OPEN B ARE VEEKOOPING Telegraphische berichten. ADVKRTKNTI l',N. tegen dadeiijke belaiing. 1. Vier Tjalkschepen 2. Een Stoombaggermolen, de verkiezing in het kiesdistrict Arnhera zal plaats hebben op Dinsdag 22 Maart e. k. en zoo noodig op Dinsdag 5 April. Volgens de ^Freeman's Journal" is de Eerw. heer Francois Janssens, geboortig van Tilburg, Pri ester en Vicaris-Generaal van bet Bisdoin Rich mond (Virgeme), benoemd tot bissuhop van Natcher (Noord—Amerika). Op een Mnandagmiddag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders der maatschappij Zeeland is genoegen genomen met een schikking met de erven van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, waarbij deze laatsten zich verbinden, die erlenis ouverdeeld te laten tot- dat de noodzakelijke waarborgen zijn verleend, waartoe Z. K. H. Prins Hendrik zich tegenover die obligatiehouders had verbonden. Men zal zich herihneren dat die obligates'opeisclilmr waren geworden, omdat die zakelijke waarborgen na het overlijden van den Prins niet binnen den gestelden termijn waren verleend. De lijst van stemmingen voor het sekretariaat _,yan het ut" is thans gesloten. Er moet her- ■temming plaats hebben tusschen den heer Kerdijk, die de meeste steminen verkreeg, en den heer Bruyn. r Fit Amsterdam wordt oris het volgende ge- meldDe Pollux vertrekt heden ochtend naar New-York met 200 landverbuizers. Alle plaatsen zijn bezet; zij heeft een vrij aanzienlijke vraclit. Voor den overtocht met de Stella over drie weken hebben zich reeds 500 emigranten aangemeld. De rechtBtrfeeksche stoomvaart van hier op Amerika begiiit alzoo onder de gunstigste voorteekeneu. In de afreloopen tnaand hebben zich gevallen van pokziekte voorgedaan te Ameide 10, Gorinchem 2, Hoogviiet 4, Kaatsheuvel (Loon op Zand) 1, Meet;kerk 2, Pernis 1, Rotterdam 1, (overgebracht uit New—York) en Vuren 9 gevallen. Gedurende de laittste week zijn er te Vuren 4 nieuwe gevallen bijgekomen. Maandag jl. heeft de arr.-rechtbank te Utrecht het von.nis uitgesproken in de zaak van den jonge- ling, die op 18 Dec. jl. zijn mede—sciiolier van de Hoogere Burgerschool bij ongeluk had dood- ,§esclioten. Hij werd veroordeeld tot 3 weken celstraf en in de kosten, en zulks in aanmerking nemende zijn jeugdigen leeftijd en gunstige aute- cedenten. De stuurinan C. A. E. Martens, die de vorige week ter zake van poging tot moord on zijn hemuontroaw geworden beininde voor het gerechts- liof to- Amsterdam te recht stood, is te dier zake .veroordeeld tot een celstraf van een jaar. Het hof heeft namelijk in het ontrouw gedrag dier beminde in verband met het onbeduidende der toegebrachte kvyetsuren aanleiding gevonden, om in ruime mate verzachtende omstandigheden toe te passen. Het openbaar ministerie had een celtraf van tweejareu geeischt. TRANSVAAL. HET GEVEC1IT OP DEN SPITSKOP. De correspondenten van de Times en de Staudard zijn Zondag ooggetuigen geweest van den moord- .dadigen strijd om het bezit van den Spitskop en als door een wonder, zooals zij beiden zeggen, aan de sh'chting ontkomen. Beiden zijn door de Boeren gevangen gemaakt, maar spoedig weder met een vrijpas naar het Engelsche kamp teruggezonden. De eerste verhaalt, dat hij op het oogenblik van het algemeene sauve qui peut zich in een holte verhorgen heeft en later naar de Boeren ging, //die mij goed beliandelden. Zij lieten mij het lijk van generaal Colley herkennen en gaven mij een pas naar het kamp." Bij deze uiterst koele mededeeling steken gunstig af de warme lofspraak en de dankbare toon