BUITENLAND. client, of die aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, bedwelmende drank toedient. Ook wordt de dronkaard aan den open- baren weg strafbaar gesteld, zoodat zijn toestand hem niet tot verschooning kau dienen bij het bedrijf van ongcregeldbeden. Zelfs zijn staat van dronkenschap alleen is strafbaar. Zonder twijfel zullen deze artikelen heilzaam kun- nen werken, als de toepassing der straffen niet achter blijft door dat de politie de oogen dicht knijpt. Op 1 Juli a. s. zullen van de ongeveer 1100 hulpkantoren der posterijen reeds 556 voor den dienst der Rijks-postspaarbank geopend zijn. Het blijkt alzoo dat met de uitvoering van art. 5 der wet op de Rijks-postspaarbank (25 Mei 1880) niet getalmd wordt. Wanneer alle hulpkantoren voor dien dienst zullen aangewezen zijn, dan is er op de 3150 bewoners (de bevolking op 4 millioen gerekend) een gelegenheid tot sparen. De particuliere spaarbanken zijn hieronder niet begrepen. Bij Kon. besluit van 11 Mei jl. zijn vast- gesteld de voorwaarden betreffende het verbinden van particuliere electrische geleidingen met rijks- telegraaf kantoren. Aan den concessionaris wordt hierbij de zorg opgedragen voor den aanleg der electrische geleiding, volgens een door den Minister goedgekeurd ontwerp. De seintoestellen worden, met inbegrip van hetgeen tot de verdere technische innchting behoort, van rijkswege verstrekt en onder- houden, tegen eene vergoeding van f 25 it f 100 'sjaars, naar gelang van de kostbaarheid der toe- stellen. Yoor de bediening van deze toestellen op het verbonden rijkskantoor betaalt de concessionaris bovendien vijf cents voor ieder overgebracht tele gram. Het gebouw of perceel, dat op deze wijze met een rijkstelegraafkantoor wordt verbonden, moet minstens vijf honderd meter van dit kantoor verwijderd zijn. Het Vaderland verneemt, dat de tocht van den heer Dr. A. Kuyper naar de Transvaal vooral ten doel heeft oia de jongelieden van daar aan te sporen hun studien in Nederland, in plaats van in Bngeland te volbrengen, opdat op die wijze de band tusschen de Transvaal en Nederland nauwer worde toegehaald. De rechtbank te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den gevangenbewaarder G. aldaar, besehuldigd van onwilligen manslag door lichtgasvergittiging, uit onoplettendheid gepleegd. Men weet, dat een gevangene dood in zijn eel gevonden is en zijn dood toegeschreven werd aan het gas, dat uit een openstaande kraan de eel binnenstroomde. De rechtbank nam de schuld des beklaagden niet als bewezen aan en sprak hem vrij, met veroordeeling van den staat in de kosten van het geding. Dr. Salmon ts Weissensee, bij Berlijn, heeft middel gevonden om uit de bostel (het afgewerkte graan) dor bierbrouwerijen, koekeu te maken, die voor veevoeder geschikt zijn en waarin de azijn- zuurvorming is te keer gegaan, zoodat zij duren kunnen. De Ldb. Ct. vestigt, daarop de aandacht en acht het wenschelijk, dat het gegeven voorbeeld in Nederland gevo gd worde. Dr. Salmon is vol gens de Ldb. Ct. bereid, belanghebbenden omtrent de wijze van vervaardiging in te lichten. JL»aiiclbouwt>ericIiteii.. Hontenisse. Omtrent den landbouw kan van liier het volgende worden gemeld De stand van den winteroogst is beneden het middelmatige te noemen, uitgenomen het koolzaad, dat vveinig verbouwd wordt. De zomervruchten, en hieronder vooral de erwten, staan bizonder goed het vlas vrij wel. Mangelwortels, penen en beet- wortels, de laatste komen slecht op voor zoover het zaad van den fabrikant gebruikt werd, - komen goed boven den grond. De aardappels beloven goed te zullen worden. Bruine- en witteboonen be- ginnen uit te komen. De gewotie klaver staat over het algemeen slecht; het grasgewas redelijk. Van de vruchtboomen mag een flinke opbrengst worden verwacht. De veestapel is gezond en thans met weinig handel. In alle deelen der Vereenigde Staten heeft men, naar uit New-York bericht wordt, uitzicht op een zetr overvloedigen tarweoogst. In Minne sota en Nebraska zal iiij volgens de verwachtingen 20 a 25 pCt. meer opleveren dan die van het vonge