BU1TEN LAN D. GEMENGDE BERiCHTEN. Niet minder werd die vreugde verhoogd toen vij huiswaarts gekeerd, de warmste hulde ontvingen ran een 70tai neren en nichten, (aan wier hoofd zich onzen geaeliten burgemeester bevond) die bij de vurigste bede voor bet heil en welzijn der eehtelingen een stoffelijk bewijs voegden der innigste geachtheid aan oom, oud-oom en moei. De Weleerw. heer pastoor vergezeld van de Weleerw. heej- kapelaan van bier en Sas van Gent, deden van hunne ingenomenheid blijken met de jnbilarissen ten hunnen huize te gaan begroeten. Tot last in den avond werd gejubeld en gejuicht, en alien keerden onder den diepen indruk der genoten vreugde vergenoegd huiswaarts. Met betrskking tot het, bij de Tweede Kamer ingekomen gewijzigd ontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank vernemen wij nader, dat de regering, ten einde aan verschillende be- zwaren, in het voorloopig verslag ontwikkeld, tege- jnoet te komcn, aan de voordracirt een meer beperkte strekking heeft gegeven. Terwijl volgens het oor- spronkehjk ontwerp de beperkende bepalingen ran toepassing zoxtden zijn op alien verkoop van sterken drank bij hoeveelheden van minder dan vijf liter, is dat, cijfer thans tot twee liter teruggebraeht. Ook op logementen zullen de beperkende muatre- gelen uiet van toepassing zijn. Aan den auderen kant echter zijn de bepalingen nog verscherpt. Artikel 2, waarbij aan de gemeen- tebesturen de bevoegdheid werd gegeven ora het aantal verkoopplaatsen niet te beperken, is in dien zin gewijzigd, dat in de wet zelf het maximum van het aantal verkoopplaatsen in de gemeente naar het zielental wordt voorgeschreven, terwijl aan de ge- meenlebesturen de bevoegdheid wordt gegeven be- neden dat maximum te gaan. Ook wordt aan de vereeniging van drankverkoop met winkelnering op meer atdoende wijze een einde gemaakt dan in de oorspronkelijke voordracht. In den laatsten tijd hebben de lotelingen, die bij de zeemilitie wenschen te dienen, zich steeds met bun verzoek tot den Minister van Marine gewend. Deze heeft het nu noodig geacht, ter algemeene kennis te doen brengen, dat die beschikking geheel wordt overgelaten aan de officieren bij de Marine, die met de overneming der zeemiliciens belast zijn, en dit dus niet tot des Ministers bemoeiingen behoort. Aan den beer Joh. L. Gruber, te Utrecht, is door het ministerie van waterstaat, handel en nij"erheid toestemming verleend voor een stoom- tramweg van Middelburg op Vlissingen v. v.; de voorgestelde type van rails enz. is goedgekeurd. Het laat zich aanzien, dat met het werk spoedig een aanvang zal kunnen gemaakt worden. I Toor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe ter deelneming aan het in de maand April a. s. te houden vergelijkend ouderzoek candidaten worden opgeroepen, waren aan- vankelijk twaslf plaatsen ter vervulling opengesteld. Met het oog op de nailer gebleken behoeften van den dienst, wordt het getal der te vervullen plaatsen op achttien bepaald Naar aanleiding der schitterende overwinning, door de Boeren op de Engelschen behaald, halen wij de volgende inerkwaardige woorden aan, die zoo geheel het Oud-Hollamlsche volkskarakter schetsen, woorden door Napoleon aan den Raad gericht „Gij kent het Kaas-Volk Diet, gij kuat U niet begrijpen Hoe deftig, stil, bedaard, zij met hun lange pijpen In 't hoekje van den haard, de kat zien uit den boom. Zij schijnen traag te zijn, beslnitelooa en loom: Maar jal ik zeg nog eens, gfj kent hen niet, Mijnheeren! Met dat verbruide Volk is ganach geen gek te scheeren; Zijn ze eeumaal aan den gang leggen ze eens hnn pijpen neir, Dan gaan zij, onversaagd, den Duivel zelfs te keer. Dan ziet men dadelijk hun geld en goed en leven Voor de Onafkanklijkheid, met vreugd ten offer geven." De nalatenschqp van wijlen Mr. W. H. Dullert, in leven voorzitter der Tweede Kamer, komt ten goede van mcnschlievende instellingen te Arnhem en elders. Vele legaten van f 50,000, f 25,000, f 10,000 enz. zijn aan Nederlandsche instellingen vermaakt, te Groningen, Amsterdam, Rotterdam enz., terwijl ook