GEMENGDE BER1CHTEN. per post worden voldaan, wat in vergelijking met een bestelling bij den kleinhandelaar een niet onbelangrijk verschil in prijs zal opleveren en ook op de frischheid van dat smakelijk schaaldier van invloed kau zijn. Uit 's Ilertogenbosch wordt geschrevenDe dijk te Vlijmen is gereed. De 10 dagen, die de aannemer voor den gestelden tijd gereed gekomen is, zullen hem f 8000 bezorgen. Nu heeft hij wel wat verdiend, want met buitengewone kracht is er dag en nacht gewerkt, dikwijls onder zeer ongun- stige omstandiglieden. De dijk zal p. m. f 87,000 kosten, dat is f 8000 aan premie en f 30,000 aan buitengewone werken boven de aannemingsom van f 49,000. 't Water blijft goed vallen. In de laatste twee dagen viel bet te Maastricht 27 cM., te Grave 36 oM. en te 's Hertogenbosch 33 cM. Door den heer J. W. Haas, gezagvoerder van de sleepboot Bato, van de heeien Kloos en van Limburgh, is den Minister van Waterstaat •en uitvoerig stuk aangeboden, getiteld Ken ijsbreker op de Nederlandsehe rivicren," waarin het plan wordt ontwikkeld voor een ijsbrekersleep- stoomboot, die elken winter dierst zou doen op de rivieren, om de vaart, wat de benedenrivieren betreft, steeds open te houden, opdat het van boven koraend ijs geregeld een uitweg naar zee zou kunnen vinden. De heer Haas noodigt de regeering en alle belangtiebbende besturen en personen uit tot deel- neming, en vraagt aan den Minister van Waterstaat een som van f 8000 in deze onderneming, waar tegenover staat, dat hij f 1000 wil storten als borg voor het goed slagen, waarvan genoeinde heer z6o overtuigd is, dat hij die wil verbeuren bij niet slagen. Het kapitaal, benoodigd voor dit plan, is voor het vaartuig met compound-machine f 300,000. Het moet gevonden worden door actien van f 50 en f 100, opdat ieder belanghebbende er deel aan zal kunnen nemen. Het bestuur zal gevoerd worden door den heer H. H. Christiani, burgemeester van Herwerden en Aerdt, te Lobith, onder toezicht van commisarissen, gekozen uit de aandeelhouders, die voor rneer dan f 1000 deelnemen. De opening van het kanaal door Holland op zijn sraalst heeft reeds menige verwachting die men er van koesterde verwezenlijkt, en wij hebben er thans een nieuwe onderneming aan te danken, die in eene, bestaande behoefte zal voorzien, en, onzes inziens, groote diensten aan handel en ver- keer bewijzen zal. Wij bedoelen de opening van eenen geregelden dienst van Amsterdam naar New-York, in verbin- ding met alle spoorwegen in Amerika, door de Koninklijke Nederlandsehe Stoomboot,—Maatschappij, met snelyarende stoomschepen, volgens de nieuwste en beste methode ingerieht. De eerste boot, Pollux, zal 2 Maart van Amster dam vertrekkende tweede, Stella, 23 Maart; de derde, Cast-or, 13 April. Indien noodig, worden extra booten geexpedieerd, en de dienst zal dus altijd gelijken tred houden met de behoeften van handel en verkeer. Wat de Koninklijke Neder landsehe Stoomvaart-Maatschappij doet, doet zij goed. Zij paart in den uitgebreidsten zin kenuis aan ondervinding op haar gebied, en zij zal ook dit plan gewis op uitmuntende wijze verwezenlijken. Zeer terecht is, bij voorbeeld, voor dezen dienst ingezien, dat ook voor de 3e klasse passagiers veel moest gedaan worden, en zoo zijn dan ook de inrichtingen daarvoor uitstekend. 't Zal ook nu voor vele reizigers eene niet geringe aanbeveling wezen, dat de offieiereu en equipage Nederlanders zullen zijn, en dat men bijgevolg op eene zorgvul- dige, echt Hollandsche verpleging en zindelijkheid ian rekenen. De eventueel noodige medicijnen zijn iosteloos ten dienste der passagiers. Aan de algemeene bepalingen voor dezen dienst ontleenen wij het volgende: Passagiers worden met hunne bagage aangenomen van hunne woonplaats tot naar elk station in Amerika. Ieder kan tot New-York 50 kilo bagage kosteloos meevoeren, doch men is gehouden, dit gewicht op 10 kubiek voet te bergen. Voor kinderen beneden 12 jaren, halve vracht betalende, wordt half ge wicht en halve ruimte voor bagage toegestaan. Te Amsterdam worden de passagiers