TER NEUZERSCHE COURAHT. BIJVOHiaBHlX, %meen Nieuws- en Ailvertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Zaterdag 21 Mei 1881. No. 1671. BUITENLAND. RECHTSZAKEN. Arromlissenients-rcchtbaiik te JMiddelbnrg. gsmengde; berichten. Zeetijclinaen. VAN DB De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Mei de volrende vounissen uitgesproken lo. M. v. d. W„ 2o. A. A. B., 3o. P. M. v. H. (eigenlijk v. d. B„) alien te Ter Nenzen, zijn van het hun bij dagvaard ten laste gelegde (diefstal van a teen- kolen), vrjjgesproken. S. v. d. H., van beroep arbeider, te Ter Nenzen, is als boven wegens hetzelfde feit vrijgesproken. 1". C. Gb. d. arbeidster, 2». J. d. 8., arbeider, beiden te Ter Neuzen, zijn wegensde le eenvoudige diefstal, gepleegd door iemand beneden de zestien jaren, doeh met oordeel des onderseheida, voor 'den 2en medeplichtigheid daaraan door het des bewust den dader tyjstaan in het gelukken van dien diefstal; ver- oordeeld de le tot eene gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan van drie dagen, de 2e vijl'tien dagen eri solidair in de kosten. 1». J. d. Z., 2". J. v V., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens eeuvoudige diefstal door twee personen beneden de zestien jaren, doch met oordeel des onder- scheids te zamen gepleegd; veroord. ieder tot een celstraf van drie dagen en ieder voor zooveel hem betreft in de kosten. J. L. d. E., werkman te Ter Neuzen, wegens een voudige diefstal, gepleegd door iemand beneden de zestien jaren, doch met oordeel des onderscheids; veroord. tot een celstraf van drie dagen. Gedurende de afwezigheid van den Koning en de Koningin te Brussel is het publiek toegelaten, het park en de serres van het kasteel te Laeken te bezoeken. Een aantal dames van de groote wereld hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt, om bloemen in het park te plukken, zoodat men ver- plicht geweest is bizondere maatregclen te nemen. Er werden gendarraen aan de poorten geplaatst, die in last hadden al de geplukte bloemen af te nemen; een bediende van bet huis des Konings nam daarenboven de namen op van al de dames, die van de Koninklijke gastvrijheid een te ruim gebruik gemaakt hadden. Het schijnt dat indien men die dames had laten begaan,, de Koning bij zijn terugkeer uit Weenen geen bloemen meer in zijn park zou gevonden hebben! In Antwerpen zal, gelijk wij reeds vermel- den, op iiemelvaartsdag een Eestival-Liszt plaats hebben, in tegenwoordigbeid van den beroemden koraponist. Dit festival zal gegeven worden in de groote zaal der koninklijke societeit van Harmonie, onder directie van Peter Benoit. Het programma bestaat uit de voornaamste werken van Liszt, zijn Misse solennelle, zijn eerste concerto voor piano, zijne preludien enz. Hit feest heeft plaats ter eer van de 50jarige kunstenaarsloopbaan van den Hon- gaarscben toonkunstenaar. De heer Charnav, een Fransch reiziger, die tegenwoordig onderzoekmgstochten doet in Midden- Amerika, heeft in Mexico weder een verlaten stadJ ontdekt en gedeeltelijk doen opgraven. Dicht bij de stad Tula, die gebouwd is op de plek, waar vroeger de hoofdstad der Tolteken stond, heeft hij de bouwvallen van een groot paleis gevonden en daarenboven een villa uitgegraven, die 25 kamers, 15 gangen en 12 trappen bevatte. Overblijfselen van porcelein, grof aardewerk en glas werden onder de ruinen gevonden, die duidelijker dan alle vroeger gevonden voorwerpen der oude Tolteken, blijken dragen van den Aziatischen stijl. Ook beenderen van nog onbekende reusachtige herkauwende dieren zijn aan het licht gebracht. Er is te Petersburg weder een in hechteinis genomen lid der nihilistiscbe partijditmaal een vrouw, te kijk gezet. Deze nitiiliste verzwijgt na- tuurlijk haar naam en woonplaats om liaar partij- genooten tijd te geven, alle verdachte stukken enz. te verwijderen. He te