v o o r BINNEN LAND tfo, 1709. Zaterdag 1 October 1881. 21e iaargaug. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. t ABGNNEMENT. Per drie maanden binnen Tor Neuzen 1,—. Door het febeele Kijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40, Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Pontdireo- tearen en Brievenbuskoudere. ADYEETENTIfiN. Van 1 tot 4 regelr, f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. flrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sendee aiterlijk Dinsdag en Vrijdag nam!ddtt| IIRIF, area. Rit biad vemhijnt Blnidai- en VrljdagaTORd bij d. K. 6. DIONT te Ter Nemea, Politieli Overzioht. Nadat in de vorige week de Transvaalsche re- geering bij de plechtige opening van den Volksraad in de openingsrede verkleard had, dat de verhouding tot Engeland zeker den Volksraad niet bevredigen kon, en ook de regeering zelve er niet over te- vredeu was, verwacbtte men hoogstens, dat de Volksraad trachten zou eenige wijzigingen in de bedongen voorwaarden te verkrijgen, te meer daar de Daily News reeds had doen doorschemeren, dat het Engelsche gouvernement daartoe misschien wel te bewegen zou zijn. Niet weinig beweging maakt dau ook het hoogst bedenkelijke en gewichtige be- richt uit bet fort Amiel en Durban aan de Londensche Standard van 25 Sept., dat de Transvaalsche Volks raad de met Engeland gesloten overeenkomst heeft verworpen en in een vorige zitting de raededeeling gedaan werd van de oprichting van een Transvaalsch korps artillerie en ruiterij. Dit beric-ht zal hoogst- waarscbijnlijk in Engeland een zeer slechten indruk maken en is misschien weder het se.in voor zeer ernstige gebeurtenissen. Althans de Times verneemt uit Durban, dat de Britsche regeraenten, wier vertrek naar Engeland ophanden was, bevel ont- vingen te blijven. Tevens wordt gemeld, dat de staat van zaken in Zoeloeland ongunstig is en de regeling van den Engelschen commissaris Evelyn Woods, mislukte. De Engelsche regeering heeft echter nog geen bevestiging ontvangen van de verwerping der gesloten overeenkomst door den Transvaalschen Volksraad, doch een bericht uit Pretoria meldt, dat de Volksraad nog over het onderwerp beraadslaagde en men algemeen tegen de aanneming was. Of dit nu tot onvoorwaardelijke verwerping of tot het hervatten der onderhandelingen zal leiden, moet weldra blijkeu. In Erankrijk wordt nog steeds geijverd voor een onverwijlde bijeenroeping der Kamers, daar men meent, dat de regeering bare bevoegdheid te buiten gaat door op eigen verantwoordelijkheid te beschikken over het leger en de schatkist ten behoeve van den veldtocht in Noord-Afrifea, nu deze zulke groote afmetingen aanneemt. De Minister- president is thans te Mont-Sous—Vaudrcy, om met den President der republiek te raadplegen en eerst heden wordt hij te Parijs terug verwacht. Tegen dien tijd zou Grevy er ook koinen en de dag worden vastgesteld waarop de nieuwe Kamer zal bijeenkomen De Minister-president verklaarde voor zijn vertrek aan eena deputatie uit de uiterste liukerzijde, dat er voor Let bijeenroepen der oude Kamer geen reden was, terwijl het mandaat der nieuwe niet voor 15 October in working treedt en het dus onmogelijk was liaar voor dien tijd te raadplegen.' In Spanje is te Barcelona een socialisten-congres vergaderd van 500 leden, dat in zijn laatste zit ting besloot een manifest aan andere socialisti9che vereenigingen te riehteu. Van Russiscbe geest- verwanten te Londen heeft het een adre3 van instemming ontvangen. Een later bericht meldt, dat de president en de secretaris van het socialisten- congres gevangen genomen zijn, wegens liunne in die zitting afgelegde verklaringcn, welke gunstig voor de nihilisten luiden. De stad Madrid wil een leening sluiten van 100 millioen pesetas. In Duitschland hebben de sociaaldemocraten be- sloten om, ondanks de strengheid van de socialisten- wet en den zoogenaamden kleinen staat van beleg, toch deel aan den verkiezingsstrijd te nemen. De beide 'noofden der partijen, Bsbel en Liebknecht, treden in vier verschillende districten als candidaat op. Vier andere socialistische leden van den Rijksdag zoeken alleen vernieuwing van bun mandaat bij bun vroegere kiezers. De partij i9 echter zeer ontredderd tengevolge der strenge politiemaat- regelen, die op haar toegepast zijn. Zes van de tien leden, die zij vroeger in den Rijksdag telde, stellen zich dus slechts verkiesbaar; worden Bebel en Liebknecht op meer dan een plaats gekozen, dan mag men aannemen dat de zedelijke invloed daar- van iets van dit stoffelijk verlies zal kuunen vergoeden. Uit Amerika wordt gemeld dat het lijk van den president Garfield met groote plechtigheid ter aarde is besteld. De deelneming was bizonder groot. Chili en Peru zullen eindelijk tot rust komen. Pierola, de vroegere president, later dictator van Peru, die nog lang na de nederlaag den oorlog in het gebergte voortzette, heeft thans verklaard dat hij het dictatorschap nederlegt en tot het ambteloos leven terugkeert. In Afghanistan is ook het pleit beslist. Emir Abdurrahman heeft Ayoub Khan een verpletterende nederlaag toegebracht en is Kandahar als over- winnaar binnen getrokken. Ayoub Khan verloor alles en vluchtte naar Herat. Ter Neuzen, 30 September. