BUITEN LAND. luiten nit de vensters verbrijzeld en een gedeelte maur in de Bontehcndstraat stortte ondcr de druk- iing ineen. To Hontenisse sloeg van een werkmanshuisje bat dak totaal af. In den, nabij IJzendijke ge- legen, Pieterspolder is een graanschuur voor een derde rernield. In den Nieuwlandschenpolder viel een aware popnlier op het dak eener arbeiderswoning. De eene helft van het dak van de kapitale seliuur van den landbouwer Laurens de Winter, te Borssele, it voor twee derde weggerukt. Ook te water was de uitwerking verschrikkelijk, dear er op verschillende plaatsen in de Wester- Sehelde minstens een 12tal schepen op het strand zitten. De Engelsche sciiooner Jane, kap. J. Carson, van Marans naar Brussel bestenad, geladen met gerzt, verloor op de reede van Vlissingen ankers en kettingen, en kwam aan de oostzijde der haven van Ter Neuzen op het strand, alwaar die nog is zittende, men zal tracbten, na lichting, het schip af te brengen. De Engelsche stoomhoot Jutland, bereidi drie dagen in zee, kwam te Ter Neuzen terug, bij gebrek aan kolen en proviand. Bij Breskens is op het strand geslagen de Fransche vischsloep Maria Elisabeth, en nabij het Sluissche gat is gestrand en uit elkander geslagen de Engelsche schooner Ann Law, geladen met steenkolen; van beide bodems zijn de bemanningen behouden aan wal gekomen. Bij Borssele en op de Kaloot zijn vier schepen gestrandeen Amerikaansch driemast- scbip, een Italiaansche bark en twee schooners, terwijl er verscheidene schepen met schade te Vlissingen binnen of naar Antwerpen zijn gesleept. Omstreeks Waarde is het tjalkschip Jacoba, schipper J. de Klerck, als ook de Duitsche kof Henriette, geslrand, en bij Hansweert zit de tjalk Dankbaarheid, schipper P. Dobbelanr, tegen den dijk, met lekkage, terwijl bij Lillo en Frederik, twee Belgische kotters op het strand zitten. Schipper G. van Meele, die met zijn tjalkschip, geladen met beetwortelen, op de reede voor Walsoorden ten anker lag, moest aldaar vluchlen en is, na tot tweemaal vruchtelooze pogingen met eene sleepboot gedaan te hebben, door het uitbrengen van lijnen, door eenige moedige mannen in veiligheid gebracbt. Docrdieu jl. Donderdag de mosselzaad—bank op de Dorschmansplaat was geopend, bevonden dien dag en den daarop volgenden, bij het uitbreken van den storm, een twintigtal visschersvaartuigeu uit verschillende gemeenten van Zeeland zich op die plaat, en aan de nijpende gevaren van den vreeselijken orkaan waren blootgesteld. Dat velen, bij volslagen gebrek aan een opper, averij fcekwamen, is licht te bevroeden. Een tiental der vaartuigen is op het schorre of tegen den dijk geslagen, zoodat sen paar misschien geheel verloren zuilen zijn, nl. een te Yerseke en een te Tholen thuis behoorende; een ander is vergaan en de bemanning, van de gemeen- te Graauw afkomstig, en uit 3 of 4 man bestaande, heeft haar graf in de golven gevonden. Te Middelburg is een man in de kaai gewaaid, doch gelukkig gered, en de landbouwer P. B., van Nieuw- en St. Joosland, is op den Kinderdijk door een neervallenden boomtak getroffen en Zater- dagmorgen aan de gevolgen daarvan overleden. Hij laat eene weduwe en kinderen achter. Te Amsterdam greep de wind een kassieisknecht, op het Rokin, bij de Langebrugsteeg, de pet af en wierp hem zelf, terwijl bij die grijpen wilde, tegen den grond; door den echok ging het slot zijner porte- feuille met bankpapier open, en vlogen er een 3tal van f 1000 en eene van f 200 te water. Hoe- wel door de hulpvaardigheid van velen er weldra twee van f 1000 werden opgevischt, is dat met de twee overigen van 1000 en f 200 niet mogen gelukken. Op de Nassaukade stortte een der vol- gens de meuwe methode in aanbouw zijnde huizen in. Een schuit werd op de Prinsengracht zdo tegen den wal gestooten, dat vrouw en kind in 't water vielengelukkig werden zij gered. Op de ijzergieterij de Etna, van den heer Smit, onder Nieuweramstei, werd een houten gebouw omver- geworpen, de werklieden waren juist aan't sehaften, ook het dak van 't belendend woonhuis waaide in. In de Oldenbarneveldstraat waaide een muur om. Door de telefoondraden speelde de wind zoo, dat men aan bovennatuurlijke harptoonen dacht,.... of aan den 12 