TER NEUZENSCHE COURANT No. 1690. Algemeen i\ieuws- en Ailverlenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland. Woensdag 27 Juli 1881. BINNENLAND, 21e Jaargang w R «1 f BIJYOEGSEL Zaterdag 23 Juli 1881. No. 1689. Bij het onweder van Dinsdagavond sloeg te Baar- land de bliksem in de schuur van den landbouwer Marinus Tiaimerman. De schuur brandde onmid- delijk totaal tot den grond toe af. Het aangren- zend huis is behouden gebleven. Niets is tegen brandschade verzekerd. Hooi, gereedscbappen en gerij zijn verbrand. Voor het gerechtshof te's Hagestond Woens- dag jl terecht A. Rte Goes, beschuldigd1°. van het als ontvanger verduisteren van geldenj 2°. het vervalschen van 6 acten, van 3 waarvan hij desbewust gebrnik heeft gemaakt. De eisch van het 0. M. luidde zeven jaar tuchthuisstraf <Sen boete van f 7321 en twaalf boeten elk van f 50. Woensdag 27 dezer uitspraak. De Huisvr. wijst op de veroordeeling, door de rechtbank van Zierikzee, van een vrouw te Zonnemaire, die wegens gebrek aan bevoegde ver- loskundige hulp, bijstand had verleend aan kraam- vrouwen. Zij veroordeelt niet de rechterlijke macht, die deze wetsovertreding strafte, want het is een heilzame bepaling, dat op het verleenen van genees- of verloskundigen bijstand door onbevoegden sttaf is gesteld en al ware deze ook afkeurenswaardig, dan zou toch de rechterlijke macht vcor haar naleving moeten zorgen, omdat het haar plicht is de wetten te handhaven. Maar toch is de toepassing der wet in zulke bizondere gevallen een hardheid, en daarom mag aan den wetgever de eisch worden gesteld, dat hij voorkome, dat zich dergelijke gevallen voordoen. Verloskundige hulp magnergens ontbreken. Zijn er geen verloskundigen in voldoend aantal in Liga uiteen te jagen. Omer-bey, hoofd der Liga, heeft daarop alle weerbare raannen der bergstammen, ongeacht deu oogsttijd, opgeroepen oin te Ipek en Djakova bijeen te komen, teneinde de volkomen vernietiging der Albaneesche vrijheid door een krachtig verzet te voorkomen en zoo mogelijk een zelfstandig Albmeesch rijk te stichten. Aan die oproeping is algemeen gehoor gegeven, want er heerscht groote ontevredenheid onder de berg stammen, zoowel wegens den door Derwisch pacha ingevoerden dienst plicht, waarvan zij tot dusver waren vrijgesteld, als over de afgekondigde ontwa- pening. Bij Djakova is door hen reeds een leger- kamp betrokken en waarschijnlijk zal het daartot, een ernstige botsing komen, Als hoofdreden waarom Derwisch pacha in Albanie blijft, wordt in Turksche kringen opgegeven, dat van den kant van Oosten- rijk in het pachalik Novi— Bazar maatregelen zijn genomen om naar Saloniki op te rukken. In Erankrijk is men dan ook over den loop der zaken in Algiers en Tunis niet gerust. In de Kamer hebben eenige leden den Minister- President inlichtingen gevraagd over den volgens hen voor Prank rijk vernederenden stand van zaken aldaar. De Minister antwoordde ontwijkend en bezwoer de leden, om de regeering ter zijde te staau en niede te werken tot het wegnemen der ongerechtvaardigde paniek in een zaak, die niet enkele partijen, doch geheel Prankrijk raakte. On- danks de #schitterende" inneming van Sfax en de onmogeiijke voorwaarden en oorlogsschatting aan de bevolking opgelegd, oordeelde de Minister toch maar beter over de zaak te zwijgen en zich niet over de verdere planneu uit te laten. p v a -m mm m het land aanwezig, dan moet van regeeringswege meer gedaan worden voor hunne opleiding, en het kiezen van dit beroep moot