TER AfEUZENSCHE COURANT Akjemeen Nieuws- en Aikrteiilielilad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BLNNENLAND. BU1TENLAND. BIJVOEGSEL Zaterdag 14 Mei 1881. No. L669. Ter Nenzen13 Mei. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-mktbaiik te Middelburg, KantoDgerecht te Ter Neuzen, GEMENGDE BERICHTEN. VAN DE In den nacht van jl. Dinsdag op Woensdag omstreeks half twaalf ontstond te Aardenburg brand in een houten stal van den winkelier J. Deurinck. Hoewel de brand een dreigend aanzien verkreeg, slaagde de brandtveer er in het onbeil tot dat per- ceel te beperken, zonder dat de oinliggende ge- bouwen, waaronder een groote landbouwschuur, eenige schade bekwamen. Eene geit met haar lam en eenige konijnen kwamen in de vlaminen om. Het gebouw was verzekerd tegen brandschade, de inboedel niet terwijl de oorzaak tot heden onbe- kend is. Door de Belgische regeering is aan de Neder- landsche uitlevering gevraagd van de op bevel van den rechter van instructie te Antwerpen aangehouden personen Henri Richard Epcher, juwelier en hor- logemaker, en John Wilson, meubelmaker, verdacht van op 24 April jl. te Antwerpen bedriegelijk ten nadeele van den wisselaar August Godding zich te hebben toegeeigend p. m. 47,000 francs aan bank- papier en auder geldswaardig papier. In eene gisteren geboudeu zitting der rechtbank te Middelburg zijn beide personen omtrent de uit- leverings-questie gehoord, met behulp van den als tolk beeedigden heer P. H. van Moerkerken. De rechtbank zal alsnu aan de regeering advies uit- brengen. Door een 36tal onderteekenaars is uit's Her- togenbosch een adres gericht aan de Tweede Kamer ter ondersteuning van het verzoekschrift van den handel te Rotterdam tot spoedige hervatting van de werken aan den nieuwen waterweg van Rotter dam naar zee. In dit adres wordt gswezen op het groote belang dat de provincie Noord-Brabant heeft bij het spoedig tot stand komen van dit werk. Ook de Kamer van Koophandel te Nijmegen onder- steunt door een adres het voorstel tot verbetering van dien waterweg, doch verzoekt dat de Kamer geen adhaesie zal schenken aan het ontworpen Rijn- vaartkanaal. Landbonwberichten. Zuidilorpe, 18 Mei. Op de gister alhier ge- houden jaarraarkt was de aanvoer, al hoewel niet zoo belangrijk als in vorige jaren, toch voldoende. Er waren te koop gesteld 5 paarden, 75 stuks hoornvee en 7 varkens, waarvan 40 stuks hoornvee werden verkocht. De prijzen zijn behaald als volgt: Voor het meest in waarde zijnde werkpaard door de Wed. van Nevele; voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe door C. L. d'Hert; voor de vetste os of vaars door P. B. Termote, alien te Zuid- dorpe. Voor het grootste getal ter markt gebracht hoornvee door de wed. G. Bonte, te Koewacht; voor het koopen van het grootste getal hoornvee door Leo de Sij te Bassevelde. In geen jaren hebben de vruchtboomen in het land van Maas en Waal zooveel beloofd als tkans. De kersenboomgaarden staan prachtig, in vollen bloei. Ook appelen, peren en soinmige pruimen- soorten zijn buitengewoon geknopt. Als eene bizonderheid wordt uit Aalsmeer ge- meld, dat een paard van 23 jaar, in eigendom van den heer L. J. Rinkel, voor het eerst in haar leven een veulen ter wereld heeft gebracht. Kraam- vrouw en kleine zijn zeer wel. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Mei het volgend vonnis uitgeaprokea P. V. eu A. d. B„ beiden te Boschkapelle. zijn wegens bedelarij in verbimling door twee personen beneden de 16 jaren doch met oordeel des onder- scheids gepleegd, veroordeeld ieder tot een celstraf van 3 dngen. Ill I III nw—mi I—II IIm«I— Wi Zitting van 12 Mei. Vrijge«prokcu: C. v. V.arbeider te Koewacht, beklaagd vanhet opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerende eigendom. E. O., boerenknecht te Westdorpe, beklaagd als voren. Ontslagen van rechtsvervolgiiig F. D., herbergier te Westdorpe, ter