pronkstelling dient om het volk gelegenheid te geven, baar te herkennen. Duizenden menscben zijn ait, nieuwsgierigheid o|) de been. Den 11 dezer hebben vijftien leerlingen van het blinden-instituut te Milaan, onder zorgvuldig goleide de stad verlaten om zich naar Louden te be,geven, en zich daar op eenige concerten te doen hooren. Het plan is uitgegaan van den heer Richard son, afgevaardigde bij het Engelsche parlement, die in alle onkosten van reis en verblijf voorzien zal, en het bestuur der inrichting nam gaarne het aanbod aan, dat strekken kan om het instituut in bloei te doen toenemer,. De heer Richardson heeft opzettelijk iemand uit Londen gezonden, om het gezelschap tot gids te dienen. Op den terugkeer zullen de blinden eenige dagen doorbrengen te Parijs, waar de directeur van het blinden-instituut hen uitgenoodigd heeft. De bekende tragedienne Sarah Bernhardt, is van baar kunstreis in Aramka te Havre aangekomen. Een ontelbare menigte is baar aan de laudingsphujls komen af ialen. Zij werd stormachtig toegejuicht en om zoo te zeggen ;n triomf door de stad geleid. Eerst beden zou zij deze stad verlaten. De beer Van Lans'oerge, ond—Goaverneur-Gene- raal van Ned.-Indie, is den 12 dezer te Marseille aangekomen en bevindt zich thans te Parijs. Van de misdrijven in't algemeen, vinden 80 procent hun oorzaak ir. den sterken drank; van vele speci- ale misdrijven zijn 85 pet. het gevolg van jenever en de meer verwijderde oorzaak van misdrijven geven nog een percentage van 30 pet. Bij de aflevering der lotelingen te Groningen voor 1881 bleck, dat van de 747 lotelingen die ingelijfd moesten worden, absent waren 36. Daarvan be- vonden zich 25 in Amerika; vier dezer waren nu pas derwaarts vertrokken. Een Leeuwarder hande- laar betaalde dezer dagen voor 6 kleine kopjes en scboteltjes (zoogenaamu Eierschil) f 300. Er worden in onze dagen d"us wel fabelachtige prijzen voor oud porcelein besteed. - Onder Veere is door een onbekende oorzaak, een landbouwschuur in de asch gelegd. De er in aanwezige goederen zijn verbrand, doch bet vee, waaronder twee paarden, kon nog intijds in veiligheid gebracht worden. Sedert, de laatste opgaven zijn te Vuren en Dalem in twee huisgezinnen, die van de aangeboden ge legenheid tot vaccineeren wegens geraoedsbezwaren weigerden gebruik te maken, op nieuw 6 gevallen van pokken voorgekomen, en wel in elk gezin 2 met doodelijken afloop. Het aantal aangetasten aldaar beloopt than« reeds 20 en dat der over- ledenen 6. Door schipper Jac. de Haas is te Bergen op Zoom binnengebracht eene lading ansjovis van 80 manden, of 10 ton, ter waarde van ongeveer f 2000. In zijne zitting van 7 Mei 11., heeft de gemeepteraad van Doornik besloten een stand- bee Id voor B. Dumortisr op te richten. In het dorp Grosz-Steinrade, nabij Lubeck, heeft een hevige brand gewoed, waardoor 50 huizen zijn in de asch gelegd en alzoo 63 familien van huisvesting zijn beroofd. Zekere William Watz, stuarman aan boord van bet Engelsch schip Moos-Glens, liggende in de haven van Rouaan, heeft zijn kapitein willen vermoorden. Vtjfmaal schoot hij zijn pistool op hem af; doch hij miste vijfmaal zijn doel. De scbuldige is aangehouden en zal in zijn vaderland gevonnisd worden. Jesse Helfman, de ter dood veroordeelde nihiliste, aan wie bet doodvonnis, om den toestand waarin zij verkeerde, nog niet vol- trokken werd, is thans in de gevangenis moeder geworden van een dood kind. Naar men ons mededeelt, heeft zich bij twee familien te Rotterdam een geval van vergiftiging voorgedaan, tengevolge van bet gebruiken van ge- bak, bij een banketbakker te dier stede gereed gemaakt. Een gedeelte van het gebak dat bewaard is ge- bleven, wordt scheikundig onderzocht. Deze week is ten huize van den heer staats- raad B. aan den Zwarteweg te Den Haag door een onbekend macspersoon een brisf bezorgd, waarop de bezorger