Harmonie St. Cecilia van Hontenisse, BUITENLAND. ADVERTENTIEN. Gemengde Berichten. P ROG RA M M A SARA ELISABETH GOOSSEN, looningen, die Uwe Majesteit mij schonk, nog die Mhitterende eer mij zou le beurt vallen, om door mijn Koning zoo te worden toegesproken Ik ben dan ook diep getroffen door de eer, die Uwe Majesteit m\j bewijet, en heb ik ginds op Noord- Snmatra mijn plicht naar behooreu traohten te vervullen, tkans gevoel ik, dat ik niet genoeg kon doen en dat Uwer Majesteits grootheid en mildheid verre overtreffen al wat ik voor Haar kon ten offer brengen. Mag ik U wel mijn innigen dank zeggen voor al wat ik van Uwe Majesteit ondervond, voor al de gnnsten, die Zij mijn schonk. Maar mag ik tevens de verzekering geven van mijn onkrenkbare trouw aan Uwe Majesteit en Uw door- luchtig Huis! ook de verzekeriug dat ik steeds alles, wat een soldaat voor zijn Yorst en Yaderland ten offer kan brengen, daarvoor veil heb. Mag ik, Sire! bij al wat ik reeds van Uwe Majesteit genoot, nog de gunst vragen, aan de land- en zeemacht in Indie over te mogen brengen, hoe Uwe Majesteit ze waardeert, en aldus ook met Uw naam jegens hen een plicht van dankbaarheld vervullen! Want aan hen ben ik verplieht het groote geluk, dat ik heden gevoel! Koning en Koningin! Lang moogt Oij met het Huis van Oranje voor ons dierbaar Vaderland leven!" Aan het diner zat Generaal Van der Heijden tegenover den Koning. Het feest, dat heden op s Rijks werf te Amsterdam zal plaats vindeu ter herdenking van den 100'ten verjaardag van den zeeslag bij Dog- gersbank, zal worden opgeluisterd door de tegen- woordigheid der ramschepen Buffel en Stier, het schroefstoomschip 3e klasse Alkmaar en het instruc- tievaartuig Pollux. Ter nagedachtenis aan den luitenant-admiraal Zoutman zal, op het oogenblik dat de herdooping van het bij 's Rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde schroefstoomschip Kortenaer in Doggersbank plaats vindt, ddof een van de ler reede liggende oorlogschepen een saluut van 17 schoten worden gedaan; terwijl door aide aanwezige oorlogsbodems zal worden gepavoiseerd. De beer A. Daverveldt te Wouw heeft con- cessie gevraagd voor het aanleggen en in exploi- tatie brengen van een stoomtramweg van het station van den staatsspoorweg te Bergen op Zoom, langs den provincialen weg te Hoogerheidenverder langs Ossendrecht naar de Belgische grens in de richting van Santvliet naar Antwerpen. Het Groene Kruis is, wel wat laat, op het denkbeeld gekomen, dat het een blijvende herinne- ring moest achterlaten aan zijn bestaan. Wat het bestuur tot dusver heeft uitgericht in ;t belang der Transvalers, is ons geheel onbekend; uit een heden ons toegezonden circulaire blijkt intusschen, dat het thans handteekeningen werft voor een adres van hulde, dat, met een plaat versierd aan de stamgenooten in Transvaal zal worden gczonden. Yoor een kwartje kan ieder belangstellend Neder- lander zijn naam under dit stuk plaatsen. Het Centraal-Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond heeft een ge- motiveerd adres gericht aan den Minister van Justitie, met het verzoek de aandacht der staats-commissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel te vestigen op de wenschelijkheid, de verplichtingen der Naamlooze Vennootschappen met minstens een aan te vullen, en wel deze: dat in de staluten worde bepaald, dat minstens 10 pet. van de jaar- lijksche winst zal worden afgezonderd en gestort in een pensioen-kas vOor de werklieden, met de voorwaarde, dat bij een eventueel vertrek uit den dienst der onderneming, de werklieden aanspraak blijven behouden op het pensioen, gedurende hunnen diensttijd verworven, op de wijze als dit aan de Delftsche spiritus- en gistfabriek, onder directie van den heei J. C. van Marken Jr., is geregeld. Yolgenp de laatste telling bestond de bevolking van Antwerpen