aangemoedigd worden door er uitlokkende voordeelen aan te verbinden. En zijn er gemeenten, waar een verloskundige geen bestaan kan vinden uit de belooning van particulieren dan moet daar het gemeehtebestuur voo bezoldiging zorg dragen. Aan de gemeentebesturen behoort die verpliehting bij de wet te worden opgelegd. In Groningen is eene nieuwe verordening tot stand gekomen, regelende alinea g van art. 41 der wet op het 1. o. van 1878. Deze alinea bepsalt, dat ook de gelden ^voor verlichting en verwarining en het sclioonhouden der school- lokalen" zulien opgenomen worden onder de gewone kosten van het onderwijs, waarvan dus ook 30 pCt. door het rijk wordt gerestitueerd. Deze verordening nu oepaalt, dat aan de hoofden der scholen blijft opgedragen de zorg voor het reinigen der schoollokalen, onder toekenning aan hen daarvoor van eene vaste jaarlijksche toelage. Op verzoek der onderwijzers, hoofden der scholen, is deze jaarlijksche toelage bepaald op f 25 per lokaal. B. en W. vonden dit bedrag niet gering, maar zij moesten erkennen, dat de grondslagen, die de onderwijzers voor hunne berekening aangeven, het bedrag door hen voorgesteld wettigen. Yolgens deze verordening wordt aan 8 scholen elk f 150, aan 2 elk f 200 en aan 2 elk f 300 uitbetaald, welke toelagen zullen gerekend worden te zijn ingegaan met den aanvang van het schooljaar 1881, en gemandateerd op hoofdstuk IV, afd. I, art. 10 der begrooting van uitgaven. Een ingezetene van Deventer had de zonder- linge gewooute om, terwijl er in eene naast zijne woning staande Israelietische synagoge dienst was, altijd te slaan op een troin, die hij zelf had ver- vaardigd. Op de aanmerking, dat hij daarmede den kerkdienst stoorde, antwoordde hij altijd: yin mijn huis mag ik doen wat ik wil." De recht bank te Zutfen heeft thans anders besiist, op grond, dat om expresselijk de godsdienstoefening in een kerkgebouw te storen, men niet in het gebouw zelf behoeft te zijn, en dat men dit zelfs in zijne eigene woning kon doen, zooals ook met hadden, dan het voorbeeld tier Franschen in 1789 lia te volgen. TerNeuzen, 26 Juli. Gedurende de tweede helft der maard Junizijn van het postkai.toor alliier 2 onbesteloare brieven verzonden, aan het adias vanD. Wensveen te Oudshoorn. Unlit, 23 Juli. Het bestuur van den Kruis- polder besteedde heden alhier het doen van ver- beteringswerken, het maken van glooiing en rijsbeslag aan den Nol bij Baalhoek, gemeente Hontenisse, en het verrichten van eenige verdere werken aan den polder. De raming was niet geannonceerd en de besteding geschiedde bij inschrijving en opbod. De laagste inschrijving was die van den heer C. van der Hoott, te Ter Neuzen, voor f 7900, die bet werk mijnde op f 7325. De gunning volgde onmiddelijk. Kloostcrzaude, 25 Juli. Gisteren avond te ongeveer half 12 ure ontdekte men brand in de schuur van den landbouwer-herbergier P. Kuijpers te Groenendijk. Doordien men spoedig gewekt werd, gelukte het de gastalde paarden en eenige andore dieren te redden. Het geheele gebouw was in korten tijd totaal afgebrand. Eenig hooi, stroo, vlas, landbouwgereedschappen, 2 runders, 3 varkens, een scliaap, eenige kouijncn en de kippen, kwamen in de vlammen om. Uitgezonderd vlas en hooi was alles verzekerd, doch naar men hoort zecr laag. De oorzrak is onbekend. A A T *9% beklaagde het geval was. Hij werd derhalve tot eene geldboete van f 20 veroordeeld. GEMENQDE BERICHTEN. Dinsdag jl. is weder een ernstige brand uitge- broken in de stoomhoutzagerij van gebr. Huson, in de Noordstraat te Vlissingen. Binnen een uur was de geheele houtzagerij aan vernietiging prijs gegeven. Met groote inspanning werd een belendend perceel behouden. Niets was verzekerd. Te V eere is op initiatief, van den burgeineester eene vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapen- bandel tot stand gekomen. 