f is- BU1TENLAND. mr« op een feestmaaltijd met muziek van Sonneman, •en tn ander in //De Koningskroon," welk locaal door den bloemist J. J. Vorstman geheel belang- loo» werd versierd, terwijl ook de medewerking «U»r muziekcorpsen gratis geschiedde. De genoodigden bezochten yerder, evenals de andare feestvierenden, den Schouwburg en zullen natuurlijk evenzeer genieten van het vuurwerk, 4at niet op het IJ, maar op het empaceraent ran her Centraal-Station van gemeentewege zal worden afgestoken. Bovendien brengen zij morgen taa 2 ure een bezoek aan Artis. Het menu van gieteren zag er even uitiokkend ais degelijk uit ea doet verwachten dat, dank zij de goede zorgen der commissie en den steun der milde Amster dam mers, zelfs de minst bevoorrechte oud-strijders, relgans het menu, niet als te Assen met een leege mag behoeven vroolijk te zijn. MENU. Soep h la van Speijk. Fijn Commiesbrood. Oranjewijn. Pasteitjes it la Saksen-Weimar. •ebraden Kalfsvleesch h la van Geen. Andijvie la Meijer. Noord-Brabantscbe Aardappelen. Gebraden Kip h la ChassA Appelmoes i la Koopman. Aardappelen it la Hobein. Dessebt Gebak a la Constant Rebecquc. Drniven it la Cort Heyligers. Peren h la Luden. Nationaal suikerwerk, enz. KofBe h la Cantini&re. Een groote Zeeramp, Met innige deelneming zullen onze lezers ver- nemen, welke ramp een der mailbooten van de Maatschappij ffNeder]and," de Koning der Neder- landen, op 5 October jl. getroffen heeft. Door het breken van de schroefas de groote boom van staal, welke onder in de kiel der boot ligt werd een gat in de kiel geslagen. Het schip is 24 uur drijvende gehouden, dank zij de waterdichte afdee- lingen, en toen zijn in goede orde al de passagiers en de geheele bemanning in de sloepen gegaan, die, van drie weken leeftocbt voorzien, koers hebben gezet naar den Chagos Archipel, ten zuidwesten van Ceylon, welke tusschen 7° 55' ZBr. en 70" 55' WL. gelegen is. Het voornaamste eiland is Diego Garcia, dat een voortreffelijke haven heeft. De eilanden bevatten groote hoeveelheden kokospalmen. De bevolking bedraagt 400 menscheu en de eilanden behooren aan Engeland. In volmaakte orde schijnt de inscheping van passagiers en bemanning in de sloepen te hebben plaats gehad. Doordien men 24 uren tijd voor de voorbereidselen had, kon alles kalm gaan. Een der sloepen, door den eersten officier bestuurd, is door het stoomschip Wyberton op zee opgenomen en te Suez gebracht, vanwaar het bericht van de ramp aan de Maatschappij is geseind. Aan de regeering is verzocht, een oorlogschip van .Ceylon naar den Chagos Archipel te zendenom" de passagiers en bemanning, die, naar wij hopen en verwachtten, daar geland zijn, af te halen. Op ongeveer honderd twiutig mijlen van dezen Archipel had het onheil plaats, en de sloepen zouden een week zeilens behoeven om ze te bereiken. De Koning der Nederlanden had den 26 September Batavia verlaten. IJet breken van de as had den 5 October plaats. Kapitein Bruins de bevelhebber, is een voortreffelijk zeeman, altijd kalm, altijd op zijn post, een man wiens zeemanschap en zeemans- kennis bekend is, Hij zal zeker alle maatregelen genomeu hebben voor de veiligheid der sloepen en we hopen harteiijk, na eenigen tijd te kunnen mededeelen, dat ze alien veilig zijn aangekomen. De plaats, waar de sloepen het stoomschip Koning der Nederlanden hebben verlaten, is gelegen on geveer 100 geographische mijlen van de Chagos- eilanden en in een gedeelte van den Oceaan, waar de zee zeer kalm is. De verwachting van den In officier, dat de andere sloepen op die eilanden zullen aanlanden, komt ons dus niet ongegrond voor. Het is evenwel jammer, dat de onzekerheid omtrent het lot der overige passagiers en bemanning vermoedelijk nog geruimen tijd zal voortduren, daar de eerste sloep eerst gister te Aden is aange komen en men op Ceylon vdor dieu tijd dus niets van het ongeval kon weten. De afstand van Ceylon tot de Chagos-eilanden