•n wezen er op, dat ofschoon hun taak tnoeielijk. toch aangenaam was, omdat er puik vee en vooral paarden zijn geweest, die op menige groote tentoon- stelling niet te zien zijn. Inmiddel8 had op het marktplein het mastklim- men en wit en zwart loopen plaats; de commissie daarvan bestond uil de heeren: A. van Overstraten Kruijssen, L. C. van Vessem, J. M. van den Berge en J. Capponden eersten prijs voor het mastklimmen won na grooten strijd P. van den Berge en dien voor wit en zwart loopen Kaijzer; het aantal deelnemers was 27. De dag, die zoo heerlijk is begonnen, voort- gezet en geeindigd, zal lang in het geheugen der Axelaren en bezoekers blijven, vooreerst door het- geen wat er is te zien geweest, masr vooral ook door de vreugde, die overal tot laat in den avond heerschte. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: totge- zworen van den Pierssenspolder G. Dees en tot gezworen van den Nieuwen Passageulepolder C. J. Sturm. De commissie te Middelburg, belast met het afnemen van de examens voor apothekers-bediende, heeft o. a. de akte van bevoegdheid uitgereikt aan den beer P. B. Baert, te Groede, Het gerechtshof te 's Hage heeft Vrijdag jl. behandeld de zaak van A. T., oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te St. Jansteen, beschul- digd van kindermoord, voor de eerste inaal door de ongehuwde moeder gepleegd. Zij bekende, onder het storten van een vloed van tranen, dat zij in den nacht van den 1 Maart jl. op haar bed ten huize van haar stiefvader een kind had ter wereld gebracht. Uit vrees voor een zusje van 13 jaren, dat naast haar sliep, onderzocht zij niet of het kind van het vrouwelijk dan wel van het mannelijk geslacht was, inaar sloeg het terstond, daar het begon te schreeuwen, een touw eenige rnalen om den hals en bond het zoo stevig dicht, dat zeer spoedig de dood volgde. Daama deed zij het kind in een baalzak en begaf zich vervolgens op den akker haars stiefvaders, waar zij met een spade een kuil groef van een meter diepte en daarin haar kind verborg. Vijf dagen later werd de mis- daad ontdekt en het lijkje opgegraveu. Deskundigen verklaarden, dat het door hen geschouwde lijkje dat was van een voldragen levensvatbaar en ook geleefd hebbend kind van het vrouwelijk geslacht, dat door verstikking was gestorven. De besch. gaf nog op, dat zij buiten staat was iets voor de ontvangst van het kind gereed te maken en dat zij door haar minnaar was verlaten. Adv.-Gen. Mr. Bijleveld geloofde, dat ten deze volledig bewijs van schuld was geleverd en requireerde de veroor- deeling, met aanneming van verzachtende omstandig- heden, tot 2 jaren celstraf. Den verdediger, Mr. Struben, kwam het voor, dat de afgelegde bekentenis geheel op zich zelf stond en het visum repertum der deskundigen niet tot staving der bekentenis kon strekken, daar z. i. daaruit niet was af te leiden of het kind geleefd heeft. Ware dit het geval, dan toch waren de ademhaliugs- werktuigen al zeer zwak geweest. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, maar beval sub- sidiair zijne cliente in de welwillendheid van het hof aan. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. De Staats-Cour. van heden bevat een Koninkl. besluit tot schorsing van het besluit van den ge- meenteraad van Veere, van 1 Juni 1881, betreffende den verkoop van den op het raadhuis aldaar be- rusteuden beker van Maximiliaan van Bourgondie, tot 1 Oktober a. s. betaald f 7570,26, zoodat de som der inlagen tot ultimo Mei bedraagt 224,574,10. Het getal in omloop zijnde boekjes bedraagt 8728. - Ssdert Donderdagavond kan men thans aan den noordelijken hemel een fraaie komeet waarne- men. Zij vertoont zich voor het bloote oog als bestaande uit een kern met een eenigszins nevel- achtig hulsel omgeven en een breede staart, welke zich waaiervormig in de richting van het zenith uitstrekt. Of dit de komeet is in het zuider halfrond reeds eerder gezien en waarvan in verschillende berichten melding is gemaakt, daarover luiden de mededeelingen in de ouderscheidene bladen zeer verschillend. Ook beweert de een dat het verschijnsel voor het ongewapend oog nog slechts enkele dagen zichtbaar zal