BU1TENLAND. vereeniging tot verzekering tegen zeeachade op te richten, waaraan door alle Texelsche vaartuigen kan worden deelgenomen. De goede zaak viudt bij de schipperij een ganstig onthaal, zoodat er alle kans van slagen bestaat. Tegenover bet heilloos drijven van sommige anti-revolutionairen, niet zoozeer tegen de verplichte vaccine dan wel tegen hct gebruik der koepokstof zelf, mag de volgende statistiek wel verpletterend genoemd worden. Het bestuur der ziekenhuizen in Londen heeft namelijk medegedeeld, dat in 1876 tot Maart 1881 in het geheel 15,171 gevallen van zwarte pokken in de Londensche pokkenhospi- talen zijn Lehandeld. De sterfte in het geheel bedroeg 17,6 op de 1000: die van de gavacci- neerden 8,8, en die van de niet-gevaccineerdeu niet minder dan 44,4 op de 1000 pokkenlijders. Blijkens een bij het dep. van kolonien ont- vangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie neemt de cholera af te Soerabaja, Samarang en Batavia, doch heerscht zij hevig te Demak, Sidajoe, Grissee, Malang, Soerakarta en Bandong. Ljandbouwberichten, Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 72 centimen tot fr. 1,00. Stieren, koeien en vaarzen 60 tot 81 centimen; afslag 2 cen timen. Kalveren 75 centimen tot fr. 1,25. Var- kens fr. 1,16 tot 1,24; prijzen berekend per kilo levend gewicht. De markten waren flink bezet. In de handel van vlas is eenige beterschap te bespeuren; beste soorten brachten iets meer op. Een vreeselijk drama had Dinsdagavond te Antwerpen buiten de Tnrnhoutsche poort plaats: Een vrouw wegens huiselijk verdriet het leven moede, had haar kind van ongeveer 1$ jaar oud met een halsdoek om haar middel gebonden en sprong in de gracht der vesting. Toen zij eenige minuten in het water had gelegen riep zij om hulp. Aanstonds kwam de wacht opdagen, die de ongelukkige uit het water haalde, maar alleen de vrouw van het leven redde, daar reeds het arme kind den geest gegeven had. De vrouw is uaar het ziekenhuis gebracht. Men meldt dat te Straatsburg een groot Keizerlijk paleis zal worden gebouwd. Het schijnt dat de Keizer zich dikwijls ontevreden heeft ge- toond over de gebouwen, die gedurende de bezoeken van het hof te Straatsburg ter zijner beschikking zijn. Het Berlijner blad beweert dat de samen- stelling van een Keizerlijk verblijf in een der ver- overde provincien, aan de bewoners van Elzas— Lotharingen zou toonen, dat hunne inlijving bij Duitschland van langen duur zal zijn. De kosten van den ontworpen bouw worden op 2 millioen 600,000 mark geschat. De Kamer der afgevaardigden van Beijeren heeft na lange discussien het voorstel tot afschaffing van het verplicht burgerlijk huwelijk aangenomen. De geheele rechterzijde stemde er voor. De Minister van Justitie von Faustle had het voorstel uitvoerig bestreden en hij sloot zijne rede met de verklaring, dat het Ministerie geen vrijheid vond den Koning de goedkeuring van het besluit der Kamer aan te raden. Het proces tegen Guiteau is Maandag aan- gevangen. De beschuldigde werd vertegenwoordigd door zijn zwager en een ander advocaat. Na een onbeduidende discussie werd de zaak tot gisteren verdaagd. Het gedrag van den gevangene was zeer vreemd, (zeker om toch vooral het idee van krank- zinnigheid ingang te doen vinden.) Hij wilde vol- strekt een verklaring voorlezen, niettegenstaande den raad van zijn advocaat en het verbod van den rechter. Eindelijk stelde Guiteau het handschrift van zijn rede aan een journalist ter hand en sommige bladen deelen het mede. Het is onsamenhangend en verklaart o. a. dat God hem beval op Garfield te schieten, terwijl hij verder geld vraagt om zijn verdediging te leiden. GEMENQDE BERICHTEN. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Nov. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruiin,/ 25,131. Do justitie uit Middelburg heeft zich, vergezeld van vijf rijksveldwachters, naar Yeere begeven, waar bij de moeder van den van moord verdachten R. huiszoeking gedaan is, die echter geen resul- taat schijnt opgeleverd te hebben. Dagelijks worden te dezer zake een aantal personen gehoord. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Leeuwarden, jaarwedde f 2500 tot f 8000, hebben zich 43 sollicitanten aangemeld. Tusschen Beilen en Dwingeloo is geschoten op een koopman, die een aanzienlijke geldsom bij zich droeg. De man werd gelukkig niet getroffen. Terwijl de schipper A. Baas met zijn vaartuig te Kalenberg gemeente Giethoorn ter hooilading lag, is zijn 29jarige zoon nit de mast gevallen met het treurig gevolg, dat deze den volgenden dag aan de be- komen kneuzingen is overleden. Te Onstwedde werd op het veld door eenige kleine koeherdertjes een vuurtje aangelegd, waarbij het 4jarig meisje van zekeren M. K. in brand geraakte en aan de bekomen wonden den volgenden dag is over leden. Eenige knapen te Arnhem, die zich met kaartspelen om geld bezig hielden en opgewonden werden door het spel, kregen twist, die z6o hevig liep, dat een hunner een mes greep en zijnen tegen- stander daarmede den reehter pols nagenoeg geheel afsneed. Te Laren is zekere J. H. v. H., ter wijl hij zich met paard en wagen op weg bevond, door een beroerte getroffen en onder den wagen gevallen. Vreeselijk gekneusd, overleed hij reeds twee dagen later. De ongelukkige laat eene weduwe en negen meestal nog kleine kinderen na. Eene vreeselijke mijngasontploffing heeft plaats gehad in de zwavelmijnen te Caltannis setta op Sicilie. 48 mijnwerkers werden daarbij gedood en 41 doode- lijk gewond. De Italiaansche Minister van Binnen- landsche Zaken zond 3000 fr. ter tegemoetkoming. Voor de verbetering der Duitsche rivieren en kana- len acht het Ministerie van Openbare werken een gezamenlijke uitgaaf van 7,152,052 Mark noodig. De Rijn zal daarvan 1,210,625 Mark vorderen. Te Boston heeft iemand voorgeslagen aan iederen trein een kerk-waggon aan te haken, om de reizigers in staat te stellen hunne godsdienstpliohten te kunnen waarnemen. In het verre westen van Amerika hebben zware sneeuwstormen gewoed. Een trein op den centralen Colorado—spoorweg is van de rails gewaad, waarbij twee wagens vernield en 13 personen gewond werden. Wij vernemen, dat in navolging yan de hondekarren, door de politic te Amsterdam ook dronkemanswsgens zullen worden in dienst gesteld, waarmee de lui, die zich in keunelijken staat van dronkenschap op straat bevinden, naar de politie- bureaux zullen worden vervoerd. Van gemeente- wege zijn 4 dezer rijtuigen bij den wagenmaker besteld; 6en er van is bijna gereed en zal spoedig in gebruik worden genomen. Vdor korten tijd werd te Delft op een boedel- verkooping door een burgerman een kast gekocht. De koop werd thuisgebracht en bij het schoonmaken vond de kooper tot zijn niet geringe verbazing op eene verborgen plaatsje in de kast twee doosjes, waarin zich bevonden ^honderd gouden centen." De eerlijke vinder begaf zich daarop met dezen schat naar den rechthebbende, een rijk man, die na eenig nadenken verklaarde dat de eerlijke man de kast en hoewel onwetend ook het goud had gekocht en dus het gevondene onvoorwaardelijk kon behouden. Zulke karakters zijn helaas! zeldzaam. Er zijn twee drenkelingen opgevischt uit het Eden-theater te Brussel. Een jongmensch, in den wintertuin een glas bier gebruikende, kan- telde met zijn stoel in het daar aanwezige vijvertje. Zijn buurman, die hem wilde grijpen, werd mede- gesleept, en beiden aan het sparteien en schreeu- wen, alsof zij in het wel 30 duim diepe water zoo dadelijk den dood zouden vinden. Nadat het publiek eens hartelijk had gelachen, vischte men de beide jeugdige helden op en zond hen, met de helft van het water uit het vijvertje in hun kleeren, naar huis. Twee politie-agenten, in burgerkleeding te Brussel, hadden deze week in de Hale, een meisje bemerkt dat nauwkeurig de zakken der dames nazag zij volgden haar na en slaagden er in haar op heeterdaad van diefstal te betrappen. Eene huis zoeking werd in de woning harer ouders gedaan en men ontdekte er zeventien portemonnaies, ver- scheidene gebedenboeken en andere gestolen voorj verpen. De kleine diefegge heeft bekend dat hare twee zusters haar hielpen