aan de dienstbode zeide, dat bij een paar uur later om antwoord zou komen. De brief, die ongeteekend was, bleek een verzoek om geldelijken ouaerstand te bevatten en tevens de bedreiging, dat, zoo de gevraagde hulp niet mocht verleend worden, de schrijver het huis van den beer B. in brand zou steken. De politie werd er mede in kennis gesteld en toen de man, zekere Griensveen, zich na een paar uur werkelijk vertoonde om antwoord ,te vragen, werd bij in verzekerde bewaring genomen. Het eerste regenscherm werd reeds in het jaar 802 vervaardigd, zoodat het gebruik daarvan reeds ruim duizend jaren bekend is. De eerste fabrikaat werd door Alcium, de abt van Tours, aan den bisscbop Arno van Salzburg ten gescheuke ge zonden. Het viel zoo in den smaak van het volk, dat bijna ieder een toenmaals nog vierk&nte para- pluie liet vervaardigen en daarmede ook bij den minsten regen langs de wegen liep. De vorm en het gemak lieten echter nog wel iets te wenscben over en het duurde geruimen tijd eer men een parapluie vervaardigde die opgestoken en weder toegedaan kon worden. De Duitsche hardlooper Fritz Kiipernick heeft Zondag te Berlijn zijn krachten gemeten met een renpaard „Alice" en is glansrijk uit den wedstrijd te voorschijn gekomen. Duizenden belangstellenden waren naar de uitspanning „der Neue Hofjager" getogen om het schouwspel te zien en de 30 maal .af te leggen baan liep om de (plaats heen; de afstand bedroeg in het geheel 2£ mijl. Het paard werd bereden door zijn eigenaar en scheen eerst de overwinDing te zullen behalen, ofschoon de man het kort op de hielen bieef. De omstandigheid echter dat A lice'bij den 16n omloop scbrikte en bij den 24e viel, waren zeer in Kapernick's voordeel, zoodat hij ten slotte 1£ omloop vdor was. Hij had den afstand in 22 minuten 55 se- conden afgelegd. Een fatsoenlijk kompliment. In een schouw- burg te New-York werd voor korten tijd een tooneelspeler, die niet veel bijval had, door een der bezoekers een ganzenkop toegeworpen. Hij nam dit minder aangename blijk van toegenegenheid op, deed een paar passen naar voren en zeide: Mijn- heeren, ik geloof dat een van u zijn boofd verloren heeft, maar hij behoeft zich daarover niet bevreesd te maken, daar hij bet na afloop der vaorstelling weder kan terug bekomen. Van 17 tot en met 19 Mei zijn in deze haven bin- nengekomen, bestemd voor (lent: 17 Mei. Duitsche bark Friederike en Marie, kap. Sprengervan Stettin met hout. 19 Mei. Eng. stoomb. Colletis, kap. Frensch, van Londen met stukg. van 17 tot en met 19 Mei zijn uit deze haven ver trokken komende van Gent: 17 Mei. Eng. stoomb. Wbimbrel, kap. Booth, naar Liverpool met stukg. 18 Mei. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Spink, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. 19 Mei. Noordsche bark Coureren, kap. dlsen, naar i lernosandmet ballast. Duitsche driem. schooner Aboma, kap. Weiss, naar Sunderland met ballast. Rus- sisehe bark 1. 11. vaD Gent, kap. Dookmann, naar Windau met ballast. Duitsohe brik der Schwan, kap. Fritwurst, op avontuur met ballast. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 18 Mei. Belg. stoomb. Ferdinand Corvilain, kap. Falk, van Bilbao met menerie. Uit deze haven is vertrokken na aan den spoor- weg te hebben geiost en geladen: 18 Mei. Eng. stoomb. City of Rotterdam, kap. Lamont naar New-Castle ledig. Van 17 tot en met 19 Mei werden langs deOost- aluisen alhier 18 binuenvaartuigen op-en 31 afgeschut. 306dc StaatsloterlJ. 2e Klaese. Trekking van 17 Mei. Prijzen van f 100 en daarboven, 200CO no. 19476. 400 8290 20107. J 200 238. 100 1228 8532 12208 13411 18438 20238. Trekking van 18 Mei. 5000 no. 11995. 2000 18228. 1500 4331. 1000 14648. 200 3572 7529. 100 2153 4820 9225 9341 11498. Trekking van 19 Mei. 1000 no. 13785. 400 15749. 100 1547,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5