No. 1651. Zaterclag 12 Maart 1881. 21e Jaargang Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderan. BINNEN LAND, BU1TENLAND. ABONNKMINT. adv ertentiIn. Ter Neuzen, 11 Maart. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg, TER V'EIJZENSEHE Per drie muandea binnen Ter Neuzen 1,Boor het geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- ceuren en Brievenbuahoudera. Van i tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentren gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE nren. bind veraehljnt Dinsdag- en Vpijdajcarond blj Jl. K. 6. RBOST te Ter Nenzen. folitieli Overzicht. De voorwaarden van den wapenstilstand in de Transvaal houden, behalve hetgeen reeds gemeld is, het volgonde in: Het is den Engelschen troepen veroorloofd, elke bewoging van New-Castle naar Prospect Hill en omgekcerd te snaken. Maar de Butfalo-rivier mogen zij niet overtrekken. In het brengen van versterkingen zijn hun geen perk en gesteld. Hetzelfde geldt voor de Boeren. Deze mogen aan gene zijde van den Langnek niet verder op- rukken, en van weerszijden mag men met uitgaan op verkenning. Nadat de wapenstilstand gesloten was, hebben beide partijen te samen een luncheon gebruikt. De beste verstandhouding beeft hierbij tusscben haar geheerscht. Het gesprek werd gevoerd op een toon, die getuigde, dat de beide vijanden eerbied voor elkander koesteren. De Boeren eischen echter nog altoos hunne onafhankelijkheid en amnestie voor alle hoofden. Zooals de zaken thans staan, schijnt er op nieuw in de openbare meening in Engeland eene wij- ziging ten gunste van de Transvaal gekomen te zijn. Maar toch, zoolang men de voorwaar den, den Boeren aangeboden, niet duidelijk om- schreven vindt, bestaat er maar weinig reden, om zich met hoop op een gewenschten afloop van dezen ten hemel schreienden oorlog te vleien. Waar van ,de eer van Engeland" nog altoos sprake is, heeft bet recht der Boeren weinig kans. En wat waarborgt hun, dat de Engelschen weder geen nevenbedoelingen hebben en wegens hun onwankelbaar goed vertrouwen geen schoone kans, om den Engelschen voor goed den pas af te snijden, laten verloren gaan, nu volgens de laatste berichten, door aanhoudenden regen, het Engelsche kamp is ondergeloopen en de Ingogo en andere rivieren zoodanig gestegen waren, dat de weg naar New- Castle geheel was afgesneden en er voorloopig aan het opmarcheeren der versterkingstroepen niet te denken viel. Het is te hopen, dat de Boeren in hun goed vertrouwen niet beschaamd worden, en de uitslag der onderhandelingen bevestige, dat zij wijs deden een wapenstilstand aan te nemen. De doyr het Engelsche parlement, na zooveel moeite in het leven geroepen uitzonderingswet voor lerland, is eergisteren door den onderkoning van kracht verklaard in acht graafschappen en tien districten. Dillon, het Iersche parlementslid, dat zich bij de behandeling der wet zoo krachtig heeft doen gelden, heeft zeker een bewijs van persoon- lijkon moed gegeven, door zich nu naar lerland te begeveir. De regeering heeft dan ook reeds besloten, Dillon te arresteeren, omdat bij in zijne jongste redevoering in lerland elkeen, die zich tegen het Landverbond aankantte, met een maat- schappeiijken banvloek bedreigde. Het wetsontwerp, waarbij de regeering gemachtigd wordt, om gedurende vijf jaar het dragen en verkoopen van wapenen in lerland te verbieden, is aangenomen. Intusschen heeft er weder een moord plaats gehad op een landbezitter. Het Hoogerhuis heeft het voorstel van lord Lytton, om Kandahar niet te ontruimen, met groote meerderheid aangenomen. Ook in't Lager- huis is een dergelijk voorstel in behandeling. De veldtocht van Rusland tegen de Achal Teke's, die op eene bezetting van Merw en Herat zal uitloopen, heeft in Engeland weder de aandacht op den sleutel van Afghanistan doen vestigen. Uit Rusland zelf wordt bericbt, dat de geest- drift, waarmede de benoeming van den heer Abaza tot minister van financien werd begroet, lang- zamerhand bekoeld is. Gebrek aan eerlijke en geoefende ambtenaren zal zijn bestuur, evenals dat zijner voorgangers, zonder vrucht laten. Treurig zijn voortdurend de berichten, die van de oevers der Wolga komen, over de aldaarheerschendeellende en hongersnood. Werk is nergens te vinden; alle bedrijven staan stil, omdat niets te verkoopen is. Ziekten nemen vreeselijk toe. De scholen staan ledig. Zaaizaad voor't voorjaar is nergens te vinden. Het grootste gedeelte der wintervelden is onbebouwd gebleven. Ondanks alle pogingen, om de behoeftigen te bulp te komen, is de omvang van de ramp niet te overzien. Met hooge ingenomenheid vernemen wij, dat de gemeenteraad alhier, in een geslotene zitting, ge- houden den 22 Februari 11., met 5 tegen 1 stem be sloten heeft, tot het stichten van een tweede openbare school in de kom der gemeente, en wel op den grond, gelegen aan het kanaal nabij de oostelijke binnen- sluis; de toestemming van het Rijk, om dien grond in erfpacht te erlangen, wordt spoedig verwacbt. De St.