Tertrek ier Wereimail naar Oost-laH. BINNEN LAND. BU1TENLAND. Wo. 1664 Woensdag 27 April 1881. 21e Jaargang Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. abonnement. Per drie maanden binnen Ter Neuzea f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekhandelaars, Poatdirec- '.euren en Brierenbuakoudpra. ADVERTENTlfcN. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Drootsre letters wo-rden naar plaataruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sender uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DH1E area. mt b!«d Tcro^btjnt SHaadag- ew Vrljdagavoitd bi| K. ft. ft O M T t* Ter Henaee. F^olitieli Overzicht. De noordkust van Afrika levert op dit oogen- blik e-cn zonderling contrast. Te Algiers is een groot wetenschappelijk congres bijeengekomen, waar- aau een groot aantal geleerden en liefhebbers van de wetenschap deelnemen. En uit die zelfde stad zagen de mannen der wetenschap, bij hun aan wal stappen, de Eranscbe legerdrommen vertrekken naar Bona en la Calle, om van daar Tunis binnen te drinsren. Wei niag dat samentrelfen vreeuid heeten. Opnieuw wordt uit Tunis gemeld, dat de Kroumirs hunne otiderwerping hebben aangeboden. In Italie is de Kamer gisteren bijeengeroepen. Zooals men weet, heeft de Koning geweigerd, het ontslag van 't kabinet Cairoli aan te neraen. De regeering zal de Kamer terstond in de geiegenheid siellen, om door een votum uit te maken, ot zij deze oplossing der crisis goedkeurt of niet, en wel door de motie van wantrouwen aan de orde te stellen, die met betrekking tot haar beleid in de zaak Erankrijk—Tunis is voorgesteld. Een be- denkelijk bericht, als het bevestigd wordt, komt uit Borne, luidende: Met het oog op den staat- kundigen toestand, worden liier in alle stilte toe- bereidselen gemaakt voor eene expeditie. Reeds werden in de laatste zes maanden voor het leger en de vloot 33 millioen besteed, die bij de be- grooting niet werden aangegeven. Wat er ook van dit bericht zij, zeker is het, dat Italie niet gunstig denkt over de Eransche expeditie najir Tunis, en behoeft hetgeen betoog, dat die gebeurte- nis daasdoor gevolgen kan hebben, die terugwerken op de Europeesche politiek. In Griekenland begint zich de ontevredenheid over de nota der regeering, waaruit de mogend- heden hebben afgeleid, dat deze de Turksche voor- stellen in de grensregelingskwestie aanneemt, op bedpnkelijkc wijze lucht te geven. De gemeente- raad van Athene en die van vele andere groote steden hebben moties aangenomen, waarin de uitvoering der besluiten op de Berlijnsche con- ferentie wordt geeischt. In Spanje nemen de overstroomingen toe. Ook zijn er werkstakingen uitgebroken onder de mijn- werkers, in de steenkolenmijnen van Asturie. Op de Phihppijnsche eilanden zijn de inboorlingen in opstand, tengevolge het overlijden van den Keizer van Soeloe. De Spaansche regeering zond aan den gouverneur te Manilla lastgeving tot het zenden van Kanonneerbooten naar Soeloe, teneinde het Spaansche beheer te hand haven, daar zij Duitsche en Britsche inmenging vreest. In Engeland verscheen in de laatste dagcn geen blad, of het bevatte eene beschouwing over het karakter, de loopbaan of de politieke werkzaamheid van Benjamin Disraeli. Over 't algemeen ward in die beschouwingen veel waardeering aan den dag gelegd voor 's mans onbetwistbaar groote eigen- schappen. Toch heeft zijn streven, om Engeland den loop der wereldgebeurtenissen te doen regelen, en zelf het lot van Engeland te leiden, nog op dit oogenblik het gevolg, dat er een Berlijner verdrag bestaat, hetwelk met uitgevoerd kan worden, en dat tje Opsterscbe kwestie ingewikkekler is dan ooit, zoodat Europe, met recbt kan vragen ^wachter? wat is er van t)en nacht." Maar hij is heengegaan en van de dooden niets dan goed. Ter Neuzea, 26 April. De beer J. Westerbuis, predikant bij de Chris- telijk gereformeerde gemeente te Landsmeer, heeft het beroep naar die gemeente alhier aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Zierikzee Mr. J. M. Isebree Moens, thans kantonr.