BINNEN LAND JNg 1716. Woensdag 26 October 1881. 21 e Jaargaitg. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNKMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door ket geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonueert tioh by alle Boekhandelaars, Postdireo- tenren en Brievenbustoudars. ADVERTENTIfSN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddaf ORIF. area. KAi ftlsd vemhljnt Iklnadag- en Vrljclasavoud bij A. 14. DHONT tc Ter Neuei. I^olitieli Overzicht. In Engeland dreigt het laatste kabinetsbesluit in zake de gevangennemingen en dwangmaatregelen in Ierland, dat niet genomen werd met eenstemmig- heid, de aftreding van enkele Ministers tengevolge te hebben. De Ministers Bright en Chamberlain, die in de minderheid waren, verklaarden zich, en doen dit nog, tegen geweldadige optreding. De toestand in Ierland blijft onveranderd. Niettegen- staande de vermaniug om na zonsoudergang in huis te blijven, door de regeering tot de Dublin- sclie burgerij gericht, hebben er elken avond volks- oploopen plants, zoodat er nog meer troepen naar Ierland gezonden worden. Nu de regeering een- maal aan het doortasten ging, schijnt zij het niet ten halve te widen doen. Zeven personen, secreta- rissen en agenten van 't Landverbond ten platte lande, zijn weder in hechtenis genomen. Dit zijn staatsgevangenen, die in Kilmainham onder dak worden gebracht. De gewone gevangenissen moe- ten gaandeweg aardig opgevuld raken met de per sonen, die de politie na elk straatgevecht bij dozijnen inpalmt. In Frankrijk hondt men zich steeds voortdurend bezig met het voorspelde groote ministerie Gam- betta. Als Gambetta kans ziet het leven van het ministerie Ferry tot het voorjaar te rekken, dan zal hij eerst den ailoop der Senaatsverkiezingen afwachten, alvorens met zijn ministerie voor den dag te komen. Bij de heropening der Kamers zullen de wachten van het Luxemburg en het paleis Bourbon belangrijk versterkt worden, omdat men, met het oog op de oproerige redevoeringen in de jongste groote volksbijeenkomst gehouden, voor verdere bewegingen der communards beducht is. De veldtocht tegen Kairuan, de heilige stad der Arabieren in Tunis, is thans in vollen gang en van drie kanten trekken de Fransche troepen er op aan; de voorhoede heeft eenige dagen geleden reeds een gelukkig gevecht tegen de Arabieren geleverd. Met ziet in Frankrijk met spanning den afloop tegemoet. Twee voorname inwoners van Kai ruan kwamen reeds met een zending te Tunis aan, en spraken met den Franschen generaal. Frankrijk heeft aan de Italiaansche regeering opheldering gevraagd omtrent het protest van den Italiaanschen consul in Tunis, tegen de Fransche bezetting dier stad. Het schijnt dat de Tuniseesche kwestie nog eens aanleiding zal moeten geven tot een Fransch— Italiaansche. De goede verstandhouding in Tunis laat althans veel te wenschen over. Fransche huzaren moeten den Italiaanschen kanselier daar afgeranseld hebben, wat weder een protest van den consul tengevolge had. In verband met die oorlogzuchtige stemming geeft de aanstaande ontmoeting van den Koning van Italie met de Keizers van Oostenrijk en Puitsch- land te denken. Een Italiaansch gezant in zake de bijeenkomst werd te Ofen door den Keizer ont- vangen en vertrok onmiddelijk naar Berlijn met helzelfde doel. Het heet thans weder, dat de Keizer van Oostenrijk den Russischen Czaar voor- eerst niet zal ontmoeten. Uit Egypte zijn de Turksche commissarissen vertrokken en hebben de pantserschepen van Frank rijk en Engeland dit voorbeeld gevolgd. In de Transvaal zal het ook op vrede uitloopen Ter Neuzen, 25 October. Nog dagelijks komen berichten in van treu- rige verliezen van menschenlevens, in den jongsten storm. Talrijke schipbreuken zijn reeds bekend, en dan nog die, waarvan nog niets vernomen is, en waarover met alle reden het ergste gevreesd wordt. Zonder twijfel is de Goereesche loodskotter no. 8 met de bemanning, uit 9 personen bestaaude, te gronde gegaan. Ook te Katwijk is nu alreeds het verlies van 7 visschers bekend. De zeegaten drijven vol wrakstukken van ver- brijzelde schepen, en zelfs op de strauden vau de polders in de Wester-Schelde worden voortdurend overblijfselen van schepen gevonden. De Engelsche schooner Jane is Zaterdag zonder averij van het strand bij Ter Neuzen afgekomen en op het kanaal gehaald; ook is het Engelsche barkschip James Forster Jr. van de Kaloot afge- sleept en naar Antwerpen vertrokken. Zaterdag jl. werd van hier per provinciale stoomboot gevankelijk naar Middelburg overgebracht een lSjarige jongen uit Koewacht, die ingebroken en gestolen had om aan zijn zucht tot kaartspelen (banken) te kunnen voldoen. De veelbelovende knaap kan lezen noch schrijven, en toen zijn ouders hem voor 't spelen geon geld wilden geven, pleegde hij diefstal