De Rijks-Postspaarbank. O-IVEMGDE berichten. "J Dezer dagen is in de wouden van California nabij Francisco eeu boom geveld, wieus jaarringen aantoouen dat hij 4840 jaren oud is. In dcu hollen booinstain vouden 800 ineiischeii ruimte. Naar men verneeuit zijn aan het postkantoor to Ttlburg reeds pi. in. 1400 boekjes voor de Bijks-postspaarbank aangevraagd. In de ver- gadering van den dijkraad te Borssele is, aan den voormaligen waterbouwkundigen ambtenaar A. Bolier, onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten van Zetland, een pensioeu verleend van /4n3 'sjaurs Door de politie te Haarlem zyu op de Botermarkt eenige stukken reuzel, ver- mengd met kaarsvtt in bcslag gciiomen, die door een koopmin uit Beverwijk voor kopboter tegen marktprijs werden verkoclit. Tegen dezen bedrieger is proces-vuOaa! opgemaakt. Een voerman der atadsreiniging te Amsterdam kreeg voor eenige dagen del wiel van zijn wagen over den voet, eu bletf toch nog een ge dagen wet ken zonder ge ne. skundige bulp in te roepcn. Toen dat ^eschiedde, was liet te laat. Het koud vuur bad de gekneusde declen aauguasl til de man bezweek er aan. In de geunente Auloo is een iandbouwer, tenge- volge van bet Ohmaiig gebruik van sterken drauk, overled. n Te Hsrderwijk is een visscher die in beschonken toes'and verkeerde, te water ge- raaktbij werd er nog levend uitgehaald, doch is aan de gevoigen oveiledeH. De leeriingen van de R'.jks boogcie burgeischool ts Ulriclit hebben zicb gcwend tot Z M. den Koning, met bet eerbiedig verzoek om kwij.schelding van de dne weken gcvaugenisstraf, waartoe onlangs een hu.iner makkers wegens manslag door onvoorzichtig- heid wen! veroordetld. De proefneming in de Galerie St. Hubert te Brussel met electrisch licet brell geen voldoende resultaat opgeleverd. Graat Giovanni Biitista Pecci, de oudste broeder van Z. il. Paus Leo XIII, is dezer dagen op 99jarigen leefujd overleden. Te Stettin is dezer dagen eeu buis, dat tot kazerne gebruikt werd, ingesto.t, een oogtiiblik ntdat de 50 soldaten, die er ingekwartierd lageu, er niigetrokken waren om naar de kerk te gaan. Bij gelegemieul van bait—vasten heeft te Brussol ecu optociit p'aats gebad, waarbij gecollec- teerd werd voor de ovtrstrooinden in Belgie. De optocnt moot zeer luisterrijk zijn geweest en de liefdadigheid heeft zicb tevens niet onbetuigd ge- laten. Sir Henry Bessemer is na twee jaar arbeid bijua gereed met een telescoop, waarmede hij in staat is in zijn wouing te Denmark Hill in Louden een dagblad te lezen, dat op het kristallen paleis te Sydenham (een atstand van een uur gaans) be- vestigd is. Een prachtig panorama is te Linden geopend. Het stel't vo ir den slag van Balaclava, waar vijf regiment n Engelscbe kavallerie den nati- onalen roem baudltaafden. Het werk is van twee Fransc'te scliilders, de Heeren Poilpot en Jacob. In 1880 overtrof bet aantal sterfgevallen te Parijs dat dei gebuorten. Ook in de eerste raaanden van 1881 is dat bet geval. Hoe men met dieven, dieven vangt, bleek weder dezer dagen te R .tterdam. Een jongeu waar- scbnwde een pakbuisbaas dat een dienaar van den Heiligen Ileiuiautlad bezig was zicb een vooiraad bokkmg te veiscbatLn op eeu goedkoope en handige inainer. Deze den politioman m bet opanbaar voor scbande willende vrijwaren, gaf den jougen zijn mes om onder de oogen van den agent een baaitje kolfiebooneii open te snijden en wel zoo dat hij het moest zien. Dadelijk kwam de ijverige dienaar