BU1TENLANI3. Uit dit onderzoek schijnt te zijn gebleken, dat de wisselwachters, die een goederentrein verwacht- ten, anders hadden moeten handelen dan zij ge daan hebben. Uit de Langstraat deelt men mede, dat de looierijen in de laatste weken aanmerkelijk drukker gaan, dat de aanvoer van gedroogde, overzeesche huiden zeer groot is, dat er zeer veel gekockt en ingewerkt wordt, dat de prijzen van daze huiden, eveuals de prijzen van zware en licbte zoolleer- soorten zeer hoog zijn en druk worden afgeleverd. Ook de schoenmakerijen gaan cane betere toekomst te gemoet. Wie pleit om eene koe, geve er liever een op toe. Menigeen is wel zoo verstandig dien goeden raad aan anderen te geven, maar niet altijd verstandig genoeg dien voor zich zelf toe <e passen. Zoo had het Rijk van de gemeente Havelte een perceeltje grond noodig. Het werd onteigend en de vergoeding op f 18,30 bepaald. De gemeente vond dat te weinig en begon eene procedure tegen het Rijk. De rechtbank heeft nu uitspraak gedaan en daarbij bepaald, dat Ilavelte geen f 18,30, maar f 18 toekwam, maar behalve deze 30 centen, verliest het ook nog.... f 430 wegens proces- kosten, een uitkomst, die de gemeente zeker niet aanmoedigt om, als het weer eens mocht voor- komen, om de waarde van eenige dubbeltjes een proces te beginnen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Oct. de volgende vonnisaeu uitgetproken P. v. d. W,, oud 41 j., werkman te Ter Neuzen, ter zake van moedwillige mishandelingveroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf en 8 boete of 1 dag cell, gevang. F. S., oud 55 j., schipper en herbergier te Clinge, ter zake van beleediging van een magistraatspersoon veroord. tot 8 dagen cell, gevang. A. C. H., oud 65 j., arbeidster te Hulst, ter zake van hoonvrijgesproken. M. L. H., oud 29 j., arbeidster te Hulst, ter zake van hoon; vrijgesproken. M. v. L., oud 34 j., herbergierster te Sas van Gent, ter zake van hoon; veroord. tot 8 boete of 3 dagen gevang. F. C. G., oud 54 j., en L. R., oud 43 j., arbeiders te Boschkapeile, ter zake van diefstal by nachtdoortwee per- sonen op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld; veroord. de le tot 15 dagen cell, gevang., de 2e tot 1 maand cell, gevang. Te Gent is in den ouderdom van 82 jaren over- leden het boofd der liberale partij aldaar, de be- roemde advokaat H. Metdepenningen, een man van groote kennis en met een edel hart, wiens welspre- kendheid als bet ware wonderen verrichtte. Hij was lange jaren lid der Kamer, terwijl hij zich ook verdienstelijk heeft gemaakt als lid van den Gent- schen gemeenteraad en vooral als voorzitter der Association liberale. Ondanks den regen werd Zondag jl. te Ant- werpen het leggen van een bres in de Noorder- citadel uitbundig gevierd. In den stoet waren meer dan houderd vereenigingen. De geheele stad was met vlaggen. De burgemeester hield eene rede, waariu hij Antwerpen de eerste haven der wereld noetnde. Het dorp Brioux in de nabijheid van San- cerre en dat 60 huisgezinnen telde is een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond in een woning van het dorp, maar de hevige wind joeg de vonken op de strooien daken, zoodat in een uur tijd het geheele dorp in brand stond en de inwoners uit gebrek aan brandspuiten en water onmachtig waren om het vernieleud element te bestrijden. Men zond wel is waar naar alle kanten om hulp, maar eer de pompiers op de plaats des onheils waren, was er weinig meer te redden. De schade is aanzienlijk, en bedraagt ongeveer 200,000 fr. Slechts 2 personen waren verzekerd. Men heeft een inschrijving geopend voor de slacht- offers. De Antwerpsche gemeenteraad heeft de plaat- sing van den marmeren gedenksteen in den gevel van het huis te Antwerpen, waarin Henri Cons cience geboren werd, op den 17den bepaald. Tevens heeft de Raad een eerste crediet voor het op te richten standbeeld vau den grooten Vlaamschen schrijver, ten bedrage van 10,000 fr., goedgekeurd. Henri Conscience zal worden voorgesteld in zittende houding. Gedurende zijn jongste