BU1TENLAND. Telegraphische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-rechtbank te Jliddelburg. GEMENGDE BERICHTEN. wanneer deze bij zijn verzoek volhardt, de regeering trachten zal in zijne plaats te voorzien. De motie Yan Houten, verklarende dat 's lands belang verbiedt de kiesrecht-herziening nog langer te verschuiven, is na bestrijding door de heeren Wintgens en Van Delden ingetrokken, op grond dat de Minister van Lijnden nader had verklaard de kiesrechtkwestie geenszins voor onbepaalden tijd te willen verschuiven, maar eerst voorstellen daar- omtreut te zullen doen na rijpe overweging der kwestien daarbij betrokken (census districten capa- citeiten), doch dat inmiddels vooral financieele maatregelen noodig waren. De motie Yan Delden, eenvoudig de wenschelijk- heid uitsprekende van kiesrecht-herziening, is unaniem aangenomen. Heden andere ontwerpen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft met 10 tegen 3 stemmen besloten tegen f 18000 aan het rijd eenige kunstvoorwerpen te verkoopen en eenige gildegoederen in bruikleen aftestaan. De verkochte voorwerpen bestaan indrinkschaal, gebruikt bij de eerste viering van het avondmaal doar de hervormden te Vlissingen in 1571; fraai gedreven flesch uit het begin der zeventiende eeuw en daarbij behoorend zilveren trechtertje; het zil- veren deksel van de- lederen flesch, vroeger ten raadhuize berustende (de zoogenaarade Willebrords- flesch); zilveren schotel met iainpet, fraai geciseleerd, uit het begin der 17e eeuw; zes zilveren kroezen, in elkander passend, voorzien van wapens en van een middelstuk; de zilveren toren van 's Hertogen- bosch, geschenk van Frederik Hendrik in 1629 aan zekeren Jansen, inwoner van Vlissingen; een verguld zilveren keten met gaai en roer, waardig- heidsteeken van het schuttersgilde. fieeds is gemeld, dat het voornemen bestaat om bij de schepelingen der marine beneden den rang van onderofftcier een verandering in de uniform te maken. Wij vernemen, dat het plan bestaat om de verandering te brengen in het model van buis en van de zoogenaamde ybranikraag". De lichtblauwe kleur zal echter behouden blijven. Bij het departe- ment van Marine bestaat verder nog het plan om voor het groot-tenue der officieren de thans aange nomen jas weder evenals vroeger door een rok te doen vervangen, met welke unifornL-verandering de belanghebbenden ingenomeu moeten zijn. Het pensioen van Generaal v. d. Heijden, zoo Z.E. den dienst mocht verlaten, bedraagt tien- duizend gulden 'sjaars, zijnde het pensioen van een Luit.-Gen. die 2 jaar als zoodanig dienst heeft gedaan. Ten vcrigen jare tocb werd hem dit pensioen verzekerd, ook al verliet hij het leger voor het verstrijken zijtier 2 jaren als Luit.-Gen. Zonder deze bepaling zou Z.E. thans aanspraak hebben op het pensioen van Gen.-Majoor, zijnde f 8000 'sjaars. Z. M. de Koning van Zweden zal zijne ge- malin, die binnenkort zic'n weder onder behandeling van Dr. Mezger zal stellen, naar Amsterdam ver- gezellen. Z. M. vertoeft er slechts eenige dagen en neemt zijn intrek bij den consul van Zweden en Noorwegen. Naar men verneemt is Ogier, de Amsterdamsche makelaar in etfecten (gewezen barbier), die eenige maanden geleden met een groote waarde aan effecten, aan een zijner elienten behoorende, naar Parijs vluchtte en daar gevat werd op aanwijzing van de Amsterdamsche politic, thans in voile vrijheid. De man bevindt zich namelijk in het schoone Amerika. Een gebrek aan formaliteit in de papieren, te dezcn opzichte door onze politie verstrekt, moet aanleiding zijn geweest, dat hij, toen hij door de Fransche justitie aan Belgie overgeleverd werd, door de auloriteit van dit laatste land losgelaten is. Na eenigen tijd in Brussel vertoefd te hebben, is Ogier naar Amerika gereisd. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Mei de yolgende vonnissen uitgesproken J. d. V., vrouw van H. B., voddegaarster te 8t. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot twee geldboeten ieder van 3 of 1 dag gevangenisstraf voor iedere boeie en in de kosten. P. J. K., vroeger spoorwegwachter, thans werkman te Hulst, is wegens het als spoorwegbeambte belast met het toezioht op een sluitboom niet onmiddelijk 1 openen van dien sluitboom na het voorbijgaan van een trein, veroord. tot een geldb. van/10 of 3 dagen gevang. en in de kosten. J. H. 8., schaapherder te St. Jansteen, is wegens openbare schennis der eerbaarheid veroord. tot eene gevang. van 3 dagen. R. B., vrouw van A. 8., arbeidster te St. Jansteen (heikant), is wegens: 1». mishandeling, 2». opzettelijke verbreking van afsluiting, veroord. tot eon celstraf van 6 dagen en in de kosten. F. S., sohipper te Clinge (Cauter), is wegens hoon veroord. tot twee geldb. ieder van 8 of 3 dagen gevang voor ieder en in de kosten. L. T. A. B., vrouw van J. B. R., te Philippine, is wegens vijf wanbednjven van eenvoudigen diefstal veroord. tot een celstraf van 3 maanden en in de kosten. Zooals wij kortelijk melden heeft de Societe royale des M&omanes te Gent tegen 4 September a. s. een grooten internationalen zangwedstrijd uit- geschreven. Een 15tal prijzen zijn uitgeloofd, wr.ar- onder een van 2000 fr. als le prijs in de ,/afdeeling van uitnemendheid/' Aangifte van mededinging moet geschieden vdor 1 Juli a. s., bij den heer B. de Cuyper, rue des Baguettes 38, Gent. Geen zangvereeniging zal in meer dan een afdeeling rnogen deelnemen; die van Gent en aangrenzende gemeenten zijn uitgesloten. Voor eenigen tijd werd door het hof van assisses te Parijs zekere Adam door de rechtbank der Seine wegens geldverduisteringen ten nadeele van zijn patroon veroordeeld. Toen zijn advocaat een brief overlegde van een koopman, die zich verbond om het geld voor hem tcrug te geven, werd hij op vrije voeten gesteld. Sedert bleek, dat de brief valsch en door de vrouw van den beschuldigde vervaardigd was. Deze heeft thans op hare beurt terechtge9laan en bekend, dat zij den brief verdicht had om haar man te redden. Het hof heeft haar daarop vrijgesproken. Dat men in Gottingen den toestand als hoogst ernsfig beschouwt, blijkt reeds daaruit, dat de troepen in de kazerne den naclit marschvaardig doorbrengen en patrouilles van 10 man, iedere soldaat in het bezit van 40 scherpe patronen, de stad doorkruisen. Daar de burgerij met recht vreest dat evenals in 1849 geschiedde, dit voorval nadeelig zal werken op het bezoek der universiteit, zal zij volgen9 de Magdeb. Ztg. in vereeniging met de studenten een petitie inzcnden. Een verschrikkelijke ramp heeft de brave bevolking van Douarninez getroffen. De visschers- sloep Sainte Jeanne d' Auray is door een hevigen storm verrast gcworden en omgeslagen. De zes man der equipage en de kajuitsjongen klommen in de masten, doch werden er de een na den ander door de woodende baren afgeslingerd. De eige- naar der Sainte Jeanne d' Auray kon alleen gered worden; men vond hem vastgeklampt aan een wrak. Drie bange uren had hij in dien toestand doorgebracht. In den loop der maand Juli e. k. zal ge- legenheid wordan gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroed vrouw. Ter wij 1 de politie te Groningen ten huize van een 9laapsteehouder onderzoek deed naar 't een of ander wat zij niet vond, ontdekte zij iets wat zij niet zocht nl. onder een bedstede het lijkje van een' kind van het vrouwelijk geslacht, dat voor een paar dagen moet geboren zijn. De moeder is in handen der politie. Een der personen, die door het gebruik van gerookt rund- vleesch in het gezin van J. V. te Kralingen zijn vergiftigd geworden, is aan de gevolgen overleden. Hij was een grijsaard van 81 jaar. De provinciale paardenbelasting in Noord-Brabant heeft voor het belastingjaar 1879/80 de aanzienlijke som van f 157,578,50 opgebracht. Te Genemuiden nam dezer dagen een jongmensch bij vergissing een slok vitriool in plaats van brandewijn. Hij ver- keert in zorgwekkenden toestand. Maandag jl. kreeg te Arnhem een echtpaar ruzie. Tot finale greep de vrouw een steeneu