uit 179,034 zielen. Daarvan waren geboren: in Nederland 8121, Duitschland 3161, Luxemburg 88, Frankrijk 1357, Engeland 588, verschillende andere landen 995, samen 14,310. De akte-examens voor hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen zijn afgeloopen. De uitslag is niet zeer bevredigend. Yoor het examen van hoofdonderwijzer hadden zicli aangegeven 223, waarvan 206 opkwamen. Slechts 72 zijn toegelaten en niet minder dan 104 afgewezen, terwijl 30 zich zelf te lifcht bevonden en dientengevolge afzakten voor dat het examen afge- Joopen was. Deze laatste manier van doen, thans in zwang, placht vroeger nooit te geschieden. Men zegt dat het meer eerzaam is zich terug te trekken, dan een korf te halen. Anderen beweren het tegendeel. In Groningen hadden zich aangegeven 34 daar verschenen ook 34 voor de examinatoren, 13 werden toegelaten, 12 te licht bevonden, 9 dropen af, omdat het bun te warm werd onder't examen. In Assen verschenen 19 van de 21, 8 werden afgewezen, 11 t egelaten. Allen waren zoo manlijk het examen tot het einde te doorloopen. In Arnhem voldeden 8 van de 18 aan de gestelde eischen, 7 waren niet verschenen, 10 werden afgewezen. Onder Jt examen trok zich ook hier niemand terug. Te Amsterdam kwamen 54 van de 60 die't plan hadden geexamineerd te worden. Slechts 16 ver- kregen de akte en 30 werden ledig heengezonden. 8 meenden wijzer te doen met op eigen houtje af te druipen. Te '8 fiage verschenen 60 in 't vuur, maar een was weggebleven, 33 vonden geen genade in de oogen der heeren, 14 behaalden den prijs, waarnaar zij dongen, 13 verdwenen met de noorderzon. Te Breda kwamen 21 van de 22 op 't appel. Niemand zakte van benauwdheid voor den uit slag af. De balans sloeg juist den verkeerden kant over, 21 werden gewogen, 11 te licht bevonden. Als de staat van akte-examens voor hoofdonder wijzeressen ons onder 't oog wordt gebracht, dan zien wij dat 13 dames zich aan het examen hebben onderworpen, twee waren niet verschenen, 7 werden toegelaten, 2 afgewezen, terwijl 4 den uitslag niet durfden afwachten, 'k wil zeggen, om de dames in hun eer niet te kreriken, 4 trokken zich terug. In Groningen kwamen 2 van de 8, beide werden toegelaten. In Assen en Arnhem werden geene dames ge examineerd. In Amsterdam kwamen twee voor de balie, die beide aan de eischen voldeden. In 'a Hage werden 6 van de 7 geexamineerd. Een werd toegelaten en 1 afgewezen. Toen de uit- spraak kwam misten er 4 dames, die 't niet tot het einde konden uithouden. Te Breda werden de 8, die zich hadden aange- meld, te zijner tijd op de bepaalde plaats gevonden. Twee bleken het gewicht te hebben en 1 werd in de gelegenheid gesteld terug te komen om op nieuw een kans te wagen. Het verschil in de verhouding der toegejatenen is verbazend groot. In Assen bij voorbeeld werden 11 van de 19 mannelijke kandidaten toegelaten; in Breda 10 21; in Amsterdam 16 van de 54 en in den Haag 14 van de 60. Van waar dat groote verschil? Zijn de heeren in Holland wat hooger met hunne eischen, of wegen de kandidaten in Holland niet zoo zwaar? Eene vergelijking van de eischen, die in de verschillende plaatsen gesteld zijn, kan hier veel licht geven. Intusschen is 'tgoed, dat de eischen voor de akte van hoofdonderwijzer niet te laag gesteld worden. Lancibouwberichten t Bij gelegenheid der landbouwtentoonstelling te Bergen op Zoom zal op 9 Sept. aldaar eene harddra- verij plaats hebben. Yoor die van ^paarden uit d^, provincie Noord-brabant" wordt uitgeloofd een pendule met garnituur ter waarde van f 135 en een zilveren medaille aan deh pikeur, beneveus 2 premien: een Engelsch rijzadel k f 65 en een met zilveren gemonteerde zweep. Voor die van jypaarden van zessen klaar" een prijs van f 300, benevens een gouden medaille aan den pikeur en twee premien van f 100 en f 25. Bij gelegenheid van de nationale feesten