bezoek te Karlsruhe, bij gelegenheid van het kuwelijk zijner kleindochter met den Zweedschen Kroonprins, heeft de Duitsche Keizer een brief ontvangen, waarin hij met een aanslag op zijn leven bedreigd werd. De brief draagt het postmerk Bretten. Uit een onderzoek is gebleken, dat de schrijver uit Derdingen geboortig is en bekend staat als een man van een slecht karakter, die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam. Hij is opnieuw in hechtenis genomen en zal spoedig terechtstaan. Do bedrelging op het leven van den grijzen vorst. heeft algemeene verontwaardigiDg gewekt. Aan den luchtschipper, den heer Godard, is opgedragen, te Weenen, waar hij thans vertoeft, een bizonder elegant naar alle eischen der nieuwere kunst ingerichte luchtballon te doen vervaardigen, aangezien de Keizerin vau Oostenrijk den wensch te kennen heeft gegeven een luchtreis mede te maken. Godard heeft reeds zijn toebereidselen gemaakt en door een behanger van het Hof de mand tot opname der hooge personaadjes doen gereed maken. Deze wordt van binnen met rood zijden kassens gestolfeerd en vau buiten van een draperie van rood zijden pluche met gouden franjes voorzien. In het midden van de mand is een soort van hangende tafel aangebracht om de proviand op te zetten. Godard was reeds voor eenige dagen te Pesth om maatregelen voor deze uiterst interessante luchtvaart te treffen. Chester Alan Arthur, de nieuwe President der Vereenigde Staten, werd in 1830 te Tairfield, een plaatsje in Vermont, geboren. Zijn vader, een ler van geboorte, was daar predikant. Hij studeerde aan het Union College" te Schenectady, waar hij in zijn eigen leveneonder- lioud voorzag, en trad in 1851 te New-York als rechtsgeleerde op. Bij het uitbrekeu van den oorlog werd hij eerst tot hoofdingenieur, daarna tot inspecteur-generaal en vervolgens tot kwartier- meester-geueraal benoemd. Hij kenmerkte zich in de vervulling van dat ambt door nauwgezetheid en eerlijkheid. Herhaalde rnalen kwam hij in de gelegenheid om, door gemeene zaak te maken met leveranciers, groote sornmen te verdienen, maar hij bleef trouw aan zijn plicht, en was, toen hij uit zijn ambt ontslagen werd, even arm of nog armer dan bij zijn benoeming. Na den oorlog vatte hij zijn praktijk als rechtsgeleerde weder op, en maakte daarmee goede zaken. In 1871 werd hij benoemd tot ontvanger der haveugelden, welken post hij tot 1878 waarnam. Bij de verkiezing van Garfield, in het vorige jaar, werd hij tot Vice—President benoemd, en hij verwierf zich in die betrekking, vooral door zijn gedrag na den aanslag, algemeene achting. Er bestaat verschil vau meening over Arthur'sgeboorteplaats. Sommigen bewereu dat hij in Canada, anderen dat hij in Ierland of Schotland geboren is. Het schijnt echter bewezen te zijn, dat hij in de Vereenigde Staten het levenslicht zag, want was dit niet het geval, dan zou hij, volgeus de grondwet, geen President mogen wezen. QEMENQPE BERICHTEN. Onder de gemeente Axel is een schuurtje ver- brand tengevolge van ouvoorzichtig spelen van eenige kinderen. De heer J. Peels, rijksschatter te Goes, is door het gemeentebestuur van's Graven- polder benoemd tot schatter der dranklokalen. Te Utrecht is eene weduwe in hechtenis genomen, die beschuldigd werd haar eigen lOjarig kind te hebben willen verdrinken. Eene vrouw te Assen, door de arrondissement-rechtbank tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, heeft, ten einde zich aan die straf te onttrekken, de wijk naar het buitenland genomen. In den Zuiderkerks- toren te Amsterdam is een proef genomen met een plaat, toebereid met zoogenaainde lichtende verf. De proef is raislukt. De autographische drukinrichting, fabriek nabij Kampen, directeur Montijn, brengt voor Nederland een nieuw druk- toestel, zonder pers, in den handel onder den naam van De Edison Autograaf," hetwelk, naar men ons mededeelt, alles van dien aard overtreft. Gedurende de maand September werden door de Texelsche mosselvisschers ruim 13,800 HI. mosselen gekord, die meerendeels naar de markten le