November! Het brugwachtershuisje bij de Gasthuisbrug over de Overtoomsche vaart kwam in 't water terecht; Zaterdagmorgen ken men het op de ongewisse haren zien dobberen, met den wanhopigen bewoner op het dak, die met een haak trachtte op te visschen, wat van zijn inboedel was overgebleven. De kiosk op het Leidscheplein woei omver, gelukkig zonder de juffrouw, die er in zat, want ze had het gevaar zien aankomen. Een man, die helpen wilde, werd echter gekwetst. De toren van de katholieke ktrk te Nieuweramstei schijnt niet bestwnd te zijn geweest tegen de kracht van den wind. De storm heeft de spits met een deel der muren afgerukt. Dat was het werk van een sekonde. De kerk is. betrekkelijk weinig bescha j digdde pastorie noa^minder. Dit laatste is te meer onbegrhpelijk, iiaar het torengevaarte op de pastorie zijn gevallen, in twee stukken ge- broken,^oodat de standaardbalk, de ontzaglijke spil bok, a%ifc'^e andere zijde der pastorie, diep in den grond recht als een telegraafpaal geplant staat, om- ringd van puiuhoopen; aan de andere zijde der pastorie liggen de andere puinhoopen. Het muur- werk van den toren staat nog. In het Haagsjfhe bosch en aan den straatweg van de residents naar Scheveningen zijn honderden boomen gevfeldin het bosch wordt het cijfer der gevallenen op 600 geschat, doch dat is slechls een benaderingscijfer, want de boomen liggen op enkele plaatsen te veel doorecn om ze te kunntn tellen. Ook Scheveningen heeft zeer veel te lijden gehad; zoowel de gebouwen o. a. werd van een pas gebouwde villa aan den Badhuisweg de kap afgerukt als de visschersvloot. Yierschuiten zijn geheel onbruikbaar geworden en van de honderd vaartuigen zijn er nauwelijks acht geheel ongedeerd afgekomen. Aan het strand te Sche veningen hebben wind en water te zamen een heele verandering gemaakt; de voet der duinen is weggevoerd en het strand smaller gemaakt. Te Rotterdam heeft de diergaarde zwaar geleden; ver- scheiden van de oudste en zwaarste boomen zijn bij den grond afgeknakt, andere van den kruin beroofa. Ook overigens is in het plantsoen te Rotterdam groote verwoesting aangericht. Te Dieren is het in aanbouw zijnde evangelisatiegebouw op den grond geslagen. Van de groote goederenloods op het stationsterrein te Winterswijk is het dak grootendecls vernield; aan een der grootste fabrieken aldaar moet het werk stilstaan, in afwachting dat de schade zal zijn herstuld. Te Karapen werd de geheele IJsselkade door het water, dat met geweld werd opgestuwd, overstroomd, evenals het fraaie plantsoen, dat veel geleden heeft. Yerlies van menschenlevens zijn niet te betreuren, wel dat van een aantal koeien, die verdronken zijn. Te Deventer kreeg een man een tak van een boom op het hoofd, waardoor hij eene wonde kreeg en in be- wusteloozen toestand badende in zijn bloed laat in den avond op straat gevonden werd; een boeren- wagen, die van de markt naar hnis reed, viel om, waardoor een man en eerie vrouw zwaar gewond werden. Te Nijmegen hadden in de nieuwe wijken de pasgebouwde huizen en villa's veel te lijden. In de Wolstraat geraakten twee mannen, vader en zoon, onder een neerstortende muur; de vader verkeert in levensgevaar, de zoon bekwam belang- rijke beenwonden. Te Bergen op Zoom is een groot gedeelte van het zware dak der sedert een jaar bewoonde en nieuw gebouwde kazerne met een oorverdoovend geraas naar beneden gestort hetgeen de bewoners uit het gebouw deed vluchten. Het arsenaal bekwam, behalve dakschade, een groote scheur in een der muren. Zwolle werd voor drie vierde onder water gezet, en op vele punten, zoowel in als buiten de stad, moest Zaterdag de kommunikatie met schuitjes worden onderhouden. Bij den Helder hebben de duinen veel geleden; zij zijn belangrijk zelfstandig afgenomen. Een Noordsche schooner, geladen met palmolie en bestemd naar Rotterdam, is bij Valga gestrand; de equipage en de ziekelijke vrouw van den kapitein werd door dc strandbewoners met raoeite gered. Een loodskotter is bij Wieringen gestrand; een ander, die voor IJmuiden kruiste, is te Nieuwediep binnengaloopen met belangrijke schade. Te Dordrecht is de mestvaalt der ge- meente, aan de Mijl, na grootendeels van pannen beroofd te zijn, door