kan en gaf haar echt- vriend daarmede zulk een klap tegen het hoofd, dat de man bebloed op den grond sloeg, met een gevaarlijke wonde aan den schedel. Te Hedel hebben zich 6 gevallen van pokziekte voorgedaar» en te Wilnis 3. Te Sneek is de vrouw van een handwerksman moeder geworden van drie kinderen, die alien in leven zijn. De zegen is wel wat al te groot! Eene vrouw te Arnhem heeft haar kindje van 13 dagen bij zich in bed genomen en is bij ongeluk op het kind gaan liggen, zoodat het bij haar ontwaken bleek jgestikt te wezen. Te Holwerd (Friesland) is een meisje van 9 jaar, dat bezig was met aan den slootkant bloempjes te plukken, voorover in het water ge vallen en verdronken. Te Schimmert (Limburg) heeft een felle brand gewoed, waarbij 13 woningen een prooi der vlammen zijn geworden. De schade is zeer aanzienlijk; oorzaak onbekend. Voor de eerste helft van Mei overtrof de opbrengst der indirecte belastingen en inkomsten van Frankrijk de raming met bijna 8£ millioen frs. voor de periode 1 Jan.15 Mei met bijnaSl^ millioen frs. Dezer dagen werden drie oud-veroordeelden op heeter daad van diefstal betrapt in eene hoeve te Perck-HeverlA Zij warden achtervolgd en een hunner aangehoudeu. De tweede sprang in de Dijle, om aan zijne vervolgers te ontsnappen en verdronk. De derde slaagde er in te ontkomen. De premie van f 10,000 van de Rotterdam- sche premieleening, uitgeloot in October 1878, is eerst nu uit Parijs opgevraagd en uitbetaaldDoor het aanbieden van een coupon was bet verzuim ontdekt. De marinier-vrijwilliger M. S., oud 17 jaren, geboren te 's Gravenhage, die in den nacht van 8 op 9 dezer als schildwacht op post bij de gevangenis te Rotterdam wa9 geplaatst, zijn post, met achter- lating van zijn wapenen verliet en zich naar de Haagsche kermis had begeven, is door den krijgsraad in het le militaire arr., standplaats's Gravenhage, veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van een jaar. Een schoenmaker te Kamerijk, die zijn mid- dagdutje op een stoel deed met het hoofd tegen een commode geleur.d, verloor al knikkebollende het evenwieht en sehoof z6o van zijn stoel af. Ongelukkig bleef hij met den kraag van zijn linnen kiel aan een ladeknop van het meubelstuk haken en wel zoo stevig dat al zijne poginger. om zich los to werken slechts dienden om hem den hals vaster dicht te snoeren. Toen zijne vrouw het vertrek binnentrad, om haren man te wekken, vond zij hem als lijk aan den knop hangen. In1 de heden gehouden zitting van de Provinciale Staten in deze Provincie is het voorstel van Gedeputeerde Staten, om aan de heeren Boers en Lebaigue, ondernemers van don stoomtrarnweg Bres- ken8-Maldeghem, gedurende tien jaren een jaar- lijksche bijdrage van 5000 en van den stoom trarnweg Hulst-Walsoordengedurende tien jaren een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 2500, met algemeene stemmen op een na aangenonien, Zieeti|dingein. Van 24 tot en met 26 Mei zijn in deze baven bin- Fiengekomen, bestemd voor Gent: 26 Mei. Duitsche driem. schooner Heuckendorff Krassow, kap. Bockenhouer, van Dantzig met hout. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Ritfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Cook, van Londen met stukg. Van 24 tot en met 26 Mei zijn uit deze baven ret- trokken komeude van Gent: 25 Eng. ntoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liver pool met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. Gravell, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. 26 Mei. Noord- «che stoomb. Stadt, tap. StefFer.s, naar New-Castle ledig. In deze haven is binneugekomen om aau den spoorweg alhier te lossen en ,te laden 26 Mei. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 25 Mei. Eng. stoomb. Beignon, kap. Haman, naar Bilbao ledig. Eng. stoomb. Mona, kap. Furneaux, naar Londen mei stukg. Van 24 tot en met 26 Mei werden langs dc Oost- sluisen alhier 37 binnenvaartuigen op- en 30 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2