No. 1721. Zaterdag 12 November 1881. 2fe Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderert. BINNEN LAND ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het gjeheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men ahonneert rich big alle Boekhsndelaars, Postdireo- tenren en Brievenbuskouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Gtrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te render uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmlddag DRIE nren. Dit Mad rereehl|nt Blnsdaf- en Vrljdagavond blj A. K. DIONT te Ter Neuzen. 81J deze coorant beboort een b(jroe;sel Pr>litieli Ovwrzicbt, Naar al wat men hoort, moet er te Varzin en geen wonder! een zeer onaangename stem ming heerschen. Met het oog op het honderdtal herstemmingen, dat nog plaats moest hebben, heeft Bismarck nog een laatste poging gewaagd om meester van den toestand te worden. Naar aan- leiding van een hem toegezonden telegram heeft hij in zijn antwoord zich weder over de verk.iezingen uitgelaten en openlijk verklaard, dat hij dankbaar zal zijn voor elke ondersteuning, die hem ten deel valt in den strijd tegen de, naar zijne overtuiging, voor Keizer en Rijk gevaarlijke pogingen der Fortschritts- (vooruitgangs) partij. Maar het heeft niet mogen baten. De herstemmingen, die op verscheidene plaatsen reeds hebben plaats gehad, zijn alle in het nadeel der regeeringspartij uit- gevallen. Zelfs werden op somm'ge plaatsen met groote meerderheid sociaal-democraten gekozen waaronder de hoofden der partij, Liebknecht en Hasenclever te Mainz en te Breslau. De ontstem- ming van den llijkskanselier zal dus nog toenemen, want alle belemmeringen, die den sociaal—demoeraten in den weg zijn gelegd, hebben niet kunnen be- letten, dat hunne kandidaten hebben gezegevierd. In Frankrijk heeft de nieuwe voorzitter der kamer, Brisson, zijne betrekking aanvaard. Tegen het tot nog toe gevolgde gebruik was deze niet gerokt en witgedast, doch verscheen hij in gewone zwarte jas en met zwarte das. Ondanks deze echt republi- keinsche nieuwigheid werd hij slechts zeer matig toegejuicht, toen hij in een zeer korte toespraak voor de hem te beurt gevallen ondersclieiding bedankte en beloofde de kamer zoo onpartijdig mogelijk te leiden. Daarna werd verlof gegeven om de regee- ring te ondervragen over de Tuniseesche aange- legenheden. De bespreking werd ingeleid door den Minister—President Jules Ferry, die er op wees, dat de veldtocht door de vorige kamer goed- gekeurd was en dat al het gebeurde het nood- zakelijke gevolg van die machtiging was geweest. Voorts betoogde hij hreedvoerig de noodzakelijkheid van den veldtocht, een gevolg van de verovering van Algerie en dus reeds van oude dagteekening. Beschuldigingen van zwendelarijen wierp hij met verachting van zich af en een onderzoek achtte hij geheel overtollig daar al de stukken, die op de zaak betrekking hebben, door den Minister Barthelemy St. Hilaire zijn overgelegd. Daarna hebben nog eenige sprekers het woord gevoerd, maar de belangstelling was gering en het rumoer groot. De zaak zal nog eenige dagen aan de orde blijven, omdat alle Ministers persoonlijk willen antwoordeu op hetgeen hun ten laste wordt gelegd, om ten slotte te eindigen met het rustig aftreden van het ministerie. Engeland beleeft van zijne talrijke bezittingen toch niet veel vreugde, ook niet aan die, welke het in Europa heeft. Ierland is zijne eeuwig- durende liachtmerrie; met Cyprus haalde het zich een hopelooze last en schadepost op den hals; op Helgoland ergert het de Duitschers, op Gibraltar de Spanjaarden en op Malta de Italiauen. Pas hoorden wij van een beweging in Spanje, om de rots van Tarik uit de handen van den vreemden overweldiger los te koopen, of daar zijn nu ook de Malthezers aan het woelen geslagen. Daze hebben dezer dagen een vergadering gehouden om verzet aan te teekenen tegen het opdringen van de Engelsche taal aan de eilanders. Het ging er zoo heftig toe, dat verscheidene personen gewond en gevangen genomen werden. Vijftien duizend Malthezers hebben zich bij smeekschrift tot Victoria gewend om haar te verzoeken perk te stellon aan de willekeurige handelingen van hare ambtenaren. Met de uitspraken van den Ierschen landraad gaat het niet naar den zin der landheeran. Over het algemeen raoeten de pachten met 30 procent verminderd worden, zoodat men tot het besluit komt, dat de Ieren niet zoo geheel ongelijk hadden. Over de zucht der grootmachten in Europa om steeds grooter te worden, hebben wij onlangs een en ander medegedeeld. Rusland zal zich nu in Centraal Azie weder verder uitbreiden en tot de poorten van Indie naderen. Het zal langs vriend- schappelijken weg en de noodige geschenken onder madewerking der inwoners onmiddelijk Merw annexeeren. In Rnsland zelf is weder sprake, dat Schouwaloff zich met de binnenlandsche aange- legenheden zal belasten. Ignatief moet dus reeds hierin onmachtig zijn gebleken, evenals zijn vele voorgangers. TerNeuzen, 11 November. Wegens het ontslag van Jhr. J. L. de Jonge als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken be- paald, dat de verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg zal plaats hebben Dinsdag 29 November 1881 en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 13 December daaraanvolgende. Naar wij vernemen zal door de anti-revolu- tionairen in het kiesdistrict Middelburg, bij de ver kiezing voor een lid der Tweede Kamer op 29 Nov. a. s., caudidaat worden gesteld de heer Mr. P. C. 