jaar. De Australische vereeniging tot vervoer van bevroren vleesch zond den 81 October 1880 van Melbourne met het stoomschip Protos 250 ton bevroren vleesch naar Louden, bestaande uit 7000 geslachte schapen en een hoeveelheid runderen. Te Antwerpen heeft 11. Donderdag een feest plaats gehad ter eere van den bekenden compo- nist Listz. De zaal der Harmonie was door een ontelbare menigte bezet. De beroemde virtuoos is binnengekomen, begroet door het eindeloos gejubel van het publiek. Een aantal muzikale specialiteiten omringden hem en waren uit alle landen gekomen, om den meester te vereeren. De verschillende stukken werden met veel talent uitgevoerd en geestdriftig toegejuicht. Aan bloe- men was er inderdaad geen gebrek; men heeft er den maestro als het ware mee overdekt. Na de uitvoering der mis heeft vie heer De Wael, als burgemeester, den heer Listz toegesproken en de cumponist heeft het goudeu boek geteekend. De laatst overgebleven grenadier van het bataljon, dat Napoleon I in zijn eerste ballingschap naar Elba vergezelde, is dezer dagen te Parijs overleden, in den ouderdom van 96 jaren. Kapt. Raymond, zoo heette de veteraan, was toen onder- officier bij de fceizerlijke garde, en gedurende het verblijf op Elba ingedeeld bij de slotwacht te Porte Ferrajo. Den 1 Maart landde hij met den Keizer te Irejus, werd door dezen afgezonden om Antibes op te eischen, en bij die gelegenheid door de royalisten gevangen genomen, doch spoedig weder in vrij heid gesteld, toen de Keizerlijke zaak triomfeerde. Na de veldslagen bij Ligny en Water loo, door de Bourbons op half traktement gesteld, trok hij zich naar zijn geboorteplaats in Normandie terug. De Juli—regeering benoemde hem tot kapitein en inspecteur van het hotel des Invalides, weiken post hij tot het einde zijns levens bekleedde. De wedstnjden op het biljart zijn in de mode. Parijs volgt thans met spanning dien tusschen zekeren heer Dumans, een Belgischen professtur en den heer Bataille, een Franschman. Zij spelen 3000 punten in 5 avonden. Zoodra een der kampioenen 600 punten op een avond heeft gemaakt, wordt het duel gestaakt. Den eersten avond had de Belg 600, toen de Franschman nog slechts 272 had. De Belg maakte een serie van 289 en eene van 240 caramboles. De winner ontvangt 5000 francs van den verliezer, maar aan weerszijde is die som natuurlijk gedekt door belangstellende wedders. Een geheel eigenaardige plechtigheid heeft te St. Petersburg plaats gehad, namelijk de uit- deeling aan de troepen der garde van de acht en dertig umformen, welke Alexander II placht te dragen. Elke uniform was gelegd op een fluweelen kussen, dat de Czaar persoonlijk, onder de muziek van het volkslied, aan een compagnie van het regement overhandigde voor wie het be- stemd wasdit detachement trok vervolgens, met de muziek vooroo, door de stad, om de uniform in een der aan het leger toebehoorende kerken neder te leggen. GEMENGDE BERICHTEN. De door zijne geschriften over vaderlandsche geschiedenis welbekende letterkundige G. Engelberts Gerrils is 26 Mei, in den ouderdoin van ruim 85 jaar, te Arnhem overleden. De Bergen ou Zoomsche visschers hebben een buitengewoon goed jaar. Enkele hebben tot honderd ton ansjovis binnengebracht, terwijl thans de panhar:ng bij duizenden wordt gevangen, die tegen 10 cent de 40 stuks verkocht worden. Te Woensel is een jongeling van 22 jaren bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Onder de ge- meente Nieuwkuik is de landbouwerswoning van Adr. van der Ven met den geheelen inboedel een prooi der vlammen geworden. Twee koeien vonden in het vuur den dood. Huis en inboedel waren verzekerd bij de Zaandarasche brandwaarborg— maatschappij. De oorzaak van den brand is onbe- kend. In de vorige week zijn te Veenhuizen in twee dagen tijds 42 bedelaars aangekomen, die tot opzending naar de gestichten veroordeeld waren. Het jaargetijde in aanmerking genomen, dat ge- woonlijk werk in overvloed biedt, is de toevloed naar de bedelaarsgeslichten zeer sjroot. Te Leeuwarden is een 4jarig meisje dat zich op den schommel vermaakte, daar afgevallen