buitenlanH So. 13 bizondere kleine kinderen- of maitresse- scholen, met 13 onderwijzeressen, 1 helpster en 165 leerlingeu (32 jongens en 133 meisjes.) De raad van toezicht op de sponrwegdiensten heeft de besturen der spoorwegmaatschappijen ■angeschreven om voortaan, wanneer een trein 15 minuten of meer vertraging ondervindt, dit op de bekende zwarte borden op de stations in te schrijven en door uitroepen in de wac'ntkamers aan de reizigers bekend te maken. Op het lichtschip voor Terschelling, dat op 'a Rijks werf te Amsterdam in gereedheid wordt gebracht om eerlang dienst te doen, is een nieuw mistsignaal beproefd, genaamd Sirene en door stoom gedreven. Deze machine, die om de 2 minuten een vervaarlijk geluid geeft, is op verscheidene mijlen hoorbaar. Te Amersfoort is verledene week een brutale diefstal gepleegd ten nadeele van de Centraal spoor- wegmaatschappij. De dieven hebben het raam van het faktorij-kantoor der maatsehappij aan de Lange- straat opengeschoven, zijn door het raam geklommen en hebben de petroleumlamp aangestoken. Daarop begaven zij zich langs een hooge trap naar het bovenportaal der woning, namen uit een pantalon van den faktorijchef, den heer v. d. Welk, een portemonnaie, waarin eenig geld en den sleutel van de kantoorlessenaar, waaruit zij f 30 en in de aangrenzende kamer een gouden horloge, dito colier met medaljon, dito oorhangers, dito broche en zilveren horloge medenamen. Tevens is gebleken dat zij in die kamer suikerwater hebben gereed ge- maakt en <*edronken. De diefstal meet geschied zijn des nacht circa half twee, want een buurmeisje heeft op dien tijd licht in voormeld kantoor gezien. De politie doet ijverige pogingen om de daders op het spoor te komen maar tot heden zonder gevolg. Onze schatkist heeft in Maart dezes jaars aan belasting op het gedistilleerdontvangen f 1,855,627, tegen f 1,815,566 in Maart 1880. Niettegenstaande de kleine verdiensten heeft men toch het gebruik van den jenever uitgebreid, daar er in de vorige maand nagenoeg veertigduizend gulden, aan belasting alleen, meer is uit.betaald dan in diezelfde maand des vorigen jaars. Moge de nieuwe drankwet maar spoedig in werking worden gebracht en de gunstigste resultaten geven; want de ellende, door den drank gebrouwd, is groot. Het correctioneele hof te Brussel heeft uit- spraak gedaan in de zaak van een Engelsch min- derjarig meisje, dat naar Brussel was gelokt met onzedelijke oogmerken. De bordeelhouder en zijn vrouw werden veroordeeld tot twee jaren gevan- genisstraf en oOO fr. boete elk, en de ellendeling, die het meisje uit Londen gelokt had onder voor- geven haar een betrekkir.g in een hotel te zullen bezorgen, kreeg zes jaren en 500 fr. boete. In den loop van het proces bleek, dat in den laatsten tijd op de brutaalste wijze handel in meisjes wordt gedreven met verschillende personen in Belgie. De bekende reiziger, Dr. Lenz, heeft te Parijs in eene lezing merkwaardige bizonderheden over de Sahara medegedeeld. Zij vormt een groot plateau, ongeveer 1100 voet boven den spiegel van den Atlan- tischen Oceaan. Nergens is dit plateau lager dan de Oceaan, zoodat het onmogelijk is, van de Sahara eene groote binnenlandsche zee te maken. De Sahara is ook geen eentonige zandvlakte. Rotsen worden afgewisseld door zand; hier en daar zijn oasen en stilstaande poelen. De zoetwater fossielen, die men in vele gedeelten vindt, bewijzen, volgens Dr. Lenz, dat de Sahara niet de bodem van een opgedroogde zee is. In den laatsten tijd wordt ook in Duitschland de noodzakelijkheid erkend om het misbruik van sterken drank door wettehjke maatregelen tegen to gaan. Het verbruik van alkoholische dranken is aanmerkelijk toegenomen, en al is de brandewijn in de gegoede kringen der maatsehappij door wijn en bier verdrongen, onder de arbeidende klasse der bevolking werkt het gebruik des te verderfelijker. Het grootste deel der bevolking in de Duitsche ziekenhuizen en krankzinnigengestichten gevange- nissen en strafinrichtingen, armen- en arbeidshuizen, heeft zijn ellendig lot aan het misbruik van brande wijn te wijten. De executeurs-testamentair van Keizer Alexan der II zijn: de tegenwoordige Czaar, grootvorst Michael Nicolajewitsch en vorst Souwaroff Rim- niksky. De nalatenschap van den