Bekendmaking. flo. 1707. Zaterdag 24 September 1881. 21e Jaargang Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLA^I) - abonnement. Per drie maandea binnen Ter Nauzen f 1,—. Door het geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert ziob bij alle Boekhandelaara, Poetdireo- teuren en Brievenbuakoudera. advertentiSn. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaataruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendan niterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DHIE urea. Dit bind versahljnt Plaadag- ca Vrtjdagavond bij M. E P O W T tc Ter Hew. BIJ deze coorant behoort een bijvoegael. BURG.EMEESTER en WETHOUDER8 van AXEL, maken bij dezen bekend, dat op Naandag den 26 September a. s., des voormiddags ten 10 uur, ten raadhuize alhier, gelegenheid zal worden gegeven, tot het verkrijgen der bewijzen van toe- lating tot KOSTELOOS ONDERWIJS voor kin- deren van 613 jaren, op de openbare lagere school alhier. Axel, 22 September 1881. F. OOSTER. Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secret. F*olitieli Overzicht. Zelf in rouwe gedompeld over het verlies van een der door de natie het meest geliefde leden van ons Yorstelijk Huis, kunnen we des te beter de smart beseffen, welke onze bevriende natie ge- voelt wegens het overlijden van haren President. Ofschoon de slag zeker niet onverwacht viel, heeft men toch twee maanden lang gedobberd tusschen hoop en vreeze. Des te zwaarder treft het verlies, omdat Gar field een man was van wien in een woord niets dan goeds gezegd kon worden, een man die in het groot Amerika als op de handeu gedragen werd en van wien men de heilrijkste verwachtingen koesterde voor de toekomst van het land, welks bestuur aan zijn handen was toevertrouwd. Dat alles is thans in rook verdwenen. Garfield is na een ontzettend lijden bezweken. Omtrent zijne laatste uren wordt nog het vol- gende geseind: Kort voor 10 ure telde Dr. Bliss bij onderzoek van den pols 106 slagen per minuut. Over het geheel beloofde de toestand een rustigen nacht. Garfield viel kort daarop in slaap en werd omtrent tien minuten na 10 ure wakker met hevige pijn aan het hart. Dr. Bliss, die toen geroepen werd, vond den lijder in stervenden toestand. Hij bleef bij hem tot 10£ ure, als wanneer hij ver- klaarde dat Garfield dood was. Bliss gelooft dat ei neuralgie van het hart gevolgd is en dat er bloedklompjes gevormd zijn, waardoor de bloeds- omloop verhinderd en alzoo de dood veroorzaakt is. De beer Arthur heeft de functien van President der Vereenigde Staten aanvaard. Na den eed af- gelegd te hebben in handen van twee leden van het hooggerechtshof van New-York, hdeft hij een conferentie gehad met de Ministers van den over- leden President. In Oostenrijk zijn een aantal bladen in beslag genomen om het afkeurende oordeel, waarmede de benoeming van den ex-Minister Belcredi tot President van het //Verwaltungs" gerechtshof is begroet. Belcredi was namelijk de Minister, die indertijd de Oostenrijksche grondwet sehorschte. Het reactionair ministerie Taaffe zal door deze benoeming het aantal zijner tegenstanders belang- rijk zien toenemen. Weder is er sprake, dat de Keizer van Oostenrijk dien van Rusland nog zal ontmoeten. Opmerkelijk dat dit alles geschieden moet tot behoud van den vrede en tot bevordering van het stofi'elijk en zedelijk heil der volkereu. Bulgarije's vorst heeft met den staatsgreep zijn doel bereikt en nu brengt hij de spreuk vergeven en vergeten" in toepassing. Ter gelegenheid van zijn naamdag heeft hij drie decreten onderteekend. Bij het eerste wordt volkomen en onvoorwaardelijke kwijtschelding verleend van alle staatkundige mis- daden en wanbedrijven, gepleegd voor en na den 2 Mei, den dag waarop hij de grondwet afschafte. Het tweede maakt een einde aan de volmacht, welke aan de buitengewone militaire commissarissen was toegekend in het verkiezingstijdperk. Het derde houdt in verzachting of kwijtschelding van straffen opgelegd aan gewone misdadigers. Griekenland heeft besloten zijn leger op 30,000 man te brengen, daar nog slechts een zeer klein gedeelte van het afgestane Turksch gebied moet worden bezet om uitvoering te geven aan de be- sluiten der conferentie te Konstantinopel. Rusland is verkeerd beschuldigd geworden, dat het de tabaks-alleenhandel wilde invoeren of de tabaksbelasting verhoogen h la Bismarck. Ernstiger is het bericht dat in Zuid-Rusland de cholera is uitgebroken, waartegen maatregelen genomen worden door de Oostenrijksche regeering. Voor een paar weken openbaarde zich de cholera in voor— en acbter-Indie en verspreidde zich tot Aden en langs den weg van het Suez-kanaal in Arabie en Klein-Azie en tbans is zij in Europa. Spanje paste reeds qaurantaine-maatregelen op