BU1TENLAND. Lnndbouwberichten. QEMENQDE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de vooniaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 81 centimen tot fr. 1,07, stieren, koeien en runders 71 tot 91 centimen; dit ailes gerekend per kilo levend gewicht. Afslag 1 centiem. Kalveren 75 centimen tot fr. 1,25, afslag 5 cen timen; vette varkens fr. 1,14 tot fr. 1,20. De markten waren goed bezet. De prijs van het vlas is bijna niets veranderd en nieuw vlas komt nog weinig ter markt. Er werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,50 te Mechelen fr. 4 tot fr. 5, te St. Nicolaas fr. 4,26, te Zottegem fr. 3,75 tot fr. 4,75, te Thielt fr. 4,54, te Deinze fr. 3,50 tot fr. 4 en te Brugge fr. 3,96. Als merkwaardige feiten kan worden mede- gedeeld, dat een varken van den landbouwer Jans Kruit, te Ter Apeler-kanaal, in Groningen, in 17 maanden heeft ter wereld gebracht niet minder dan 57 jongen, en wel begin Maart 1880 8 stuks, in Augustus 14 stuks, in Maart 1881 16 en in Augustus 1881 19 stuks. Te Euvelgunne, mede aldaar, heeft een kip, die in het laatst van April 1881 het ei verliet, reeds op 9 Augustus haar eerste ei gelegd. Als eene curiositeit kan worden getneld, dat deze week op de week markt te Haarlem was aan- gevoerd een komkommer, wegende ruim 10 kilo, gewassen te Zaandam. hij de inwijding zal bijwonen. Omstreeks 5 uur zal in het hotel van het Provinciaal gouvernement de ontvangst plaats hebben der autoriteitenten 6 ure banket; ten 8^ ure zal de Koning de gala- voorstelling bijwonen. De Koning zal zijn intrek nemen in het Provinciaal gouvernementshotel. Te Bergen .op Zoom is de 91jarige heer Van der Ven benoemd tot lid van de jury, voor de in September a. s. te houden tentoonstelling van 'oloemen. Dezer dagen is onder Terwispel, daags voor dat het verkocht zou worden, een boeren- woonhuis verbrand, dat voor f 6000 was verzekerd, maar waarvoor het hoogste bod toen nog maar f 2000 bedroeg. Te Eindhoven is de kleer- makersknecht Hupp beimelijk verdwenen; hij wordt verdacht van zijn baas uit een ladetafel, die men des morgens opengebroken vond, ruim f 100 ont- vreemd te hebben. De beruchte G. Janssen uit Beers moet eindelijk door den brigade-comman dant der marechaussee te Well zijn aangehouden. Een hovenier te Bergen op Zoom is in de haven gevallen en verdronken tengevolge van dronken- schap. Zijn lijk is later opgevischt. Te Amby is een jong meisje van 17 jaar overleden aan de gevolgeu van een steek in den wang, die haar door een venijnig insect was toegebracht. Te Louden is een internationale matigheids—tentoonstel ling geopend. Er zullen o. a. niet-dronkenmakende dranken teutoongesteld worden, benevens de voor hunne fabricatie gebruikt wordende werktuigen. Naar men verneemt zal het Consciencefeest te Brussel tusBchen den 18 en 25 September a. s. gevierd worden. Een vierjarig meisje te Brussel speelde met haar kameraadjes terwijl zij een breinaald in Htt kind viel en de naald drong door de keel. Daags daarna bezweek het meisje onder de hevigste pijnen. De lijken der twee Aanbesteding. Op Vrijdag 2 September 1881, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het uittrekken van een en het plaatsen van twee ducd'alven opde binnenreede van Brouwers- haven, behoorende tot de zeewerken in de Provincie Zeeland. (Raming f 815). Deze aanbesteding zal geschieden "bij enkele in- schrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften. Te Millau wilde dezer dagen een vrouw haar lamp met petroleum vullen, maar had daarbij het ongeluk een gedeelte van den inhoud der kan op den gloeienden kachel te storten. Onmiddelijk j ^en mond had. stonden zij en haar beide kinderen in lichte laaie vlam. De vrouw dacht er niet aan, zich zelve yH te redden, maar had de tegenwoordigheid van geest, yroiiwen die bij decamp aan de Winketbrug tein Ifrt-1 103 he'. hiervoren aangehaalde voorschrift. ii,io:_ j1,1 „i„„ Ik ken voerheden. die nauwlettend toezien of zu Mechelen verdronken zijn, zyn nog met terug Aan den Heer Uitgever van de Ter Neuzennche Courantf Mijnhterl