TER NEUZEHISCHE COURAIilT. Al(|emecn A'ienws- en Ailverteuliclilad vaor Zeeuwscii-Vlaanderen. Binnenland. BUf TEN LAND. De Rijks-Postspaarbank. BIJVOTSaSEI. Zaterdag 26 Maart 1881. No. 1655. RE.GHTSZAKEN. Irrondissements-rechtbiuik te Middelburir. GEMENGDE BER1CHTEN. VAN DE 1 - 6 .i 0 Den 22 Maart 1881 heeft aan bet Ministerie van Bnitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging def btide overeenkomsten, den 9 Ftbruari 1881 tusschen Nederland en Belgie gesloten, de Te tot Verbelering van de betonning en bebakening, de 2e tot, ver- beteri )g van de verlichting der Schclde. De bqlasting op het gedistilleerd bedrqeg in Februari dezes jaars f 1,551,688, d. i. bijna 40 raille minder dan in Februari van bet vorige jiar. In Schiedam werden in 1877 niet minder dan 410000 vaten janever gestook. Een en veertig millioen Ned. kannen. Hiervan worden alleen in ons land 365000 vaten per jaar gebruikt. Een vat sterke drank verslindt If HL. rogge en 1 II.L. gerst. Dns in Nederland alleen wordt verbruikt, bijna 640000 HL. togge en 365000 HL. gerst. Uit de ro^ge had men per vat 340 kilo brood kunnen bakken, en nit de gerst per HL. 60 liter gort kunnen vervaardigen. Elke kan jenever heeft dus voor 3^ kilo brood en aan gerst ruim een halve liter gort verslonden. Welke verbazend groote uitgestrekt- heid lands wordt daardoor aan nutlige doeleinden onttrokken P« rechtbank heeft in hare zitting van 22 Maart het nav'olger.d vonnis uitgesproken: P. F B., wed. C. L. van H. 42 j., arbeid9ter te Clinge (Zeelandj, ter zake van fraudeleuse invoer, na zons ouderdergang; veroordeeld tct eei.e gevnngenis- straf var. twee dagen eenzame opsluiting c. e. ljiuidbouwberichten. Een landbouwer te Dalen heeft in 4 jaar tijds uit de biggen, door een zelfde zeug geworpen, eene kleine f 1000 gemaakt. De landbouwer Schipper te Siddeburen heeft in den tijd van elf tnaanden vijf vaarskalveren van eene koe gekregen. Men schrijft uit Steggerda: Door den beer P. Z. nlhier zijn in Aug. van't vorige j tar aardap- pels gepoot en heden gerooid. De pieuwe aardap- pelen zijn van behoorlijke dikte, zeer glad en fraai op 't oog en wat smaak en qualiteit betreft beter dan menige nieuwe aardappeisoort, die1 in 't laatst van Juli ons worden opjredischt. De Belgische maatschappij van electrische ver lichting, La Lainpe soleil, heeft voor een hooge.n prijs haar oetrooi aan een maatschappij verkocht, welke deze wijze van verlichting in Frankrijk in exploitatie gaat brengen. IJet gemeentebestuur van Parijs onderzoekt thans deze aanvrage der nieuwe maatschappij orn draden binnen de stad te mogeu leggen, en vermoedelijk zal de passage Joufl'rov binnepkort op deze wijze worden verlicht. Ook in de gaieties St. Hubert te Brussel wordt ver lichting met de lampe-soleil voorbereid. Naar men zegt is een misdaad ontaekt, die 2 of 3 jaar geleden te IJrugge zou zijn ge- pleegd. In dien tijd werd het lijk van eep briga dier der jagers te paard uit de Gentsche vaart nabij de Coupure opgeviseht. Tot nu toe bleven alle nasporingeu vruchteloos, tot 11. Zr.terdag een soldaat van Brugge in een twist met een zijner kameraden zou gezegd hebben: //Het spijt, mij, dat ik u met voor een oogenbhk onder vier oogen heb. Ik zou u een duikeling laten maken, zooals w'ij gedaar. hebben met den brigadier van Brugge." Die woorden werden overgebracht aan den overste en leidden tot de arrestatie van een geheele bende, die nog van andere misdaden wordt beschuldigd. Op de plaats waar de moord op den Keizer van Rusland gepleegd werd, is eeh zwart hekwerk opgericht, dat rijk met pi mteri, bl >emen en kransen versietd is. Aan de vier lioeken zijn hoo^e lauri r boomen geplaatst; boven net sreheel hangt een van 1 lurierbhiden gevorinde keiz ilijke kroon en aan de zijde van het kanaal staat tusschen het groen een Mariabeeld. Uit alle oorden des lands stroomt men daar samen om door het L-ggen van kransen en het strooien van hi lemen bhjken van gehechtheid te geven. In een fabriek van vleesch in bljkjes vonden