TER MEUZEHSCHE C0URAJIT. Algemeen IVieaws- en Ailvertenlieblad voor Zeeowscb-VJaanderen. BINNE NLAND, BUITENLAND. BIJVOEGSEL Zaterdag 7 Mei 1881. No. 1667. Ter Neuzen, 6 Mei. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbttnk te fliddelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen Gemengde Berichten. VAN DE De Koninklijke familie is Dinsdag te Amster dam aaugekomen en, op het balkon van het paleis op den Dam verschenen, door duizenden luide begroet. H. M. de Koningin heeft voor de ramen herbaaldelijk bet Prinsesje aan de samengestroomde menigte vertoond, die daarover zeer opgetogen was. De klachten over roof door Engelsche visschers gepleegd op Nederlandsche, in de nabijheid van Terschelling, is door den Minister van Marine onderzocht en tengevolge daarvan zijn bevelen ge- geven tot bescherming onzer visscherij. Een stoom- schip is met dat doel van Nieuwediep vertrokken. Sedert eenigen tijd zijn enkele voorwerpen lueiferpotjes, blakers enz. in den handel gebracht die, des daags in het lichtgeplaatst, in het duister licht genoeg van zich geven om gemakkelijjk ge- vonden te kunnen worden of zelfs op korten afstand daarvan geplaatste voorwerpen te kunnen onder- scheiden. Men kan deze uitvindig ook in wijderen kring toepassen door zelf daartoe geschikte zalen met Balmain's licbtgevende verf te bestrijken. Dezer dagen waren te Haarlem, bij den agent voor die verf, eenige verrassende proeven daarvan te zreh. Betreffende Balmain's lichtgevende verf ontleenen wij aan een tecknisck tijdschrift nog het volgende Het product heeft het voorkomen van een fijn, wit poeder en kan met water, olie of een ander verbindingsmiddel tot dek— of olieverf gereed ge- maakt, tot het bestrijken van tal van voorwerpen gebruikt worden. Wordt een met een dergelijk mengsol bestreken oppervlakte ook slechts gedurende korten tijd aan de inwerking van het licht bloot- gesteld, dan blijft ze geruimen tijd lichtgevend. Goed geprepareerde, aan het daglicht blooigesteld geweest zijnde lichtdragers lichten nog na 1718 uren. Op velerlei wijzen kan men zich in de praktijk van deze stot bedienen. Zoo heeft men in Engeland reeds, bij wijze van proefneming, in open zee bij de invaarten van rivieren en havens liggende tonnen met deze stof bestreken, waardoor ze op meerdere honderd meters afstand gemak- kelijk kenbaar geworden zijn. Goede resultaten zijn ook verkregen bij proefnemingen om de kleeding en werktuigeu van duikers met dergelijke lichtende laag te bestrijken, die daardoor in staat gesteld worden bij 27 voet (Engelsch) waterdiepte de spijkers en bouten van een gezonken schip goed genoeg te onderscheiden, om hunne werkzaamheden daaraan te kunnen verrichten. Verder hebben Engelsche spoorwegbesturen proeven genomen om de coupes bij het doorgaan van tunnels voldoende te verlichten door een gedeelte van het binnenste te voorzien van een lichtende laag. Het uitwerksel van een dergelijke proef bij den South Eastern spoorweg was niet slechts bevredigend, maar zelfs schitterend, daar een zacht blauw licht alios liet onderscheiden wat in den wagen gebeurde en men zelfs den tijd op een zakhorioge kon waarnemen. Het gebruik van deze stof zou dan ook veel uitgebreider zijn, indien de prijs met zoo hoog was, daar J kilogr. met ongeveer 1,75 moet betaald worden. Omtrent de goede behandeling der passagiers naar Amerika, die gebruik maken van de stoom- scliepen van de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij, hootdagenten de heeren Prins en Zwanenburg, zagen wij weder een aantal getuigschriften. Een, getee- kend door de kommissie van toezieht over het vervoer van landverhuizerseen paar anderen door passagiers 2e klasse en twee door een lionderdtal landverhuizers. Zoowel de behandeling als de prijzen en de vrijlleid aan boord der schepen van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij worden zeer geroemd. Een in Michigan gevestigd Nederlander, in- teekenaar op de Veendaramer Ct., schrijft aan dat blad ,/Verschillende voorbeelden en mijn eigen treurige ervaring