BINNENLAND No. 1711 Zaterda# 8 October 1881. 21e JaargaBg. Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neazen 1,Door bet geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men aboniieert zieb by «lle Boekk&ndelaans, Poatdireo- tenren en Brievenliuskouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertention gelieve men aan den Uitgever in te zendtn uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nntnlcidng: DRIE accn. mt blad venc^hijnt Blnsdai- en Trljdagavoail ftlj A. H, 6. BBO N T te Ter Wenaea. B1J deze ronrant behoort een bljroegael. Politieli Overzinht. In Frankrijk gaat sleeht een stem bij alle par- tijen op, om het besluit der regeering af te keu- ren, waarbij de Kamcrs eerst 28 October, en niet, gooals iedereen hoopte en dacht, 17 October wor sen bijeengeroepen. De openbare meening wordt op dit oogenblik verontrust door een nachtmerrie van allerlei leelijke geruchten omtrent den oor- sprong en het verloop der Tuniseesche expeditie. Eene zeer spoedige bijcenkomst der Kamers was het na- tuurlijkste middol om hieraan een einde te maken en door het voile licht spooksels te verdrijven, die de goedgeloovige burgerij maar al te snel voor waarheid kan opvatten. Thans beschuldigt men de ministers, dat zij de bijeenkomst der Kamers twee weken vertragen in de hoop, dat middelerwijl een gelukkig wapeufeit, bij voorbeeld de innetning van Kairovan, een wendig zal geven aan de openbare meening. Daarbij leeft men te Parijs weder ge- heel in #onthullingen." Rochefort beschuldigt Roustan, Gambetta en anderen, dat zij de verove- ring van Tunis uitgelokt hebben om zich zelven te verrijken. Dit zal aanleiding geven tot een pro- ces en veel scbandaal. Intusschen is de roode stroom der radikalen steeds wassende. De eene bijeenkomst volgt op de andere, waarin heftige redevoeringen worden gehoudeu over de orde van den dag, deD oorlog in Afrika. Zondagavond is in een dergelijke vergadering vastgesteld, dat de te- genwoordige Fransche bewindslieden ellendelingen, roovers, oplichters, moordenaars, lafaards zijn, die die het bloed der Franschen verspillen ten bate van bun eigen beurs. Na nog meerdere uitvallen, die hoe langer hoe heftiger werden, is ten slotte, ondereen oorverdoovend gejuich, een gestamp, een geroep van: Leve de Commune! Leve de sociale omwentelingdeze motie aangenomen „Een groote volksvergadering zal georganiseerd worden, om het Ministerie in staat van beschuldiging te stellen, omdat de ministers verraders en oplichters zijn." De voornaamste kwestie van den dag blijft dan ook de saraenstelling van een nieuw ministerie. Ai gemeen is het gevoelen, dat het rustig de bijeenkomst der Kamers zal afwachten, en de president der republiek alsdan een boodschap tot de vertegen- woordiging richten zal. Tot nog toe echter heeft Julus Grevy het nog nimrner noodzakelijk geacht om op deze wijze persoonlijk in den loop der zaken in te grijpen. Ditmaal echter, tegenover een geheel nieuwe volksvertegenwoordiging, waarmede hij te regeeren zal hebben, meent men, dat hij van zijn gewoonte zal afwijken en een officieel overzicht geven van Frankrijks toestand zoo in wendig als tegenover het buiteuland. Bulgarije moet een schrijven aan de mogend- heden hebben gezonden, waarin verklaard wordt, dat Bulgarije in drie jaren niet bij machte is te betalen, omdat al de middelen van het land reeds aangewezen zijn voor andere uitgaven. Vorst Alexander heeft zoo zijn eigen manier van zaken doen. In Mei verrastte hij Europa ook met een schrijven, waarin hij op de noodzakelijkheid wees om de grondwet voor zeven jaar op te bergen, terwijl hij als dictator zou optreden, en als zoo- dan ig de geheele administrate hervormen en een staatsraad in het leven roepen. Hij schrijft maar Wat vorst Alexander echter in de inmiddels ver- loopen maanden hervormd heeft, is niet bekend, doch daarentegen meldt een bericht uit Sofia, dat de instelling van den staatsraad den volke bij proclomatie is bekend gemaakt. Een oordeel over dit nieuwe lichaam kan voorloopig nog niet ge- veld worden. Uit Spanje wordt bericht, dat een billijke schik- king zal worden getroffen voor de buitenlar.dsche houders van titels der schuld van de Spaansche scbatkist. Uit Portugal wordt melding gemaakt van toe- nemende opgewondenheid. De republikeinsche denkbeelden winnen langzaam, doch gaandeweg meer aanhang. Koning Dom Luis, beheerscbt door zijn gunsteling Fontes Pereira de Mollo, blijft doof voor de stem der openbare meening. Een groot deel der vooruitgaugspartij is gereed om te verklaren, dat de dynastie onvereenigbaar is geworden met de vrijheid en dat men dus de ver- antwoordelijkheid voor hetgeen er gebeuren zal niet langer op zich kan neinen. Dit bericht, aan een Engelsch blad ontleend, zou doen vermoeden, dat men in Portugal aan den vooravond van een om wenteling staat. In afwachtiug der diugen die koinen kunnen, zullen