BUITENLAND. Eene bede om hulpi m herhaling, behoudens verplichting tot schade- vnrfoeding. order wordt voorgesteld de regeling ook uit to itrtkken tot het Engelsche kanaal, de Atlantische rm an de toegangen tot de Oostzee. Elk der kontrakteerende regeeringen zal aan de wetgevende ■»cbt de noodige maatregelen tot uitvoering voor- ilrsgen. De naweeen ran den storm van 14 dezer doen »ah nog gevoelen. Men heeft nu den tijd gehad, da geleden schade te overzien, en maakt daarvan allerwege den inventaris op. Dikwijls is het bedrag aear aanzienlijk. Zoo heeft de Haagsche stedelijke gaafabriek voor circa 6000 schade bekomen. Da schade aan den buitendijk te Delfshaven wordt ap 4 ii f 5000 geschat. Nog vermelden wij, dat te Sint Maartensdijk rarscheidene mosselschuiten door den storm op de Tkoolsche kust werden geworpen en een 7 a 8tai ar den ondergang vonden. Zij zijn of gezonken, 6f verbrijzeld, 6i zoo deer- iyk gehavend, dat ze niet meer voor de vaart ge- schikt zijn. Ongelukkig hebben drie der opvarenden, ■chipper Pieter Verlinden en 2 zoons van hem het leven er bij ingeschoten. De drie lijken zijn reeds opgevischt. De toe- stand, waarin ze gevonden werden, doet vermoeden, dat de ongelukkigen, niet zoozeer verdronken, als wel tegen de pallisaden verbrijzeld zijn. Van het station Hellevoetsluis wordt alsnog ver- mist de loodskotter no. 8, welke voor het laatst jl. Yrijdag is gezien vdor den nieuwen waterweg en sedert daarvan niets meer is vernomen. Er bestaat dus alle vrees dat deze ook in den storm totaal is vergaan. De bemanning bestond uit 9 personen, 6 uit Hellevoetsluis en 3 uit Brielle. Mocht dezelve te gronde zijn, alsdan zoudeu 8 weduwen en een 40tal kinderen achterblijven. In den dam, die tusschen Ameland en de Eriesche kust is gelegd, zijn op een paar plaatsen gaten ont- staan, waarouder een van 80 meter lengte. Enkele droevige ongelukken worden ons nog gemeld. Bij het eiland Schokland is een tjalkschip vergaan, dat met steenen was geladen, en de op varenden, schipper en vrouw met vier kinderen benevens de knecht, zijn alle verdronken. Drie lijken, die in de mast waren vastgebonden, nl. die van de moeder, een zoon en eene dochter, zijn te Genemuiden aangebracht. Op de Eems is de te Papenburg, in Oost-Fries- land, thuis behoorende stoomsleepboot Ponny orn- geslagende bemanning, bestaande uit drie personen, verdronk. Een stoombaggermachine, onderging het- zelfde lot; van de acht opvarenden zijn slechts de stoker en een der matrozen gered. Op de Legmeerplaats nabij Kudektaart, gemeente Aalsmeer, is een schuitje omgeslagen, waarin twee broeders zat.en, die zouden gaan melkeu. Een hunner verdronk; zijn lijk werd Zaterdagochtend gevonden. Onder de gemeente Ubbergen is het tjalkschip van schipper Klerck in de Waal gezonken; de schipper en zijn vrouw redden zich met levens- gevaar, maar het eenig zoontje, een jongen van 13 jaren, verdronk. Achteruitgang van de meekrapteelt in Zeeland In de 10 jaren van 1861 tot 1870 werden er jaar- lijks gemiddeld gedolven 2863 hektaren. In 1879 slechts 87 hektaren. Geen wonder dat er in '79 dan ook 1398 hekt. meer tarwe, 2300 hekt. meer gerst en 2241 hekt. meer haver verbouwd werden dan in 't vorig lOjarig tijdvak. De burgemeester van Luik is het slachtoffer geweest van een laffen aanval. Hij ging over de place St. Lambert, toen een individu op hem toe- sprong en hem een slag toebr&cht met een wandelstok. De burgemeester ontving eene wonde aan het hoofd en werd met gebroken been opgenomen. De