leveren mij het bewijs, dat het Nederlandsoh publiek, 't welk naar herwaarts wil verhuizen, geen gebruik moet maken van Engelsche, Eransche, Belgisehe of Duitsche booten. Talloos zijn de klachten van lieden, die van deze diensten gebruik maken, over slechte behandeling, verlies van goede- ren, bedrog bij geldwisseling, om van den grooten last, die van de vreemde taal ondervonden wordt, nu niet te spreken; want de vreemde gezaghebber stelt zich eenvoudig aan, of hij het Nederlandsoh niet verstaat, wat in den regel ook het geval is. Men vermijde dus die reis over Engeland, Havre en Antwerpen. Ook sluite niemand vooraf ver- bindtenissen over werk, want bijna altijd loopen deze op afzetterij uit." Landbouwberichten. Een smid te Omraelander wijk zoo vinden wij vormeld heeft een toestel uitgevonden, die, op de gewone staande karn geplaatst, een kind van 12 jaar in staat stelt het werk van boterkamen te veirichten. De boter komt met dit toestel veel zuiverder uit de melk en in aanmerlcelijk korteren tijd. Alle hulde aan dezen smid, maar hoe uitnrun- tend zijne karn ook is, het verdient de voorkeur kinderen van 12 jaar op de school te laten, in plaats van hen aan de karn te plaatsen. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Mei de volgende vonnissen uitgesproken B. d. B. en J. V., beiden te Boschkapelle, zijn wegens bedelarij in verbinding door twee personec beneden de 16 jaren dooh met oovdeel des onder- scheids gepleegd, veroordeeld ieder tot een ceUtraf van 3 dagen. C. H., boerenknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot eene geldboete van 8 of 3 dagen ge- vangeuisstraf. M. H., zonder beroep te Hulst, is wegens bedelarij in eene plaats voor welke eene openbare inrickting tot voorkoming van bedelarij bestaat, veroord. tot een celstraf van 7 dagen. E. S., te Zuiddorpe (Oudepolder), is wegens een- voudige diefstal, gepleegd door iemand beneden de 16 jaren doch met oordeel des oiidersaheids, veroord. tot een celstraf van 3 dagen. L. B., arbeider te Sint Jansteen, is wegens mis handeling veroord. tot eene geldb. van 12 of eene gevang. van 3 dagen. Te^Tl— ,-.M- u wuUit————— Zitting van 5 Mei. Veroordeeld: A. de C. en A. B., beiden te Selzaete, ter zake van het jagen in gesloten jachttijd; ieder in eene boete van 20, subsidiair 3 dagen gcvangenisstraf, met verbeurdverklaring der jachtge- weren, bevel die uit te ieveren of de waarde te be- talen, bepaald op 20, voor elk geweer, subsidiair bij niet voidoening aan dit bevel 2 dagen gevau- genisstraf. L. v. d. B., te Assenede. ter zake van het bejagen van eens nnders grond zonder vergunning; in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. i N. B.. visscher te Philippine, ter zake van het vis- schen met een netmet te kleine muzen in eene boete 1 van f 3subs. 1 dag gevang. met verbeurdverklaring I en bevel tot vernieling van het net. A. P. v. D.kerbergier te Ter Neuzen ter zake van het rijden op een kuustweg met eene te zwaar geladen karin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. W. en J. H.te Zaamslagter zake van het rapen van schelpvisch op een vooruitspringend werk van een waterkeerenden dijk ieder in eene boete van 10 subs. 1 dag gevang. E. K. en M. L.te Boschkapelleter zake als 1 Voren; ieder in eene boete van 10 subs. 1 dag gevang. I J. de R., arbeider te Boschkapelle ter zake als vorenj in eene boete van J 10 subs. 1 dag gevnng. (J. M., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, in eene boe e van 10, subs. 1 dag gevang. A. P., visscher te Philippine, ter zake van het be- visschen van een iu concessit- gegeven, behoorlijk afge- zette mosseibank zonder daartoe gereohtigd te ziju, in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. N. B., visscher te Philippine, ter zake als voren, in eene boete van 20, subs. 3 dagen gevang. P. V., visscher te Philippine, ter zake sis voren, in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. A. d. R„ visscher te Bouchaute, ter zake als voren, in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. A. P., visscher