van 1881 zal te Brussel op Zondag 21 Aug. een groot internationaal feest plaats hebben voor harmonie-, fanfare— en zangvereenigingen. De vereenigingen genieten een korting van 50 pCt. op de gewone tarieven van de Belgische spoorwegen. Elke ver- eeniging zal een bronzen medaille ontvangen. Pre mies, tot een bedrag van 3000 fr., zullen onder de vereenigingen verdeeld worden die aan dit festival deelnemen. De beweging in Engeland tot beperking van 't getal der kroegen en drinkwinkels, en bun sluiting op Zondag, heeft de koffiehuis- en kroeghouders verschrikt. Zij hebben in Westminster Palace Hotel een vergadering gehouden. In de oproeping ver- klaren zij dat „de tijd van wankelmoedigneid en aarze- ling voorbij is"; dat alien moeten zijn als wh'un vijan- den, vereend, ernstig, krachtig en vastberaden," als zij ,/dier verderfelijke plannen" wilder) verijdelen. Hoe krachtig in de rijkslanden het Fransche element nog vertegenwoordigd is, blijkt uit het bericht uit Metz dat bij de gemeenteraads-verkie- zingen 26 Franschen en slechts 2 Duitschers tot leden zijn gekozen. Er moeten nog vier herstem- mingen plaats hebben, welke men denkt dat ten gunste der Dnitsche candidaten zullen uitvallen. De grootste overzetpont der wereld bevindt zich in California, waar zij den spoortrein van den grooten central—pacific-spoorweg over de baai van Corquinez moet brengen om een directe verbinding te verkrijgen tusschen Sacramento en San Francisco. De boot draagt den naam van Solano en kan vier trei- nen in een tocht overzetten48 goederenwagens en een locomotief of 24 personenwagens volsrens Ameri- kaansch systeem vindeu op haar dek een geschikte plaats. De lengte der boot bedraagt 129^ meter, de breedte 35meter, terwijl zij zes en dertig honderd tonnen inhoudsmaat heeft. In een plattelands—gemeente van ons vader land maakt de burgemeester, die nog ongehuwd is, het hof aan een juffrouw aldaar, zouder nogthans ooit van trouwen te spreken.Dit laatste kan den broed^r der schoone maar niet bevallenhij onder- houdt den burgemeester daarover en krijgt van dezen de toezegging, de zaak in ernstige overweging te zullen nemen. Middelerwijl komt de verkiezings- periode en de burgemeester, nog niet gezind om vooreerst het jonkmansleven op te offeren, weet niets beters te doen, dan de eerzucht van den lastigen broeder voor het lidmaatschap van den raad op te wekken. De list gelukt; de huwelijksmakelaar stelt zich kandidaat en wordt gekozen. Thans lacht de burgemeester in zijn vuistje. Immers ook hij is lid van den raad en daardoor gewaarborgd, dat zijn zwager in spe hem in den eersten tijd niet met trouwplannen zal komen lastig vallen, zonder gevaar te loopen van door verboden zwagerschap zijn zetel in den raad te moeten derven Een Amsterdamsche huisvrouw, die haar man bij hun terugkomst uit de kerk spoedig op een kopje koffie wilde onthalen, stak met dat doel, alvorens uit te gaan, het petroleumstel aan en plaatste er een ketel met water op. Na weinige minuten echter gefaakte de toestel lek en de bran- dende petroleum verspreidde zich door de keuken. Geluk kig werd de brand nog in de geboorte gestuit door een buurman, die de deur opentrapte en door aanwending van melk het gevaar afwendde. VAN HET CONCERT DOOR DE TE GEVEN TE WALSOORDEN, op Zondag den 7 Augustus 1881 des namiddags 4 ure. 1. Yenceslas. Marche 2. La Ruohe d'or. Ouverture 8. Cecilia. Valse 4. Fantaisie sur Tanorede 5. Hallirhoe. Fantaisie-Marche. 6. l'Etincelle de gloire. Fantaisie 7. Mosaique sur l'opera Joseph 8. Ueber stock und stein. Galop. Guilbebt. Bbepsant. Guilbert. Couturier, Guilbert. Guilbert. Mehul. Faust. Op Woensdag 8 dezer vierde door Gods goedheid onze geliefde moeder wed. A. VERBRUGGEN, haar 70»t« geboortediig. Hare dankbare kinderen. Hoek, Augustus 1881.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2