de schepen uit die streken toe andere landen zullen dit nu ook moeten doen om de plaag af te weren. Het geneeskundig tijdscbrift The Lancet bevat een bericht uit Indie, dat de cholera groote verwoesting aanricht onder de Indische troepen. In Turkije is de regeering misnoegd en teleur- gesteld over Sheriff-pacha's Egyptisch programma dat door den Khedive werd goedgekeurd en overal bijval inoogstte, behalve bij de Times en de Republique Eranfaise, die meer van den afgetreden Minister Riaz-pacha verwachtten, en aan het duur- zame van de schikking twijfelen, die door Sheriff tot stand is gebracht. De Turksche regeering hoopte, dat de militaire opstand de Anglo-Fransche voogdijschap over Egypte omver stooten zou en zoodoende aan haar een welkome gelegenheid bieden tot inmenging in Egypte. Ter Neuzen, 23 September. Door de steeds meer en meer toenemende ver- zanding van het bij Baarland gestrande Engelsche stoomschip Cosmopolitan, hebben de duikers de verdere werkzaamheden sedert een paar dagen IJzendijke, 22 Sept. Gisteren tegen den avond barstte boven deze gemeente een ontzettend zwaar onweder los. De rosse glood van den bliksem, onophoudelijk bet zwerk verlichtend, en de onmid- delijk volgende knetterende donderslagen vervulden allerwege de gemoederen met angst en schrik. De vrees voor ongelukken deed velen op den uitkijk staan en, toen ongeveer kwartier na zessen het onweder op het hevigst was, verkondigden hoog opgaande vlammen en rook, dat een brand in onze nabijheid was uitgebroken. De schuur van Petrus de Milliano, een half uur buiten de bebouwde kom dezer gemeente gelegen, stond weldra in lichte laaie. De bewoner zelve was met een paar van zijn onderhebbenden juist met een wageu hooi de schuur binnengereden. Bij het onttoomen der paarden trof de bliksem de schuur, lerwijl een der paarden, mede getroffen, dood neer vielj; het andere verkeerde in zulk een toestand dat het spoedig moest worden afgemaakt. Het nog op stal aanwezige vee werd in allerijl in de weide gejaagd, zoodat buiten de twee bovengenoemde paarden geen dier om 't leven kwam. De achtereanvolgens aan- komende spuiten van IJzendijke, Waterlandkerkje, Schoondijke en Biervliet konden slechts een lijdelijke rol vervullen. De fliuke schuur, tot aan den nok met den pas binnengehaalden oogst gevuld, gaf een vuurgloed te aanschouwen, waarop de water-, stralen van gewone spuiten niets vermochten. Er was niets te redden, maar alles was voldoende geassureerd. En de woningzij werd gelukkig gespaard. Daar binnen lag op het leger der smarte de vrouw des huizes in een toestand, die het niet raadzaam maakte haar te vervoeren. Liefdehanden waren overigens voldoende bereid dit, zoo noodig, te doen plaats vinden, doch gelukkig behoefde 't zoover niet te komen. Omtrent dezen brand ontvingen wij nog van een andere zijde het volgende bericht: Gisteren avond omslreeks 6 uren sloeg de bliksem in de schuur van Petrus de Milliano, landbouwer in den Mauritspolder in deze gemeente. In een oogwenk stond de schuur in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Gelukkig was de baas en geheel zijn dienst- personeel in de schuur, de knechten om de paarden optevoederen en de meiden gereed om de koeien te melken. Aan het k'loek beleid van den baas is het dan ook te danken, dat al de paarden, het hoornvee en varkens nog in tijds buiten gedreven zijn. De bliksem is langs den paardenstal binnen- gedrongen, liep rakelings voorbij den baas en dood een paard op den slag, terwijl het daarneven staande paard stokstijf getroffen, met veel moeite ook buiten gedreven is. Al de veldvruchten, hooi, stroo en verscheidene landbouwgereedschappen, zijn door den brand ver- nield. Door spoedig van alle kanten toegesnelde hulp, benevens van de afwisselend toegekomen brandspuiten van IJzendijke, Waterlandkerkje, Schoondijke en Biervliet is het gelukt, de aan- grenzende gebouwen, hooihoopon enz. maar vooral het woonhuis te behouden. De vaste en losse goederen zijn verzekerd bij de Maatschappij van algem. ass. te Brussel, agent- schap de Gebrs. Carpreau alhier. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer droeg de heer Wijbenga, tijdelijk voorzitter, het voorzitterschap over aan den heer O. van Rees. Hij deed dit met een rede, waarin hij hem hulde bracht als staatsman met veelzijdige kennis, groote ervaring en hooge mate van beradenheid. Hij wees er op, dat de leidiug dezer vergadering soms groote moeielijkheden oplevert, hetgeen niet ver- minderen zal, nu, naar zijn bescheiden meening, de Kerk, hare hooge en eigenaardige roeping ver- getend, zich meer en meer in den lande als politieke partij orgauiseert en constitueert. TER NEEZENSCHE C0LR4NT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1