den storm uit elkander geslagen. De nieuwe korenbeurs te Nijmegen, die reeds tot de tweede verdieping was opgetrokken, is gedeeltelijk ingestort, en wat is blijven staan is zoo uit zijn verband gerukt, dat het tot den grond zal moeten worden afgebroken. Te Hilversura pcrstc de wind het gas uit de twee gashouders van de fabriek. Dat gas vatte vlam, doch een overvloedige regen, die juist op dat oogenblik viel, bluschte den brand en voorkwam verder gevaar. Ook een lijkwagen moest de kracht van den storm verduren op den weg tusschen Muntendam en Yeendara. De wagen werd omvergeworpen, waardoor de op den bok ge- zeten voerman zijn hoogen zetel moest verwisselen met een plaats plat op den weg. De paarden, ware modelbeesten, werden niet in't minst vervaard en bleven rustig op den weg; de voerman, die geen letsel bekomen had, was spoedig weer op de been en schoof den wagen op zij van een huis, om hem voor een tweeden val te vrijwaren. De Belgische bladen bevatten ook kolommen vol over den storm, die ook aldaar Vrijdag hevig gewoed heeft. Te Antwerpen was het des avonds bijna onmogelijk over straat te gaan. Met honderden vielen de schoorsteenen in, met duizenden werden de dakpannen naar beneden geworpen. In elke straat van die stad heeft de storm verwoesting aangebracht. Het aantal boomen die ontworteld werden en neervielen is legio. Een schuur en een in aanbouw zijnd huis zijn ingestort, waarbij eenige werklieden gewond werden. De Schelde ge- leek een zee. Des avonds spoelde het water meters ver op den wal. Ook op die rivier zijn een aantal ongelukken te vermelden. Verscheiden schuiten zijn gezonken en tegen elkander aangevaren. De bemanning werd nog bij tijds gered. De spoor- wegen hebben gedeeltelijk dien avond den dienst gestaakt, daar de uitgerukte telegraafpalen en boo men den weg versperden. Twee persoonlijke onge lukken zijn te melden. Een man was bezig in het Kempische dok de luiken van zijn schip te sluiten, toen een rukwind hem overboord sloeg. De man verdronk. Een ander werkman werd door den storm medegevoerd, viel en toen men hem op- raapte was hij aan cen hartaderbreuk gestorven. Tusschen 9 en 10 uur begon de storm te ver- minderen en omtrent middernacht was het weer kalm. Behalve Antwerpen heeft ook Brussel veel van den storm te lijden gehad. Van persoonlijke onge lukken is daar niets bekend. Te Ostende is een man gedood door een stuk muur van het panora ma. Te Brugge is een nieuw gebouwde school ingestort. Een aantal werklieden werden onder de puinhoopen begraven, waardoor 2 onmiddelijk ge dood werden. Eenige aangrenzende huizen werden insgelijks door den val medegesleept. Uit Bergen, Charleroi, Namen en andere plaatsen valt niets bizonders te melden, terwijl te Gent vooral de tuinbouw vreeselijk te iijden heeft gebad. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-rcchtbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Ootober de volgende vonnissen uitgesproken A. d. W., oud 68 jaar, arbeider te Sas van Gent, ter zake van misbruik van vertrouwen; veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. A. G., oud 32 j., herbergierater te Ter Neuzen (Java), ter zake van hoon; veroord. tot 8 boete subs. 3 dagen gevang. Landbouw berieh ten« In de gemeenten Breskens, Groede en Nieuw- vliet heerscht eene tot nutoe onb^kende ziekte onder de paarden. Te Breskens en Nieuwvliet zijn er reeds eenige aan die ziekte gestorven, terwijl op een hofstede, in een stal met 14 stuks paarden, de ziekte aan alien zich heeft geopenbaard In het laatst der vorige week is te Berlijn een zeer gevaarlijk misdadiger ontsnapt, Kohlen berg genaamd, die wegens zevem moordaanslagen in hechlenis genomen, maar ter onderzoek van zijne geestvermogens in het hospitaal geplaatst was. Hij heeft, hoewel hij scherp bewaakt werd, uit een stuk ijzerdraad een valschen sleutel weten te maken, waarmede liij 's nachts de deur zijner eel opende. Toen heeft hij uit dc kamer, waar de genees- heeren sliepen, de kleederen van een hunner be- machtigd en is zoo de poort uitgekomen, waar de wachters hem werkelijk voor een geneesheer aan- zagen. Men heeft zijn spoor niet verder kunnen volgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2