toeschLten met het vrolijk vooruitzicht, een jongeu gauwdief eens het onderscheid van het mijn en dijn in de gevangeuis te doen overdenken en bracht hem naar bet politiebureau, waar hij door den corn- aussaris ondeivraagd ztjnde, le kennen gaf, op last van den pakbuisbaas gehandeld te hebben. Laatsi- geuoemde oogenblikkelijk tegenwoordig zijnde, ga! den jongeu gelijk en veizocht tegelijk de jas van den agent eens te doen ouderzoeken, daar hij on- eerlijk verkregen goed bij zich had. Tableau Of de baas voor zijn moeite vrieudelijk bedankt werd, meencn wij te rnogen betwijfelen. Het hof van assises van Ocst-Vlaanderen te Gent heeft zich sedert eenige dagen met de zaak bedreven, welks ontdekking in de maand Aug. des vorigen jaars zoovcel opzien in die stad baarde. De beklaagde behoorde klaarblijkelijk tot de klasse der misdadigers, diestokstijf overtuigd zijn, dat linn bekentenis voor hun veroordeeliug onmisbiar is. De meest onlooehenbaar gestaafde feiten werden door hem betwist. De jury heeft thans uilspraak gedaan en den beklaagde veroordeeld tot de doodstraf. Een Berlijnsch hoedenmaker is op de eigen- aardige gedachte gekomen om witte voeriugen in zijn hoeden te zetten, met een plattegrond der stad of ten minste van de drukst bezochte wijken er op. Als dan de eigenaar van zulk een hoed den weg niet weet heeft hij alleen zijn hoofddeksel af te nemen om zich terstond op de hoogle te brengen. De landverhuizing in het hertogdom B.iden is zoo toegeuomen, dat de gewone vervoermiddelen niet meer toereikend zijn om het aantal landver- huizers naar de zeehavens te vervoeren. Yooral uit de disiricten Oarlsrube en Eutlingen reizen duizt.nden boeren naar de nieuwe wereld, zoodat de Rijnstooinvaartmaatsciiappij genoodzaakt is dnge- lijks een boot te laten varen die alleen landver- hu'zcrs vervoert. Er woont te Dresden een gezin, waarvan de vier kinderen alien kale hoofden hebben. Vader en moeder zijn zeer schaars van haar voorzien, maar de kinderen, waaronder een meisje van 12 jaren, hebben geen enkel haartjc op hun schedel. De kleine kaalkoppen zien er zeer zonderliug uit, maar zij zijn reeds lang gewoon aan het gemis van ecu haardos, en trekken bet zich volstrekt niet aan dat de natuur ben in dit opzicht zoo stiefmoeder- lijk bedeed heeft. Do sergant P. van het Keizer Alexander postbeambte terugbe'aald krijgen. Ja, indien hij voor goed naar elders varhuist, zal bet hem op zijn vrrsoek in zijn nieuwe woonplaats even gsrrnkkelijk warden gemaakt. Slechts wanneer hij uitbetaiing v'erlangt in een andere gemeente, of wanneer het een terugbetaling van meer dan 10 betreft, of wanneer het geheele tegoed door hem wordt opgevraagd, m.et liij of liever, moet de postbeambte voor hem zicli eenigen meerderen oraslag getroosten. Dan is noodig een schriftelijke aanvrage, die de postbeambte opmaakt, laat onderleekenen en opzendt aan den directeur der rijks-postspaarbank te Amsterdam, die een order van betaling doet toekomen aan den inlegger, opdat deze daarmede zicb vervoege aan het kantcor, waar de terugbetaliug is gevraagd. Heel erg, zooals men ziet, is het niet. Slechts enkete dagen zijn er mee gemoeid niet langer dan noodig is voor de been- en terugreis van een brief naar de hoofdstad, met eenige speling, opdat bij de directie de order van betalir.g kunne worden opgemaakt. Daarop kan de inlegger rekenen, wanneer liy zijn gespaarde peiniingen voor het een of ander gebruiken wil. En die paar