-Ct. bevat een Kon. besluit van den 27 Febr. jl. houdende aanwijzing van de gemeente IJzendijke als standplaats voor een postkantoor. De examens tot verkrijging der akte, vermeld in art. 56 onder b der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, zullen in den loop der maand Juni worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te on- derwerpen, gelieven vdor 1 April e. k. aan het departemenl van Binnenlandsche zaken voorloopig hiervan te doen blijken bij schrijven op ongezegeld papier, tevens vermeldende de woonplaats, doch zonder overlegging van akten of getuigsciiriften. Door den Minister van finantien is ingediend een gewijzigd ontwerp tot wijziging van de registratie- wet, waarvan de in werking treding wordt voor- gesteld op 1 Januari a. s. Eene belangrijke ver- mindering, tot 25 cts. per f 100 verkoopwaarde, is voorgedragen voor het recht op ruilingen van onroerende goederen, dat op de acten tot toekenning van meerderjarigheid verminderde de Minister tot f 10, dat op de acten van huwelijksche voorwaarden van f 24 op 15 en tot 5 als een der echtge- nooten reeds vroeger gehuwd geweest is. Kassiers- briefjes en ander handelspapier aan toonder zijn vrijgesteld van de formaliteit der registratie. De 16 lijsten, bevattende de opgaven van de bij de algemeene watersnood-commissie inge- komen giften, wijzen een totaal cijfer aan van 420,000. Voege men daarbij wat de algemeene watersnood- commissie nog op 't grootboek had staan, en wat bet watersnoodfeest te Amsterdam nog in haar kas zal storten, dan komt men tot een bedrag van ruira 7 ton, waarover de commissie te be- schikken had. Wij hebben reeds van't vertrek van de flinke stoomboot Pollux, met Friesche landverhuizers ge- waagd, die over Amsterdam naar N.-Ameriks trokken. Men meldt uit Amsterdam, dat de com missie van toezicht op de landverhuizers, de heeren D. A. van Heemskerk Yeeckens, J. Boissevain en Mr. J. J. Rahusen, zich den heer D. van Ketwich, directeur van het Zeemanshuis heeft geassumeerd, die als deskundige van het transporteeren van land verhuizers uitstekende diensten bewijst. De com missie had de Pollux nauwkeurig in oogenschouw genomen en verklaarde hoogst voldaan te zijn, zoo wel over de degelijkheid als over dd doelmatig- heid waarmede het schip is verbouwd, terwijl een onderzoek naar de voeding mede de beste resultaten opleverde. In het voorste gedeelte zijn 96, in het achterste gedeelte 112 slaapplaatsen, benevens afzon- derlijk ziekenboeg voor mannen en vrouwen. De landverhuizers werden door de directie der expeditie de heeren Prins eu Zwanenburg te Amsterdam uit- stekend ontvangen en verzorgd. Allen geven hunne tevredenheid te keunen. Een schrijft naief: „het heerenleven is al aan den gang." De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Maart de volgende vonnisseu uitgesproken A. H. D., oud 42 j., vrouw van J. B., fe Hulst, ter zake van het door iemand, tot het afleveren van geneesmiddolen niet bevoegd, verkoopen van zoodanig middel beneden de hoeveelheid daarvoor door den Minister van Binnenlandsche zaken aangewezenver- oordeeld tot eene geldboete van f 10, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Ch. V. Jz., oud 31 j., landbouwer te Westdorpe (Zwartenhoek), ter zake van moedwillige mishande- ling; veroord. tot eene geldb. van f 8 of 1 dag eellulaire gevang. F. H., oud 40 j., werkman te Hoek, ter zake van drie waubedrijven van eenvoudige diefstal, veroord. tot 2 maanden cell, gevang. J. D., S. B., 8. P., M. d. W., R. A., R. B M. L. d. L., C. L. d. M. I.Bz., alien te Philippine, ter zake van diefstal van oogst op den akker door acht personen waarvan 2 beneden de 16 jaren, doch met oordeel des onderscheids gtlijktijdig gepleegd, de zes eersten, veroord. tot 8 dagen cell, gevang., de beide laatsten tot 3 dagen cell, gevang. Th. d. S., oud 15 j., arbeider te Koewaoht, ter zake van diefstal van oogst op den akker, gepleegd door iemand beneden de 16 jaren doch met oordeel des onderscheids; veroord. tot 15 dagen cell, gevang. A. C. Lvrouw van D. v. D., oud 30 j., arbeidster te Hoek, ter zake van eenvoudige diefstal; veroord. tot 15 dagen oell. gevang. De bekende Magazins du Printemps te Parijs zijn Woensdagmorgen in de vroegte een prooi der vlammen geworden. Slechts de kas is gered en ook slaagde men er in de omliggende gebouwen te behouden. De brand ontstond, zooals men be- weert, door de onvoorzichtigheid van een bediende die met het schoonmaken der zalen belast was, en nam zulke snelle vorderingen, dat de beer Jaluzot, de eigenaar, alsmede zijn vrouw en bedienden zich

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1