No. 1660. Woensdag 15 April 188',, 21e Jaargang Algemosn Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. abonnkmeni. advbstintiIn. ^T^^^TlM^d^r^^lJdagaV^^ A. ft. HOST te Ter Menscn, folitielc Overziclit. Ter Neuzen, 12 April. Per drie in.v.nden binucn Tar Neuzen f 1,— ^ebeele Rijk t 1,10. Deer geheel Belgie f 1,40. Men ahonneert zieh bij alle Boekhandelasrs, Postdvrec- teuren en Brievenbusfcouders, Boor bet u unf Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel mesr 0,10. Grootere letters wo-rden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sender uiterlijk Dinsdag en "Vrijdag aamlddag DH1E area. ©It De Tuniscbe kwestie begin t ernstige bezorgd- j heid te wekken. Reeds verscheidene maanden is 1 de verhouding tussehen Tunis en Frankrijk niet, al te vriendschappelijk. Het betreft eene spoorweg- zaak, waarin ook de belangen van Engelaud en Italie van nabij zijn betrokken. De Bey van I unis schijnt deze laatste landen meer genegen te zijn dan Frankrijk, dat echter met bet oog op zijne be langen in Alg'ers daar geen mededinging kan toelaten. Want ook Engeland en Italie zouden gaarne vasten vobt hebben op de noordkust van Afrika, dat door de ontdekkingen der laatste jaren als het werelddeel der teekomst schijnt aangewezen te zijn. In Italie zijn in de Katner eenige vragen tot de regeering gericht ointrent de kwestie van iunis. De Minister-President Cairoli verklaarde, dat er ten aanzien van Tunis geen overeenstemming be- staat tussehen Frankrijk en Engeland, gelijk beweerd is. Men kon Frankrijk niet het recht ontzeggen, buitensporigheden op de Tuniscbe greuzen tekeer te gaan. Het had formeel aan Italie en hngeland verklaard, dat, het zich niet meester wilde maken van Tunis. De Minister meende, dat men vertrouwen moest steilen in die formeele verkiaringen van Frankrijk. Niet alzoo dacht de Kamer, die eene motie aannam, waarbij zij verklaart, geen vertrouwen te steilen in de buitenlandsehe staatkunde van bet kabinet. Cairoli verzocht toen de zitting te scborsen, daar het Ministerie 's Konings bevelen wenschte te vernemen. Waarschijnlijk zal het kabinet Cairoli aftredeo en Depretis met de vorming van een nieuw Ministerie belast worden. Dit is das het eerste gevolg der Tuniscbe kwestie en, naar het zich laat aanzien, slechts een voorspel. lie Koningin van Italie is nog altijd lijdende door den schok, dien het vermoorden van Alexander II op haar zenuwtrestel teweeg bracht. In Rusland hebben weder talrijke verauderingen in de leiding der verschillend Ministerien piaats gehad. Oorlog, financien, domeinen euz. hebben nieuwe beheerders gekregen. Veel uitwerking bad dit ge.neesmiddel tot heden nog niet. Dat de moordaanslag op den Czaar een zeer oiepen mdruk heeit gemaakt op den Duitschen Kroanpnns, en hij in zeer pijnlijke stemming uit St. P. tersburg is Unuggekoinen, is bekend. Ook volgens den Genera.al, die den Koning van Belgie heeft ver- tegenwoordigd bij de begrafenis, heerscht er te St. Petersburg eene algemeene ontsteltenis. Overal waant men zich door de nihilisten bedreigd, en o. a. worden de fondamenten van het winterpaleis nauwkeurig onderzocht, omdat men vreest, dat dit ondermijnd is. De nieuwe Keizer heeft zich dan ook maar weder in zijne Kroonprinselijke woning gevestigd. De weduwe van Alexander II ligt zwaar ziek en de Keizerlijke familie leeft in voor- dureuden angst; tie regeering schijnt verlamd en men weet niet, welke hiaatregelen genomen moetcn worden om met succes den vieeselijken vijand te bestrijden, die des te mceielijker is te treffen, omdat hij feitelijk onzichtbaar is. In Frankrijk heeft de Senaat het wetsontwerp op het kcsteloos onderwijs aangenome n. In Engeland diende Gladstone bij het Lagerhuis de Ierscbe landwet in, welke beoogt deoprichting van een tribuuaal, dat de betrekkingen tussehen pachters en grondeigenaars zal regelen in geval van verschil. De Onderkoning van Ierland heeft bij proclamatie alle personen, die niet tot het dragen van wapens 'gerechtigd zijn, opgeroepen om voor 15 dezer hunne wapens bij de politic in te leveren. Deze maatregel is geldig voor 17 Graafscbappen en de steden Limorick, Galway en Corck. Intusschen heeft er een gevecht piaats gehad te Coeslavin tussehen de politie en bet volk, waarbij 2 personen werden gedood en 32 gekwetst, sommigen zeer zwaar. Een der politie werd door een steen doodelijk getroffen. Wat de Grieksche kwestie betreft, wordt ge- meld, dat eene identieke nota, welke door de mogendheden aan Griekenlands regeering over- handigd is geworden, de mededeelir.g behelst, dat de mogendheden het tegenwoorcbg voorstel in de piaats van de besluiten der Berlijnsche conferentie steilen. Ingeval Griekenland dat voorstel aanneemt, beloven de mogendheden hare tusschenkomst ten behoeve van eene loyale nalevering harer ver- plichtingen door Turkije. Ingeval Griekenland het voorstel van de hand wijst, zal het alleen