en bagage kosteloos en van wege de generaal Agenten, de heeren Prins Zwanenburg, ontvangen en aan boord gebracht, eveneens wordt van hunnentwege bij aankomst te New-York aan de doorgaande reizigers kosteloos hulp en raad verleend, en ook de bagage kosteloos getransporteerd. Neemt men in aanmerking welk oponthoud er dikwijls bij 't stoomvaart-verkeer met New-York over Rotterdam ondervonden wordt door'tongunsfige vaarwater enz., dan wordt de directe dienst van Amsterdam door 't kanaal van IJmuiden ook daardoor wel de meest aanbevelenswaardige, en de voordeelen die deze lijn bij de laagste prijzen dus voor handel en verkeer aanbiedt, zijn inderdaad zoo groot, dat men deze onderneming niet alleen een goede toekomst mag voorspellen, maar dat er al dadeiijk een druk g"bruik van deze rechtstreeksche vaart Amsterdam-New-York gemaakt zal worden, dewijl ook hier tijd geld is, gezwegen nog van de reeds opgenoemde voordeelen. De Koninklijke Nederlandsehe Stoombootraaat- schappij is ook gelukkig geweest in de keuze barer generaal-agenten voor het passagiers-departement. De genoemde heeren Prins Zwanenburg toch zijn geen vreemdelingen op dit gebied, maar reeds lang te Rotterdam, Groningen, Harlingen en Hamburg werkzaam. Men weet dat hunne expeditie goed en goedkoop is, en van hen mag met grond verwacht worden, dat zij alles zullen aanweuden wat ten gerieve van 't verkeer op deze nieuwe lijn kan strekken. Hun kantoor te Amsterdam wordt voor'shands gehouden Prins Hendrikkade 161. Een collecte onder de Nederlanders te Louden, ten behoeve van de lijde.is ten gevolge van den watersnood, heeft tot nog toe f 4800 opgeleverd. Te Overschie wierpen Maandag twee kinderen, van 4 en 2 jaren, alleen tehuis gelafen, petroleum in de brandende kachel, waardoor het jongste zulke hevige brandwonden bekwam, dat het in bedenkelijken toestand- verkeert. Op de Reguiiers- breestraat te Amsterdam viel een meisje voor den in voilen vaart zijnden tramwagen. Het paard stapte zorgvuldig over het kind heende widen gingen rakelings langs haar en toen de wagen voorbij was stond het kind ougedeerd op en liep weg. Te Ilpendam is een bejnarde vrouw, die in het armhuis verpleegd werd, in een rir.gsloot gevallen en verdronken. Eene werkvrouw en een dienstmeisje, bcide in dienst bij een ingezetene te Harlingen, werden gearresteerd, wegens het successievelijk uit een gesloten kistje stelen van ruirn f 400. Te Oosterbeintum, onder Eerwerd, zijn in eene week drie kinderen uit hetzelfde huisgezin aan de mazelen overleden; te Wanswerd twee, en te Stiens moeten eene moeder en drie kinderen aan 't roodvonk bezweken zijn. Het 4jarig meisje te Nunspeet, hetwelk nu 14 dagen ge- leden in het vuur viel en hevige brandwonden bekwam, is na een smartelijk lijden, aan de ge- volgen bezweken. Te Bleiswijk is het 2jarig kind van een watermolenaar door een wiek van den molen getroffen en bijna onmiddelijk gedood. Volgens het Hbl. heeft de heer Voitus van Hamme aan Mej. Sarah Bernhardt een aanbod van 24,000 fr. gedaan voor zes voorstellingen; drie te 's Hage en drie te Amsterdam. De weduwe van den ingenieur Hamoir, die het leven verloren heeft bij het beproeven van den strain eclair" zal voor de rechtbank van Verviers tegen den Belgischen Staat een proces voeren. Zij eiseht van den Staat een som van 300,000 fr. De jury van de rechtbank te Elberfeld heeft dezer dagen het doodvonnis uit- gesproken tegen zekeren Dauth, die een meisje, met wie hij te vergeefs liefdesbetrekkingen had trachten aan te knoopen, uit jaloezie een dolk in het hart heeft gestoken, zoodat zij oogenblikkelijk een lijk was. Een Parijzenaar heeft aan het bestuur der Fransche bank verlof gevraagd om op de achter- zijde der bankbiljettenadvertentien te doen drukkenl Te Roggenstedt, in het Oost—Friesche ambt Esens, is binnen zes maanden de school voor de vierde maal gesloten wegens de in dat dorp in hooge mate heerschende diphtheritis onder de schooljeugd. Een exemplaar van den eersten druk van den Bijbel werd Donderdag te Louden verkocht. Er werd 790 