No. 1672, Woensdag 25 Mei 1881. 21 e Jaargang AIge m oe n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BEKENDMAKING. BINNENLAND. ABONNEMENT Ter Neuzen, 24 Mei TER NEUZENSCHE COISRAIMT Per drie maanden binnen, Ter Neuzen f 1,Door hel geheele Ttijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40, Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaa's, Postdiree- teuren en Brievenbuskoudere. ADVERTENTlilN. Van 1 tot 4 rebels f 0,40. Voor elke regel mesr 0,1 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan dec Uitgever in te zeudet aiterlijk Dinsdag en Vrijdag nauilddag BJS1E nreui 8)14 Mad Tenk'htjnt Rlnsdaf- eu Yrljdagavoml blj K. 6. IIHONT te Ter Nenze^. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL maken bij dezen bekend, dat de KERMIS alhier dit jaar zal aanvangen Maundtig den 6 J mii en eindigen atoning den 11 Juni nanstuanile. Axe!, den 23 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoeind, E. OOSTER. De Secretaris, J. v. D. SCIIOONAKKER. folitieli Overificlit, In Duitschland verwerpt de Rijksdag ^en voor een al Bismarck's lievelingsplannen. Eer«t betrof dit de wijziging der grond wet, en nu is dit weder met de bierbelasting het geval. Voor deze stemde alleen graaf von Bismarck, de oudste zoon van den rijkskanselier. Of de tegenwoordige Rijksdag Bismarcks voorstellen aanneemt of verwerpt, is den rijkskanselier in den grond om het even; het is hem alleen te doen om stemmingen uit te lokkcn, waaraan de kiezers kuntien zien, wat zij aan hunne vsrtegtmwoordigers hebben en hoe zij zijn beste voornemens dwarsboomen. Ook voor het ont- werp tot pensioenverzekeringen vgoi- den werkenden stand, dat weldra in behandelir.g komt, moeten de kansen lang niet gunstig staan. Tevens heeft de kunstwijn in den Rijksdag een onderwerp van debat uitgemaskt, naar aanleiding van een voorstel van den hear Buhl, om bet vervaardigen en ver- koopen van kunstwijn strafbaar te stellen. De voorsteller deed in zijn teelichting uitkomen, dat er in Duitschland enorme hoeveelheden kunst wijn worden gefabriceerd, die ecbter niet onder die benaming wordt verkocht of op de wijnkaarten vermeld staat, wat den solieden wijnhandelaar groote scbade berokkent. Het voorstel vond ondersteuoing en er werd besloten ora bet aan een commissoriaal onderzoek te onderwerpen. In Erankrijk heeft de Senaat zoowel bet wets- ontwerp op de akten van bekwaamheid der onder- wijzers, als dat op het kosteloos ouderwijs aan- genomen. De algemeene verkiezingen voor de nieuwe kamer zullen waarschijnlijk 20 September plaats hebben. Het wetsontwerp tot wijziging van het kiesstelsel is bij de Kamer in behamdeling. Gambetta heeft bij die gelegenheid een groote redevoering gehoudcn, die op vele banken toejuiching vond. Tevens is het tractaat, met Tunis voorgelezen. In Tunis drongen de Franschcn bij den troonopvolger van den Bey aan op teekening eener verklaring, waarbij bij het protectoraat erkent. Hij weigerde echter. De vreemde consuls moeten de betrekking met den Bey gestaakt hebben, orndat zij zonder instructies van liunne regeeringen zijn. Tusschen de Franschen en Khomirs heeft een gevecht plaats gehad bij Suut-Arba, waar velen van beide zijden gedood werden. De Franscbe troepen rukken op naar Mateur. Men gelooft dat de Arabieren weer- stand zullen bieden. Versclteidene Fransche ge- wonden zijn te Tunis aangekomen en Fransche versterkingen te Bizerta ontscheept. De munt- conferentie te Parijs is tot 30 Jum verdaagd. De lieeren kunnen bet niet eens worden over de ver- houding tusschen goud en zilver als betaalmiddsl, waarover men zich niet moet verwonderen, nu er zooveel waardeloos papier het ruilmiddel heeft vermeerderd. In Engeland heeft Granville in het Hoogerhuis medegedeeld, dat de regeering geene voorstellen omtrent het asylrecht ontvangen had, maar Rusland noodigde Engeland, onder Duitschlauds bijval, tot een conference over de meest practische methode, om de misdadige pogingcn van zekere vereenigingen tegen te gaan. Engeland had voor die uitnoodiging bedankt, niet orndat het geen syinpathie voor Rus- landa oagmerk had, maar orndat hel. geen practisch resultaat er van verwachtte en omdat het aannemen der uitnoodiging het parlement noch het volk aan- genaam zou zijn. In het Lagerhuis protesteerde men met nadruk tegen de verdrijving van Joodsche onderdanen van Engeland uit Petersburg en werd medegedeeld, dat Frankrijk de regeering uilnoodigde, om dadelijk te onderhandelen over een nieuw ban- delsverdrag. Italie kan niet klaar komen met een Ministerie. De Tuniszaak houdt de gemoederen daar zeer in beweging. Turkije kan zich daar ook niet in schikken en dreigt den Bey van Tunis af te zetten. De Per- ziiche gezant eischtc bij de Turksche regeering het treffen van maatregelen op de grenzen, daar 20000 Kurden gereed staan