I No- 1723. Zaterdag 19 November 1881, 21 e Jaargang. Algemoen IMieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND abonnkment. Per drie maandea binnen Ter Neuzen f 1,';oor ke» veheele Bijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekhandelaars, Postdirec- ■euren en Brievenbuskouders. iDVKRTENTlLN. Van 1 tot 4 regele f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grooiere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan dei» Uitgever in te zendan uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DH1E area. Kfct b.j J. kT^T BHONT TerMe^e,. Bij deze conrant behoort een bljvoegael. Folitiek Ov«rzicriU De President van Erankrijk, de heer Gr^vy, heeft het ministerie aangenomen, zooals bet door Gambetta is voorgesteld. De samenstelling is als volgtGambetta, buitenlandsche zaken; Wal- deck—Rousseau, binnenlandsche zakenPaul Bert, onderwijs; Campenon, oorlog; Allain Targd, financien; Raynal, openbare werkenCochery, postenjenRou- vier, handelj Cazot, justitie; Gongeard, marine; Proust, landbouw en schoone kunsten. In de diplo- matieke wereld zijn veranderingen aanstaande. De gezant te Berlijn, Saint Vallier, zal vervangen worden. Bismarck heeft verklaard, dat de persoon van den gezant geen verandering kon brengen in de verstandhouding van beide landen. Woensdag heeft Gambetta in de zitting der Eransche Kamers een programma voorgelezen, dat klinkt als een klok, overvloeiende van de scboonste beloften voor de bevordering van den bloei en de welvaart der Eransche republiek. De groote vraag blijft echter of men hier slechts met groote woorden dan wel met een ernstig ge- meend besluit te doen heeft, en in dit laatste geval, of bet hem mogelijk zal zijn dit programma ten einde, toe uit te voeren. Erankrijk heeft toch reeds tal van republikeinsche ministerien gehad, en geen dezer heeft genade kunnen vindeu, zoodat men ten slatte wel genoodzaakt werd zijn laatste troef uit te spelen, door Gambetta aan het oewind te roepen. Het spel is ten zeerste gewaagd, want wij vreezen maar al te zeer, dat ook de illusien, welke men zich van een ministerie-Gambetta raaakt, spoedig voor de naakte waarheid zullen plaats maken en men zal leeren inzien, dat men ook door hem niet geleid zal worden op den weg, welken men gaarne zou inslaan. De berichten uit Noord-Afrika luiden gunstig. De Eransche troepen zijn op al hunne tochten zegenvierend, ook in de provincie Oran (Algiers). Meer en meer beginnen de afzonderlijke stammen in Tunis zich aan Frankrijk te onderwerpen en weldra verwacht men, dat het geheele land dit voorbeeld zal volgen. Hat heeft een goeden indruk gemaakt, dat de Fransche Kamer van afgevaardigden besloten heeft het tractaat met den Bey te hand- haven. Aan de bevolking in Tunis werd dit door de militaire overheid bij aanplakbiljetten bekend gemaakt. Weldra zullen nu ook de Karthuizer monniken uit Grenoble worden verdreven. De prior van het klooster, waar de beroemde chartreuse wordt gestookt, heeft reeds aanzegging gekregen dat de Maartbesluiten van 1880 op hen toegepast zullen worden. Het bevel tot ontbinding der met wettig erkende orde is reeds aan Grevy ter onder- teekening voorgelegd. In Oostenrijk is de Rijksdag geopend met een verzicht der financien over 1882. Hoewel er een tekort is over dien dienst, maakte de rede van den Minister toch een guustige indruk, daar er ge- gronde hoop bestaat, dat een niet onbeduidend deel van het tekort uit het overschot van den vorigen dienst zal worden gedelgd. Bovendieu brachten de be- lastingen meer op, en hoopts de Minister door nieuwe belastingen en andere doeltretfende maat- regelen tot evenwicht op de staatsbegrooting te komen. Ook in Italie gaan de financien vooruit en brachten de belastingen veel meer op dan de raming. Uit Turkije wordt gemeld, dat de belemmerende bepaling in de Dardanellen voor vreemde scbepen, tengevolge van opmerkingen der gezanten ingetrokken Omtrent de onderhandelingeu over deschuld- regeling verneemt men, dat de Turksche regeenng in° de laatste zitting het bedrag van den interest met 100,000 Turksche ponden heeft verhoogd. In de bijeenkomst tot regeling van de betaling derRus- sische oorlogsscbatting verklaarde de Russische ge zant, dat Rusland zich niet tegen de onderteekemng der overeenkomst met de fondshouders afzonderlijk kanten zou, mits zij zich beperirte tot de bebandeling der inkomsten, bij de uitgifte van elke leening verleend, met uitsluiting van nieuwe toewyzmgen. De gezant bernieuwde zijn vraag over de waarborgen voor Rusland, maar de Turksche leden verdaagden het antwoord wederom. Zij wenschten eerst te weten, wat Rusland voor rente en aflossing zou vragen. Zwartgalligen beweren, dat de houding van Rusland aan de Turkscbe staatsheden met ongevallig is. Zij vergeten echter, dat het aangaan van eene schuldregeling bij bet Berlijner verdrag is vastgesteld en dat de uitvoering der te verkrygen overeenkomst en de commissie voor het behear der afgestane inkomsten daardoor onmiddelijk onder het toezicht der groote mogendheden kornt. Ter voldoening aan het Berlijner verdrag heeft de Turkscbe regeering eveneens een voorstel tot regeling der Armenische zaken in gereedheid gebracht en den Sultan aangeboden. Ter Neuzen, 18 November. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn bij de HH. die zich badden belast met het inzamelen van giften voor de nagelaten betrekkingen van Pieter Verlinden, visscher te Graauw, die op 14 October 11. in den storm op de Ooster-Schelde omkwam de volgende giften ingekomen: Bij den Burgemeester te Graauw van verschillende personeuf 36,32 Van C. v. d. Hooft c. s. te Ter Neuzen 20,— Tooneel- en muziekvoorstelling afdeeling Werkmansvereeniging te Middelburg 72,51 Eenige menschenvrienden te 's Hage n 60, G. en J. te Nijmegen1°>— Bij den heer J. Jongeneelen, R. C. Pastoor te Graauw, waarouder v. H. c. s. te Ter Neuzen f 5u 113,10 Bij den heer Jongeneelen, kapellaan te Graauw Bij den heer v. d. Eekhout te Graauw 7,7 5 Bij den heer Bauwens te Graauw 7,50 Bij den heer P. A. Baart te Graauw waaronder f 4,50 van D. Hartog c. s. te Hulst Eene collecte aan de huizen te Graauw 51,UI Bij den heer W. Janssens te Graauw 76, Bij Mr. E. Walter te Hulst van eene collecte aldaar Bij denzelfden, giften uit andere plaatsen 120,— Bij den heer Baron Collot d'Escury te Hontenisse Bii den heer J. van Brabant te Hontenisse 8,50 Samen. f 852,25 Er zal dus ruim 800 voor de weduwe Ver linden overschieten na aftrek van druk- en adver- tentiekosten. Naar wij vernemen is gisteren door den kerke- raad van de Christelijk gereformeerde gemeento alhier besloten tot den aankoop van twee woonhuizen in de Nieuwstraat, met het doel om in het begin van het volgende jaar die huizen te doen ver- bouwen en in te richten tot predikantswouing en consistoriekamer. Toen gisteren avond de voerman K. Pladet van Hoek een wagen met grint vervoerde op den Hoekschen weg, kwam een boeren-chais hem t* gemoet welke hem overreed en waardoor bij zijn been brak. Spoedig na het ongeval werd hem geuees- kundige hulp verleend door Dr. C. Steketee alhier. Heden morgen viel een matroos uit de mast van het stoomschip Mona, liggende aan de loska.de van den spoorweghij viel tegen de verschausing en bekwam eenige kneuzingen aan zijn rechterarm en schouder. In de eerste helft der maand October is door het hulppostkantoor Hoek een onbestelbare brief verzonden aan het adres van: Arie Naakt- geboren te 's Graveland. Axel, 18 November. Gisteren avond omstreeks 7 J uur, is de bliksem geslagen in de spits dar toren van de R. C. kerk alhier, zonder echter brand te veroorzaken; de schade daardoor aange- richt is niet groot en bepaalde zich enkel by genoemde spits. Met de mailbooten van de stoomvaartmaat- schappij ,/Zeeland" zijn van 1 October tot 11 November te Vlissingen aangekomen 2801 passagiers terwijl in dien tijd 3587 naar Queenboro vertrokken. Dat ook bet vrachtgoederenvervoer zeer aanzienlijk is, blijkt daaruit dat door de stoomboot ^Aurora" van die maatschappij een extra reis voor de over- brenging van goederen moest gemaakt worden. Naar men verneemt, zal een van de eerste postwegen, die voor den pakkettendienst in orde zal worden" gebracht, die zijn van Bergen-op-Zoom over Tholen en Staveni9se naar Zierikzee en Brou- wershaven. De post zal dan met twee paarden rijden en het rijtuig voor vier passagiers plaats bebben. De lijdensgescbiedenis van den stoomtram te Middelburg is nog niet geeindigd. Dinsdag- namiddag heeft het dagelijkseh bestuur in tegen- woordigbaid van deskundigen en belanghebbendeu, eene offlcieele opneming gedaan van de Langeviele- binnenbrug en van den toestand van al datgene, wat binnan de stad met den tram in batrekking staat. Dat onderzoek scbijnt geene bevredigende resultateu te hebben opgeleverd. De brug verkeert, naar het oordeel der deskundigen, nog niet in voldoenden toestand en veel is nog ongedaan wat gedaan moet wordan alvorens tot exploitatie ver- gunning kan worden gegeven. Zonder die ver- gunning is reeds een en andermaal de tram in de stad geweest, waarover de burgemeester openlijk zijne ontevredenheid te kennen gaf, terwijl bij dan verderen toegang belette. Het overzeilen eener mosselschuit en het verbranden van een blazer" bebben een aantal notabele ingezetenen van bet eiland Texel op het denkbeeld gebracht, te beproeven eene onderhnge i TER IMEUZENSEHE COUKANT IS. WIlitiDUU O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1