met inbraak. Gedurende September is een bedrag van f 86,172,82 meer ingebracht dan terugbetaald bij i de Rijkspost-spaarbank. In 't geheel heeft de bank thans een som vai: J 627,776,21^ onder haar beheerer zijn 17328 boekjes in omloop. In verscheideue plaatsen van ons land ligt een verzc.ekschrift van den volgenden inhoud ter onderteekening: Aan de Tweede Kamer der Slaten Generaal. #Geven eerbiedig te keunen, de ondergeteeken- den, alien Nederlanders ,/dat het opleggen vau een eed kwetsend is voor een ieder, wien zijn gegeven woord heilig is, voor ieder die uit plichtgevoel de waarheid spreekt en voor ieder, die om het welzijn der maatschappij te bevorderen zijn ambt getrouw vervult. ffdat het opleggen van een eed demoraliseerend werkt op minder ontwikkelden, die er uit afleideu, dat het schenden eener belofte, waarbij men de woorden: „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig" uitspreekt, slechter of strafbaarder is dan het ver breken van zijn woord, wanneer deze formule er niet bij is uitgesproken ffdat deze redenen hen nopen uwe vergadering eerbiedig te verzoeken, zoodanige maatregelen te nemen, dat voortaan de Staat niet meer den eed verplichtend oplegge." Uit Sluis schrijft men: Door de heeren Dibbitz, oud-inspecteur der burgerlijke openbare werken in Ned.-Indie, en H. G. van Sillevoldt, civiel-ingenieur, is vergunning gevraagd tot het aanleggen en exploiteeren vau een stoomtram in dit district, waarbij als uitgangspunten de plaatsen van in— en uitvoer, Breskens, Hoofdplaat, Sluis (Zeeland) en Caprijcke (Oost-Vlaanderen), worden genomen. Men rekent op de ondarsteuning der provincie en der belanghebbende gemeenten, welke zal behooren te bestaan in het voor vijf ten honderd waarborgen van het voor den aan leg benoodigde kapitaal. Door de classis Middelburg der Chr. Ger. kerk zijn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren candidaten C. Steketee en A. op 't Holt, beroepen predikanten te Yeere en Schoondijke. Uit Goes meldt men: Hoe men zich vaak bedriegt, als het medelijden eene gave aan den smeekenden arme uitreikt, is hier opnieuw ge- bleken. Voor eenige dagen overleed een man, die door alien voor arm gehouden werd en daarom nog al eens werd bedacht, terwijl hij zelfs de gaaf had zich door anderen te laten geven, wat hij zichzelven onthield. Lijdenda aan eene onge- neeslijke kwaal, zocht hij hulp bij de diaconie der Kervormde gemeente, waartoe hij behoorde, en werd voor rekening van deze in het gasthuis opge- nomen en tot zijn dood verpleegd. Toen, na zijn overlijden, diakenen kennis namen van zijne nalaten- schap en meenden slechts eenige lorn pen te zullen vinden in het eer.ig huisraad dat hij achterliet, ontdekte men een massa geld, in papier en contanten, tot een bedrag van meer dan f 5000. De 10 cts. stukken waren daarbij het ruimst vertegen- woordigd; meer dan f 200 aan deze specie kwam te voorschijn, gedeelteiijk uit een oude slaapmuts. Het was zeker voor den schraapzuchtige te kostbaar geweest een testament te maken, en, daar hij ongehuwd was, azen nu neven en nichten op de nalatenschap. Aan wie die komen zal, moet nog uitgemaakt worden, maar het publiek, dat er niet door bevoordeeld wordt, zal in ieder geval weder eene leerzame ervaring rijker zijn. Men schrijft uit HansweertHet gaat tegen- woordig alles behalve voorspoedig met den spoor- bootdienst Walsoorden-Vlake, althans wat betreft de geregelde vaart. Telkens en telkens moet die dienst groote vertraging ondervinden door de schut- ting alhier en zulks zeer ten ongerieve en mis- noegen van den gezagvoerder der boot en de passa- giers. Geen wonder dat men daarover klach- ten uit. Zoo kwam Zondagmorgen de van het station Vlake afkomende boot Walsoorden-Vlake alhier te 9 ureu voor de sluis en moest aldaar blijven liggen tot ruim 12 uren eer zij kon schutten, zoodat eerst te circa half een uur de reis naar Walsoorden kon vervolgd worden. Door den heer C. Baars, schespstimmerman en expert der scheepsassurantie te Sliedrecht is, met het beste gevolg afgebracht het alhier op den Westhavendam gestrande schip Dankbaarheid, schip- per P. Dobbelaar. Het schip is zwaar lek en zal op de werf worden gerepareerd. De Belgische gezant te 's Gravenhage is overgepiaatst naar Berlijn. Tot Belgisch gezant te 's Gravenhage is benoemd baron dJ Anethan, vroeger Belgisch gezant bij het Vaticaan. De commissie, die zich te Amsterdam ge- vormd heeft om een aantal Metaleu Kruisridders, die in liefdadige gestichten verpleegd worden, iu staat te stellen mede feest te vieren, heeft zich goed van haren taak gekweten. Door hare zorgen werden de feestvierenden Maandag ten 1 ure ont- vangen, ten 2 ure onthaald op een concert van Coenen, ten 4 ure op een feestrede en ten 4£ !VEI[ZBi\SCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1