BURGERLJJKE STAND Hrechtszaken. Telegraphische berichten Arrondissenients-rechtbKHk te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN. TER NEUZEN. HULST. AXEL. BOSCHKAPELLE. CLINGE. GRAAUW. Met ingang van 1 October is eene nieuwe aanachrijving of instructie in werking gekomen, waarbij den brievengaarders wordt voorschreven, een lokaal in hunne woning uitsluitend voor den postdienst in te richten en te behouden. Deze maatregel is zeker toe te juichen van het stand - Sunt van het publiek, doch de invoering zal vele rievengaarders in ongelegenheid brengen. Volgens de ontworpen indeeling van het wapen der marechaussee, bij de nieuw voorgestelde orga- niaatie, zullen de staf van het wapen en de instructie- brigade gevestigd worden in Den Haag. De le divisie, met 's Bosch tot standplaats van den divisie-kommandant, zal omvatten de zuidelijke grens van Zeeland en Noord-Brabant; de 2e divisie, standplaats Maastricht, de provincie Limburg en het oostelijk gedeelte van Noord-Brabant; de 3e divisie, standplaats Arnhem, de oostelijke grens van Gelderland, Overijsel, Drente en Groningen. Bet aantal normaalinrichtingen bedroeg op 1 Juli 87, met dien datum zijn er 12 bijgekomen, zoodat er thans 99 normaalscholen in ons land gevonden worden. Vijf en twintig behooren tot den eersten, 74 tot den tweeden rang. Het voornemen bestaat, om in den loop van het volgende jaar in sommige plaatsen nieuwe inrich- tingen tot stand te brengen, en tevens normaalscholen van den tweeden rang, die geacbt worden aan de voor den eersten rang gestelde eischen te kunnen voldoen, waar de behoefte inderdaad aanwezig is, tot dien rang uit te breiden. Voor dit doel heeft de Minister f 50000 aangevraagd. Dat normaal scholen met 40 b 50 leerlingen, die nu nog tot klasse B. behooren, tot die van klasse A. zullen worden verheven, ligt voor de hand. De rechtbauk heeft in hare zitting van 30 Sept. de volgende vonnisaen uitgesproken L. P. P., landbouwer te Hulst, is wegens laster vrijgesproken. lo. J. G., klompenmaker te St. Jansteen, 2o. A. H., landbouwer te Kapellebrug, zijn wegeus mishandeling veroordeeld ieder tot eene geldboete van 8 of ieder 3 dageu gevangenisstraf. A. v. O., vrouw van J. P. d. K., arbeidster te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot een celstraf van 8 dagen. I >andbouwoerichten. In 1879 bestond de veestapel in Nederland uit 278,681 paarden, ruim 5 rnaal zooveel runderen, 3 maal zooveel schapen, 156,400 geiten en 336,946 varkens, samen ter waarde van ruim 153 en een half millioen gulden. Friesland telde 2118 geiten, p. m. 6 maal zooveel varkens, 15 rnaal zooveel paarden, 60 maal zooveel schapen en 100 maal aooveel runderen. In Nederland waren 83500 land- bouwers, waarvan bijna een derde huurders. Door de ijverige bemoeiingen van den burge- meester te IJzendijke is in die gemeento een departement der maatschappij tot Nut van het Al- gemeeu tot stand gekomen, dat 33 leden telt. Zoodra te Oostburg eene geschikte woning is voor het registratiekantoor wordt het van Sluis naar daar overgebracht. Te Hillegom is in den nacht van 1 October inbraak gepleegd in de rooinsch kathoheke kerk. Eenige gouden en zilveren voor- werpen zijn ontvreemd en verschillende bussen en eene geldkist, in de kerk aanwezig, zijn geledigd. De brugwachter te Akkrum is in zijn betrekking hersteld, daar uit het onderzoek rnoet gebleken zijn, dat het bekende ongeval met den sneltrein in den avond van 20 September jl. niet aan hem te wijten was. Te Pernis is door eene onbe- kende oorzaak, eene schuur van den touwslager W. L. Luijten met een groote hoeveelheid touw, bout, enz. verbrand. Niets was verzekerd; de schade is aanzienlijk. Tweelingzusters, woon- achtig op het Weduwenhof te Amsterdam, genoten Vrijdag het voorrecht, haar tachtigsten verjaardag te beleven. Beiden mogen zich nog in het genot van gezonde vermc ens verheugen Te Weert zijn twee kinderet twee jaren oud (tweeliugen), van den bezeinbin r A. Aspers, in een oubewaakt oogenblik