aanrander is aaugehouden; het is een gewezen stadsbediende die gehandeld heeft uit persoonlijke wraak. -Te Antwerpen heeft de onthulling van den gedenksteen, geplaatst in het huis waarin Hendrik Conscience geboren is, met eenige festiviteiten plaats gehad. Eene optocht had des avonds ten 8 uur plaats, nadat de gedenksteen in de Pompstraat des middags door den burgemeester en het gemeentebestuur was onthuld, en waarbij een gelegenheidscantate werd uitgevoerd. Voorts was des avonds de Pompstraat en het St. Andriesplein schitterend verlicht en hadden er volksconcerten plaats. Landbouwberichten« Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 73 centimen tot fr. 1,00. Sticren, koeien en vaarzen 60 tot 81 centimen. Afslag twee tot drie centimen. Kalveren 73 centimen tot fr. 1,00. Afslag vijf centimen. Vette varkens fr. 1,22 tot fr. 1,28. Opslag 2 centimen; dit alles gerekend per kilo levend gewicht. De prijs van het vlas was steeds stijgende. Er is besteed per 3 kilo: te Wareghem fr. 8,75 tot fr. 6,54, te Mechelen fr. 4,98, te Aalst fr. 4, tot fr. 5,75, te St. Nicolaas fr. 4,53, te Zottegem fr. 4,25 tot fr. 5,25, te Thielt fr. 4,50 en te Brugge fr. 4,23. Op de boerderijen der maatschappij van Wel- dadigheid is geconsiateerd, dat sinds 1844 geen zoo voordeelige aardappeloogst is voorgekomen als die van 1881. De opbrengst is 315 hektoliter per hektare, terwijl het gemiddelde over 1866—80 elechts 214 hektoliter was. De gedenksteen luidt in vergulde letters aldus: DEN 3n DECEMBER 1812 WERD HENDRIK CONSCIENCE In de voornaamste plaatsen van Belgie is de beweging voor de verkiezing van gemeenteraadsleden, welke op den 25 October moet plaats hebben, in vollen gang. Vooral te Antwerpen zal de strijd weder heet zijn. Daar staan weder de twee par- tijen woedend tegenover elkander. Parnell, die in Engeland gevangen is ge- nomen verklaarde aan personen die hem te Kil- mainham bezochten, dat de organisatie der landliga voltooid is en deze nu ook zonder hem kan voort- werken; hij hoopt dat de beweging zal blijven voortduren, zelfs al mocht dit tot verlenging van zijn gevangenschap strekken. Hij beschouwt zulk een verlenging als een teeken dat de liga haar plicht doet. Parnell heeft in de kleermakerswerk- plaats werk gekregen, daar hij dit bedrijf in zijn jeugd heeft beoefend. Er is sprake de Pyreneen te doorboren. De Koning van Spanje heeft het besluit geteekend, waarbij de Min. van openb. werkeu geinachtigd wordt een nieuwe spoorwegverbinding tot stand te brengen tusschen Spanje en Frankrijk. Dit plan strekt om een tunnel te graven door de Pyreneen op gemeenschappelijke kosten van beide landen, volgens een nader te besluiten overeenkomst. In een herberg te Bergen op Zoom heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen een burger en een veldartillerist, waarbij eerstgenoemde den artillerist zijn sabel afhandig maakte en hem met zijn eigen wapen twee diepe en gevaarlijke wonden aan het hoofd toebracht. De gekwetste is in het hospitaal opgenomen. Bij Hindelopen is een flesch aangespoeld, waarin een in het Engelsch geschreven briefje, ge- dagteekend 30 Augustus 1881, en onderteekend door John Smith. Voor zoover dit nog leesbaar was, zou het stoomschip Eclair, uit Londen, verongelukt zijn en verloren daarbij tweehonderd menschen het leven. Naar men mededeelt zijn alleen aan het dak van de groote kerk der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam 12,000 leien benoodigd om de schade door den jongsten storm