familieleden en dienstpersoneel met zijn vergeten. Het giootste gedeelte van het aan- zienlijk vormogen zal strekken orn te Arnhem eene instelling in het leven te roepen, die den naarn zal dragen van Dullertsstichting, en wier kapitaal zal gebezigd worden, om zonder aanzien van geloofsbelijdenis wel te doen en hulp te ver- leenen ook aan hen, die meer tot de schamele annen moeten gerekend worden. Tot eenigen uitvoerder van zijn uitersten wil is door den over- ledene zijn meest vertrouwde vriend, Mr. C. P. Henny, aangewezen, 1 Uiinilbou w berieliten. In net tijdperk van 23 Jan. tot 19 Pebr. jl. zijn geen ambtsberichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken was den rund in Noordbrabant door die ziekte aangetast. Bij den landbouwer S. v. d. M. te Sluis is een kalf geboren met een doggenkop, vier varkenspooten en een hondenstaart, welke laatste zich eenigszins achter op den rug bevond. De vrucht, hoewel volwassen, is levenloos ter wereld gekomen. De invoer van ruwe rijst in Bremen bedroeg in 1880, 311,800,000 pfd. tegen 186,600,000 pfd. in 1879 en 175,100,000" pfd. in 1878. Builendien was er op 1 Jan. 1880 nog 67,000,000 pfd. rijst in entrepot, zoodat het totaal voor 1880, 378,800,000 pfd. bedroeg. Te Charleroi is in hechtenis genomen zekere Mad. Lignan, een kaartlegsler, die zich aan grove bedriegerijen heeft schuldig gemaakt. Z'j heeft verschillende onnoozele lieden, die haar kwamen raadplegen, op allerhande wijze groote som men geld afgeperst. Naar men zegt, bewoonde zij aldaar een fraai huis naar den laatsten sinaak ingericht. Uit Monte Carlo, de hoofdplaats van Monaco, waar, gelijk men weet, nu nog de eenige speel- bank in Europa gevestigd is, werden in de laatste vier maanden verscheidene zelfinoorden bericht. Een Engelschman wierp zich onder een locomotief, een Bus, een Beijer en een Pool schoten zich dood, vijf lijken werden uit het water gehaald. Een koopman nam vergif, een advocaat wierp zich in zee, een Duit.sch officier maakte door stikken een einde aan zijn leven, een Hollander gebruikte laudanum en een ander schoot zich dood; eene Franfaise eindelijk nam vergif, nadat zij hare juweelen had verkocht, om het verlorene terug te winnen. Het surnumerairs-examen bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is bepaald op 14 April. Het uitvoerig programma is koste- loos verkrijgbaar aan het bureel der maatschappij te Utrecht. Bij den burgemeester van Amster dam is van een onbekende ^voor aanvulling" van plaatselijke directe belasting f 2100 ontvangen. De oudste inwoner der gemeente Numansdorp, Pieter de Lange, had deze week het voorrecht, zijn 101 verjaardag te vieren. Te Siut Maartens- dijk is een oppassende boerenknecht, van de hofstcde Reigersburg uit een boom, waaruit hij takken wilde zagen, gevallen. Hij brak zijn ruggestreng, zoodat er weinig hoop op behoud van zijn lever, is Te Vuren heeft zich een vijfde geval van pokken voorgedaan bij den persoon, die den aangetasten oppasser heeft vervangen. Een arbeider te Windesheim, die onlangs zijn buurman een slag toebracht, ten gevolge waarvan deze een oo<; ge heel heeft verlore'n, is door de rechtbank te Zwolle daarvoor veroordeeld tot een jaar celstraf. De eisch was 9 maanden. Een 2£ jarig kind te Venlo speelde tijdens do moeder afwezig was met eenige boontjes; het stak er een paar van in den mond; het gevolg was, dat ze in de keel schoten en het kind dientengevolge st.ikte. Naar aan leiding van de Belgische nationale tentoonstelling van 1880, heeft de Boning 220 personen tot ridder van de Leopoldsorde benoemd of in die orde tot een hoogeren rang bevorderd. Te Gent tfordt het grootste deel van het personeel der Tele - foon—maatschappij uit jonge meisjes samengesteld. In 1882 zal te Berlijn eene internationale brouwe- rij-tentoonstelling gehouden worden. De ingenieur L. Bernhardt heeft in zijne exploitaties van phosphaat te Ciply, verscheidene steenen graftomben ontdekt, gebeenten en wapens bevattende. Die graven schij nen zeer oud te zijn. Nog een der leerlingen van de schilders—academie te