pSt. voor betaald. Het behelsde slechts het Oude Testament, en was te Mainz door Gutenburg in 1452 gedrukt. Te Vuren, waar zieh gevallen van pokziekte hebben voorgedaan, ging het met de hermenting niet naar wensch. Slechts weinigen onderwierpen zich aan deze zoo noodige kunstbewerking. Dr. van der Chijs evenwel liet bekend maken, dat ieder, die heringeent was en toch door de pokken werd aangetast, kosteloos door hem zou behandeld worden. Nauwehjks was dit nieuws verbreid, of bet stroomde liefhebbers; in zeer korten tijd werden er inecr dan 100 heringeent. Een geacht ingezetene van Schevei ingen vierde dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeest; als blijk van belargstelling- versierden de bewoners van een paar hofjes, waarvan de jubilaris eigenaar is, de gevels van bun huisjes met groen en wimpels en vlaggedoek. Deze eigenaardige hulde werd op practiscbe wijze beantwoord, elk der zesentachtig gezinnen ontving een flinke rollade. Dezer dagen werd een klein vaartuig, Eliza beth, op de rotsen van Engeland in stukken ge- slagen. Van de equipage werd alleen de kapitein gered. Ziehier op welke wijzeOngeveer acht jaren geleden koeht de kapitein op New-Fouridland een hond, die hem sedert dien tijd nooit verliet. Toen het schip begon te ziuken, deed de hond onder vreeselijk huilen en janken alle mogelijke moeite om zich tusschen de beenen van zijn meester te dringen, als wilde het dier hem aanraden op zijn rug pin at s te nemen. De zucht tot zelfbehoud deed den ka,.itein eindelijk hiertoe besluiten en midden in den storm zwom de Irohwe Ton, mtt zijn dierbaren last naar de kust, waar hij hem behouden bracht. Niemand zal het nu zeker ver- wouderen, dat de kapitein zijn hond voor den bewezen dienst dankbaar is en luidop zeggen durft, dat hij voor al de steenkoleninijnen van Cardiff zijn New—Foufidlander niet zou willen afsfaan. Een herbergier nabij het Prnisische dorp Zempelburg, nam onlangs een tigeDaardig middcl te baat, om een troep beschonken liedtn, die hem en zijn gezin dreigden te mishandelen, uit zijn ge- lagk .mer te verwijderen. Hij snelde naar den tuin, nam een bijenkorf, en wierp dien door het raam te midden van zijn tierende gasten. Binnen twee minuten stoven deze, schreeuwende van pijn, naar alle kanten de straat op, vervolgd door de woedende beijen, die sneller hulp verschaffen dan de beste politie het had kunnen doen. In eene papierfabriek te Chateau Landon (Seine en Marne, Frankrijk,) heefte dezer dagen een ijzingwekkend voorval plaafs gahad. Zeker werkman Mettais had de onvoorzichtigheid gehad, zich in een ledigen, openstaanden ketel, welke gebruikt werd om lompen in stoom te wasschen, te slapen te leggen en dat, zonder iemand te waarsciiuwen. Toen de arbeid hervat werd, bespeurde geen zijr.er kameraden den ongelukkige, voordat de ketel tien of elf uur lang had rondgedraaid en geledigd werd Het lichaam van Mettais was toen tot vofmelooze stukken gekookt. Zeetijdin«en< Van 22 tot en met 24 Febr. zijn in deze haven bin- neugekomen, bestemd voor Gent: 22 Febr. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Eng. 9toomb. Whimbrel, kap. Booth, van Antwerpen met stukg. 24 Eebr. Eug. tlriem. schooner Tar, kap. Pearmain, van Londen met oreosoot. Van 22 tot en met 24 Febr. zijn uit deze haven ver- trokken komeude van Gent 24 Febr. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Paradox, kap. Holliday, naar Louden met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. Drurey, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan de«i spoorweg alhier te lossen en te laden 22 Eebr. Eng. stoomb. Romeo, kap. Spink, van Goole met kolen. Belg. stoomb. Ferdinand Corvilain, kap. Schoonkoveu, van Bilbao met menerie. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelo9t en geladen 24 Febr. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. Eng. stocmb. Romeo, kap. Spink, naar Goole met zink. Van 22 tot en met 24 Febr. werden langs de Oosl- sluizeu alhier 20 binnenvaartuigen op-en 13 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2