en aan de gevolgen overleden. Uit de derde verdieping van een huis op den Nieuwendijk te Amster dam viel een aanvallig 9jarig meisje. De onge- lukkige kleine moest het met 't leven boeten. Te Bergen op Zoom is een driejarig kind, dat zonder toezicht speelde, in een sloot gevallen en levenloos opgehaald. Het veelbesproken gedenk- teeken voor wijlen Prins Louis Napoleon, dat aor- spronkelijk in de Westminster—abdij zou worden opgericht, werd eergister aan het kasteel van Windsor aigeleverd, en zal daar in de St. George—kapel worden opgericht. Het monument, is het werk van den heer Boehm, en stelt den Prins in rustende houding voor. De heer De Lesssps, die onlangs uit Egypte is teruggekeerd, houdt zich bezigjnet een plan om het Suez—kanaal des uachts electrisch te verlichten, waardoor de schepen ook des nachts van het kanaal zouden kunnen gebruik maken. De wijnhandelaar Hcinrich Drucker te Coblenz is wegens vervalsching van wijn veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf, 500 mark boete en betaling van twee derden der proceskosten. Te Vichy wordt de villa, die toebehoorde aan Keizer Napoleon, met alle meubels, die daarin aanwezig waren, verkocht. Uit Capelle aan den IJsel meldt men, dat deze weak een schipper van een aan den mond van den IJsel varende schuit in twist geraakte met zijn zoon, welke zoo hoog liep, dat de schipper in de rivier sprong. De zoon het blijkbaar ongezel-ig vindende alleen op de schuit achter te blijven, verliet, deze met de roeiboot, spoedde zich naar de wal en begaf zich naar zijn moeder te Ouderkerk aan den IJsel. De schipper door het water van zijn drift bekoeld, gaf de poging tot zelfmoord op, zwom naar den kant, begaf zich toen weder met de door zijn zoon achtergelaten roeiboot naar de schuit, en zette de reis voort, alsof er niets was geschied. De secretaris der gemeente Ransdorp, de heer Kloppenburg, van Amsterdam per Hoornsche boot naar ScheJlingwoude gaande, is bij het afstap- pen van genoemde boot aan de Oranjesluizen, tus schen den sluismuur en de boot gevallen; de machine was nog werkende, zoodat de ongelukkige eenige malen met de raderen werd rondgeslingerd. Hij werd met zware hoofdwonden te Schellingwoude aangebracht en daar verbonden. Hij is eergjsteren overleden. Men leest in de Nieuwe IJseibode: Een meisje te Zwolle, jl. Zaterdag haar 17e jaar ingetreden, dat de dwaasheid had ter gelegenheid van Paschen in een tent op den Spoolderberg, door een dusgenaamde waarzegster zich te laten voor- spellen dat zij op 17jarigen leeftijd stjrven zou, heeft zich dat zoo aangetrokken, dat zij sedert een paar dagen in leverisgevaar verkeert. Geen enkel geraadpleegde med. docter heeft aan haar geschokt zenuwgestel de vroegere kalmte kunnen terug bezorgen. Een ingezetenen van Gorinchem, bezitter van eenige huizen, bracht dezer dagen een bezoek aan zijn huurders. Een, die 3 per week betaalt, had voor eigen rekening het huisje doen opkitappen, door het leggen van een vloer en verdere reparation, en had raede het genoegen, met een bezoek ver- eerd te worden. De eigenaar stond verbassd over de herschepping van zijn perceel en toen daarop de huurder in het midden bracht, dat nu gaarne eenige tegemoetkoming wegens het verbeteren van het huis zou worden tegemoet gezien, antwoordde hij zeer laconiek: „Wel mensch, waar denk je aan, neen, nu ge zoo verbeterd zijt, moet ge 50 cents meer betalen." Eenige voorname Engelsche dames hebben dezer dagen, in de salons van lady Ilaberton te London, eene bijeenkomst gehouden, om zich "bezig te liouden met de vraag, -of er geene hervorming is aan te brengen in de vrouwelijke kleeding. De meerderheid zou zich verklaard hebben voor het dragen van wijde panlalons, gelijk de Oostersche vrouwen. Fen Beijersch onderofficier der ulanen, in garnizoen te Wiirzburg, heeft een milicien, die weigerde aan een noodzakelijk kleedingstuk van zijn sergeant eenige herstellingen te venichten, eerst duchtig met handen en voeten toegetakeld en e.indelijk zijn sabel op den rug van den onwil-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2