van den correspondent van de Standard. De redactie van dit blad, die op minaclitenden toon van de ^rebellen der Transvaal" spreekt en na de door de Boeren in eerlijken en manhaftigen strijd bevochlen zegepraal slechts woorden van wraakzucht neer- sclireef, moet beschaarad staau bij den warmen lof, door haren correspondent aan de Boeren toegezwaaid. "Wij laten zijn telegram hier woordelijk volgen: jMet luid geschreeuw en een storm van kogels drongen db Boeren op ons in. Een wilde vlucht ontstohd met de Boeren kort achter ons; het knallen der geweren, het fluiten der kogels, de kreten van den vijand, dit alles te zamen maakte een hebek geraas. Overal zag ik onze mannen vallen; er was geen tegenstand meer, geen halt, het was een wilde vlucht voor levensbehoud. Op dat oogenblik werd ik op den grond geworpen, en liep en trapte men op mij, toen ik weer bij bezinning kwam, schoten de Boeren over mij been op de aftrekkende troepen die den berg afstormden. /Toen ik traclitte op te staan, werd ik gevan gen gemaakt en weggevoerd. Op den berg vond ik het lijk van generaal Colley, door het hoofd ge- schoten. (De correspondent somt hier verder de officieren op, die hij dood of gewond op het slag- veld zag.) z/Na een onderkoud met den generaal der Boeren verzocht ik hem mij een pas naar bet kamp te geven en geneeskundige hulp voor de gewonden te gaan halen. Dezen lagen dik gezaaid zoowel op het plateau als langs de geheele helling van den berg. ,/De Boeren waren zeer beleefd. Zij nameii mij, we] is waar, een paar geschreven stukken af, die ik bij mij had, maar geene troepen ter wereld zouden zich als overwinnaars beter hebben kunnen gedragen dan zij. z/In limine gesprekken met mij schreven zij limine overwinningen niet toe aan hunne wapenen en hun moed, maar aan de rechtvaardigheid liun- ner zaak. ,/Er is niet de geringste twijfel mogelijk of limine overwinning was volkomen. Zij veroverden in een eerlijken strijd eene positie, welke de generaal zelt, verdedigd door de strijdinacbt onder zijne bevelen, onneembaar aclitte. Zelfs nu nog kan ik niet begrijpen, hoe zij dit konden doen, zoo verrassenl en krachtig was hun aanval, en zoo bliksemsnel de wisseling tusschen hetgeen wij volkomen veiliglieid achttenen hetdreigendste gevaar. z/Tot liet oogenblik waarop zij dezen aanval deden, hadden zij geen voetbreed gewonneu, sleclits weinige onzer manschappen waren in iiet gevecht gewikkeid, en de verliezen waren uiterst gering. Weinige minuten sleclits later stonden zij op deu top van den berg en moesten onze manschappen de holte verdedigen, waariu zij schijnbaar volmaakt veilig gelegen hadden. z/IIet kan met worden onlkend, dat de ver- overing van den Majuba-berg een wapenfeit is, waarop elk geoefend leger der wereld trotsch zou kunnen zijn." Volgens een telegram in de Koln. Ztg. is de nederlaag der Engelsclien geenszins te wijten aan gebrek aan munitie, doch alleen door het juiste trtffen en de buitengewone dapperlieid der Boeren, waarbij nog komt het betrekkelijk gering aantal Engelsclien en de onmogelijklieid om berggeschut of Gatling- kanonnen op den steilen berg te brengen. Van het oorlogstoneel wordt nog gemeld, dat onder de Boeren, toen zij den berg door de Engelsclien bezet zagen, door de verrassing eenige verwarring ontstond. Maar toen de eerste paniek voorbij was, scheen iemand van gezag het com mando te, hebben aanvaard, want het grootste deel der Boeren zette zich in beiveging, met het kennelijk doel om de Engelschen aan te vallen, maar toch werd