Munchen is aan zijne brandwonden overieden, de heer Ernst Gutteriqann. Hij is het negende slachtofLr van het ongeluk op 18 Pebr. De overige gekwetsten zijn herstellen- de. Elet doek in het panorama te Brussel, voorstellende den slag bij Waterloo, zal naar Londen worden overgebracht. Zeer toevallige omslandigheden leidden bij een der ingezetenen van Franeker tot de ver- denking van dieverij der winkelbidiende. A1 naar mate dat daaromlrent een ouderzoek werd voort- gezet, werd het vermoeden bevestigd en kwamen zaken van meer ernstigen aard te voorschijn, tot- dat eindelijk gegronde rcdenen gevonden werden, om haar aan de politie over te leveren. Deze, het onderzoek in 't politiebureau voortzettende, vond in de pijpen barer onderbroek, die ongetwijfeld eene deugdzame moet geweest zijn, voor een waarde van f 7,aan centen. Na gedeeltelijk hare misdaad bekend te hebben, is zij gevankelijk naar Leeuwarden getraiisporteerd. Te Bunde (Limburg) heeft een 15jarig meisje, de dochter van den veerman Beeghs, haren vader van een wissen dood gered. Terwijl bidden in een pont naar den overkant der Maas roeiden om eenige reizigers over te halen, sloeg de vader over- hoord. Hij trachtte al zwemmende dtn oever te bereiken, doch zijne krachten schoten le kort en zekerlijk zou hij den dood in de golven hebben gevonden, ware niet het moedige meisje hem ter huxp gesneld. Door een spoedige wending der boot wist zij haren vader op zijde te komt n, hem te grijpen en in de boot te trekken. Haar tegen- woordigheid van geest wordt zeer geroemd. Woendag jl. is te Brussel op het expeditie- kantoor van Van Gend Loos een pakket, met hestem- miug naar Amsterdam, gestolen, waarvan de waarde op 2000 frs. aangegeven was. De afzender, de heer David Sammel, van het voorval verwittigd, heeft moeten erkennen de waarde veel te laag te hebben gedeclareerd, daar het pakket 139 Madridsche loten en 120 andere obligaties inhield ter gezamelijke waarde van 36,000 Irs. De nnmmers dezer papieren zijrr gelukkig bekend en onrniddelijk aan de politie. en de houders van wisselkantoren medegedeeld. Herhaaldelijk zagen de commiezen aan een der barrieres te Berlijn een welgedaan heer voor- brjkomen met eerr groote vioolkist. Zeker een ar tist, zoo daehten zij en lieten den man ongemoeid. Een hunrter even wel, een echt man van het vak, met een bizonder fijnen neus, dacht er anders over en verzocht op zekeren dag den rnusicus zijn kist te openen. Welnu, geen noodl Er kwam werkehjk een groote viool uit, maar tevens deed zich een geluid vernemen, zoo iets van klok klok! klok! lang geen geluid van een muziekinstrument. De holle viool bleek zes plalte flesschen te bevat- ten, geheel gevuld met onversneden alcohol. Men begrijpt, dat en op het klokkende instrument en op zijn eigenaar de hand werd gelegd. Te Elberfeld had een huisheer zijn huis aan een bakker verhuurd, die niet dadelijk tot de vlugste betalers kon gerekend worden. Herhaalde malen had de eigenaar hem reeds om de huur gevraagd, maar steeds had de bakker uitvluchten gehad. Hierover gebelgd, ging de huisheer met een revolver gewapend naar zijn huurder om hem door eene kleine kastijding tot zijn plicht te brengen. Hij loste vijf schoten, waarvan er een den bakker trof, die naar het gasthuis motst vcrvoerd worden en nu zeker nog langer op zijn huur zal laten wachten. De hardhandige huisheer werd door de politie achter slot en grendel gebracht. In het laatst van September moordden negen negers een pachthoeve in Tennessee uit en stonden op het punt om alle voorwerpen van waarde weg te dragen, toen de gewapende rnacht - tusschen beiden kwam en alien in hechtenis nam. Het volk stelde zich echter niet tevreden met de straf die het negental wachtte en besloot hit oog om oog en tand om tand, die verschrikkelijke wet van Amerika, toe te passen. Een complot begaf zich naar de gevangenis, ver- braken de afsluiting en sleurden er twee negers uit, die op de meest barbaarsche wijze om het leven werden gebracht. Een ander deelde den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2