blijven, terwijl anderen verzekeren dat de komeet nog in lichtsterkte zal toenemen. Het hemellichaam schijnt met zijn komst de geleerde wereld wat verrast te hebben. In den afgeloopen winter, kort voor het ver- trek van het schip Victoria, kapitein Bailley, van Amsterdam naar San Francisco, geladen met ijzer, ontsnapte een matroos van dien bodem, die echter weldra gevat en naar het schip, dat reeds in de sluizen te IJmuiden lag, teruggebracht werd. Hij toonde zich bereid orn aan het werk te gaan, doch sprong plotseling weer van het schip op den wal en verdween to an in de duinen. Drie dagen bracftt hij daar door, en werd toen uitgeput van honger te IJmuiden binnengebracht; daar verklaarda hij, dat de lading van het schip zoo slecht gestuwd was, dat, naar zijn oordeel, het moest verongelukken en hij, bezield met die overtuiging, de reis niet wilde medemaken. Het schijnt, dat de man goed gezien had, want het schip is dezer dagen op den Atlan- tischen Oceaan vergaan; de bemanning evenwel werd gered. op GEMENGDE BERICHTEN. De gemeenteraad te Wolfaartsdijk heeft tot hulponderwijzer aan de school te Oud-Sabbinge be noemd den heer C. M. Geluk, thans te Krabbendijke. Naar wij vernemen zal Z. K. H. de Kroon- prins van het Duitsche rijk, Maandag 4 Juli van Berlijn naar Londen reizen en bij die gelegenheid gebruik maken van de sedert 15 Mei bestaande directe sneltreinverbinding tusschen Berlijn en Lon den via Oberhausen, Wesel, Boxtel en Vlissingen. Zulks mag als een bewijs gelden hoe spoedig deze nieuwe verbinding in Duitschland een welverdienden naam heeft verworven. Gedurende de maand Mei zijn in de rijks- postspaarbank ingebracht f 120,272,83^ en terug- Te Bergen op Zoom is de ansjovis voor duizenden guldens in het groot verkocht. Vaatjes van 100 stuks gelden f 3,50grootere vaatjes - nog niet vervoerbaar - 15. De kantonrechter te Leiden heeft eenige personen vrijgesproken van de straf, gesteld op het verblijf in tapperijen na bezetten tijd, omdat zij niet in de gelagkamer, maar in een andere kamer waren gevonden. Op 'sRijks marinewerf te Hellevoetsluis is ge- opend de nieuwe zwem- en badinrichting der marine. De geheele inrichting heeft f 6000 ge- kost. Op eene publieke verkooping, te Sassen- heira onder Leiden, hebben twee antieke marmereu vaasjes met gebeeldhouwde leeuwenkoppen f 3100 opgebracht. Op het Krom Boomsloot te Amster dam is een stukadoorsknecht te huis, onder het dank- gebed na zijn avondmaal, plotseling dood gebleven. Te Harlingen is een 16jarig jongeling die zich, zonder te kunnen zwem men, in zee waagde, in de diepte verdwenen en verdronken Een echtpaar te Leiden, dat Vrijdagavond hun kind bij zich in de bedstede had genomen, kwam den volgenden morgen tot de treurige ontdekking, dat het kind was gestikt. Twee polderjongens te Diemerbrug krcgen twist, waarbij de een den atider zoodanig in den neus beet, dat het topje er bij ning. Een 2e luitenant van het le regement vesting—artillerie te Utrecht zal voor den krijgsraad te Arnhem terecht staan, onder beschuldiging dat hij ten eigen bate 's lands gelden zou hebben aangewend. Bij het leggen der pannen op een nieuw gebouwd huis in de gemeente Brandwijk stortte eensklaps hel huis in. Een meisje van 15 jaar geraakte er onder en werd dood onder he' puin te voorschijn gehaald. Te 's Hertogenbosch zijn enkele gevallen van pokziekte voorgekomen. Te Londen zal spoedig begonnen worden met den bouw van een tweeden 530 meter laugen tunnel onder de Theems, die 10 kiiometer beneden deLon- donbridge, Greenwich met Mibrall zal verbinden. Te Parijs zal een volksopera worden opgericht van stadswege. Zij zal dagelijks spelen, met uit- zondering van een sluitings—periode van 6 weken. De troep moet 30 artisten, 60 muzikanten en 60 koristen tellen. De stad geeft 300,000 fr. subsidie. In het aquarium van Westminster wordt thans tusschen den kapitein Webb en zekeren heer Beckwith een zwemwedstrijd gehouden om 400 p. st. en een belooning van het aquarium—bestuur. De strijd zal, natuurlijk met tusschenpoozen, zes dagen duren; elken dag moeten zij tien uren in 't visschen-elemsnt doorbrengen. Te Watteren in Belgie heeft