veroorzaakt te herstellen. Bij de godsdienstoefening van Zondagmorgen zat een decl van het publiek met opgestoken parapluies om zich voor het neervallend hemelwater t'e be- schermen. Aanbesteding. Vrijdag 25 November e. k. zal door den Commissaris des Komings in Zeeland aan het ge- bouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: I. Het maken van een zijkanaal beoosten Sas van Gent en het verbreeden en verdiepen van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming 500,000.) II. Het bouwen van eene ijzeren draaibrug met vast gedeelte over het zijkanaal naar de Passluis. (Raming f 23,500.) III. Het bouwen van eene schutsluis in het zijkanaal beoosten Sas van Gent. (Raming 713,000.) De aan wijs zal geschieden op 16 en 18 Novem ber a. s. f Gemengde Berichten. Den 10 dezer overleed te Ellern de iuvalide Jacob Holz, die den 18 Aug. 1870 te Gravelotte gewond was geworden. De chassepot-kogel, die elf jaren geleden de wond veroorzaakte, was achter het oor in het hoofd blijven zitten. Herhaalde operaties om den kogel te verwijderen hadden geen gevolg; zelfs een dergelijke, te Bonn beproefd, waarbij men hem de oorschelp had atgenomen en weder aaogenaaid, mocht niet baten. De kogel veroorzaakte hem dikwijls pijn en had epilepsie ten gevolgevoor acht dagen ontstond er hersen- ontsteking, die aan zijn leven een einde maakte. Te Brussel heeft de vitriool weder een rol gespeeld. Bij een huiselijke scene in een huis van de boulevard du Hainaut wierp de vrouw een groote kom vitriool naar het hoofd des huizes, zoodat dit erbarmelijke braudwonden bekwam en zelfs een oog verloor. De lieftallige vrouw trachtte te vluchten maar werd gearresteerd. Naar men zegt was de reden van dit ongeval te zoeken in de trouweloos- heid van den man. Nooit werd te vergeefs de liefdadigheid van het Nederlandsche volk ingeroepen. Aangemoedigd door dit betrouwen nemen onder- geteekenden, door medelijden bewogen, beleefd de vrijheid thans voor de eerste maal een beroep op de liefdadigheid hunner landgenooten te doen, en eene aalmoes af te bedeleu voor eene arme weduwe met twee hulpelooze meisjes, die in den jongsten storm, op da Oester-Schelde op eens alle hoop en steun voor de toekomst verloor en in diepe armoede werd gedompeld. Schipper PIETER VERLINDEN, een braaf en oppassend ingezetene dezer gemeente (vader en echtgenoot) benevens zijne beide zone.n WILLEM en ALPHONSUS kwamen aldaar den 14en dezer, met verlies van hun vaartuig jammerlijk om het leven, hunne bovengenoemde betrekkingen in kom- mervollen toestand en zonder eenig midde! van bestaan achterlatende. Die weduwe, zij weent, zij schreit bittere tranen bij het zwaar verlies haar getroffen! Zij slaakt bange zuchten, starende op hare twee jeugdige hulpelooze dochtertjes Laten wij, beminde Landgenooten! hare tranen zooveel mogelijk wegvegen, door onze milddadige hand voor haar te openen. ledere gift, hoe gering ook, zal dankbaar bij elk der ondergeteekeuden worden aangenomen. Graauw, den 18 October 1881. Te Graauw: P. Verhaegen, Burgemeester. J. P. JoNGENEELEN, Pastoor. J. A. C. Jongeneelen, Kapelaan. P. A. Baart, Secretaris. W. Janssen, Hoofd der school. Te Hulst: Mr. F. Walter, Kantonrechter. Te Hontenisse: H. A. A. Baron Collot d'Escury, Burgemeester. M. Eijke, Opzichter b/d. Waterstaat. J. van Braband, Secretaris. IN DIT HDIS GEBOREN. DOOR DEN GeMEENTERAAD GEPLAATST OP 16 OCTOBER 1881. P. J. VAN DEN EeCKHOUT, j ,,r M. Bauwens, Welders.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2