- plaatsverv., adv. en proc., alsmede wethouder aldaar. Door den Commissaris des Konings is bepaald dat de afleveriiig van de bij de nationale militie voor de licbting van dit jaar in te lijven manschappen uit deze provincie zal geschieden te Middelburg op 2 Mei a. s., 's voormiddags te 10 uren, van hen die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld, op Dinsdag 3 Mei Js voormid dags te 9 uren, die der gemeenten in Walcheren, uitgezonderd Vlissingente 11 uren die der gemeen ten in Schouwen, Duiveland en Noord—Beveland; te Vlissingen op Donderdag 5 Mei, 's voormid dags te 10 uren, die van Vlissingen en die der gemeenten in het westelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen; 's middags te 12 uren, die der ge meenten in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen, uitgezonderd Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk; te Goes op Vrijdag 6 Mei, des voormiddags te 9^ uren, die der gemeenten Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse en Stoppeldijk en te Tholen op Maandag 9 Mei, des voormid dags te 9^ uren, die der gameenten in de eilanden Tholen en St. Philipsland. Naar men verneemt zal, indien Js Konings machtiging daartoe wordt verleend, in Mei a. s. eene buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Zeeland worden gehouden, ter behandeling der aan vragen om subsidie voor de tramlijnen in de voormalige v.erde en vijfde distncten van Zeeland. Te Moerdijk zijn in den afgeloopen winter uit Bruinisse aangebracht en per spoor verzonden, met bestemming naar Keulen en Crefeld, 3344 balen mosselen, te zamen een gewicht uitmakende van 312675 kilogrammen, en met bestemming naar Erankrijk (uitsluitend voor Parijs) 2600 balen, gezameulijk wegende 218700 kilogrammen. Met Ds. Lindeboom aan het hoofd is er een nieuwe (afgescheiden) christelijk—historische kiezers- bond opgericht onder den naam Marnix. Ait. 1 der statuten luidt: a. De christelijk-hlstorische kiezersbond heeft ten doelde christelijke vrijheid volgens het woord van God, op elk gebied van ons volksleven te bevorderen. b. In het bizonder bedoelt hij, overeenkomstig a de onverwijlde schrapping van art. 168 en wijzi- ging van art. 194 der grondwet, alsmede opbeffing van alles, wat de voile vrijheid van kerk en school enz. door wettelijke of financieele banden in Neder- land en zijne kolonien belemmert. Met name verklaart hij zich evenzeer tegen restituiie en subsidie van regeeringswege voor de school als voor de kerk. Ook zal Marnix" van stonde aan arbeiden tot verkrijging van wijziging van den grondslag der kieswet en verlaging van den census. De nieuw benoemde Gouverneur de heer Prujs v. d. Hoeven, nl. Gouverneur van Atchin, heeft tot traktement ontvangen f 20000 's jaars, benevens vrije woning, f 4800 representatiegeld en f 30 daggeld, wanneer hij op meer dan anderhalf uur gaans (6 paal) afstand van zijn standplaats in dienst op reis is. Velen zullen gelooven dat het onder zulke omstandigheden nog wel lndisch ambtenaar is te wezen. Ket baantje is ten minste vetter dan menig postje in den lande Het kantongerecht te Rotterdam heeft twee kooplieden veroordeeld tot een boete van f 25, subsidiair 9 dagen gevangenisstraf, wijl zij op de veemarkt ziek vee ter markt hadden gebracht. Voorts werden veroordeeld ieder tot een boete van 10 of gevangenisstraf van 3 dagen, drie Rotterdamsche vleeschhouwers, die in bun winkels bedorven rund- vleesch hadden voorhanden gehad; een Rotterdamsch paardenslachter, in wiens winkel men bedorven paar- denvleesch heeft gevonden en twee Rotterdamsche winkeliers, die in hun winkels bedorven worst hadden. Het bedorven vleesch (te zamen omstreeks 475 kilogram) werd verbeurd verklaard. POSTER IJ EN. ViS, Napels, (Eransche mail) 29 April 7,30's avondg. Vi& Napels, (Maats. Nederl.) 2 Mei 7,30's avonds. Vi^ Brindisi, 5 Mei 7,30 's avonds. Vi^ Amsterdam, 6 Mei 5,50 's avonds. De Eransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberich ten. De heer Veldhuis bij Oldenzaal heeft poot- aardappelen van een geheel nieuwe soort, die zeer aanbevelenswaardig moet zijn. De aanvraag wordt missehien eenigszins getemperd door den prijs, 50 cent het nieuwe pond. De grootste hoenderfokker ter wereld is waar- schijnlijk een inwoner van New-Jersey, in de Vereenigde Staten van Amerika, namelijk de heer W. C. Baker. Zijne kunstmatige broeierij levert hem per jaar 250,000 hoenders. En behalve 2000 eierleggende hennen, wier eieren ten zijnent worden uitgebroed, koopt hij voor 5 dollars (dus f 12,50) per 100 stuks alle versche bevruchte eieren op. Het programma van de afscheidsfeesten, welke de stad Brussel het vorstelijk bruidspaar zal aan- bieden, is openbaar gemaakt. Zoudag 1 Mei zal de hoofdstad geillumineerd worden. Te 6 uur heeft een groot gyinnastiekfeest plaats en van 7 tot 10 uur volks-concerten op de Grand place, place de la Senne en place de Brouckere. Een groot vuurwerk zal te 1L ure bij Porte de Hal worden afgestoken. Den volgenden middag ten half 2 ure verlaten de Koning, de Koningin, Prinses Stefanie en haar bruidegom het kasteel van Laeken in open gala- rijtuigen, en rijden langs de Allee Verte over den boulevard d'An vers en den boulevard du Nord naar het Beursplein. Voor de poort bij de All^e Verte zullen zich aan beide kanten van den weg groe- peren de verschillende vereenigingen met hare TBR NEIIZENSCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1