34 personen verbonden zich al aanstonds als werkende leden en een tiental heeren zijn als voorstanders toegetreden. Het nieuw gestichte Westfriesche museum te Hoorn, dat aanvaukelijk sleehts voor begunstigers te bezichtigen was, is thans voor het publiek dagelijks toegankelijk gesteld. Te Raamsdonkveer zijn 2 kinderen in het veld door de hitte bezweken. Te Loenen op de Veluwe is eene bouwmanswomng afgebrand, waarbij 13 stuks vee in de vlammen omkwamen. Zekere Mde L. te Breda kortelings wegens mis- handeling uit de gevangenis ontslagen, is andermaa! in hechtenis genomen, omdat hij zijn vrouw ver- seheidene zware verwondingen met een mes had toegsbracht. De vrouw bevmdt zich niet buiten gevaar. Het aantal passagiers, dat Zondag van den stoomtram naar Scheveningen gebruik rnaakte, be- reikte het aanzienlijk cijfer van p. m. 18,000. Middel tegen zonuesteek: leg bij het uitgaan een versch koolblad onder den hoed op het hoofd. Aldus geharnast kau men, wordt beweerd, onbevreesd den geheelen dag veldarbeid verrichten. Bij gelegeuheid van de nationale feesten, die in de maand Augustus te Antwerpen zulleu gevierd worden zal behalve een internationale bloemententoonstelling ook nog een tuinbouwkundig congres plaats hebben den 14 en 15 Augustus. De oudste Parijsche zakkenroller, de twee-en-zeventigjarige Robert Durand, is in de Mazasgevangeuis overleden. Hij was veertien dagen geleden voor de drie-en-der- tigste maal gevat. In finantieelen zin gaat Frankrijk vooruit. De belastingen hebben gedurende de eerste helft dezes jaars 60,600,000 frcs. meer over drie jaar te verleenen, mits het rijk f 5666' 's jaars beschikbaar ste.it. Bij den jl. Zaterdagmorgen plaats gehad hebbeu- den proefrit met de loc nnotitf en een tweede klasse waggon op den stoomtramweg MiddelburgVlis- I singen, is de reis van de remise te Vhssingan af, tot de Langeviele buite.nbrug te Middelburg, zonder deraillement tn in den tijd van 25 rainuten'af- gelegd. Op de Langeviele buitenbrug derailleerde de machine en sto itte tegen de ijzereu leuning der brug, waardoor deze en het metselwerk der brug eenigzins beschadigd werden. Nadat de rails ver- legd waren, is 's middags de trein naar Vlissingen teruggekeerd. De heer C. Steketee, van Nieuwdorp, heeft o. m. met goed gevolg aan de theol. school te Kampen het theol examen B afgelegd en is alzoo toegelaten als kandidaat tot den H. dienst. Deze heer is nu beroepbaar in een der Chr. Ger. gemeenten, waarna hij nog klassikaal examen moet doen, voordat hij in zijne gemeente kan optreden. Volgens le Courrier de la Meuse zouden, na een onderzoek van 10 jaren, thans aan de regeering zijn toegezonden de plannen voor de broogmakmg van de Zuiderzee, over een uitgestrektheid van 20,000 hektaren. De kosten zouden geraamd zijn op on geveer 110 millioen, de tijd van uitvoering op 7 a 10 jaren. Een dijk van 41 mijl n zou gelegd worden van Enkhuizan naar de Overijsselsch.i kust op 5 M. boven A. P. Een voorbeeld, dat navolging verdient, is in Oud-Pekela door den directeur van het post- en telegraafkantoor, den heer H. Croese, gegeven. Hij VAN 1)B

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5