ISo. 1694 Woensdag 10 Augustus 1881, 21 e Jaargatig AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r. Zeeuwsch-Vlaanderen BINNEN LAND. ABONNEMENT Per drie maandea binnen Ter Neazen 1,Boor het geheele Sijk 1,10. Bcor geheel BeLgie f 1,40 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaarg, Postdirec- teuren en Brievenbuskoudew. ADVUBTENTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sender uiterlijk Dinsdag eu Vrijdag namidtiag DRIE nren. M Mai venk'hljnt iflSniMSrg- eu Vrljdagavond bij A. K. 6, B B N T te Ter iteuea, folitieli Overzioht, De meening, dat de regeering in Rusland sleclits tijdelijk de alleenheerschappij met al hare uiterste gevolgen zou handhaven, of wel dat Keizer Alexander III, niet tevreden oyer de verkregen uitkomsten, zijn volk een aandeel in de regeerings- zaken zou geven en Ignatieff opgeven, om het nogmaals met Loris Melikoff te beproeven, heeft nu voor goed afgedtan. Het Russische volk kan als Dante bier alle hoop laten varen, en zich voorbereiden op teleurstelhngen wat zijne verwach- tingen betreffsn omtrent verbetering der straat- rechterlijke en staathuishoudkur.dige toestanden. Langzaam maar zeker wordt het programma der Moskovieten ver*ezenlijkt. Do een na den ander, die verdacht werd West-Europeesche besc'iaving voor te staan, is uit zijn waardigheden ontzet en van het Russische hof gebannen en thans is ook de vurigste wensch der oud—Russen vervuld. De Czaar ging met zijn gemalin en zijne kinderen naar Moskou en in zijn gevolg bevindt zich slechts den enkele Ministergraaf Ignatieff. Reeds sedert lang had de Moskovitische partij er op aangedrongen, dat de Keizer zich naar de oude Czarenstad begeven en er de hulde ontvangen zou der oud-Russische en Panslavistische kringen, die daar hun zetel hebben en aan Petersburg, wegens zijne Europeesch—vrij- zinnige denkbeelden een bizonderen haat toedrager,. Bij de aankomst te Moskou is de Russische Czaar en zijn familie met geestdrift begroet In antwoord op de toespraak van het hoofd van het stodelijk bestuur zeide de Keizer, dat hij zich gelukkig achtte eindelijk zijn hartewensch te kunnen ver- vullen om de oude en eerste residentiestad van Rusland te bezoeken. Hartelijk dankte bij voor de bartelijke ontvangst. Zijn overleden vader had herbaaldelijk Moskou voor zijn trouw en aanhanke- lijkbeid gedanktj Moskou strekte dan ook geheel Rusland ten voorbeeld, en hij hoopte dat dit altijd zoo zou blijven. Evenals vroeger toonde het thans dat vorsi en volk een eensgezind en onverbreekbaar geheel vormen. Tegelijk met dit bericht uit Moskou verueemt men echter, dat aan de bladen streng verboden is ieis naders omtrent de reis en het verblijf des Keizers mede te deelen. In .Frankrijk zal de Bonaparfistische partij onder aanvoering van Prins Jerome Napoleon aan de verkiezin^sbeweging deelnemen. Ook zal Gambetta zich in het bizonder doen gelden. Hij heeft zeifs een verkiezingsbureau opgericht. In zijn rede- voeringen zal hij voornamelijk aandringen op wijzi- ging der samensteliing van den Senaat. In weerwil van de gerustellende verz keriugen over Algiers en Tunis, verlieten in de laatste dagen weder ver- scheiden transporten troepen Toulon met bestemming naar Algiers. Nog andere scheuen liggen er ge- reed om troepen derwaarts te hrengen. Ook te Marseille zijn in de laatste dagen telkens soldaten daarheen gesonden. De Bey heeft reeds geldgebrek en wenscht 1,200,000 fr. te leenen om de kosten van den veldtocht goed te maken, die hij tegen de opstaudelingen zal oudernemen. Ook kan hij geeu soldaten bijeen hrengen. Geen geld,'geen Zwitsers. Het is treurig, maar verdiend. In Engeland is door den Minister Hartington in bet Lager'nuis verklaard, dat noch de iulijving van het Akhalgebied door Rusland, noch het naderen van die mogendheid tot de Afg'naansche grens de Engelsche regeering onverschillig laat. De regee ring is niet voornemens de inmenging van Eenige mogendheid in de binnenlandsche of de buitenland- sche aangelegenheden van Afghanistan toe tc laten. Dit is het eerste gevolg van Ayoub-Khan's over- winning op Abdurrahman. In het Hoogerhuis ont- moet de landwet veel tegenstand, TerNeuzen, 9 Augustus Jl. Vrijdag morgen is de van Londen naar Antwerpen bestemde Engelsche stoomboot Cosmo politan, kapt Arnold, in de Wester-Schelde, op de hoogte van Baarland, omhoog gevaren en blijven zitten, zoodat de boot reeds des namiddags door- midden brak, en thans het achterschip onder water en het overige deel met den vloed vol loopt. Men is onmiddelijk aangevangen met het zooveel mogelijk lossen der lading, bestaande in koffie en stukgoederengrootendeels in beschadigden staat, terwijl de inventaris enz. mede wordt ge- borgen, en een en ander naar Antwerpen wordt vervoerd. Volgens heden ontvangen bericht, zakt het scliip meer en meer in het zand. De heer H. J. Krol, predikant