Czaar wordt geschat op ongeveer honderd millioen roebels. Het grootste gedeelte van dit ontzaglijk vermogen komt aan Keizer Alexander III, aan wien de overleden Czaar, behalve zijn paleizen en vaste goederen, 30 millioen roebels naliet. Prinses Dolgorueky rntvangt behalve de juweelen en vaste goederen een som van 18 millioen roebels, na haren dood te verdeelen onder de kinderen die zij van den Czaar heeft. Om den oorsprong van dit groote fortuin te ver- klaren, moet men niet vergeten, dat het product der goudmijnen van den Oural en Siberie het per- soonlijk eigendom van den regeerenden Keizer wordt. GEMENGDE BER1CHTEN. Aan de schepen van de Koninkl. Nederl. marine zal voortaan, in stede van de Wurtembergsehe vlag, die van Waldeck-Pyrmont verstrekt worden. In de Rijks—postspaarbank is van 1 tot 10 dezer voor een bedrag van ruim twee en veertig duizend gulden belegd over de verschillende kantorcn. Het dividend der Middelburgsche Stoomvaartmaat- schappij, dienst op Rotterdam, is vastgesteld op 140 gulden per aandeel. In navolging van de slagers met hun ,/Paaschossen," heeft een paarden- slager te 's Hage een yPa&sclipaard" door de stad rondgeleid. Te Lekkerkerk maakte zich een 2jarig jongetje, toen hem door zijne zieke moeder iets verboden werd, zoo boos, dat het dood bleef. Op het rijks—telegraaf kantoor te Amsterdam beeft een telegrafist plotseling een aanval van waanzin gekregen. De ongelukkige werd op advies van den geneeskundige naar het buitengasthuis ver- voerd. Een knecht van den heer Vlieger te Gulpen, bezig graan te laden bij het spoorweg- station Wijlre, geraakte onder den in beweging zijnden wagen, die in de lengte over zijn lichaam heenging. De ongelukkige bleef op de plaats doodj hij laat een weduwe en vijf nog jeugdige kinderen achter. Een Amsterdamsche schoenpoetser heeft zich dezer dagen schuldig gemaakt aan het schrijven van een brief, houdende bedreiging van raoord tegen een predikant. De man is aan de justitie overgeleverd. Te Olst was een kind van ongeveer vier jaren van den daglooner H. W., bezig aan den kant van een sloot bloemen te plukken; het viel voorover in het water en werd er leveuloos uitgehaald. Te Haulerwijk is een 20jarig jonge- ling gearresteerd, wegens aanranding van de eer- baarheid eener 70jarige weduwe. Te Parijs is een meisje van twee en twintig jaar in hechtenis genomen, dat in mansgewaad vermomd eene menigte diefstallen had gepleegd. Zij werd verraden door eene fruitvrouw, aan wie zij, wat veel gebruikt hebbende, hare ^methode" had toevertrouwd. Te Eresnoy-la-Riviere deed zekere vrouw Ruelle haar zoon verwijten over zijn onmatigheid in het gebruik van sterken drank. De zoon, die allesbehalve nuchter was, nam een stuk hout en sloeg daar- inede zoo hevig op het hoofd zijner moeder, dat deze weinige uren daarna bezweek. De schouw- burg Phalerius bij Athene is tot den grond toe afgebrand. Deze schouwburg was gelegen aan den oever der zee, aan de baai van Phalerius, het strand, dat des zomers druk door de Atheners bezocht wordt. Te Krogelstein, bij Hollfeld (Beieren), is dezer dagen een rotsblok nedergestort van on geveer 25 kub. meters; het verpletterde een vrij hecht huis, waarin een gezin van zeven personen woonde. De moeder en een kind waren onmidde- l\jk dood, vier kinderen waren erg gekwetst; alleen de vader bleef ongedeerd. Het kosttc veel moeite hen onder de puinhoopen weg te halen. Als een bewijs welke enorme vlucht het spoorwegverkeer op de geheele aarde in buiten- gewoon korten tijd heeft genomen, ontleenen wij naar aanleiding eener over dit onderwerp door den Geh. Reg. Rth. Dr. Engel in het Verein fur Eisenbahnkunde te Berlijn gehouden lezing de vol- gende cijfers: In het begin van 1829 waren er bijna nog geen spoorwegen, terwijl in het begin van 1879 daarentegen de spoorwegen eene lengte hadden van bijna 350,000 kilom. met 105,000 lo- comotieven, 210,000 personenwagens en 2,450,000 goederenwagens, die te zamen een kapitaal van ongeveer 50 milliarden guldens vertegenwoordigen. Bij deze enorme som zou echter nog gerekend moeten worden de waarde van de in dien tijd versleten of buiten dienst gesteldc dwarsleggers, spoorstaven, locomotieven, wagens enz. Om een afstand van 5000 kilom. af te leggen op een van de 