te Philippine, ter zake als voren, in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. J. R., visscher te Philippine, ter zake als voren, in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. P. v W., te Philippine en A. T-, te Bouchaute, ter zake van het visschen in een Zeeuwschen stroom zonder consent, ieder in eene boete van 20, subs. 3 dagen gevang. S. H., werkman te Ter Nenzen, ter zake als voren, in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. J. B v. H. en C. v. H., visschers te Philippine, ter zake van het vangen van mosselen beneden de wettelijke maat, ieder iu eene boete van f 16 subs. 8 dagen gevang. J. L). D., visscher te Philippine, ter zake van het visscben op de Sehelde met een vaartuig, niet voor zien van het vereischte nummer, in eene boete van 20, subs. 3 dagen gevang. L. K„ scliipper te Sliedrecht, ter zake van het ankeren met een vaartuig in het kanaal van Ter Nenzen, zonder het vaarwater ruim genoeg te hebben gelaten, in eene boete van 25, subs. 3 dagen gevang. P. de K.S. L., J. K.A. B. en J. de G., alien te Hoek. ter zake van het spelen met geld op den open- baren weg te Hoek, ieder in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. en alien in de kosteu van het gediug. De te Gent gevestigde Soci&e Royale des m61o- manes is door het Gentsche gemeentebestuur be- last met de regeling van den grooteh zangwed- striid, die gehonden zal worden in het begin van September a. s., bij gelegenheid der feesten ter viering van het vijftigjarig bestaan van Belgie's onafhankelijkheid, die daar ptoats zullen hebben. De hulde aan Prinses Stephanie te Bmssel den 2 Mei gebracht, wordt nog steeds in de Belgi sehe bladen druk besproken. De bouquetten, welke de Prinses dien dag bij het defile aan de Beurs ontving, vulden vier wagens en zijn gebracht in een salon van het Paleis, dat er geheel mede gevuld was. De Prinses heeft van elke bouquet een bloem genomen, die zij naar Oostenrijk mede- neemt als eene herinnering aan de hartelijke mani- festatie. Het aantal bouquetten aan de Prinses geschonken was legio en bet aantal redevoeringen tot de Yorstelijke bruid gericht getuigde van het geluk dat haar ten dee! valt. Een beroemde historische naam zal onfler het Belgisehe volk blijven voortleven. Graaf Ferdinand Joseph Marie Ghislain de Marnix, graaf Philippe Charles de Marnix en graaf Gerard Alexis de Marnix hebben vergunning gekregen, bij hun ge- slachtsnaam dien te voegen van „St. Aldegonde." De inrichting van de nieuwe vrij haven te Hamburg met hare dokken en andere etablissementen vereischt zulke omvangrijke bouwwerken te land en te water, dat voor de voltooring minstens 5 jaren noodig zullen zijn. De kosten zijn nog niet te bepalen, daar de planneu nog slechts in schets ontworpen zijn. Hamburg zal voor de uitvoering zorg dragen en jaarlijks uit de rijkskas loelageu ontvangen. De rijkskanselier staat er op, dat het vrijbaven-gebied onbewoond blijft, doch niettemin zullen in deze uitzondetingen niet kunnen uitblijven Er staat daar o. a. een slachterij waar wekelijks 4000 varkens of 600 per dag worden geslacht, zoodat het te begrijpen is dat zulk een inrichting daar moet blijven. Ook voert een daar gevestigde branderij meer sterken drank enz. uit dan alle export—handelaars van Europa te zainen, zoodat men tegenover deze in hetzelfde geval verkeert. De onderhandelingen tusschen het rijk en de hansesteden duren ijverig voort en daar de burgerij ernstig naar zekerheid verlangt bestaat groote kans, dat men spoedig nadere bizonderheden zal vernemen. De sehoenmaker Jozef Yeigl te Weeneh, die vroeger in tamelijk gunstige omstandigheden ver- keerde, doch in den laatsten tijd in bekrompen toe- stand verviel en niet in staat was het brood voor zijn gezin te verdienen, heeft verleden Woensdag zijne vrouw en vier kinderen vermoord. De moord werd in den nacht gepleegdtoen 's morgens de buren niemand uit het huis zagen komen, deden zij onderzoek wat er aan haperde en kwamen zoo de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5