stelen en dat zij alien de opbrengst hunner diefstallen aan hunne moeder moesten afgeven, die zich aan de dronkenschap overle verde. Een aandoenlijk tooneel had onlangs plaats tijdens het verblijf van Keizerin Eugenie in Frankrijk. Zooals men weet, bezocht deze toen de paleizen en kasteelen die getuigen waren geweest van haar voorspoed. Incognito ging zij daartoe naar Fontainbleau, Saint Cloud, Trianon, Versailles en Compiegne. Niemand herkende haar, behalvn een oude tuinman, in een harer vroegere lust- oorden. Hij wierp zich voor haar neder en kuste met tranen in de oogen den rand van haar rouw- japon. De Keizerin was zeer aangedaan en stak diep bewogen de hand aan den getrouwen dienaar toe. Die nederige hulde uit het hart van dien eenvoudige man voortkomende, was een balsem voor hare droefheid. Te Hamburg heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. In een kruidenierswinkel kwamen de eerste klanten, toen de bediende meteenbrandende kaars daar binnenkwam en op hetzelfde oogen blik een verschrikkelijke gasontploffing het gansche huis onderstboven wierp, vele omringende woningen erg beschadigde, op verren afstand alle glazen ver- brijzelde enz. Onder het puin werden drie dooden weggehaald, benevens een zestal gekwetsten. De verslagenheid te Hamburg was groot. Onlangs verscheen een boekverkooper voor de rechtbank te Straatsburg, die van zijn beeld- scboone winkeldochter p rtretten in den handel had gebracht, waarop zij als „treurende Elzas" was voorgesteld en waarmede hij goede zaken maakte. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie bedierf echter de geheele uitwerking, toen hij bij de behandeling der zaak mededeelde, dat deze ^treurende Elzas" er een Pruisisch soldaat als minnaar op na hield. Alle toehoorders, die meest Franschgezind waren, barstten op het hooren van deze mededeeling in een schaterlach uit. Te Kirkeldey in Engeland worden sinds eenigen tijd muizen als beweegkracht in katoen- spinnerijen gebezigd. De toestellen, waarin de mui zen als een treerad werken, zijn zoo ingericht dat een muis dagelijks 100 h 120 draden spinnen kan, de weg dien hij daartoe aflegt zoude, recht uitgelegd. 10 h 11 Eng. mijlen, ruim 16000 m. bedragen. Zij worden gevoed met havermeel, dit beloopt's jaars ongeveer 30 cent, terwijl de vereischte arbeid f 4.20 vertegenwoordigt. Hiervan het voedsel en de herstellingskosten aftrekkende, houdt men een zuivere winst over van f 3 per muis. De eigenaar der fabriek heeft een gebouw in gebruik, waarin 10000 muizen—treemolens onder behoorlijk toezicht in werking zijn. Kapiteiu Boyton zet in Amerika nog steeds zijn zwemreisjes voort. Zoo kwam hij vdor eenigen tijd bij een vreeselijken storm na eene reis van vijf en twintig dagen te Yellowstone in Pierre aan. Door de vermoeienissen van de reis had hij veertig pond van gewicht verloren. Hij was voornemens zijn reis naar Fort Hale, honderd Engelsche mijlen verder, voort te zetten, om daarna al zwemmende Yankton te bereiken. Zeetijdingen. Van 11 tot en met 17 Nov. zijn in deze haven bin- nengekomen, bestemd voor Gent: 11 Nov. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Noordsche bark Activ, kap. Spie- gelberg, van Riga met stukg. 12 Nov. Deensche schooner Hans 's Minde, kap. Nielsen, van Vilanova met fruit. Eng. schooner William Maskill, kap. Flouwer, van Lijnn met graan. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, van Londen met stukg. 13 Nov. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Ritfort, van Goole met stukg. Duitsche bark Hoffnung, kap, Wallis, van Miramisie met hout. 14 Nov. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkington, van Goole met hout. Eng. stoomb. Whim- brel, kap. Booth, van Liverpool met hout. 15 Nov. Eng. stoomb. Romeo, kap. Drurey, van Goole met stukg. Van 11 tot en met 17 Nov. z\jn uit deze haven ver- trokken komende van Gent: 12 Nov. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundrey, naar New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rcsaj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2