zake van: het stelleu van rietmijten op een rijksweg in Zeelaud; de kosten te dragen door den staat. Veroordeeld: E. E., te TerNeuzen, ter zake van het uiten van scheldwoorden zonder duartoe uit- getergd te zijn; in eene boete van 2,50, subsidiair 1 dag gevangeuisstraf. R. B.vleeschhouwer te Axelter zake vanhet opzet- telijk toebrengen van schade aan eens anders roerende eigendom; in eene boete van 1, subs. 1 daggevang. P. v. H., arbeider te Philippine, ter zake van: bet vangen van een voor den landbouw uutvige vogel; in eene boete van 1subs. 1 dag gevang.met verbeurd- verklaring en bevel tot vernieling van het in beslag gencmen slagnet. W. H., te Axel, ter zake als voren; in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. met verbeurdverklariug en bevel tot vernieling der in beslag geuomeu klem. C. B. W., laudbouwer te Westdorpe, ter zake van bet vervoeren op den openbaren weg van een voor den landbouw uuttige vogel; in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. J. A., koopman te Eertvelile, ter zake van: het los en onbekend laten staan van zijn voertuig op een buurtweg in Zeeland; in eene boete van 3, subs. 1 dag gevaug. P. de R., herbergier te Westdorpe. ter zake als voren in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. P. B„ molenaarskueoht te Philippine, ter zake als voren; in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. B. B. te Cluisse, ter zake als voren, in eene boete van f 3, subs 1 dag gevang. A. U., scbaapherder te Sag van Dent, ter zake van: het zonder muilkorf laten loopeu van zijn hond in eene boele van f 3, subs. 1 dag gevaug. B. A. v. A., landbouwer, ter zake als vorenin eene boete van f 3, subs 1 dag gevang. J. W., arbeider te Westdorpe, ter zake van: het piaatsen van een mesthoop binnen een afstand van 38 decimeters van een buurtweg in Zeelandin eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. B. S., schaapherder te Westdorpe, ter zake als voren in eene boete van 10 subs. 1 dag gevang. A. B.te Philippine ter zake vanhet moedwillig pijuigen van een bondin eene boete van f 10, subs. 1 dag gevaug. P. v. H., vissoher te Philippine, ter zake van het visscben in de Scbelde zonder consentin eene boeie van 10, subs. 1 dag gevang. en alien in de kosten der procedure. In Februari van dit jaar werd nabij Dortmund de vrouw van den scbaapherder Budde op geheim- zinnige w jze vermoord. De moordenaar bleek te zijn de 22jarige H. Potthoff, een misdadiger van beroep, die, niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd reeds verscheideue veroordeelingen heeft ondergaan. Hij was thans eerst in November uit het tucht- huis te Munster, waar hij drie jaren in hechtenis is geweest, ontslagen. Thans heeft de jury hem ter dood veroordeeld. De geheele streek verheugt zich dat men eindelijk voor goed van dit gevaar- lijk sujet ontheven zal zijn. Victor Hugo, naar wiens naam voortaan de Avenue en de place d'Eylau te Parijs zal genoemd worden, heeft daarvan den 8 Mei van den prefect der Seine de officieele mededeeling ontvangen. De groote dichter is de tweede Eranschman, wiens naam tijdens zijn leven aan een publieken weg is gegeven, Lainartine was de eerste. Luidens den brief van den heer Herold is de place d'"Eylau ook bizonder gesclukt voor de oprichting van een stand- beeld. Het is dus niet onmogelijk dat Victor Hugo ook nog tijdens zijn leven daar een standbeeld voor zich zal zien verrijzen. Sarah Bernhardt is op haar terugreis naar Eraukrijk. Zij zal a. s. Zondag te Havre aankomen. Na eenige dagen op haar villa Sainte-Adresse vertoefd te hebben, kornt ze te Parijs, om de verschillende komedies, die ze in Juni en Juli in Londen zal opvoeren, met haar gezelschap te repe- teeren. De tocht der beroemde aktrice door Amerika heeft 184 dagen geduurd, van I Nov.