de inspecteurs Latham en Buckley, te L.rnden, een stoommachine in werking, en daarnevens een voorraad van omstreeks 13000 pond vleesch van zieke paarden, schapen enz., in verschillende graden van bewerking, van het rauwe vleesch af tot aan „geconserveerd," vleesch, worst, malsche eenden, enz. Zij vonden er omtreeks 200 pond pas af- gewcrkte worst, gekleurd met rode oker om ze een versch uiterlijk te gi ven. Verder een onuoemehk getal blikjes om de smakelijke bereiding in op te nemen, en een vat roode oker, om aan 't geheel een smakelijke kleur te geven. Het geheel moet walging verwekt hebben. De rechtbank heeft den fabriekant veroordeeld tot. 3 maanden gevangenisstraf, omdaf de wet niet toeliet eene nog zwaardere straf toe te passen. Onder de zestienduizend vrouwen, die zooals de Lesseps onlangs mededeelde, aan de onderneming van het Panama-kanaa! deelnemen, is ook de voormalige Keizerin Charlotte van Mexico. De arme kraiikzinnigc, die in haar heldere oogenblikken nog altijd veel belangstelfing toont in het voor haar zoo noodlottjg Amerika, hepft voor 180 aan- deelen get?ekei)d. Ook anijere gekroonde ho ifden komen onder de aandeelbouders voor, o. a. de Koning van Zweden. Een kollekte door het Transvaal-kommitee te Middelburg gehouden, heeft f 1082,61 opge- bracht. Nicolaas K., beambte aan het postksn- toor te Zierikzee is met f 3000 uit de kas van dat kan- toor spooiloos verdwenen De politie doet streng onder1- zoek naar zijn verblijfplaats; vermoedelijk wil hij naar Amerika vertrekkeu.De Engelsche brik Sint Clair, met sfeenkolen v>n New—Castle naar Middelburg, is Dinsdag op de bank van Zoutelande totaal ver- ongclukt. De opvarenden werden door de Belgische sleepboot Champion gered en te Vlissingen aange- braeht,. Woensdagmorgen is W. M. de Jongh van 's Gravenhage naar de strafgevangenis te Leeuwarden getransporteerd. Een arme droinmel te Purmereucje kreeg van een stadgenoot een twintigje in de, staatsloterrj presentop het liummer van dit twintigje is de vorige week de f 5u,000 gevallen. V\ eldra zal ook te's Bosch de laatste antieke gevel daar ter stede verdwenen zijn. Men is bezig, het buis „da Gapert" op den Hoogen- steenweg te vernieuwen. Voor een tiental jaren waren bier nog verscbeidene huizen gesierd met dit eigenaardig hoofd. Deze week is op de Ooster- Sehelde een mosselschuit, toebehoorende aan den visscher W., omgeslagen, bij welk ongeval de beide knechts zijn verdronken. De 31jsrige en oppassende zoou van een landbouwer te B iarloo is van zijn wagen gevallen, door dat het paard op 'hoi geraakte. Hij was onmiddelijk een lijk. Uqn schipper met twee zoous zijn te Schouwer- zijl, tengevolge van verstikking door kolendamp, dood in hun vaartuig gevonden. Tegen een te Aardenburg doortrekkend handels-reiziger is proces- verbaal opgemaakt wegens het uiteii vail zeer ongepaste en beleedigende uitdrukkingen tegen den per soon des Komngs. De Veeueiidaalsche stoom- spiimerij en weverij keert over j880 een dividend uit van 25,7 per aandeel 5000. De ge- ineente Oss heeft een 4 pCts. geldleening van f 30,000 opengesteld, waarvan de opbrengst zal strekken voor deu aanleg vau openbare werken. Te Weert (Limburg) is een 19jarige jonge dochtei door de justitie gearrcsteerd die bet kind, waarvan zij heimvlijk was bevallen en dat geleeid had, in de scnuur had bpgraven. Later na de arrestatii, barer duchter heeft de mueder het lijkje opge- graven en in het water geworpen. Ook de vader en inoeder zijn gearresteerd. Te Namen is in lief post bureau van bet station een diefstal gepleegd. Een blikken doos, bevattende 2400 fr. aan goud, zilver en bankbiljetten, is verdwenen uit een brand- kast, waaraan men geen spoor van braak bemerkt heeft. Een onderzoek is ingesteld. Te Madrid zijn zes person«n overleden door het eten van varkensvleesch, waarin zich trichinen bevonden. Bij de lijkschouwing vond men tal van die ge- vaarlijke diertjes bij hen. De overleden personen behoorden tot de lagere volksklasse, die te Madrid Veel gezouten