de Koningen van Spanje en Portugal in navolging van Dantzig elkander ontmoeten op de grenzen. Servie zal toch nog eer. koninkrijk worden. Men hoorde sedert eenigen tijd er niet meer van, om dat Oostenrijk met deze verb effing" van Servie niet ingenomen was. Vorst Milan heeft Oostenrijk echter gerustgesteld en nu zal het eerstdaags aan- gaan. Waarom ook niet! Ter Neuzen, 7 October. Een aigemeen in Vlaamsch Belgie en ook in een gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen geliefd volks- spel is voorzeker het gaaischieten. Eertijds was ook hier een bloeiende vereeniging, die zich oefende in het schieten met de handboog, doch reeds ruim twintig jaar bestaat dat gezelschap niet meer. Met ingenomenheid werd dan ook vernomen, dat op Woensdag 5 October 11. door de heeren C. en F. Dierick, van Koewacbt, bij gelegenheid der inwijding van de nieuwe wip, op het terrein bij Chs. Hamelinck, nabij het spoorwegstaiion een gaaischieting zou plaats hebben. Beide heeren stelde de niet onaanzieulijke som van 200 franken vooruit, verdeeld op 5 oppervogels. Des namiddags omstreeks half 3 uur vereenigden zich 105 schutters uit 26 verschillende Belgische en Nederlandsche gemeenten om aan de schieting deel te nemen. De strijd was zwaar maar edel. Omstreeks half vrjf werd de oppervogel afgeschoten, waaraan een prijs van 80 franken was verbonden, door P. van Eenamen, van Winckel; de twee vogels, waarop de prijs van 40 franken voor ieder was gesteld, werden behaald, de eerste door L. van Eeck van Somergem, de andere (bij lotiug) door F. Weemaes van St. Jansteen; de twee laatste, waarop een prijs voor ieder van 20 franken was gesteld, werden afgschoten door P. v. d. Putten van Kemseken en P. Steijaert van D.wrsele. Door de eenige schutter, J. Bruggeman, die uit deze plaats aan den strijd deelnam, werden twee vogel* afgeschoten. De schieting liep in de beste orde af en werd door gunstig, doch wel wat koud weder, begunstigd. De uitschrijvers verdienen een woord van dank, terwijl wij hopen, dat deze gaaischieting, hoewel de eerste sedert een tal van jaren, niet de laatste zal zijn. Sedert de oprichting der Rijks-postspaarbank tot den laatsten September jl. is aan inlagen aan het postkantoor alhier gestort eene som van 1284,50 als: in de maand April f 175,75, Mei f 222,25, Juni f 8,Juli f 365,50, Augustus f 139,en September f 374, Axel, 6 October. In de alhior op heden ge- houden vergadering van den gemeenteraad is het vergunningsrecht op den kleiuhandel in sterken drank vastgesteld op f 10 voor elke 100 huur- waarde of gedeelte daarvan. Hoek, 6 October. Het vergunningsrecht, tot het verkoop van sterken drank in het klein, is door den gemeenteraad alhier bepaald op f 15 voor I elke honderd gulden huurwaarde of gedeelte daarvan. Stoppeldyk, 7 October. Op Zondag den 9 dezer, des namiddags 4£ uur, zal de Harmonie Amphion een concert geven op het dorp Rapenburg. In den nacht van 30 September op 1 October ontstond brand bij den herbergier en broodbakker V. d. L., te Kapellebrug, gemeente Clinge, onder omstandigheden die de justitie aanleiding gaven een onderzoek in te stellen. Vooral moet het verwonde ring gebaard hebben, dat de brand op drie verschil lende plaatsen, die geen gemeenschap met elkaar hebben, ontstond. Na het onderzoek heeft de justitie Y. d. L. in arrest genomen, onder verdenking, dat hij den brand heeft gesticht om de assurantie- penningen te bekomen. Z. M. heeft benoemd: tot directeur der registr. en dom. voor de provincie Zeeland, standplaats Middelburg, de, heer G. A. Loef, thans inspecteur der registr. en dom. van de eerste klasse in de divisie van inspectie Amsterdam (le afd.) In eene Maandag jl. te Brussel gehouden vergadering van den raad van administratie der Soci6t<i anonyme des chemins de fer ^conomiques Neerlandais, hebben hun ontslag genomen: als coramissaris, de heer H. E. Oving, Jr. te Rotterdam, als raden van administratie, de heeren Henri Boers, te Utrecht, J. Gerritsen te Breskens, II. G. Ham- macher te Groede en L. J. M. van Waesberghe Janssens te Hulst, en als directeur de heer H. A. Boogaert te Middelburg. Wij vernemen hieromtrent van bevoegde zijde, schrijft het Utr. Dagbl., dat dit ontslag het gevolg is van maatregelen, door de Belgische leden van het bestuur genomen, waarmede de Hollandsche heeren zich niet konden vereenigen. Wel verre van nadeel, zal dit besluit aan de zaak der tram- wegen in Zeeland een meer degelijk karakter geven. Te Veere is een zestigjarige rentenier wiens woning sedert anderhalven dag niet was geopend, door de burgemeester, die ambtshalve de deur had laten openmaken, dood in den gang van zijn huis gevonden. Aan hoofd en hals vond men acht diepe wonden, terwijl er moeite was gedaan om het lijk nog te verbranden. De bovenkleedere;; toch wareu TER MEEZENSCIIE l OljltANT i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1