TER REUZENSCHE COURAIUT 4lgemeen Nicuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. BUITENLAND. BURGERL1JKE STAND? BIJ V OEGSEL Zaterdag 4 Juni 1881. No. 1675. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De rrchtbauk heeft in hare zitting van 31 Mei dc volgende vonnissen uitgesproken A. 1)., oad 14 jaar, te Zaamslag, is wegens mishande- ling vrijgesproken met opzending naar een verbeterhuis tot hij zyn 18e jaar zal hebben voleindigd. J. V., te Hoek, is wegeus mishandeling veroorcteeld tot eene geldboete ran 8 of 3 dagen gevangenisstraf. E. R., poeher te Stekene, is wegens medeplichtig- heid aan den diefstal van 37 kippen op hoeven onder Axel, veroord. tot jaar celstraf. P. P. R., gepensioneerd militair bij het 0. I. leger te Sas van Gent, is wegens het niet verschijnen als getuigen veroord. tot 10 boete of 3 dagen gevang. Liandbonwberichtenu In den laatsten tijd werden te Londen dage- lijks geregeld 600 of 700 doozen met bloemen aangevoerd uit Haarlem, via Rotterdam en Har wich. Terwijl vroeger de bloembedden gemaaid werden en de bloemen (tnlpen, byacinthen, enz.) als mest gebruikt werden, omdat men slechts op de han- delswaarde der bollen lette, heeft men dit nieuwe veld ter uitbreiding van den handel gevonden, naar het schijnt met uitstekeud gevolg. Te Brussel heeft evenals te Antwerpen een feest ter eere van den maestro Liszt plaats gehad. Evenals daar heeft het ook in deze stad niet aan redevoeringen ontbroken. De waarnemende burge- meester, de heer Buls, deed dit echter op een ongelukkige wljze. In een niet—gei'mproviseerde rede, die zorgvuldig was voorbereid, heeft hij Liszt en diens komst te Brussel vergeleken bij Orpheus door zijn muziek de wilde dieren bekorend. Met de grootste verbazing hebben degenen, die het banket bijwoandsn deze min vleieude vergelijking gehoord en veelbeteekenend gemompel heeft den redenaar bewezen, dat hij wel had gedaan wanneer hij zijngeschreven improvisatie nog eens had gerevideerd. Overigens was het muziekfeest geheel den maestro waardig. Een groote opschudding heerscht tusschen de duivenmelkers te Charleroi. Drie groote wed- strijden hadden Zondag plaats; de duiven werden opgelaten te Etampes, te La Eerte en te Creil. Zondagmorgen, oratrent 8 uur, toen de duiven reeds opgelaten waren te Etampes, barstt.e een hevig on- weer los. De duiven geraakten van den weg en 's Zondags kwam er niet een thuis. Maandagmorgen zijn dne duiven in den erbarmelijksten toestand aangekomen. Meest al de anderen mogen als ver- loren beschouwd worden; er waren niet minder dan 15000 duiven op reis. Omtrent het oproer dat te Cork heeft plaats gehad wordt het volgende gemeldAanleiding gaf de verdrijving van een aantal pachters van gravin Kingston. Deze gravin, welke aanzienlijke goede- ren in Cork bezit, leefde vroeger op den besten voet met hare pachters; de landliga maakte hieraan een einde, terwijl zij tot het eindigen met het betalen der huurpenningen besloot. Toen de gravin daarop besloot de pachters te laten verdrijven, kwam het tot cproer. 10 h 12 duizend personen waren bijeen. De Sherif van Cork met 250 politie-agenten en een afdeeling dragonders trachtten ze te keeren doch werden letterlijk gesteenigd, zoodat het geen wonder was dat de bevelhebber tot tweemalen toe de oproer wet liet afkondigen en de menigte met gevelde bajonet liet uiteendrijven. Zeer velen be- kwamen wonden van allerlei aard, doch ten laatste moesten de politie en de dragonders bet opgeven. Een cavallerist werd het paard onder hem doodge- schoten. Tegen den avond trokken zich de politie en de dragonders half verriehter zake terug; de rust keerde langzamerband weder, doch den ganschen nacht door weerklonken langs de straten de luide hoerahs; ter eere van dc landliga en van Sheeby, die onlangs te Kilmainham werd gevangen genomen. GEMENGDE BERICHTEN. 