TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Nieuws- en AdverteBliehlad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. BIJVOEG8EL Zaterdag 9 Juli 1881. No. 1685. RECHTSZAKEN. Arrondfssenients-rechtbank te Middelhorg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Juli de volgende vonnissen uitgesprokeu lo. J. M. K., 2o. C. A. R., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens het loopen op den spoorweg ieder ver- oordeeld tot eece geldboete van'/l, snbsidiair 1 dag gevangetiiwtraf. lo. Ch. L. v. L., 2o. P. v. L., beiden landbouwers- knecht te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling ver- oord.: de eerste tot eene geldb. van f 8, de tweede tot eene geldb. van f 3 met aubs. gevang. van 3 dagea voor de boete van f 8 en van 1 dag voor die van 3. A. B.. arbeider te St. Jansteen, is wegens mishande ling veroord. tct eene geldb. van f 8 met subs, ge vang. van 3 dagen. Landbouwberiehten* De landbouwer* in Gelderland hebben veel last van muizen, die het te veld staand koorn af- knabbeleh. Er zijn perceelen, waarvan '/3 weg zal zijn. In Yelp bij Grave begint men onder het vee de naweeen van de overstrooming te onder- vinden. In een zelfde buurt, waar slechts een lOtal huizen liggen, die echter alien onder water hebben gestaan, zijn in korten tijd reeds 8 kneien en 1 paard bezweken. De veearts verklaart, dat niet alleen de beesten, welke bij de overstrooming in het nat hebben gelegen; inaar ook die, welke slechts in de onmiddelijke nabijheid van het water lagen, veel hebben geleden. GEMENGDE BERICHTEN. Een volledig plan van restauratie van het be- roemde stadhuis te Middelburg is aan deregeerirg aangeboden. Zooals men weet, is voor dien arbeid rijkssubsidie toegezegd. De heer A. Schraver heeft wegens vertrek uit Ylissingen met 1 Sept. a. s. zijn ontslag als lid van den raad dier gemeente genowen. Gedurende een tijdvak van 23 jaren had bij daarin zitting. Yolgens de Zandvoort- sche Badcourant waren op 30 Juni 11. te Zandvoort aanwezig 2U2 badgasten met 38 bedienden. Te Amersfoort is een paard van het regiment veld— artillerie afgemaakt wegens kwaden droes. Een werkman te Amsterdam werd dezer dagen aange- naam verrast door de mededeeling van zijne vrouw, dat de f 100,000 op haar twintigje gevailen was. Een geacht geneesheer van Rotterdam had op een uitstapje naar Heerde het ongeluk in een kelder te vailen, doordien hij bij vergissing een verkeerde deur opende. Die val had zijn dood tengevolge. Te Wijlre is een landman bij het binnenbalen van klaver onder zijn kar geraakt en terstond gedood. - In de vestinggracht te Berchem zijn twee jongelingen, die aan het zweihmen waren, verdronken. Op het Kuiperspad bij Amsterdam, is de dianiantslijpi.nj genaauid „De Dolphijn" met een aangrenzende houtloods nagenoeg geheel een prooi der vlammen gewordeii. De secretaris, teveus ontvanger der gemeente Herpen is voort- vluchtig. Bij opnemiug der kas bleek een te kort te bestaan van ruim f 1000. Te Amsterdam viel een knaapje met een ketei kokend water van een trap en bleef op de plaats dood. Een buur- vrouw kreeg van den schrik een beroerte, die dadelijk aan haar leven een eind maakte. Nabij de Belgische grenzen onder UuyOergen is eene vrouw op brutale wijze aangevaiien en van haar geld beroofd. In een zeeptabriek te Marseille stonden twee werklieden bij een ketel met kokend mengsel, toen een van lien, een Italiaau, door een onbekend toeval voorover in den ketel viel. Z.jn makkers schoteu dadelijk toe, inaar eer men den ongeiukkige uit zijn gevaarlijken toestand had verlost, was hij reeds geheel tot een vormlooze massa gekookt. Het oude klooster van Melle- mont, te Thorenbaix-lez-Beguines, is door een hevigen brand vernield. Dit gebouw diende thans tot hoeve en brouwerij. Het klooster was in 1730 gebouwd. De schade wordt berekend op 150,000 fr., waarvan slechts 100,000 verzekerd zijn. Men meldt, dat jl. Zondag een