bedraagt een dag of vijf stoomens. Het schip behoefde eerst den volgenden dag na het ongeval verlaten te worden, en het feit, dat al de sloepen voor 8 4 weken kouden geproviandeerd worden, levert ons bovendien het bewijs, dat er tijd is' geweest om alles te regelen. De Chagos-eilanden zijn alien bewoond, en de bevolking is vreedzaam en hulpvaardig. In eene depeche van Lloyds, dd. Aden 21 October het aan de Koning der Nederlanden over- komen ongeluk vermeldende, wordt gezegd, dat het te Aden aangebrachte getal personen bedraagt 38, en dat zich in de ander zes booten, waarvan nog geene tijding was ontvangen, 175 inenschen bevonden. Omtrent de Chagos-eilanden waarheen de booten koers zouden zetten meldt men o. a. de volgende bizonderheden,/De Archipel be vat kleine eilandjes en rotsen. Het voornaamste eiland, Chagos, is 11 uren in omtrek en heeft een schoone reede voor oorlogsschepen. De kusten hebben oveivloed van zeer groote schildpadden, en op het land zelf groeien vole kokosboomen." De eilandengroep be- hoort tot de Britsche kolonie //Mauritius Volgens de Liverpool Journal of Commerce had de Koning der Nederlanden, eene kostbare lading aan boord. Ilet verlies voor assuradeuren door het verongelukken van gemeld stoomschip zal vooral in Louden, waar een groot deel der lading verzekerd is, zeer groot zijn. Taxis, de Prinses Caraman-Chimay en anderen Ook de moeder van den Vorst van Servie en haar zuster werden door Mr. Donato gemagnetiseerd. Heden zullen in Belgie de periodieke verkie- ziugen voor de gemeenteraden plaats hebben. De Belgische bladen van beide richtingen bevatten kolommen over de vergaderingen in de groote steden gehouden, waaruit blijkt dat de strijd aan de stem- bus bizonder warm zal zijn. De muren van do hoofdstad zijn vol met biljetten in blauw, rood groen, kortom alle kleuren van den regenboog. gemengde berichten. Land bouwberich ten, Als een bewijs, dat zeer lage prijzen voor het rundvleesch worden tegemoet gezien, kau dienen, dat de levering voor het militair hospitaal te Deventer over 1882 is aanbesteed voor 55 cent per Ned. pond. Volgens een Belgisch blad zal er te Antwerpen een stoomvaart-maatschappij worden opgericht, welke een geregelde vaart zal opensn tusschen de Rijnsteden en Antwerpen en die, ten einde het transito-verkeer tusschen den Rijn en de Trans- atlantische havens over Antwerpen te leiden, hare tarieven buitengewoon Iaag stellen zal. De Luikscho dagbladen bevatten thans de bi zonderheden over den snooden aanval op den bur gemeester, den heer Mottard. Uit die bizonderheden blijkt, dat de aanrander, zekero Doyen, niet is een gewezen gemeente-ambtenaar, maar een ontslagen ljker, die den burgemeester de schuld wijtte van zijn door eigen wangedrag uitgelokt ontslag als ambtenaar hij het Departement van Financien. Sinds lang zou hij op wraakplannen zijn bedaciit geweest en hij heeft zijn woede nu gekoeld aan den geheel onschuldigen burgemeester, die hem zelfs niet kende. Groote verontwaardiging heerscht onder de burgerij en veel belangstelling openbaart zich voor den burgemeester, die intusschen redelijk wel is. Da troon, die bij de kroning van den Czaar te Petersburg moet dienst doen, is geheel van ivoor. Hij is afkomstig van Konstantijn XII, den laatsten Keizer van Konstantinopel. Zijn erfgename ■Sophia, liet hem naar Moskou overbrengen en verkocht hem aan de Russische kroon. Tijdens de regeering van Ivan den Wreede, werd deze troon geschat op eene waarde van 2500 roebels. Op den rug is hij versierd met den Byzantijnschen arend en ornementen van een mythologisch karak- ter. De troon der Keizerin is ook van ooster- schen oorsprong; deze is versierd met zilveren beeldwerk en verder met 876 diamanten en robijnen. 