't Is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de heer Kloppenburg van Ransdorp, aan de ge- volgen van den val in de sluizen te Schellingwoude niet is bezweken. De heer K. is in tegendeel weder nagenoeg van de gevolgen bekomen. De gemeenteraad van Overschie heeft besloten, voortaan geene uitstallingen of publieke vermakelijkheden op den tweeden Pinksterdag toe te laten en dus lalle aanvragen daartoe te weigeren. De twee Engelschen, die beschu'digd worden van te Ant werpen bij den geldwisselaar Godding 20,000 frank gestolen te hebben, zijn door onze justitie aan de Belgische uitgeleverd. Een sergeant-instructeur van het regement grenadiers en jagers heeft eenige dagen geleden een recruut, dien hij in het Malie- veld moest leeren exerceeren, een zoo hevigen stomp toegebracht, dat de milicien kort daarna een bloed- spuwing kreeg en in het hospitaal moest worden opgenomen. Een Haagsche bakkersknecht, die zich met f 82 van zijn meester uit de voeten had gemaakt, is te Utrecht gevat. De vrouw van den smid A. K. te Koekange, ging evsn buiten de deur en liet haar -ijarig meisje alleen te huis; een korten tijd daarna hoorde zij haar kind schreeuwen, spoedde zich naar binnen en zag het kind in voile vlam staanmen vreest voor het behoud van haar le- ven. Te Beets (Opsterland) heeft een kind van ongevecr 2^ jaar uit een ketel met heete koffie gedronken. Het is nog denzelfden avond aan de gevolgen bezweken. - Voor de kerkelijke verkie- zingen in de herv. gemeente in het dorp Dode- waard, is geen enkele van de 301 stemgerechtigden opgekomen! Vernimmcn, die terecht stond wegens het verworgen zijner beminde, de wed. W., is door het gerechtshof te Amsterdam wegens manslag veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Het kind, dat te Leiden ernstige brandwonden be komen heeft, toen het door de moeder alleen ge- laten was, is aan de gevolgen daarvan overleden. Te Oisterwijk is een 2jarig kindje (zonder opzicht gelaton) in een kuip met water gevallen en leven- loos er uitgehaald. De sergeant der infantene, die Zondag avond onder de tram geraakte tusschen Bredra en Oosterhout, is aan de bekomen wonden bezweken. Hij behoorde bij het garnizoen te 1 Geertruidenberg. Te Maastricht is een adres in omloop, houdende verzoek aan de regeering om pogingen aan te wenden tot opheffing van de tol- linie tusschen Nederland en Belgie. Eenige Amerikaansche bladen deelen mede, dat de kassier van het Panama-kanaal verdwenen is met een som van 30 millioen fr. in goud. De maatschappij tracht dien diefstal zooveel mogelijk stil te houden. Men zegt dat de kassier verdronken is. Te Tiel stortte eensklaps eene woning omver. In een ommezien lag zij geheel ineengezakt en ge- deeltelijk op de straat. De menschen in huis hadden, gewaarschuwd door een onheiispellend geraas en gekraak, nog juist zooveel tijd, dat zij haastig vluch- teu konden, zoodat het ongeval zonder verdere on- gelukken is afgeloopen. Vlak naast het omverge- vallen huis waren eenige woningen afgebroken en was men bezig met het fundament te graven voor een nieuwe woning. De heer L. M. te Rotterdam zat papieren- geld op zijn kamer te tellen, toen iemand hem wenschte te spreken. Terwijl hij zich in de spreek- kamer bevond, plakte zijn dochtertje, dat bij haar spelen o. a. stijfsel gebruikte, voor omslreeks f 2000 aan bankpapier op elkander op de deur der kamer. Toen de heer M. terugkeerde, was de massa reeds vrij sterk opgedroogd. Sarah Bernhardt heeft onder alle kunsten, die zij beoefent, thans ook leeren fotografeeren. Men zal op een feast in de Tuilerien, dat op 10 en 11 Juni zal worden gegeven, op Amerikaansche inamer door haar kunnen gefotografeerd worden. Des avonds zal de tent tlektrisch Verlicht zijn. Duizen- den zullen hun portret door de beroemde aktrice willen gemaakt hebben. Ook op een lieidadigheids- feest, dat eerstdaags in het Trocadero zal worden gegeven, zal de beroemde tooneelspeelster haar hulp verleenen. 1NGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteurl Door onderstaande in uw veelgelezen blad op- teneinen zou u mij ten zeerste verplichten. //Burgemeester en Wethouders van Graauw bren- gen ter kennis" enz. Zoo las ik in het nummer van Zaterdag 1.1. van uw geeerd blad. Tot mijnen schrik en voorzeker ook tot schrik van veel anderen, zag ik daarin dat de pokken in de naburige Belgische gemeenten epidemiscb heerschen. Ik schrikte, zeg ik, te meer daar ik, door den aard mijner zaken, dikwijls met personen uit de naburige Belgische gemeenten in aanraking moet komen. Nochtans had ik niets van pokken vernomen, en in een onmiddelijk, tot mijner en mijns huishoudens geruststelling, ingesteld onderzoek, vernam ik niet het minste van pokken. Ik raeende niet goed gelezen te hebben, herlas de bekendmaking aandachtig, maar wel degelijk stond het pokkenspook daarin afgebeeld. Nu wist ik niet meer, waar mij aan te houden aan de mij verstrekte inlichtingen, of aan den Burgemeester van Graauw. Ik meende goed inge- licht te zijn; maar mocht ik een Burgemeester ver- denken, leugens in de krant te laten drukken? Nogmaals de bokendmaking herlezende, tref ik tot opluistering der kermis verschillende volks- spelen aan. Nu moet ik bekennen, er niets meer van te begrijpen. Zoo bezorgd toch schijnt de Burgemeester van Graauw met het heil zijner parochianen te zijn, dat hij hun, uit pokkenvrees, niet eens een dansje met elkander durtt laten doen en van den anderen kant, zoo weinig bezorgd, dat hij volksspelen uitschnjft, die, wat zeker veei erger is dan eene danspartij onder eigen volk, vele vreem- delingen zullen lokken en voornamelijk uit de naburige Belgische gemeenten, waar men de ware liefhebbers van boogscbieten en ringrijden aantreft. Ik was tocb wel eenvoudig den knoop zoover te zoeken, want toch rond mij ziende, tref ik overal kermissen aan. Nergens pokkenvrees, nergens schorsing van kermis, zooals in zulke ge vallen zou plaats hebben. Op de Graauw volks spelen, in Hulst is het volop kermisAxel beloott niet minder. Neen, het zijn de pokken niet die sommige mannen van Graauw schijnen te kwellen. Indien de pokken bestaan, zal het wel alleen in de her- senen zijn van enkelen, die echter fijn genoeg schijnen een ander de kastanjes uit het vuur te laten halen. Neen, burgemeester van Graauw, gij zijt er niet. Om den schrik die gij mij aangejaagd hebt, was ik boos op unu alles goed inziende, meen ik u te moeten beklagen, en wil zelfs, indien bet u aangenaanj zijn kan, u eenen goeden raad geven. Ik ken u, noch uwe nchting; maar zijt gij eene vrijzinnige richting toegedaan, laat u dan toch niet zoo ras door schoone praatjes verschalken. Gaat gij echter nog met den ouden sleur mede, wilt gij uwen en uws gelijkens wil tegen die eener gansche gemeente doordrijven, dan toch zoek betere gronden als gij niet recht voor de zaak durft uitkomen, zooals het bier het geval schijnt te zijn; tracht geen schrik te verspreiden, waar het ounoodig is, en toch vooral laat goen briefje met besmette- lijke ziekte op de deuren der vele Belgen hechten, die dagelijks in zoo groote menigte het land van Hulst doorkrnisen. Men zou een hart zonder gevoel en een hoofd zonder hersenen moeten hebben, om niet te gevoelen, hoezeer de Belgische grensbewoners door zulke bekendmaking moeten beleedigd zijn en gevaar ioopen in hunne belangeu te kort gedaan te worden. A. L. Van 16 tot 31 Mei 1881. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 20 Mei. Camillus Edmandus Verhelst, oud 26 j., jm. eu Gelesia Amelia de Vleesch- ouwer, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Sersphinus, z. van Johannis Franciscus Fielaet en vau Maria Francisca Hillaert. 18 Mei. Sara Cathariua Helena, d. vau Jan de Regt en van Neeltje Leuuis. 21 Mei. Pieter Gerard us, z. van Pieter Scheerders en van Jacomina Susanna Molegraaf. 23 Mei. Jacobus, z. van Abraham van VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5