Perzie binnen te vallen. In Griekenland dreigt een kabinets-crisis. Uit Kreta komen bericliten, dat de gisting er toeneemt. De beweging wordt algemeen in het Oosten. Spanja wil dezelfde staatkunde met Marokko gaan volgen als Frankrijk in Tunis. Mogelijk wordt die roofstaatkunde zoo aanstekelijk, dat Italie in Tripoli en Engeland in Egypte zich schadeloos gaan stellen. Uit Madrid wordt gemeld, dat men nieuwe fraudes in het departement der openbare schuld heeft ontlekt. Aan de schatkist werden coupons vervalscht, een viertal beambten der schatkist zijn gearresteerd. In Peru blijfl de stand van zaken veel te wenschen overlaten. De voorloopige regee ring heeft haar gezag te Lima niet kunnen hand- j haven. Er blijf; voor Chili niets anders over dan zelf het bestuur over het overwonnen land op zich te nemen. In Venezuela is een opstaud uitgebroken en Columbea heeft geldgebrek. In eene gisferen gehouden vergadering van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Ellewoutsdijk en Borssele, is tot waterbouw- kundig ambtenaar benoemd de beer C. van Asperen, thans in die betrekking te Philippine. Gedurende het eerste kwartaal van 1881 zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, geadresseerd aannaar Belgie, Van Houten te Antwerpen; naar Frankrijk, P. Bernier te Parijs. Hoist, 22 Mei. Gisteren heeft de gemeenteraad alhier met eenparigheid van stemmen besloten eene subsidie van f 300 's ja'ars te verleenen, gedurende tien jaren aan den stoomtram HulstWalsoorden. Pogingen worden aangewend om van de spoorweg- maatschappij MecheleuTer Neuzen ook nog eene subsidie te erlangen, alsmede van andere gemcenten, die ook bij deze zaak belaug hebben. Verscbeidene iugezetenen ter dezer plaatse willen ook nog particu- lierbijdragen. Naar men vorneemt zal van het al of niet tot stand komen van den stoomtram Ilulst-Wals- oorden, ook het al of niet oprichtcn te Hulst van een bizondere school, voor jongens met internaat en externaat afhangen. Een huis en erf aldaar zoude, ook reeds onder die reserve zijn aangekocht. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's Ilertogenbosch ter standplaats de gem. St. Oedenrode, J. de Rooy, thans notaris te Zuidzande. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage zal den 23 Juni a. s. behandeld worden de zaak van de 23jarige A. F. van St. Jansteen, beschuldigd van moord op haar kind, waarvan zij in den nacht 1 van 1 Maart 11. rnoeder was geworden. Het beeld van een teringlijder wordt door den Standaard zeer uitvoerig geschetst en toesrepast op de liberale partij in de Kamer. Als wij een beeld er tegenover wilden stellen, schrijft de Arnh. Courant, bet zou dit zijn van den waterznehtige, die breed en dik wordt, maar wiens gezondheid daardoor niet verbetert. Tegenover elkander in de schaal gelegd, zal de laatste wel zwaarder wegen, maar of hij van betere conditie is dan de zieke, op wien hij met zooveel deernis neerz;et, valt te betwijfelen. In elk geval, met de partijen in de Kamer staan of vallen de beginselen niet en als men daar buiteu rondziet, en den blik ook over de grenzen werpt, vindt men weinig grond voor de grootspraak van den Standaard. T Is waar, er wordt van de zijde van hem en zijne geestverwanten vtel beweging gemaakt, maar niet ten onpas gcbreef voor eenige dagen een vrij- zinnig publicist: de ondergaande zon geeft weinig warmte en weir.ig licht, maar wel de nieeste kleuren. Naar wij vernemen, zal door de direetie der Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeuiging te Rotterdam aan de algemeene vergadering worden voorgesteld, uit de winst over 1880 een half millioen, zij ide 25 pCt. van het maatschappelijk kapitaal, op reserve-rekening te brengeu. Dan nog zou er een dividend van 28 pCt. voor aan- deelhouders beschikbaar zijn. Tegen Bernard Zweers, den beruchten inbreker, die wegens zijne diefstallen te Amsterdam, Haarlem en Utrecht ook voor het Hof in eerstgiynelde atad terecht stond, is door den advoeaat-generaal geeischt eene tuchthuisstraf van twaalfjaar, zijnde een derda boven het maximum der straf op zijne misdaden gesteld, na aftrek van de jaren waartoe hij door het gerechtshof te Amhern is veroordeeld. Het bericht van het N. v. d. D., dat het met het oog op de aanhangige drankwet ten stad- huize te Amsterdam aanvragen enz. regent tot oprichting van kroegen en slijterijen van sterken drank, schijnt een mystifikatie te zijn. Althans het Hbl. deelt, op grond van inlichtingen, die ten stadhuize zijn ingewonnen, mede, dat het getal aanvragen om patent als tapper, niet meer is dan anders, 4 6 per week. Het geven van dergelijke vergumiingen bshoert overigens niet tot de bevoegd- heid van B. en W., want er is voor de oprichting van een tapperij of slijterij geen vergunning uoodig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1