dagpn zal hij took wei geduld kunuen ocfenen voor de terugor.tvaugst van hetgecu hij missrhien lang geleden heeft geitort. Het doel dezer bladzijden is njet, de belaegliebben- den met de regelirg dezer zaak in al haar onder- deelen bekend te maken. Wie er meer van weten wil, koope een exemplaar van de wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 88), en van het koninkiijk beslnit van 10 Jan. 1881 Stbl. no. 2), te samen voor 5 cents verkrijgbaar aan alle postkantoreu en aan die hulpkantoren, die voor den dieust der ryks-postspaarbauk zijn openge- steld. Aan al die kantoren zijn trouwens volledige mondelijke iulicbtingen te vcrkrijgeu. flier gold het slechts, de instelling in breedo trekken te teekeuen, veler belangstelling voor haar te wekken, holder te doen uitkomen hoeveel nut zij stichten k m. Dat de staat de terugbetaling der ingebraolite gel- den zonder eenig voorbehoud waarborgt; dat terstond op zdoveel, allengs op alle plaat3en des lauds de ge- legenheid tot inbrer.g en tot terugerlauging geopend regiment, kre.g dezer dagen in de kazerne een|^rdti da' des jaars eu gedurende schier 7 ••lji-i i v den zanschen dag, van die gelegenheid kan wordeu bezo k van zijne bruid, die hem kwam vrtgen of ge(,rui|{ dat een spaarbankboekje, wrar ook ai.i des avonds met haai naar het b1 van d orpiHioi i« nn al'e nlaatsen. tot Toen hij hierop een weigerend compagnie ging antwoord gaf, wierp zij h m ezne groote hoe/eel heid zwavelzuur in 'tpelaat. P. viel op den gronl en de bruid verwijderde zich spoedig. De toestand van P. is hoog-t ernstig; zijn ge- laat is geheel en al verbrand, evenzoo zijne banden. Hij is naar het hospitaal gevoerd, terwijl de bruid nog dienzelfden dag gearresteerd werd. Een Hongaarsch dramafabrikant heeft de jongste vreeselijke gebeurtenis in Rusland voor het tooneel bewerkt. Twee dagen na den moord, den 15 Maart, had hij ree ls een stuk in vijf bedrijven klaar, getiteld: »De dood van den Czaar of de zegepraal der nihilisten in Rusland." Het zal eerlang te Tapolczau opgevoerd worden. (Vervolg en slot.) Men vergete trouwens niet, dat deze spaarbank werkt voor het gansche land. Met andere woordeu al heeft men b. v. te Utrecht zijn spaarbankboekje ge- kregen, toch kan men op datzelfde boekje te Leeuwarden zoo goed als te Middelbnrg, te Alkmaar zoo goed als te Veulo, verdere inlageu doen of terugbetaling van het ingebrachte erlangen. Wie naar elders verhuist; een dienstbode, die in een andere stad in betrekking komt; een echipper, die het land door trekt; een polder- werker, die van de eene streek naar de andere zieb verplaatst; eeu werkman, die door zijn werkgever tijde- lijk op reis gezonden wordt zij alien hebben slechts hun spaarbankbcekje mee te nemen, om ook overal elders, mits er slechts een postkantoor of een voor deu dieust der rijks-postspaarbank geopend hulpkantoor is, eeu postbeambte te vinden, die hun geld in ontvangst neemt, of hen tTiigbelaalt wat zij tegoed hebben. Dat bij een -i6o omvangrijke instelling als deze enkele voorzorgsmaatregelen geuomeu dienen te worden, om tegen misbruiken te waken, ligt voor de hand. Dat spreekt zoozeer van zelf, dat men gaarue daaraau zich onderwerpen zal. Ook ten aanzien van terug- uitgegeven, geldig is op al'e plaatsen, tot welke de instelling haar werkzaamheid uilstrekt; dat zij het ter zijde leggen ook vau de kleinste bedragen mogelijk maakt bl(jkt uit dit alles niel, hoe uitmuntend de zaak is, die