Mr. J. P. Dronkers, C. J. A. Fercken, A. C. N. Grenu, en J. C. Harte. So. 1684. Woensdag 6 Juli 1881. 21e Jaargang Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Nenzen 1, geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekhandelaars, 'euren en Brievenbuskoudera. Door het Poatdireo- ADVERTENT!^. Van 1 lot 4 regela f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. (Irootere letters warden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendet aiterlijk Dinsdag en Vrijdag namtddag UR1E urea. Dit bind Ter»;hljnt Blnsdag- en Vrljdagavond bij J. K. B H O K T te Ter .Heuiea, BURGEMEESTER en WETHOU DERS van TER NEUZEN brengen ter kenuis van de belangkebbendeu, dat op Dinsdag, den 19 dezer, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur, in de raadzaal aldaar, zullen worden ingeleverd de stembriefjes ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, om te voorzien in de vervulling van de plaatsen der leden, die met den eer9ten Dinsdag van September a. s., volgens den bij Art. 27 der Gemeentewet bedoelden rooster, moeten aftreden, zijnde de heeren Ter Nauzen, 5 Juli 1881. Burgeineester en Wethouders vcornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politi«li Uverzicht. De Duitsche rijkskanselier, prins Von Bismarck verkeert pog steeds in een toestand van bedenke- lijken aard, zoodat bet nog wel aclit dagen zal duren, eer de geneesheeren zullen kunnen zeggen, waarheen hij zich zal moeten begeven. Voorloopig moet hij in zijne kamer blijven en zich streng in acht nemen. De plaalsvervanging van den rijks kanselier door den staatsminister Von Botticher is ditmaal niet, zooals vroeger voor den vorm, doch volkomen ernst; zelfs de leiding der buitenlandsche aangelegenheden is geheel aan hem opgedragen. Ziek en lijdende naar het lichaam gaat Bismarck's geest loodzwaar gedrukt onder den last der veel omvattende plannen, die niet verwezenlijkt kunnen worden, of wel in het begin van uitvoering zijnde, niet die uitkomsten opleveren, die de ontwerper en schepper van het eenige Duitsche vaderland verwachtte. Wat toch de oorzaak kan zijn, dat die grootsche menschelijke berekeningen falen en het doel voorbij streven. Ligt het soms ook aan de sangewende middelenaan de staatkunde van ijzer en bloedaan den krachtigen wil van den rijks kanselier, waarmede eigen zin en zienswijze worden doorgedrevenaan de ongeevenaarde stoutheid, om met de gewaagdste stellingen en drogredenen de redeneeringen van den welsprekendsten tegenstander te ontzenuwenaan de zucht, om alles te massregelen, wat bij de voorstanders van willekeur en geweld, tot zelfs onder de bewoners van het politieke Lilliput, zoozeer de bewondering kan gaande houden. Wat het ook zij, een feit is het, dat de voornaamste bewerker der Duitsche eenheid op het toppunt van zijne macht en grootheid, als reeds vele machtigen en roemzuchtigen voor hem, uitroept: ,/het is alles ijdelheid, te vergeefs arbeidde ik aan mijne levenstaak. Aan eene studentenvereeniging te Bres- lau, die bij gelegenheid harer vergadering Bismarck per telegraaf een vriendschappelijken groet had toe- gezonden, klaagt hij, dat de vertegenwoordigers van I het met hem uitstervende geslacht in het nieuwe Duitsche rijk niet den vrede hebben gevonden en drukt hij de hoop uit, dat de gezindheid der Duitsche jongelingschap dien in de toekomst zal brengen. Uit Petersburg wordt bericht, dat het comity voor de aangelegenheden van het kouinkrijk Polen opgeheven is. Men maakt hieruit op, dat de Polen evenmin als de Russen, ook onder de regeering van Ax.elander III geen tegemoetkomingen hebben te wachten. Tevens is het een bewijs, dat in regeeringskringen de ongunstige stemming tegen de Polen de overhand heeft. Intusschen is Rus- land er op uit, zijne grenzeu naar het oosten uit te breiden, ondanks de officieuse tegenspraak, wordt de mededeeling aangaande onderhandelingen over de inlijving van Merw door de Times vol- gehouden. Engeland heeft hier zijne zwakke zijde, waarop Rusland niet nalaten kan te werken. In Italie heeft de Kamer bij geheime stemming de kieswet aangenomen. Met de begrooting zal het niet zoo vlot gaan. Er zijn ontzaglijke sommen uitgegeven, zeker voor oorlogstoebereidselen tegen Erankrijk wegens Tunis, waartoe de Kamer hare bewilliging niet wil verleenen. Erankrijk zal dit jaar gezegend zijn met een buitengewoon goeden oogst. De belastingen zullen dus nog ruimer gaan vloeien, wat zeer van pas zal zijn, want de opstand in Algiers en de inlijving van Tunis zullen dit met de komeet gemeen hebben, dat zij beide een grooter staart hebben, dan met de zintuigen is waar te nemen. In Algiers houdt een tweede Abdelkader op v'reeselijke wijze huis. Alles wordt door de Arabieren te vuur en te zwaard