in het ater geloopen en verdronken. Ben liefhebbend echtpaar, te Amsterdam op de Marnixkade wonende, kreeg twist. De man trok een mes en verwondde zijn egade aan den hals, en deze sprong daarop uit het raam, ten gevolge waarvan zij zich bovendien nog zeer ernstig kneus- de. Tot twee rnaleu toe is onder den vloer van het kantoor der heeren K. Co. te Krommeuie brand ontdekt, die beide keeren in de geboorte kon worden gestuit. De dader loopt nog vrij. Bij Dover laat men nu door duikers pogingen doen om de overblijfselen der gezonken scbepen Groszer, Kurfiirst en Pomerania boven water te brengen. Uit laatstgenoemd schip heeft men reeds 300 vaten reuzel en boter, naaimachines, gezouten vleesch enz. opgehaald. Bij Mexico is weder een vuur- spuwer.de berg in werking. Er zijn reeds ver- scheidene dorpen door den lavastroom vernield. Ruim 50 menscben moeten daarbij om het leven gekomen zijn. Een dagblad verkooper te Yerviers, Lambert Dumont, deserteur uit het Fransche leger, heeft een meisje, waarmee hij kennis had, twaalf messteken toegebracht. De dood was oogenblikke- lijk. De inoordenaar is gevlucht naar de Duitsche grenzen. Ernesto Rossi, de bekende Italiaansche treurspelspeler, is met een der schoonste en rijkste erfgenamen der nieuwe wereld verloofd. Hij leerde haar in Italie kennen. Thans heeft hij zich naar Anierika begeven, waar de trouwplechtigheid ge- vierd zal worden. De opruiming van het op de reede van Vlissingen gezonken barkschip „Lasker" is voltooid. Dit is geschied door den waterstaat, krachtig bijge- staan door het korps torpedisten uit Brielle, en met bebulp van den duiker Bakelaar uit Ouddorp, aan wieu het plaatsen der geladen mijnen en de verdere werkzaamheden onder water waren op- gedragen. Donderdagnacht brak een felle brand uit in bet woonhuis van den bakker en wilikelier C. M. Telle, op de Varrenmarkt te Zierikzee. Ondanks de pogingen der brandweer brandde het boven- gedeelte van het buis uit, doch de aangrenzende perceelen bleven behouden. Naar men verneemt, was het verbrandde tegen brandschade verzekerd; de bewoner is na verhoor in arrest genomen. De politie te Rotterdam doet op dit oogen blik nasporing omtrent een voorval, dat met een misdrijf in verband kan staan. Verleden week namelijk werd in bet water van den Goudschen singel bij Pompenbrug, drijvende gevouden een scbouder en voorarm met hand van een volwassen persoon, alles in een doek gewikkeld en in ver- gevorderden staat van ontbinding verkeerende. Een en ander werd in handen van de politie gesteld. De oudste inwoner van Hillegersberg, P. Roggeveen, vierde gister zijn 95 verjaardag, die door bet geheele dorp werd meegevierd. De leer lingen der dorpsschool hebben onderling eenig geld bijeengebracht en daarvoor ham,aardappelen, krenten- brood, en ook eenige kleeren gekocht, die hem in optocht, onder geleide van de onderwijzers werden aangeboden. '8 Graveuhage, 4 October. In de heden ge- houden zitting der Tweede Kamer is het nieuw gekozen lid, de heer Van der Schrieck toegelaten Aan den griffier Veegens is op de eervolste wijze ontslag verleend met ingang van 15 November a. s. Ingekomen is een onteigeningsontwerp voor den spoorweg HoornEnkhuizen. Aangenomen is met 88 tegen 11 stemmen het ontwerp tot over- neming van den spoorweg BataviaBuitenzorg- De eedsinterpellatie van den beer Heijdenrijck is aangevangen. De Minister van Justitie verdedigde den bestaanden toestand; hij bestreed sterk de eeds- afschaffing. Herziening van de wetgeving werd door hem onnoodig geacbt. Morgen voortzetting. De Provinciale Staten van Friesland hebben heden tot lid der Eer9te Kamer gekozen den heer D. D. Breuning, lid van Ged. Staten te Wolvega, met 26 van de 48 uitgebrachte stemmen. De heer S. Hingst verkreeg 12 stemmen. Van 16 tot 30 September 1881. Huwelijks-aangiften. 29 Sept. Cornelis de Feyter, oud 25 j., jm. en Catharina Dekker, oud 19 j., jd. Franpois van Es, oud 36 j., weduwn. en Cornelia van Overstraten, oud 37 j., jd. Huwelyks-voltrekkingeu. 