varkensvleescb eten. Te Parijs is zekere Lambert gestorven in den ouderdom van 106 jaren. Hij had de veldtochten van de eerste rcpubliek en van het Keizerrijk medegemaakt. To Berlijn is eene vergadering van 25 vrouwen gehouden, waarin met groote meerderheid van stemmen is besloten, de rokken en japounen af te scbaffan en voortaan wijde pantalons te dragen. Te Arnhem kregen een jongen en een meisje, oud 10 en 9 jaren, te zamen twist. De jonge heldin, die in woorden en handenstrijd het onder- spit moest delveii, werd zoo woedend, dat zij een bijl opnam en daarmede den knaap zulk een slag op het hoofd toebracht, dat hij met gespleten schedel op den grond viel. De wond is wel ernstig maar de heelkundige hoopt den knaap te behouden. In het vorige jaar is aan de Utrechtsche zijde te Amsterdam een stuk land, groot ongeveer vier hektaren, waarop eene kleine boerderij, verkocht voor de niet onbelangrijke som van f 38,000. De Vorige eigenaar wenscnte weder in het bezit er van te komen, en bood voor dien eigendora f 125,000. De gelukkige bezitter vraagt echter niet minder dan f 400,000, zegge vier ton. Het volgende curieuse geval heeft zich in een der geineenten van N.-Brabant voorgedaanEen rentenier, oud 65 jaren, uit de gemeentb V., kwam kennis aanknoopen met een dienstmeid in H. Bij het tweede bezoek was de zaak geklonken. De dienstmeid kreeg reeds terstond een cadeau ter waarde van f 43. De buwelijks-afkondigingen in de kerk en voor het gemeenteiiuis hadden plaats gehad. De dag, waarop het huwelijk zou voltrok- ken worden, was aangebroken. De bruidegom kwam opdagen, maar'hij had geen trek rneer om do zaken verder voort te zetten. Hij gaf de meid f 40 om gesnaakte kosten te betaleu en nam af- scheid. Liter echter eisehte de meid schadeloos- fitelling voor geleden verliezen en hierop is gevolgd, dat haar nog do som van honderd gulden is uit- beiaald. Men kan toch niet zeggen, dat het geluk de wereld uit is als een arme dienstmeid een paar honderd gulden kan verdienen, op eene wijze, die, wel is waar voor haar minder aangenaam afliep, doch desniettemin nog al vrij gemakkelijk was. /,JSr zijn slechts drie menschenrassen: de adel,, de middenstand en de dienst bare stand, die evenveel van elkander verschillen als porcelein, tin en grof aanlewerk." De adellijke dame, die dit gevoelen in een gezelscliap uilte, waar een bediende bij was beval dezen eenige oogenblikken later, om de baker met het kind boven te roepen. De knecht ging hierop aan de trap staan en riep zoo hard hij kon //oud aardewerk, breng't klein stukje porcelein eens boven 1" n ii a■Ill II——n—mmmmmm lt>l» -ill,'.; 'I 1 April, de dag waaraan voor het Nederlandsche volk eeu belangrjjke geschiedkundige herinueriug ver- bonden is, heeft nieuwe beteekenis gekregen, nu het deu Kouiug bchaagde, dien dag aan te wyzeu voor het in werking tredeu van de njks-posts paar banken niet gewaagu is de voorspelliug, dat hij nog na jaren Dit opstei, waarvoor wij, op verzoek van den directenr der rijka-postapaarkank, gaarne de noodige plants inruiinden, :ial van regeeriugswege op runne schaal worden verapreid. Aan tile postkanloren, aismede aan die hulpkantoren die voor den dienst der rtjks-postspaarbank geopend worden, zullen eiemplaren :u toereikenden gelale verknjgbaar zijn, zoowel voor belangstel- enden als vuor ben, die geuegen zijn het geschrifi in hun kfing e verspreiden, Voorat op medewerking der laatstbedoelde peraonen stelt do lirecte.ir biz aider hoogeu prijs en niet ten onrechte, daar zij kraehtig zal Kunueu bijdragen de postspaarbauk bij ons publiek bekeud en gtzuchl te inakru. Dal het bestaau van iuriehungen tut sparen een gewichiig volksbetang is, wordt algemeen erkend, uiaar vuoral de posupaarbsnk belooit eeu heehlen grondsiag te wurden vour eeu belangrijke toeueming van deu volksrykdoui, tot bevorderiug der volkswelvaarl. hracbtig wekkeu wij J-utroin alien op, het doel der nieuwe inrichting zooveel mogelyk M bevorderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5