verwoest. Duizenden Spaansche en Fransche kolo- nisten verlaten huis en hof, uit vreeze van slacht- offer te worden van eene soort van Siciliaansche vesper, van de zijde der Arabieren. Ook in Tunis is het verre van rustig, daar de inboorlingen in den waan verkeeren, dat Turkije Tunis wil heroveren. Terecht maakt men zich dan ook ongerust over het optreden van Turkije in Tripoli. Eransche troepen zijn per stoomschip naar de grenzen over- gebracht, om de Tripolitanen in het oog te kunnen houden, die versterkte kampen langs de grenzen van Tunis oprichten. Italie wil zich van Tripoli meester maken en Frankrijk heeft daarvoor zijn steun beloofd. De Sultan van Turkije heeft daar de lucht van gekregen en zond nu nog meer troepen en krijgstuig naar Tripoli, terwijl onder de Muzelmannen eene godsdienst beweging tegen de Christenen op til is. Ter Nenzen, 5 Jnli. Door Z. M. den Koning is benoemd tot voor- zitter van het bestuur van het waterschap Schouwen Jhr. J. L. de Jonge, lid der Tweede Kamer. Bij koninklijk besluit is benoemd tot rijks- ontvanger te Ileinkenszand H. J. Lamoraal Wichers, thans te Sas van Gent. Bij koninklijk besluit van 30 Juni zijn be noemd tot dijkgraaf van den Willem Leopold pokier, Nederl. gedeelte, J. Basting; tot gezworen van den Van Lijndenpolder W. Scheele Jz.; tot gezworen van het waterschap Groede en Baanst J. B. Becu tot gezworen van het waterschap Groot en Klein Baarzande A. de Milliano; tot gezworen van den Clarapolder C. J. de Milliano; tot gezworen van het waterschap Groot Sint Anna en Nieuwenhoven A. de Hullutot gezworen van den Melopolder M. Bauwens. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de kanaalwerken Ter NeuzenGent de heer J. Visser Pz., volontair op het bureau van den ingenieur van den waterstaat te Goes. Ilontenisse, 2 Juli. De in dit jaar in deze gemeente aftredende leden van den raad zijn; de heeren C. C. M. Fassaert, P. J. van Remortel, P. F. Krieckaert en P. Vereecken. Van de elf in 1851 na de invoering der ge meentewet gekozen raadsleden is voornoemde heer Van Remortel de eenige, die tot heden onafgebroken lid van dsn raad dezer gemeente is gebleven. Kloosterzande. LI. Vrijdag namiddag had alhier eene vergadering plaats van de commissi? tot het verkrijgen van de stoomtramlijn Walsoorden-Hulst, waarin na oproeping ook tegenwoordig was een der concessionarissen van de spoorbootdienst Walsoor- den-Vlake. Deze vergadering had tot resultaat, dat gencemde concessionarissen, voor zoolang hunne concessie duurt, eene jaarlijksche subsidie van f 300 aan de concessionarissen van den tramweg ver- strekken zullen. Wij zijn dus reeds eenescbrede nader tot de instandkoming der lijn. In den loop dezer week is nog eene vergadering uitgeschreven tot bijwoning waar van ook de heer H. Boers zal worden opgeroepen. Omtrent den brand in de fabriek der konink- lijke maatschappij de Schelde te Vlissingen wordt nog het volgende gemeld. De brand ontstond in de machinekamer, en woedde zoo hevig, dat ondanks de snelle en krachtige werking der spuiten, zijnde die van de werf zelve, 4 van Vlissingen, die van het garnizoen, van de marine en van den waterstaat, het kostbare steenen gebouw met zijn kostbare machines, .waaronder die ter aflevering i gereed stonden, de modelmakerij, de mallenzolders, met een groote waarde aan mallen, de teekenkamers en de bureaux der ingenieurs vernield werden. De brandspuiten van Souburg, Koudekerke, Ritthem, 3 van Middelburg, die van Nieuw- en St. Joos- land en Grijpskerke kwamen mede op hetterrein; aan de werking van al die spuiten en het stille weer is het te danken, dat met groote krachts- inspanning het houten gebouw behouden bleef, waarin de ketelmakerij en het magazijn zich bevinden, benevens de overdekkingskappen, waaronder een 5tal stoomschepen ter waarde van f 350,000, bijna gereed ter aflevering stonden. Tegen 6 uur begon men den brand meester te worden, ofschoon het vuur den ganschen nacht door smeulde. De schade wordt op f 400,000 begroot. Er werken 400 menschen. Het plan is niet hen te ontslaan. Integcndeel, men is reeds bezig, een loods op te richten, waarin de noodige macnine- rien zullen geplaatst worden om het onderhanden zijnde werk af te maken. De stoomvaartmaatschappij Zeeland vervoerde blijkens het jaarverslag der directie over 1880, in dat jaar 59,426 reizigers, nl. 29,868 van Vlissingen naar Queenboro en 29,558 van Queenboro naar Vlis singen; er werden 7817 passagiers meer vervoerd dan in 1879. In het geheel zijn 367 reizen afgelegd. De bruto opbrengsten klommen tot f 981,030 of/2673 per reis; de exploitstiekosten bedroegen f 719,768. Van bet voordeelig saldo van f 261,262 blijft, na TER NEIZENSCHE CIII RWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1