11 van uit Parijs gaande groote straatwegen, werden in het laatst der 18e eeuw gebruikt 1478 uur, in 1814 nog 1158 uur, welk getal door de aan de wegen en rijtuigen aangebrachte verbeteringen in 1848 gereduceerd is tot 334 uren, terwijl nu door middel van de spoorwegen die afstand in minder dan 100 uur wordt afgelegd. Hoe gevaarlijk het is met vuurwapenen te spelen indien men niet weet of zij geladen zijn, bleek dezer dagen weder teNeuss, Eenjongeling had een revolver gekocht en wilde aan zijne zuster eens laten zien hoe men zulk een voorwerp moest behandelen. Hij haalde den haan over en schoot den revolver weer af, niet wetende dat deze geladen was. De kogel trof zijn zuster zoo ongelukkig, dat zij zonder een kreet te slaken op den grond viel en dood bleef liggen. De jongeling trekt zich dit geval zoo ernstig aan, dat men hem geen oogenblik alleen durft te laten, daar zijne ouders bevreesd zijn, dat hij de hand aan zichzelven zal slaan. Joachim, de beroemde violist, had, naar een Londensch blad verhaalt, eenigen tijd geleden in een levendig gesprek beweerd, dat het Engelsche volk even muzikaal is als eenige andere natie. Om daarvan het bewijs te leveren, verkleedde hij zich als een arm muzikant en ging met zijn viool naar een der armenbuurten van de Ergelsehe hoofdstad. En hij kwam zegepralend terug. Op en enkelen avond had hij 4 p. st. f 48) in kopergeld opgehaald. A M E R I K A. Wat Amerika nog meer vooruit heeft ook bij NederlandP De Amerikaan heeft ondernemingsgeest. Waar nog zelden een menschenvoet gestaan heeft, legt hij spoor wegen aan en in een oogwenk als 't ware verrjjzen hutten, woningen, gebouwen, fabriekeu en kasteelen, dorpen en steden. De nijvere hand vindt overal werk en waar handen- arbeid ontbreekt of onvoldoende wordt geaoht, daar verriehten de machines het werk van duizende dag- looners, zoodat de grootste werken tot stand worden gebracht, handel en industrie bevorderd. Voor 25 jaren stond op de plek waar thans Omaka ligt, dene houten hut, waarin de veerman der overvaartsboot over de Missouri woonde, thans vindt men er eene kolossale ijzeren brug en eene der belangrijkste steden van het Missippi-gebied. Amerika weet wat de land- bouw voor de ontwikkeling des lands is, en daarom wordt die zoo bevorderd. Geen drukkende grondbe- lasting, geen hoog oorlogsbudget. In vredestijd houdt het kolossale Amerikaansche statenverbond er slechts 30000 soldaten op na. Terwijl men in de Europeesche staten meer dan 25 procent aan leger en vloot uitgeeft, besteedt men in de Ver- eenigde staten daarvoor niet meer dan 9 proceat van het gansche budget. Men delgt er schulden en ver- mindert zoodoende de belastingen, en toch weet men ook de verdiensten van militairen op prijs te stellen. Geen volk, dat zooveel uitgeeft aan pensioenen. Engeland geeft niet meer uit dan 3,34 procent der uitgavea aan pensioenen voor land- en zeemacht, Frank- rijk slechts 2,36 Duitschland de militaire mogendheid 4,1 o/o, maar in Amerika, dat wars is van soldaatje spelen, besteedt men 111 °/o der uitgaven aan pensioenen voor oude atrijders, die hun leven en gezondheid feil hadden voor de eer des lands. Zelfs de weduwen en kinderen der dappere strijders worden niet vergeten. Hier bij ons laat men de afgedankte invaliden bedelen bij de straat, of men bedelt voor hen onder den mi»- lijken naam van: „collecte voor den gewapendeu dienst." Vergelijk verder de zorg voor het reizend publiek daar in de Nieuwe wereld met onze gebrekkige inrich- tingen. Aan het einde van den waggon kan men zijn toilet maken en zich verfrissc'nen met een glas in ijs koel gehouden water. Vervolgens kiest men zich een ge- makkelijke zitplaats of wil men lezen, dan wandelt men door den trein totdat men in den boekwinkel komt waar men zelfs dagbladen kan bekomen. Slaat het etensuur, men begeeft zich naar den eetwagen, of wil men zijn #middagje" nemen, een slaapwaggon reist mee. Voor de bagage betaalt men niets en alles wordt met de uiterste nauwgezetheid afgenomen, en op vertoon van het nummerplaatje teruggegeven. Maarniet alles is rozegeur en maneschijn I Om iets van de schaduwzyde te melden, o. a. dit Burgerlijke pensioenen ontbreken in de Vereenigde Staten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2