Reeds in 1838 werd in het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland voorgeschreven, dat geleiders van rij- of van voertuigen, bij ontmoeting van rij- of van voertuigen, de linkerzijde van den rijweg over de helft moeten vrijlaten, door rechts uit te wijken. Even als in het naburige Oost-Vlaanderen geschiedde in Zeelands 5e district zulks juist anders. Weinige jarea geleden werd door Gedeputeerde Staten aan de gemeentebeeturen gevraagd, of bedoeld uit- wijkeu in hunne gemeeuten rechts of licks geschiedde, en welke wijze van uitwijken men verkieshjkst vond. Schrijver dezes meent te weten, dat vele, zoo niet alle gemeentebesturen zich verklaarden voor het links uitwijken, omdat zulks dezerzijds de Schelde algemeen zoo geschiedde, alsmede om het veelvuldig verkeer met Belgie, waar dat op gelijke wijze plaats vond. Gede puteerde Staten beslisten echter, dat het voorschrift van art. 49 van het reglement van 1838 moest ge- handhaafd blijven. De ingezetenen der verschillende gemeeuten werden daarop bij publicatie attent gemaakt en de stipte naleving van het voorschrift met nadruk aanbevolen. Het op den 12 dezer maand afgekondigde reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, helwelk op den 1 Januari 1882 in werking zal treden, bestendigt haar beide kindoren in koud water te dompelen, waardoor de vlammen onmiddelijk uitgedoofd en deze behaudeu bleven. De trouwe moeder is deer- lijk gebrand en zal haar zelfopoffering waarsckijnlijk met den dood bekocpen. Te Mechelen is Zondag op klaarlichten dag kindermoord gepleegd. Een dienstbode, oud een 26 jaar, heeft haar kind, een knaapje van 4 maanden, in T water gtworpen, waaruit het later levenloos werd opgehaald. Naar men meldt heeft die vrouw, welke onmiddelijk gearresteerd is, die die misdaad bedreven, omdat zij door haar man daartoe was aangezet en ook omdat zij geen kleederen en huisvesting voor het arme wicht kon bekomen. De ongelukkige beweerde op 't politiebureau ge- handeld te hebben in een oogenblik van zinsver- bijstenng. De vader van het kind wordt opgespoord. Over de tbrandende bergen" in den omtrek van Remscheid schrijft een ooggetuige, dat hij dezer dagen, met andere reizigers naar Solingcn rijdende, op korten afstand van den brandenden berggrond den bodem zoo hevig voelde dreunen, jn dat zij het geraden oordeelden uit te stappen, omdat de paarden wild werden en aan het voort- zetten der reis niet te denken scheen. Plotseling opende zich op 60 A 100 M. afstand de grond en een hooge vlam steeg uit den berg op, terwijl duidelijk de reuk van petroleum was waar te nemen. Door de opstijgende vlam werd een in de nabijheid staand huisje aangetast en in een oogwenk verdween het in de vuurmaosa; er zijn helaas eenige personen bij omgekomen. De schnj- ver geeft als zijn meening te kennen, dat de berg- brand moet worden toegeschreven aan outvlamming eener zich daar bevindende petroleumbron. In de Coppenolstraat te Antwerpen heeft men bij den juwelier Van Besten ingebroken en gestolen een kistje met 18 gouden ringen, 2 gouden kettingen en 2 paar oorbellen, alles voor een waarde van ongeveer 250 fr. De dieven schijnen in hun werk gestoord te zijn, want een kist met zilveren lepels en een gouden ring, die in de nabijheid lag, hebben zij in de haast vergeten. De politie doet onderzoek. j Het is nu zeker dat de Koning de nationale feesten te Gent zal bijwonen. Ilij zal's Maandags, I 5 September ten 2 ure aankomen en zich recht- zijn, zijn nog gevonden. Die vrouwen verketrden beiden in ge- zegenden toestand. Belangstellenden in de honger- kuren van Dr. Tanner kunnen wij verblijden met de tijding, dat de vermaarde vaster niet dood is, maar zich in blakenden welstand bevindt, en voor- nemens is eerlang een nieuwe vasten te beginnen, die nu eens op zijn minst 90 dagen duren zal. De Amsterdamsche Mr. metselaar Spiegelman was van een stciger gevallen, op zijn hand terecht gekomen en had al zijn vingers verzwikt. Toen de chirurgijn 't verband gelegd had, na een behande- ling, die den lijder niet weinig pijn gedaan