Utrechtenaar, die ieders aandacbt trok, de stad Rotterdam bezocht. Zijn jas was afgezet met knoopen, die, naar men zegt, ten tijde van Piet IIein gemaakt waren van het zilver, dat die zeeheld had buit gemaakt. Yer- scbillende koffiehuizen werden door den vreemde- ling bezocht,, wat ten gevolge had, dat hij dra boven zijn bier raakte. Een ander scheen hiervan te willen profiteerenalthans hij kocht de kostbare knoopen voor f 250. Men verzekert, dat hem er f 3000 voor geboden is. Onder de gemeente Sambeek zijn deze week twee landbouwerswoningen met aanhoorige stallen en schuren afgebrand. Een derde pand, dat reeds vlarn gevat had, werd gelukkig behouden. Het vuur nam door de droogte zoo snel toe, det bin- nen een uur tijds alles in asch lag en van de meubelen en akkergereedscbappen slechts weinig kon gered worden. Twee varkens zijn in vlam men omgekomen. De schade is zeer aanzienlijk; slechts een panden was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een 26jarige vrouw, die den dienst van bood- schapster tusschen Brussel en Eughien verrichtte, had nauwelijks in een van Brussel naar Doornik vertrekkenden trein plaats genomen of zij gevoelde zich zoo ernstig ongesteld, dat men haar uit den waggon moest dragen en op een bank in het station nederleggen, waar zij spoedig daarop den geest gaf. De te hulp geroepen geneesheer verklaarde, dat de arme vrouw overleden was tengevolge van slag- aderbreuk veroorzaakt door de zware vracbt waarmede zij te midden eener drukkende hitte te snel naar het station was geloopen, om den trein nog te halen. Eenige dagen geleden waren werklieden der telefoon-waatschappij te Antwerpen op een huis der Isabellalei aan 't werk om de telefoondraden te plaatsen. Een werkman die zich op het dak bevond, had een rol ijzerdraad om het iijf, terwijl de afgerolde draad over de Leopoldslei sleepte, in de nchting van een ander huis, waarop hij even- eens moest worden geplaatst. Op eens kwam een rijtuig van den tram aanrijden, de wielen vatten den slependen draad en trokkeii den werkman van het dak. De ongeiukkige, viel van een hoogte van veertig meters op de tafels en stoelen, die in den tuin van het Cafe Ducal stonden, en werd met twee gebroken beenen opgenomen en naar het gastbuis gebracht. In een Londensch dagblad komt da volgende advertentie voor. Te koopeen talrijke troap staande lionden. Het geblaf van die dieren varieert van de laagste has tot de hoogste teDor-stem, zoodat, wanneer de geheele troep begint te blaifen, men zou wanen een harmonieus concert te hooren. Men neemt proeven in tegenwoordigheid van de koopers. Zich te adresseeren enz. Het ontwerp der nieuwe brug over de Tay is door het Engelsche parlement goedgekeurd; zij zal in plaats van 88 slechts 77 voet boven den hoogwaterspiegel liggen en voor dubbel spoor zijn ingericht maar dan ook 670,000 p. st. kosten, in plaats van 350,000 p. st. zooals de ingestorte. Eene vrouw te Berlijn was vier malen gehuwd en evenveel malen van haren man gescheiden. Thans is zij voor de vijfde maal in het huwelijk getreden en wel cu..met haar eersten man. Waarschijulijk had zij ondervonden, dat alle vtrandering geen ver- belering is. Als zij nu maar niet tot al die man- nen voor den tweeden keer terug keert, langs het rijtje af! Een gewezen matroos te Parijs, zekere Beauvais, twee-en-twiniig jaar oud, had cen eigenaardig middel bedacht om aan geld te kornen. In een trein zittende, ging hij tegen de deur van zijn waggon leunen, die hij, zoo noo- dig, half geopend had en viel er dan kwansuis uit. Door zijne medereizigers binnengehaald, be- weerde hij zijn voet verstuikt te hebben, wende de vreesselijkeste pijnen voor, deed zich door den geneeskundige raadsinan der betrokken inaatschap pij onderzoeken en kreeg schadevergoedingen tot 100 frcs. toe, terwijl nog de conducteur gestraft werd voor zijne nalatigheid. Yijfmaal in twaalf dagen bad hij deze vertooning berhaald. De zes- de maal echter werd hij ontmaskert en is nu tot een jaar gevangenisstraf en 50 frcs boete veroor- deeld. 