middelerwijl het werk voor den attocl.it voortgezet, en dit duurde voort tot alle wagens ingespanneu waren en zelfs eenige inder- daad reeds weggingen. Van 7 tot 11 uur onderhielden de Boeren, rondotn den berg liggende, een aanhoudend vuur. Hun schot was wonderiijk accuraat, want "bij elk schot werden de steenen, waarachter de Engel sche voorposten lagen, getroffen, Maar ten 11 ure hadden de Engelsclien niettemin eerst 5 dooden. De positie scheen volkomen veilig, hoewel de Boeren zich ook tuschen den berg en het kamp nestelenden, doch de troepen hadden voor drie dagen rantsoen bij zicli, en binnen dat tijdsverloop kon kraclilige steuu uit het kamp verwacht worden. Tusschen 11 en 12 uur was het vuur der Boeren veel heviger, maar tuschen 12 en 1 uur werd het iiauwer en schenen zij te zullen aftrekken. Doch plotseling werd hunne vechtlinie belangrijk versterkt eu onder een vreeselijk vuur stormden zij van den lageren bergrug aan de rechtcrzijde den berg op. Een ontzettende aanval werd geluktijdig door de Boe ren op de voorste Engelsche linie gedaan, welke in een oogwenk of neergeschoten bf op de hoofd- stelling teruggeworpen was. Gremengde Berichtpn. Een Duitsch landverhuizer werd te Rotter dam op bet vermoeden, dat hij krankzinnig was, in het ziekenhuis aldaar opgenoineu. Ueze week maakte hij gebruik van de gelegenheid, dat de oppasser zich even verwijderd had, om een ruit te verbrijzelen en uit het raam te springen. Eenige oogenblikken daarna bezwsek hij. 's Graven huge, 4 Maart. Tweede Kanter. De heer Mirandolle door Z. M. den Koning be- noemd zijude aanvaardde het voorzittersohap. De moeielijkheid dezer taak erkennende, zou hij die alleen voor den loop van deze zitting aanvaarden, hij rekenende op den steun van alien on het doel: bevordering van het landsbelang te bereiken, als kunnende in dit zittingsjaar nog veel tot stand komen. Het nieuw benoemde lid van Amsterdam, de heer Dirks, is beeedigd. Met 52 tegen 18 steminen is een voorstel van den voorzitter aan- genomen ora de interpellate van den heer Lenting over de Transvaal te houden op a. s. Maandag ten 1 uur, nadat de heeren Sandberg, Heijden- rijck en Grataina het voorstel van den het-r Lenting hadden bestreden, de eersten omdat zij het niet meer noodig achtte na de interpellate in de Eerste Kamer, de heer Grataina uit vrees, dat daardoor de animo- ziteit zou worden aangewakkerd en het publiek zou vergeten, dat neutialiteit noodzakelijk is. Ondertroiiwd: ADRIAAN VERSLU1JS en JOHANNA KLAASSEN. TerNeuzen, 4 Maart 1881. Den 2 dezer beviel voorspoedig van een welgeschapene doc liter S. DE PAUWDi Meijer. TerNeuzen 4 Maait 1881. Voorspoedig bevallen van een zuou 8. J. MULDER-Pietersb. Zaamslag, 2 Maart 1881. Voor de vele bewijzen van deelne- ming ondervonden, tijdens de ziekte en het overlijden rnijner geliefde echlgenoote, betuig ik mijnen welraeeueiiden dank. Ter Neuzen, 4 Maart 1881. R. WALRAVEN. te Vlissingen De Notaris J. A. de Wolff, zal op Wroensdaf 10 Maart 1881, in het Kolfiehuis de //Oude Vriend- schap" aan de Koornmarkt, presenteeren te ver- koopen hecht en sterk liggende in de haven, aan de Pottenkade te Vlissingen, ieder met den vol- ledigen inventaris, groot 109, 116, 130, 141 scheepstonnen. van 20 paardenkracht met slijkbakken, lig gende in de haven mede aan de Pottenkade aldaar. EN NA AFLOOP DA All VAN in de lange Nieuwstraat aldaar Ankers, Kuttingen, Touwwerk, Zeilen, Zeildoek en verder SCHEEPSGEREED8CHAP. Daags te voren te zien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2