hier vau rijkswege in het leven wordt ge- roepeu? En laat het zich niet gernakkelyk begrijpen, van hoe hooge beteekeuis zij wordeu kau voor hel wel- zijn des volks en voor een gcweuschte ontwikkeling der maatschappelijke toestandenf Want al is hel reeds duizendmaal gezegd, het kan niet genoeg worden iierli.iaiu: het spireu brengt zegen en geluk. Niet slechts voor elken mensch afzonder- lijk, maar voor net gansche volk in zijn geheel. Niet slechts, orndat het stoffelijk voordeel brengt, maar ook, omdul er een zedelijke kracht in ligt, die af houdt van het kwade, eeu prikkel is ten goede en invloed oefent op den geheelen mensch. Helaas, dat juist zij, voor wie deze zegen 't grootst kan wezen er 't moeielijkst toe te bewegeu zijn, zich dien doelachtig te maken. r/fk kan mijn geld even geed zelf bewaren," zegt de een. Maar hij vergeet, dat geldstukken, die in den zak ramraeleu, er maar al te licht uitspringen, wanneer voorwerpeu van betrek- kelijke weelde of behoeften van niet dringeudeu aard huu aantrekkiugskracht doen gevoelen. V\ at zou het geven, al bracht ik een paar kwartjes of zelfs een enke- leu gulden naar de spaarbank," rneesmuilt een auder, Maar hij ziet over 't hoofd, dat veel kleintjos een groote inaken; dat ook ten deze de eerste stap de moeielykste is; dat ook hier al etende de bonger komt; en dat met elk bedrag, hetwelk veilig gtb rgen wordt, de lust en het vermogen groeien, er telkens iets bij te voegen. Gelijk in de stoffelijke uatuur een voorwerp, dat naar oralaug valt, al sneller en sueller zich voort- beweegt en in zijn val steeds grooter vaart krijgt zoo ook ontwikkelt zich in deu mensch, wanneer hy maar eenmaal den weg naar de spaarbank betreden heeft, in toenemende mate de kracht, er heen te brengen wat hij vroeger aan omiutte dingen verkwistte of aan lagen hartstoc'nt ten offer bracht Z >o is menigeen met enkele stuivers begoniieu, om met guldens voort te gaan eu mei het bezit van honderdeu guldens te eindigen. Zoo heeft menige huismoeder in goede dagen kleiuigheden afgezonderd, om iu kwade tijd ;n ee.i aardig sommetje achter de hand te hebben, dat haar in staat stelde tot voorziening in nypende behoefteu, die auders onbe- Zoo is ineiiig man betalingen, al moet daardoor een vertraging van eenige dagen ontstaan. Voor den goeden gang vau zakeu vredigd hadden moeten blijven. outtrokken aan het drankhuis, menige vrouw genezen van haar snoepzuoht. Zoo zijn orde en ingetogenheid, die tevredenheid en huiselijk geluk, manuenkrackt en vrouwenliefde in haar gevolg vocren, ingekeerd in meuig geziu, waar voorheen een booze geest deu vrede des gemoeds eu het geluk der huisgenooten verstoorde. En zoo heeft het spaarbankboekje op menigen akker bet goede zaad gestrooid, dat welig opschiet den betrokken digd wordt, den dubbelen moord te Rijssel te hebben rechtstreeks en zonder lastige formaliteit door deu personeu zelven en der ganscbe samenieving ten heil. is dat tot zelcere hoogte niet te vermijden. Maar dat bet ook in dit opzicht zoo ge iefelijk geregeld is nls met de eischen van orde en voorzichtigheid slecnts eenigszics bestaanbaar scheeu, bewyat het volgeride. Biunen het gebied van het postkantoor, waar het boekje 't eerst is uitgegeven, kan de inlegger zijn geld mits niet meer dan 10 in de 7 dagen, en mits van zekeren Dobbelaere beziggehouden, die beschul- niet uitmakend het geheele bedrag van zijn tegoed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2