een 15jarige knaap zijn moeder met een geweerschot, gedood, naar hij zegt, omdat zij hem gedurig bestrafte als hij laat tahuis kwam. Hij had nog een patroon in voorraad voor zijn vader of zijn breeder, indien deze, na den moord, hem mochten vervolgen. Hij heeft zich 'zelven bij de politie aangegeven. Door de zorg van eenige dames is de buiten- plaats het kleine Loo," te Driebergen ingericht geworden tot een verblijf, waarin mingegoede zwak- ken en herstdlende zieken uit de steden tegen matig gestelden prijs kunnen opgenomen worden, om voor eenigen tijd van de frissche buitenlucht te genieten. De opening zal plaats hebben den 1 Juli. Te Hemelingen, in Hanover, is men ijverig bezig met het bouwen van een petroleum-raffinaderij, de eerste fabriek van dien aard in Duitschland. Op 15 Juli e. k. zal de zaak in werking treden. De eigenaren dezer fabriek hebben contracted ge- sloten met de bezitters der petroleum-bronnen te Oelheim, zoodat de vereischte voorraad ruw materi- aal ten alien tijde bescliikbaar zal zijn. De proeveu, genomen met Duitsche petroleum, in de nabijheid van Oelheim, moeten zeer gunstige resultaten op- geleverd hebben. Wat lichtgas betreft, zou de Duitsche petroleum niet slechts gelijk staan met de beste Amerikaansche soorten, maar die zelfs overtreffen; als smeerolie zou zij minstens gelijk staan met de beste Russisehe soorten. Te Stramroy (Limburg) heeft een broeder bij ongeluk zijne zuster doodgeschoten. Beiden te gast, toen de eerste aan de zoldering hing, in daarmede eenige beweging ging het schot af en trof in waren bij een buurman een oud geweer, dat de handen nam en rr.aakte. Onverwacht zijne 18jarige zuster in de borst, tengevolge waarvan zij eenige oogenblikken later den geest gaf. De wanhopige broeder heeft zich onmiddelijk ter beschikking van de justitie gesteld, die echter heeft vermeend hem op vrije voeten te moeten laten. Verleden week sloeg de bliksem in een boerenbehuizing onder Drumpt, juist toen de bewoners hun avondmaal gebruikten. Hun aan- dacht werd getrokken door het geblaat eener geit. Toen zij naar het dier wilden gaan zien bleek het, dat het geheele pand reeds in vuur stond. In allerijl vluchtte men toen uit het huis en wist in de ontsteltenis niets anders te redden dan de kokende pot met pap. Met verbazing zal men vernemen, hoe er een rijk gevonden wordt dat in zijn leger niet minder dan twee en dertig duizend twee honderd twee en twintig generaals telt. Eenige geruststelling geeft het te bedenken, dat dit rijk Venezuela beet, pas een nieuw model grondwet kreeg en het ver van zeker is dat het leger ook 32,222 soldaten telt. ('t Geheele land telt 1£ millioen inwoners). De tegenwoordige president Gusmon Blanco alleen moet 8000 veldheeren benoemd hebben. Er worden van dezen regent, die gelukkiger dan Pompejus, de generaals uit den grond schijnt te stampen, allerlei wonderlijke dingen verhaald. De man die reeds eeus in een krankzinnigengesticht moet geweest zijn, acht zich, zegt een Duitsch blad, nog grooter krijgsman dan Von Moltke. Hij tracht zich vooral door standbeelden te vereeuwigen en heeft er pas te Caracas drie voor zich laten zetten, die samen niet minder dan 4^ ton gouds kosten. Onder zulke omstandigheden en inet 32,222 generaals, is 't gseu wonder, dat Venezuela aan Frankrijk o. a. zijn schuld niet betalen kan en onder de nood- lijdende fondsen zoo treffelijk is vertegenwoordigd. Dezer dagen werd te Parijs een collectie violen verkocht. Een Stradivarius van 1713 werd verkocht voor 4650 fr.; een ander van denzelfden van 1714 voor 4600 fr.; een Guarnerius van 1733 voor 2000 fr.een Burgerizy voor 3050 fr.een Maggini voor 1210 en een strijkstok van Tourte voor 330 fr. Te New-York wordt de grond zoo duur, dat men de huizen tot ongehoorde hoogte optrekt. Som- mige hebben veertien verdiepingen en er gaan voort- durend Irijgtoestellen op en neder. Een der fraaiste woningen is die yan den heer Mackay, welke woning drie millioen gulden kostte. Het huis van den spoorwegkoning V. d. Bildt is voorzien van het allerfijnste hout uit alle oorden der wereld, gebeeld-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2