20 Sept. Maohiel Klaassen, oud 21 j., jm. en Machelina Catharina de Smidt, oud 21 j., jd. 22 Sept. Charel Louis van Bouchaute, oud 51 j., jm en Virgins Goossens, oud 27 j., jd. Izak Hendrik MullitS, oud 27 j., jm. en Engelina Prina Hirt, oud 35 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Willem, z. van Jacobus Ver- linde en van Wilhelmina Stoffijn. 18 Sept. Catharina Francina, d. v. Marinus van Kerkvoort en van Aaltje Meertens. 20 Sept. Jan Baptist, z. van Jean Baptist Dooms en van Jacoba Dieleman. Floris Jacobus, z. van Govert Jacobus Verlinde en van Elisabeth Magrietha Donze. Neeltje, d. van Geleijn van de Velde en van Susanna de Kraker. 25 Sept. Salomon, z. van Jan de Klerk en van Cornelia van de Wege. Overlijden. 21 Sept. Jan Philip Salomd, oud 33 j., echtg. van Leuntje de Ruiter. 26 Sept. Licia van der Welle, oud 17 j., d. van Jojakim en van Neeltje Scheele. Geboorten. 15 Sept. Alphonsius Josephus, z. van Josepbus Begijn en van Johanna Maria de Graaf. 18 Sept. Maria, d. van Ludovicus Theodorus Freyser en van Anna Coleta de Schrijver. 19 Sept. Okko Jacobus, z. van Pieter Bekker en van Elisabeth Catharina Petronella Claassen. 23 Sept. Johannes Cornelis, z. van Maria Wilhelmina Hiebels. Mattheus Johannes, z. van Johannes Jacobus Herreweijers ea van Fmelia Maria During. 27 Sept. Leonia Maria, d. van Franciscus Leopoldus Miehielsens en van Apolonia Maria Cappeudijk. Overlijden. 28 Sept. Angelina Sirobbe, oud 44 j., echtg. van Franciscus Hemelaar. 30 Sept. Mathilda Seraphina Clarissa Kieboora, oud 7 ra., d. van Michiel Antonie Cornelis en van Maria Petronella Boel. Huwelijks-aangiften. 30 Sept. Jaoobus de Doelder oud 26 j., jm. en Maria Lansen, oud 25 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Sara Wilhelmina, d. van Jahannes Jacobus van der Wiele en van Adriana Maria 't Gilde. 17 Sept. Janneke, d. van Jacobus Dieleman en van Cornelia van Dixhoorn. Overlijden. 24 Sept. Jan de Pooter, oud 52 j., echtg. van Maatje Franse. Geboorten. 16 Sept. Jacobus, z. van Cornelis Erpe- linck en van Anna Catharina d'Hont. 23 Sept. Petrus, z. van Jan Francies de Schepper en van Anna Catharina Rottier. 24 Sept. Maria Louisa, d. v. Pieter de Rijk en van Elisabeth de Roos. 25 Sept. Edmondus Johannes Hubertus, z. van Desiderius IJsebaert en van Philomena Dossche. 29 Sept. Angelina, d. van Lode- wijk Napoleon Mnttens en van Maria Anna van der Wieleu. Huwelijks-aangiften. Charles Brees, oud 23 j., weduwn. van Victoria van Eetveldt, eD Pharailda van Eetveldt, oud 21 j., jd. Petrus Vermeirssen, oud 27 j., jm. en Maria Ludovica Wauters (van Kieldrecht), oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. Cornelis Schelfhout (van Graauw), oud 34 j., jm. en Maria Delphina van Duijse, oud 26 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Maria Louisa, d. van Victor Josephus de Silva en van Maria Louisa Franke. Emma Maria, d. van Petrus Janssens en van Maria Ludovica Pieters. 19 Sept. Franciscus Eugenius, z. van Desir£ Vergauwen en van Rosalia de Bruijne. 21 Sept. Theophilis, z. van Charles Louis Willaert en van Rosalia Philomena Blommaert. 23 Sept. Maria Rosalia Paulina, d. van Petrus van Ombergen en van Joanna Goossens. 24 Sept. Joannes Cornelis, z. van Carolus Ludovicus Goossens en van Maria Stephanie Schuddings. 25 Sept. Honore, z. van Joannes Baptist Naudts en van Maria Ludovica Colman. 26 Sept. Gustavus Franciscus, z. van Josephus Groenings en van Maria Louisa de Wolf. Henri Joseph, z. van Charles Louis Vermeulen en van Maria Franciesca Verstichel. 28 Sept. Maria Ludovica, d. van Augustinus d'Hooge en van Blondina Pauwels. Overlijden. 19 Sept. Joanna Theresia Huijbrecht, oud 10 m., d. van Charles Louis en van Seraphina de Prebel. Geboorten. Eduardus, z. van Pieter Schelfhout en van Cornelia Theresia Maas. Leonie, d. van Theodorus Burm en van Rosalia Spiessens. Overlijden. Anna Maria Vlasveld, oud 75 j., wed. van Johannes Lossie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2