Hull en Londen werden verscheept. Voor een en ander besomde men ongeveer f 6000. Op een dorps- kermis was dezer dagen een tent opgeslagen, waarin den belangstellenden bezoeker tal van merkwaardig- heden werd voorgespiegeld, zooals zij nog nooit hadden aanschouwd, te zien. Daaronder behoorde onder andere het lijk van een Engelschman, door menscheneters opgegeten! Men meldt uit Nancy, dat het aldaar gesneeuwd heeft. Ook uit meerdere plaatsen wordt hetzelfde gemeld. De proeven met houten plaveisel te Berlijn hebben in ver- scheidene drukke straten goede uitkomsten opge- leverd. De kosten zijn 16 mark per vierk. meter bij gebruik van Zweedsch, 18 mark bij dat van Amerikaansch hout. Den 15 begeeft Koningin Isabella zich naar Spanje, waar zij ongeveer 1 maand bij haar kinderen zal vertoeven. Moody en Sankey zijn weder in Engeland, en hebben er eene nieuwe campagne geopend. De schade door het ouheil te Elm veroorzaakt, is nu officieel vast- gesteld en beloopt een millioen twee honderdduizend francs. Tot dusverre is er ruim honderd acht en vijftig duizend francs aan giften ontvangen. Bij een spoorwegongeluk op de noordbaan te Pantoise bij Parijs werden twee passagiers gedood en drie zwaar gewond. Te Manchester zullen eerlang de eigenaars van een lakenwinkel terecht moeten staan, omdat zij hun uitstalling al te rnooi gemaakt hebben. Zij vertoonden 's avonds lichtbeelden in hun winkelkast en overdag was er een schilderij met be- weegbare beeldjes te zien, terwijl eenige hoi en bo! geslepen spiegels de gezichton der toeschouwers verwrongen weerkaatsten. Natuurlijk lokte dat alles een menigte kijkers; het stond er den geheeleu dag vol met ouden en jongen, die grooten schik hadden in al de aardig- heden. Maar de groote drommen kijklustigen veroorzaakten herhaaldelijk opstoppingen in de straat, en de eigenaars werden voor het gerecht gedaagd wegens belemmering van het verkeer. Zij zullen nu waarschijnhjk wel moeten afzien van hun verdere plaunen om in het belang van hun winkel het publiek kosteloos te vermaken. Een liefhebber van hengelen was bezig wormen te zoeken langs het kanaal van Willebroeck, nabij Brussel, toen zijne aandacht werd getrokken door een ouden ketel, die half uit den grond te voorschijn kwam en waaromheen een touw was bevestigd. Bij onderzoek bleek het roestige voorwerp een aantal Brusselsche en Antwerpsche premieloten te bevatten. Bij de aankomst van den Mindener trein te Herford merkte men dezer dagen een versierden bagagewageu op, waarin een sofa en een leuning- stoel stouden. Deze wagen was gehuurd voor een dame, die wegens haar korpulentie (zij weegt 530 ponden) niet door het portier van een gewonen wagon kou en zich naar de zeebaden van Nor- derney begaf. In Cornwallis heeft de volgende gebeurtenis een pijnlijke sensatie gemaakt. De vrouw van een hooggeplaatst officier, jong, eerst 23 jaar oud, moeder van twee kinderen en in 't bezit van een aanzien lijk eigen vermogen, is met den insgelijks 23jarigen koetsier van haar veel ouderen man op den loop gegaan. Het drama viel voor tijdens een bezoek bij haar zwager. Vrijdag ging deze met zijn broeder, den echtgenoot der trouwelooze, op de jacbtde jonge mevrouw liet zich middelerwijl door den koetsier wat rondrijden. Maar vau den wandelrit keerde zij niet terug. Nadat de familie in groote ongerustheid had verkeerd, werd 's avonds het rijtuig door een vreemden man thuis bezorgd; hij bracht de boodschap, dat ^mynheer en mevrouw" per scbip naar Devonuort en van daar wie weet waarheen waren vertrokken. Te Dokkum is, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlamp of onachtzaamheid van een bediende een groote manufactuurwinkel uitge- brand. De beide belendende woningen van den notaris Meilink en van Mr. Talma, oud—griffier vau het kantongerecht, zijn mede gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. Een vierjarig meisje, dat op de bovenverdieping in een achter het magazijn gelegen kamer sliep, is in de vlammen omgekomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2