1223 saffirs, turkozen en fijne paarlen. Deze troon was een geschenk van Armenische koop- lieden, die hem in 1659 in Moskou brachten. De magnetiseur Donato is na een reis door Europa te Parijs teruggekeerd en heeft daar een elegant lokaal gehuurd, waarin hij gedurende den winter soirees zal geven. Hij beweert in staat te zijn, door middel van nieuwe proeven iedereen wie het ook zij aan zijn wil dienstbaar te maken. Bij den gouverneur van Galizie moet Mr. Donato alle genoodigden in een oogenblik gema<*- netiseerd hebbeD, o. a. den Prins van Thurn en Bij den landbouwer C. te Biervliet zijn kippen- dieven weer aan den gang geweest. Zaterdagmorgen vermiste hij ongeveer een 30tal kippen en eenige konijnen. Te Almkerk zijn, in een tijdsverloop van circa drie maanden, de drie gebroeders Van Beek gehuwd met de drie gezusters Van Drunen. Zaterdag vierde de oudste ingezetene van Barneveld, mej. de wed. Schut, nog in het voile bezit harer geestvermogens, haar 10 On ver- jaardag. Te Almelo is Vrijdag de spinnerij van cie uebr. ^.cholteu afgebrand. 100 menschen zijn daardoor zonder werk. Op het post- en telegraaf- kantoor te Wildervank zijn thans drie jonge dames als geagreeerden werkzaam. Een inwoner van Doetincuem, die van de Didamsche kermis huis- waarts keerde, is in de onmiddelijke nabijheid zijner woonplaats aan een binnenweg van een vonder gevallen en verdronken. Bij een landbouwer nabij Heerenveen heeft men het raam opgeschoven en uit een gesloten kabinet, na het slot verbroken te heboen ontvreemd: een gouden horloge met dito ketting, 15 gouden tientjes en f 250 aan rijksdaalders. Te Lobberich, op 2 uren afstands van Venloo gelegen, is de voermanszoon Wilhelm danssen, 21 jaren oud, door twee personen onver- hoeds aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen overleed. Be daders, gegoede landbouwers, zijn in handen der justitie. Te Leipzig heeft met den 400n gedenkdag van de invoering der boekdrukkunst in die stad gevierd. De Vuurlanders, die eenigen tijd in den Parijschen dierentuin vertoefden, zijn thans naar Keulen. Zij waren ten getale van 6 personen op hun reis ge- zeten in een bagagewagen en gekleed in een eenvoudig wollen kleed, waarover een schapenvacht hing. In de gemeente Bras (dep. Meuse) keerde een dronkaard 's nachts naar huis, waar hij alles kort en klein sloeg. Nadat hij de kinderen had opge- sloten, worgde hij zijn vrouw in haar bed. Uit Mazatlan in Mexiko wordt gemeld dat daar den 29 Sept. een orkaaii heeft gewoed, die groote schade aan schepcn heeft berokkend. De rivier rees plotseling en men zegt, dat 300 huizen inge- stort en vele menschen omgekomen zijn. 0 Ombret bij Hoei in den molen van Gros- jean wilde een 15jarige knaap eene jonge kat redden, die gevaar liep tusschen het raderwerk van het groote wiel te geraken; hij stak het hoofd tusschen den muur en het wiel, denkende dat dit laatste stilstond. Ongelukkig kwam het wiel in beweging en verpletterde het hoofd van den knaap. De dood was oogenblikkelijk. Eene dame verscheen onlangs, verleden maand Augustus, te Parijs als getuige voor de rechtbank. i/Dw leeftijdp' dus deed de voorzitter haar de gebruikelijke vraag. n Veertig jaar," was het antwoord. »Ik geloof, dat het u moeielijk zou vallen dit te bewijzen," zeide de voorzitter, glimlachend. //Het zou u even moeielijk vallen mij te bewijzen dat 't niet waar is," voegde de dame hem op ge- krenkten toon toe, //Want mijn geboorte-extract is in 1830 verbrand." Algemeene hilariteit. Verleden week werd te Rotterdam op een pubheke verkooping verkocht een zeldzaam stuk van een Engelsch servies, beschilderd met blauwe bloemen, geteekend met het fabrieksmerk de halve maan (genaamd Wedgwood), bestaande uit 68 stuks. t Geveilde was zeer zeldzaam en bracht den grooten prijs op van f 900, buiten de 10 percent. Op de gansche aarde wonen p. m. 1455 millioen menscheu, vermoedelijk 2 maal zooveel als ten tijde van den ondergong des Romeinschen rijks (476 na Chr.) Jaarlijks bedraagt de ver- meerdering 16 millioen. Waren alle landen zoo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2