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuw-Neuzenpolder H. Wolfert Dz. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te As- sen Mr. D. de Jongh tot Polsbroek thans betaal meester te Sas van Gent. Westdorpe, 27 September. Ter raadsvergadering op heden werd bepaald, het vergunningsrecht voor- geschreven bij art. 6 der wet van 28 Juni jl, voor deze gemeente te heffen tot een bedrag van f 15 van elke f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. Zijn de perceelsn terecht of ten onrechte be- zwaard met een openbaar voetpad? Dat was de quaestie, die Woensdag voor de civiele Kamer van bet gerechtshof te 's Gravenliage werd bepleit. Voor den appellant van een vonnis der rechtbank te Middelburg, de wed. A. Dieleman, werd het woord gevoerd door Mr. Vlielander Hein, die be- toogde dat de feiten, waarvan het getuigenbewijs door de rechtbank was toegelaten, niet ter zake dienende waren, omdat daardoor nooit het bestaan van een onus publicum kon worden bewezen, terwijl door Mr. Van Koek, die voor den l9ten geintimeerde, den Commissaris des Konings in Zeelaud, optrad, werd aangetoond dat de civiele rechter alleen Lad te beslissen, of hetgeen door de administratieve rnacht was vastgesteld, juist was, en dat dit door de gestelde feiten kon worden uitgemaakt. Voor den 2dei1 geintimeerde, den burge- meester van Zaamslag, die zijdelings in de zaak betrokken was, werd gepleit door Mr. Veegens. De advocaat-generaal Mr. Gregory zal 12 October conclusie nemen. Bij Kon. besluit is de Commissaris des Konings in Zeeland gemacbtigd tot het bijeenroe pen eener buitengewone vergadering der Staten van Zeeland omstreeks half October, ter benoeming van een hoofdingenieur van den provincialen waterstaat. Uit Aardeuburg schrijft men: Zoudag gaf de Aardenburgsche muziek-sociateit een festival, bij gelegenheid dat de tentoonstelling van ooft, tuingewassen enz, in deze gemeente gehouden werd. De tentoonstelling werd in de gemeenteschool gehouden; daarin bewoog zich den ganschen dag eene belangstellonde menigte Tusschen de buien door werd met goed succes op de markt een luchtballon opgelaten. Op de markt en bij de Waterpoort stonden muziektenten. Slechts de helft der nommers van het programma werd uitgevoerd. Zoo was het ook met het vuur- werk. Alleen klein vuurwerk, molantjes enz., kon afgestoken worden. Z. M. heeft met ingang van 1 Aug. 11 aan A. Schraver, eervol ontslagen opz. le kl. bij 's Rijks waterstaat te Vlissingen, een pensioen toegekend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 809 's jaars. Uit Sint-Maartensdijk wordt geschreven Nader verneemt men, dat er bij de Amsterdamsche firma, die concessit schijnt te willen aanvragen tot het leggen van een stoomtram van Brouwershaven door de eilanden Schouwen en Duiveland en Tholen, geen plan bestaat om dezen door te leggen tot Bergen op Zoom, maar slechts tot Tholen en dan te laten aansluiten aan den door den heer A. Daverveldt, van Wouw, aan te leggen tram van het Tholensche veer naar Bergen op Zoom. Onder- tusscben zal er waarschijnlijk nog heel wat gewikt en gewogen moet,en worden, eer er concessie aan- gevraagd en verleend wordt. Bij vonni9 der rechtbank te Zierikzee, van den 23 September 11., is o. a. C. G., te Oud- Vossemeer, veroordeeld tot eene geldboete van f 60, subs. 14 dagen gevangeuisstraf, wegens het vernietigen van den afdruk van den stempel, waar- mede reeds gebruikte postzegels warden gemerkt en het zich bedienen van reeds gebruikte postzegels. Uit den Haag wordt geschreven, dat de Prins van Orauje naar bed is gegaan, toen hij van de begrafenis van Prins Frederik in zijn paleis was teruggekeerd. De geueeslieeren hoopten, dat de ongesteldheid van den Prins niet ernstig zou zijn en schreven baar toe aan de vermoeienis en aan- doening, welke hij ondervonden had. Dinsdag werd door den Hoogen Raad behandeld de voorziening in cassatie van den gewezen ontvanger der registratie te Goes, A. R., door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 5 jaren tucht- huisstraf en verschillende geldboeten, wegens valsch- heid in geschriften en verduistering van gelden. De gronden voor het beroep werden kortelijk ontwikkeld door den advocaat Mr. J. van Gigeb, die van oordeel was, dat door het Hof was recht gedaan op onwettig bewijs en mitsdien geschonden art. 434 in verband met art. 427 van bet Wetboek van Strafvordering. Den 3 October a; s. zal daar het O. M. conclusie genomen worden. TER NEUZENSCHE COIJRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1