-8 Mm. Gedurende dien tijd heeft ze 152 voorstellingen gegeven. Zij moet nagenoeg een millioen fr. ver- diend hebben. Men zegt dat zij thans voornemens is een groote reis door Europa te maken. Naar men bericht zullen de Kroonprins eu de Kroonprinses van Oostenrijk zich naar Pest be- geven. Te Praag gaan zij wonen, waar het kasteel geheel nieuw is ingericht. De kroonprins moet als generaal-majoor en kommandant der le Bo- heemsche brigade aldaar zijn hoofdkwartier houden. Uit de bizonderheden, omtrent het proces tegen de vier koks van den groothertog van Baden gevoerd, blijkt, hoe onbeschaamd deze ontrouwe dienstknechten zich op kosten van hun meester verrijkt hebben. De keukenmeester, die in 1862 als kok in de hofkeuken te Karlsruhe in dienst trad, werd zeven jaren later in zijn tegenwoordige betrekking benoemd op een salaris van 2400 mark en heeft nu een vermogen van 80,000 mark. De tweede kok, die in 1879 als zoodanig in dienst trad, en 1700 mark per jaar ontving, bezit nu een kapitaal van 36,000 markde derde, die mede slechts twee jaar in dienst was op een salaris van 2600 mark, heeft nu een vermogen van 45,000 mark en de vierde die iets minder kreeg, bezit thans 8000 mark. De koks beweren dat zij dit geld bespaard hebben, maar kwamen, zooals men thans weet, met de leveranciers overeen, het geleverde hooger te be- rekenen en deelden de winst samen. Van vervolging der leveranciers hoort men nog niets. De Italie bericht, dat de twee prachtige schil- derijen in mozaiek, die de Paus als huwelijksgeschenk bestemd heeft voor het vorstelijk bruidspaar, naar Weenen zijn afgezonden. Een van deze sehilderijen stelt de maagd van Sassoferrato voor, de andere een bloemenvaas. Deze geschenken zijn vergezeld van een eigen- handig geschreven brief van den Paus, die de nuntius aan hen zal overreiken. De heer A. M. Verschelling, sinds 1 April 1840 als hoofdonderwijzer te Yerseke in functie, en den 8 December 1807 aldaar geboren, heeft besloteu in den loop van dit jaar zijn ontslag te vragen. De miiiciens van de lichting 1881 zullen in de verschillende garnizoenen, waar zij zich bevinden ingeent of heringeent worden. Onlangs raakten twee leeraren bij het middelbaar onderwijs, in eene plaats nabij Rotterdam gelegen, op de school handgemeen en bavenden elkander zoo, dat een bunner gedurende eenige dagen onge- schikt is om zijne lessen te geven, terwijl het tafereel afgespeeld werd in tegenwoordigheid der leerlingen. Een verpleegde in het gesticht te Veeubuizen heeft zich schuldig gemaakt aan een moordaanslag op een ziekenoppasser. Het mes, een soort van dolk, dat op den hals was gericht, trof den oppasser aan de kin. Een der schepe- lingen van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond is op de reis van Hellevoetsluis naar Rotterdam over- boord geslagen en verdrouken. Aan den Bosch- weg in de gemeente Zijpe, is een hut verbrand, waarbij twee kinderen, een meisje van 4 en een jongetje van jaar, zijn omgekomen, die door de moeder alleen gelaten waren. Deze week is een schildwacht, geplaatst voor bet huis van arrest op de Korte Hoogstraat te Rotterdam, van zijn post weggeloopen en verdwenen. Zijne wapens heeft bij in het scbilderbuis achtergelaten. Te Meteren heeft een 14jarige jongen ingebroken in eene woning eu zich aldaar eenig geld toegeeigend. De jongste volkstelling te Weenen heeft eene bizondere vermeerdering der Israelietische bevolking van de Oosteurijksche boofdstad aan bet licht ge bracht. In 1869 telde men te Weenen 30,200 thans 7 2,000 Israelieten. Herhaaldelijk is de aandacbt gevestigd op de toenemende emigratie uit Europa naar de Vereenigde Staten. Inderdaad is zij dit jaar buitengewoon groot. Maandag werden te New-York 6521 landverhuizers ont- scheept en sedert 1 Januari zijn daar 130,000 aaugekomen. Voor eenige dagen huwde te Appelscha eeu jeugdig paartje, dat bij de moeder van den man zou inwonen. .Nauweiijks was men een dag samen in die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5