de verantwoordelijkheid en de gevaren, daaruit voort- vloeiende, dragen. De Minister Koumoundouros heeft geantwoord, dat hij het voorstel in gezette ovcrweging zou nemen en zoo spoedig mogelijk antwoorden. Toch vreest men, dat men nog niet aan het eiude der beroeringeu in het Oosten is, het zij dat Griekenland ten slotte toch nog weigert, het zij dat men in de uitvoering op moeielijkheden stuit. Volgens alhier ontvangen berieht is het stoom- schip Rhynland, van de Red star line, hetwelk den 26 Maart 11. van Antwerpen naar Philadelphia vertrok, in den morgen van jl. Vrijdag aldaar aangekomen. Ook van de directie der Koninklijke Nederl. stoomboot—maatschappij te Amsterdam ontvingen wij jl. Zalerdagavond bericiit, dat het stoomschip Stella, hetwelk den 24 Maart van IJmuiden naar New—York vertrok, dien dag des morgens ten 5 uur is aangekomen; de 666 passagiers waren alien gezoud en wel. Tot predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier is jl. Zondag uit het vroeger gemelde drietal beroepen de lieer J. Westerhuis te Landsmeer. Znamslag, 11 April. Gisteren rnaakte de heer M. Boon, predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier, aan zijne gemeente bekend, dat hij vrijheid had gevonden om voor het op hem uitgebracht be- roep naar Waddinxveen te bedanken. Ingevolge gedaan verzoek is door den gemeente- raad alhier hel bouwen van een school op het gehucht Othene niet gegund aan den minsten inschrijver P. Eekman, maar aan den eerstvolgeuden laagsteu inschrijver P. J. Wisse alhier voor f 6488. Walsoorden. De afloop van de aanbesteding der gewone werken aan het calainiteus waterschap Walsoorden had den volgenden uitslagJ. de Wi'te te Vlissiugen schreef in voor f 25938, Johs. Kole le llansweert, voor 25UOO, A. Foudraine te Goes, voor f 25000, A. van Poperingh te Bruinisse, voor f 24990, B. den Ex- ter van den Brink te Krabbendijke, voor f 24341, C. Bolier te Bruinisse, voor f 24340, A. van der Beek te Zaaraslag, voor f 24300, W. Ringhout te Walsoorden, voor f 24200, J. Leijs te 's Heer Arendskerke, voor f 24123,50, D. Tholens te Hoek, voor f 24123, C. van der Hooft te Ter Neuzan, voor f 24099, en P. J. van Remortel Nz. te Kloosterzande, voor f 23997. De raming bedroeg f 24123,43. Honteuisse. In de Zondag gehouden vergade- ring besloten stemgerechtigde lidmaten der Her- vormde gemeente alhier het recht van beroepen van predikanten en bet benoemen van kerkeraads- leden, als tot heden het geval was, aan zich te houden. Tot deelneming aan het Vrijdag 10 Juni a. s. vanwege de vereeniging tot het regelen en bevor- deren van volksvermaken te Goes te houden festival, hebben zich tien gezelschappen aangemeld en wel het muziekgezelschap van Willebroeck, de Harmonie- maatscbappij Constautia van Borgerhout, Arti et Amicitia van Oirschot, het muziekgezelschap van Fijnaart, de Fanfarenmaatschappij van Stabroek, de Harmonic Oranje van Wouw, Accelerando van Middelburg, het Fanfaren-muziekgezelochap Een- draclit maakt macht van Kruiningen, het muziek gezelschap Apollo van Ter Neuzen en de flarmonie St. Cecilia van Hontenisse. In een der privaten van net stationsgebouw te Utrecht zijn in den nacht van 6 op 7 dezer de ker sieraden gevonden van de diefstal gepleegd in een kerk te Antwerpen, voor eene waarde van 50,000. De dief moet. bekend hebben, de voor- weipen in een der retirades geworpen te hebben, en, nadat men te vergeefs in die op het perron had gezocht, werd zijne verklaring bewaardkeid bij het onderzoek van het gebouwtje tegenover het besteibureau. David Brooks, van Philadelphia, ingenieur, staat. in ouderhandeling met het Gouverneinent over de toepassing hier te lande van eene nieuwe wijze van duurzaam en goedkoop ondergrondsche tele- graafdraden aan te leggen. Bij deze uilvinding worden de draden gelegd in ijzeren buizen, ter- wijl de isoleerende stof bestaat uit een residu, ver- kregen bij de afdistillatie van ruwe petroleum. Landbouwberiehten. Zanmslag, 11 April. Ofschoon de prijzen der lauderijen, zoowel in onze omslreken als elders, tlians een laag standpunt hebben bereikt, blcek het echter heden, bij de alhier gehouden verkooping, dat goede bouwlanden nog tot hooge prijzesi gewild zijn. Eene pariij bouwland, groot 5 hectaren 36 aren 10 centiaren, gelegen in de Catharinapolder, gemeente Axel, werd verkocht bij den hoop voor f x'2,075, of ruim f 1000 per 44 aren 58 centiaren (Gentsch gemet); eene tweede pariij bouwland, groot 3 hectaren 90 aren 20 centiaren, in den polder Be- oostenbleij-benoorden, in dezelfde gemeente, ver kocht voor 625 per 44 aren 56 centiaren, en een einde dijk, groot 2 hectaren 5 aren 90 centiaren in genoemde gemeente, verkocht voor f 350 per 44 aren 56 centiaren. De gezamenlijke som van het verkochte, de bedongen prijzen van boomen en houtgewas er onder begrepen, bedroeg meer dan f 20,000.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1