1NGEZONDEN STUKKEft. Mijnheer de Redacteurt Het doet mij genoegen, dat er zich iemand opdoet, zooals in uw blad van den 2 dezer, die zijne zienswijze omtrent mijn schrijven van den 25 Juni 11. bloot legt. Als mijn vriend (zoo noemt hij zich ten mijnen opzichte), denkt dat ik onder eene kwade bui geschreven heb, dan denkt hij mis. Wanneer ik spreek of schrijf gaat het gewoonlijk met kracht, in de overtuiging dat ik het goed voor heb; doch ontwaar ik, dat ik niet op het rechte spoor ben, dan ga ik mede met hem, die mij een beter spoor aanwijst. Ziedaar mijn inborst. Ik zal nu trachten in geene kwade bui te vervallen. Ik geloof, Mijnheer de Redacteur, dat mijn vriend van de kruislijn gebruik maakt en zelfs ook dat hij er mede ingenomen is; want ik ken een boer die den Waleploeg gebruikt, daarmede het zand boven- Laalt en toch zoo met zijnen Waleploeg ingenomen is, dat hij dien niet zou willen missen. De voorvallen, die ik in mijn bovengenoemd schrijven aangehaald heb, zijn door mij bijgewoond. Men heeft hier ook rondritten gedaan, natuurlijk met de gewone dubbele lijn, die ik ook bijgewoond heb, zonder dat er ooit iets is voorgevallen. En dat de paarden op den weg te houden zijn met de kruislijn, als er een moeielijk paard bij is, zal mijn vriend mij nooit doen gelooven; met de gewone lijn kan het, daar heb een voorbeeld van aangehaald. Wat aangaat den dissel: ik ben tegenwoordig geweest bij het vervoer van vlas, op een heeten dag, met wagens die den langen dissel hadden en waarvan de paarden met de kruislijn gevoerd werden. Er moest onophoudelijk iemand bijstaan om de paarden van den dissel af te houden, wilde men groote ongelukken voorkomen, want zij waren gedung met de lijn verward in den dissel. Hit dat feit besluit ik, dat men, wil men met de kruislijn rijden, een dissel zonder punt moet hebben, dus twee disscls noodig heeft voor 6en wagen en bet geheele kruislijngetuig den landbouwer nog al menig kwartje zou kosten. En nu de grintwegen: als mijn vriend zijne oogen laat gaan over de grintwegen van het voor- malige 4e en 5e district en die eens in het najaar of gedurende den winter bewandelt, dan zal hij overtuigd zijn van het onbestaanbare der grint wegen voor druk verkeer of zware vrachten, vooral op kleiwegen; en tevens zal hij zien wat enorme kosten er reeds gemaakt zijn, om ze uit te kappen en door keiwegen te doen vervangen. Ik wil nu kort zijn en stap dus daar ook van af. Ik beken, M. de R. dat ik over de verkiezing voor leden der Provinciale Staten wel wat kras gesproken heb; dan ieder zal toch wel gelooven, dat het zeer nuttig zou werken, wanneer er uit ieder kiesdistrict, al was het maar een knappe praktische landbouwer gekozen werd (en zoo iemand zal men toch wel vinden) die de zittingen kon bijwonen. Menig advocaat, notaris, couponknipper en andere kautoorheeren zouden naar hem luistcren en met hem medegaan, even als de boer doet als hij die heeren op hun gebied hoort spreken. Ret is wel waar, dat er nog al eenige leden bij de Provinciale-Staten zijn, die min of meer boeren; maar of die heeren zich schamen, of ni6t weten wat kan en moet gedaan worden in zoo een coilegie op landbouw-gebied, is mij onbekend; maar zeker is het dat zij nooit een woord uiten om dan landbouwstand te bevorderen. Dat mijn vriend mijn gevoelen is toegedaan om- treut de breede velgen en het beplanten der zijkanten van de Provinciale wegen met opgaande boomen, doet mij goed. Wil mijn geacbte vriend zich nogmaals de moeite geven de besproken punten met aandacht te over- wegen, dan twijfel ik met of hij zal, al keurt hij ze met onvoorwaardelijk goed, toch wel een beetje toegeeflijker ziju. En hiermede meen ik, Mijnheer de Redacteur, genoeg gezegd te hebben tot staving van mijne I VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5