't Hooft, advocaat en procureur te 's Her- togenbosch. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van den Westkerkepolder A. Weijns. Tengevolge der organisatie van den Provin- cialen waterstaatsdienst wordt den heer C. M. Hit meester, opzichter van 's Rijks waterstaat te Borssele, met 1 Januari a. s. teruggeplaatst te Vlissingen. De Minister van Binnenl. zaken heeft met betrekking tot de uitv ering der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank te kennen gegeven, dat de be aling van art. 3 alinea 9 van toepassing is op wethouders die sterken drank in het klein verkoopen. Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijk- verbranding heeft zich op nieuw tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek om tot de wettelijke toelating der f&cultatieve lijkverbranding het hare te willen doen. De vereeniging weerlegt het be- zwaar, dat verbranding het constateeren van mis- drijven zou beletten. Aan de regeering is een adres van gehjke strekking ingediend. Nauwelijks is te Zierikzee de Groote—toren— kwestie tusschen de Hooge Regeering en het ge- meentebestuur op een gewenschte wijze geeindigd of men heeft een Kleine-toren-kwestie aan de orde gesteld. Bedoelde toren staat op de zoogenaamde kleine kerk der Her v. geneente, lioewel hij geacht wordt het eigendom te zijn van de burgerlijse ge- meente, die intusschen van de kerk geen vergoeding kreeg voor het gebruik maken van de torenklok. De raad heeft besloten een dergelijke vergoeding b. v. f 50, voortaan te vorderen. Het is nog niet bekend, wat het kerkbestuur doen zal, het eigen- domsrecht van de burgerlijke gemeente op den toren betwisten of erkenneu. En in het laatste geval: zich verzetten tegen den gestelden eisch of zich daaraan onderwerpen, met bepaling dat de burger lijke gemeente voortaan f 50 of meer zal betalen om bij haar toren te kunnen komen en omdat da kerk hem moet dragen. Men schrijft uit Amsterdam: Bij de maatschappij Nederland is heden nader telegrafisch bericht ingekomen omtrent de 27 ge- redden, te Dondra (Ceylon) aangekomen schipbreuke- lingen van het stoomschip Koning der Nederlanden. Dit bericht, waarin ook de namen der geredden vermeld zijn, moet echter zoo onduidelijk zijn, dat de directie schroomt er publiciteit aan te geven. Zooveel moet er echter uit gebleken zijn, dat deze derde sloep hoogst waarschijnlijk zelf geland en niet door een stoomer is opgebracht. In dit geval heeft de bemanning met onbeschrijfelijke krachtsinspanning 32 dagen geroeid, om van de plek, waar het schip gezon- ken is, naar Ceylon te komen. yToch komt het m. i. wenschelijk voor, dat de directie mededeele, wat haar bekend wordt, wat het dan ook zij, want de onzekerhed waarin de familiebetrekkingen thans verkeeren, maakt den toestand nog ondragelijker. Mr. S. Katz te Amsterdam, die indertijd den koetsier Agema van den heer Bieruma Oosting te Oranjewoud voor het hof te Leeu warden gratis ver- dedigde en zijn vrijspraak wist te bewerken, ontving voor eenige dagen van de uitgevers-redacteurs van het ,/Friesch Volksblad," die indertijd gelden hadden bijeengebracht om Age ma's verdediging te kunnen bekostigen, als souvenir een zilveren schenkblad met toepasselijke inscription. Een lnidde o. a.: De stem van het volk, zij was Gods stem, toen Friesland dacht: r/Het recht wordt geschonden en de arme bloedt hier voor den rijke," en riep: ,/Gelijk recht voor heer en knecht." Gij, Katz! hebt toen in het duister licht en de aangerande onschuld vrijheid gebracht. O. 8. Lnndbouwberichten. Ter Neuzen, 11 November. Op de Woensdag jl. alhier gehouden paarden- en veemarkt waren aangevoerd: 52 stuks rundvee, 7 paarden, 47 varkens, 4 schapen en 1 g6it. Toegekend zijn de volgende premien: le pr. aan P. de Feijter Jacz. te Ter Neuzen, voor het achoonste merriepaard, zoomede de 2* pr. voor de beste baatge- vende of kalfdragende koe; 2* pr. aan P. de Feijter Johz. te Ter Neuzen, voor het achoonste merriepaard; le pr. aan H. van Laere Riemena te Ter Neueen, voor het schoonste jong paard tusschen 1 en 2 jaar oud 2e pr. voor idem aan J. van Mol te Axel; le pr. TER IMEUZE1MSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1