop hunne handteekening gesteld. Bij Konkl. besluit is bepaald, dat de stem- briefjes, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelbnrg op 29 November 1881 in te leveren, zullen geopend worden op 1 December daaraanvolgende. ZttiuuMag, 22 November. In de heden gehouden Ter Neuzen, 22 November. Door wijlen den heer E. J. Levi alhier is aan het Centr. Israel.—weeshuis te Utrecht de som van f 1000 geiegateerd. De op 14 October 11. aan den lioek van Borssele gestrande Spaansche bark Augustina werd gisteren aldaar, met de nog aanwezige inventaris en m- liebbeade lading genever en/.., pubhek verkocht. Te zamen geveild, werdeu de heeren C. van der Bent c. s., "te Middelbnrg, daarvan koopers, voor 5025. Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1882, aan den heer M. B. G. Hogerwaard, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ingenieur van 's Rijks waterstaat 2e klasse. Bij beschikking van den Minister van water staat, enz. van den 15 dezer is, met ingang 1 Decem ber a. s., benoemd tot directeur van het njkstele- zitting van den gemeenteraad alhier is benoemd tot hoofd der openbare school te Othene, de heer Kok, onderwijzer te Wemeldinge. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag 28 November a. s. Mr. L. Ed. Lenting, lid der Tweede Kamer, voor het kiesdistrict Zutphen, is overleden. Naar wij vernemen is Louis Roland, van Veere, verdacht van den moord op den heer S. aldaar, Zaterdag avoud door de politie te Antwerpen ge vangen genomen. De officier van justitie en de rechter-commissaris bij de rechtbank te Middelburg zijn gisteren derwaarts vertrokken. Jl. Vrijdag namiddag ten ruim 5 uur is een felle brand in het thans onbewoonde badhuis te Vlissingeu mtgebarsten. Door de hooge ligging op het duin leverde de brand een prachtig gezicht. Een klein gedeelte uitgezonderd, is het gebouw geheel veruield. Alles was verzekerd; de oorzaak van- den brand is onbekend. De kotfiehuishouders te Breda hebben be- sloteu, zoodra het vergunuingsrecht door hen be- 1 taald is, het glas bier in plaats van op 8 alsdan op 10 cent te stellen, terwijl de borrel van 6 op 7 centen gebracht wordt. Een Haagsch koffie- huishouder doet beter. Hij maakt de jenever- glaasjes kleiner en het bier goedkooper. n Het is met de letterknechterij in aake de afkondiging van verordeningen nog niet aan een eind. Processen-verbaal, wegens het niet opkomen bij brand te Giessen-Nieuwkerk, zijn door den Goudschen kantonrechter buiten vervolging gelaten, omdat iu het formulier van afkondiging gesproken wordt van de ;/navolgende" en niet van de vvol- gende" verordeuiug! Naar men ineldt, heeft de Holl. Spoorweg- maatschappij aan Nathan Blorn, die bij hetjongste spoorwegongeluk te Rotterdam een been verloor, f 20,000 schadeloosstellmg aangeboden. Met dit aan bod wordt echter door hem geen genoegen ge nomen; zijn eisch is 30,000. De zaak is in handen van een advccaat. Vrijdagavond werd te Maastricht een vrij hevige aardbeving waargenomen. Twee schokken, vaande van Zuidwest naar Oost, werdeu gevoeld. Een schoorsteen is ingestort, terwijl bij verschillende families de deuren opensprongen en de gaskronen ib

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1