had, vroeg de man: »Zou 't nog terecht komen?" #Wel zeker, ik heb er alle hoop op!" antwoordde de heelmeester. ,/En zai ik, als 'k herstold ben, piano kunnen spelen?" //Ook daar twijfel ik niet aan." //Nu, dan is die buiteling toch ergens goed voor geweest, want ik heb 't nooit van mijn leven geleerd - DeZer dagen vond een slachter te Barmen de maag van een koe niet minder dan zeven en twiutig voorwerpen, die zeker wel het minst in Jat lichaamsdeel thuis behoorden. Er waren verschillende spijkers, een vingerhoed, een stuk cement en verschillende munten onder. Ondanks die vreemde voorwerpen, die zich een geschikt plaatsje in de maag hadden gezocht, was het dier zeer vet en steeds kerngezond geweest. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd bij een ingezeten te Elberfeld ingebroken. Of nu de dief niet met effecten bekend was, dan wel of hij vreesde, dat de verkoop van papieren voor hem gevaarlijk kon worden, althans hij heeft die alsook eenige voorwerpen van waarde, laten iiggen en niets anders medegenomen dan eenig geld, dat in een lade van de schrijftafel lag. Den volgenden dag ontving de bestolene ook dit ferug met den volgenden brief: „Mensch, erger u niet! Wanneer wij elkander eens aantreffen, moogt hij mij wel bedanken dat ik u alles terugzend. Maar zorg nu voor een volgende keer wat meer geld in huis te hebben, want een ander mensch wil toch ook leven. Gegroet van Hans Overal. „Had ik geweten dat het bij u juist zoo schraal streeks begeven naar de nieuwe bassins, waarvan gesteld was, dan was ik weggebleven: Ik ken voerlieden, die nauwlettend toezien of zjj, die hen tegenkomen aan het voorsohrift willen vol- doen, en er ganrne het voorbeeld toe gevenmaar verreweg de meesteu denken er niet aan en volgea de oude gewoonte, links uitwijken. Hoogst zeldzaam hoort men, dat tegen die politieovertredingen bekeuringen plaats hebben. Gelukkig heeft het zooveel bekend is, nog niet tot ongelukken aanleiding gegeven, hetgeen ligt zou kunnen plaats hebben. Maandng 1.1. echter moet, naar ik verneem, een hoogst gevaarlijke botsing hebben plaats gehad. Een brouwerskDecht uit Hulst op weg om zyn dorstlavend vccht uit te voereu, komt eenen landbouwer met zijne huishoud6ter, in een karretje gezeten, en een korf met pi. m. 150 eieren ter markt willende brengen, tegen; de brouwersknecht aan het wettig voorschrift willende voldoen, wijkt met zijn voertuig rechts, en laat de linkerhelft van den weg vrij; de landbouwer echter per s e zijne oude gewoonte willeude volgen, weigert eveneens te doen, rijdt links en buitelt bijna met zijn rijtuig OEaver. Een verlies van ongeveer 100 eieren, die gebroken op den weg lageu, was het gevolg, van deze betting, die vermeden had kunnen worden. Men jjst, bij de gedochte welke gevolgen zoodanig ontraoeten in donkere avonden of nachten zou kunnen hebben. Mijnheer de uitgever, ik twijfel er niet aan, ge zult dezen epistel wel iu Uwe veel gelezene courant willeu opnemen. Moge dat het gevolg hebben, dat het met dit sehrijven beoogde, te weten, dat ieder geleider van met paarden bespannen rij- of voertuigen een voorschrift dat reeds meer dan 40 jaren oud is en door de Staten dezer provincie in het nieuwe reglement besteudigd wordt, getrouw nakome, ook ter voorkoming van ongelukken, die door halstarrigen weerstand zoo ligt kuunen ontetaan. Aan U mijnheer de uitgever dank voor de opuame dezer regelen. 11. Augustus 1881. CRYPTONIMU9. ZeetijdinB'en.. Van 23 tot en met 25 Aug. zijn in deze haven bin- nengekomen, bestemd voor Gent 23 Aug. Noonlsche brik Rival, kap. Olsen, van Nedercalis met hout. Duitsche brik Thetis, kap. Rad- loff, van Wiborg met hout. 24 Aug. Eng. -sloep Rose Bud, kap. Curtis, van Louden met lijukoeken. Deensche schooner Sleipner. kap. Clooberg, van Thistad met haver. 25 Aug. Spaantche driem. schooner Nicolas, kap. De Aquirre, van Havanna met suiker. Vau 23 tot en met 25 Aug. zijn uit deze haven ver- trokken komende vau Gent: 23 Aug. Duitsche stoomb. Alpha, kap. Frittoe, naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2