bij de her- vormde gemeente alhier, heeft een beroep bij die gemeente te St. Anna ter Muiden ontvangen. Hoek. Vrijdag jl hebben eenige ingezetenen onzer gemeente den lOOjarigen gedenkdag van den zeeslag bij Doggersbank op de gewone wijze gevierd, door het uitsteken der nationale driekleur. Som- migen, met de geschiedenis minder bekend, maakten allerlei zonderlinge gissingen, zoodat men zelfs kon hooren: N\ is voor den goeden aardappeloogst,." Wie echter meer met de daden onzer voorvaderen bekend was, beschouwde dezen dag als zeer ge- wichtig. Neerland, eenmaal de heerscher der zee, dat het trotsche Albion op zijne grondvesten deed schudden, toonde, in dezen merkwaardigen zeeslag, dat de moed der vaderen nog niet was uitgedoofd. Het scheen, na tal van jaren te zijn ingeslapen, met leeuwenmoed zijn ouden roem en glorie te willen handhaven. Eere dus aan Zoutmnn, Van Kinsbergen en anderen! Hunne namen zijn in onze geschiedrnllen door hunne daden vereeuwigd! De hulde van het dankbaar nageslacht zijn zij vol- komen waardig. Ja meer dan die eenvoudige hulde. Dit begrepen ook onze vlaggers Want 'a avonds, toen zij na hunnen arbeid gezellig bijeen gekomen wareti, werd beslotcn, dezen gewichtiger. dag met het afsteken van eenig klein vuurwerk te eindigen. Van 't noorden, oosten en zuiden zag men weldra het vreugdevuur in de lucht slingeren, en de tragen, die het vlaggen eerst be- lachelijk vonden, gaven nu eenig geld ten beste, om de vreugde van dsn avond te vergrooten. Ilontenisse, 8 Augustus. Waarlijk weder brand in dsn nacht van 7 op 8 dezer. Hoezeer velen ecu wakend oog hielden en ook de politie rond liep, werden wij te kwart voor een ure weder gewekt, door de akelig klinkende woorden: brand, brand! De scbuur van den landbouwer J. de Vijlder in de Moldustraat stond in brand. Het gebouw met het reeds daarin geborgene gedeelte van den oogst, een paard, een varken, en eenige andere zaken waren in korten tijd een prooi der vlammen. Alles was laag verzekerd, terwijl de boosloener tot heden nog niet is ontdekt. De eigenaar, die spoedig bij de hand was, heeft, naar men zegt, een persoon de scbuur zien ontvluchten, terwijl de politie hem nog moet hebben nagezeten, doch zijn spoor bijster is geraakt in het graan Sommigen zijn van meening dat er kunstmatig moet worden gewerkt om het geheele gebouw ten spoedigste geheel in vlam te zetten, daar dit ge- regeld als het wave in een enkel oogenblik het geval is. Algsmeen is de wensch, dat de laaghartige boosdoener of boosdoeners spoedig zal of zullen worden ontdekt, voor de kermisdagen van 15 en 16 dezer aanbreken, die weer bepaalde dagen schijnen. Naar men hoort, zouden pogingen in het werk zijn gesteld de assurantie—maatschappijen te bewegen gezamenlijk eene premie te stellen voor het aanwijzen van den dader of de daders, hetgeen wij hopen dat politie en justitie haar moeilijke taak zal I vergemakkelijken De Minister van Justitie heeft aan den wacht- meester Meijs, van de brigade marcchaussee te Kerkrade, een gratificatie van f 50 toegekend voor zijn ijver, beleid en eervolle houding bij het op- sporen var. den dader van den moord, in het begin van dit jaar op een mijnwerker gepleegd. Het heeft de aandacht getrokken, dat na de invoering van het woordtarief het aantal onbe- stelbare telegrammen te Amsterdam belangrijk is toegenomen. Meermalen is gebeurd, dat het adres, behalve uit het woord Amsterdam," alleen uit den naam van een weinig bekend p-rrsoon bestond. De afzenders worden dus, allereerst in hun eigen belang, herinnerd aan art. 19 van het reglement voor den dienst van de Rijkstelegraaf, goedgekeurd bij Kon. besluit van 16 Maart 1880 (Stbl. no. 32), van welk artikel de twcede zinsnede aldus aan- vangt: //De adres3en voor telegrammen in groote gemeenten moeten, iudien mogelijk, de opgaaf van straat, buurt of wijk en nummer, of bij gebreke daarvan, die van het beroep des geadresseerden of andere aanwijzingen bevatten," Bij het feestmaal, ter herinnering aan den slag bij Doggersbank, Vrijdagavond in het Park te Amsterdam gehouden, heeft Jhr. E. de Casern- broot, v6or het begin van den maaltijd, namens Z. M. een feestdronk gewijd aan de marine, het Nederlandsche en Indische leger, een feestdronk, die schriftelijk door den Koning aan Jhr. de Casem- broot was toegezonden. De vice—admiraal De Vries wijdde een wel- sprekenden toost aan de Nederlandsche vlag, en huldigde Jar. De Casembroot als den held van Simonoseki. Het Departement van Oorlog is bezig, om voor de correspondentie met de kampen ook proeven te nemen met postduiven, waartoe de Haagsche vereeniging //de O lijevaar" hare raedewerking heeft verleend. Reeds is een proef genomen van het station Locnen-Vreeland; de eerste .proef zal ge nomen worden uit Harderwijk. 1 K.3 TERIVEUZENSGHE (!01HIA\1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1