Tertrak der Merenmail naar Oost-Ini. BUITEN LAND. POSTER IJEN. rarleden, maar kan als uitmuntend geslaagd heschouwd worden, en beeft ongetwijfeld een bclangrijke som voor de watersnoodlijaenden opgebracht. Het geheele Paleis van Volksvlijt was in beslag genomen en keurig irgericht om op waardige wijze de duizenden bezoekers, die lac betid kwameu weldoeu," tc ontvangen. De grocte zaal was in een roarkt herschapen, waarop een twintigtal kraampjes stonden, waarin jonge dames, in mile mogelijke nationale kleederdrachten getooid, op de bevalligste wijze hare luxe- of audere artikelen den voorbijganger te koop aanboden. Er was van alles te krijgen. Hier was er eene, die op innemende wijze bloemen aanbood, daar eene, die met een vriendeljjk lachtje u een glaasje likeur inschouk, terwijl weder een eindje verder een paar als Friesehe boerinnen gekleede jonge dames wafelen ver- kochten. Italiaansche schoonen boden de vruchten uit haar land aan, waarvan zeker ten groot aantal verkocht zijn. Aan den anderen kant kon men een kop keu- rige Russisehe thee drinkenj terwijl er ook handschoenen fotografieen, parfumerieu, enfiit van alles te verkrijgen was. Zag een der bevallige verkoopsters, dat er in haar winkeltje niets van uwe gading was, dan bood zij u op de minzaamste wijze een lot van de, aan de Fancy Fair verbonden loterij aan. Opgedrongen werd niets, een ieder kon vrij rondloopen zonder iets te koopen, maar dat de wijze waarop de verkoopsters zich van hare taak kweten, velen overhaalde ook bij haar iets te komen olferen, is zeker. In het midden van de zaal had men op een verhevenheid een cham pagne-bar opgericht. Green geinaakt en door ver- lichte ballons omgeven, maakte deze een aardig effect en dat zij groote aantrekkelijkheid bezat, bewees de moeielijkheid om er bij te komen. De dames, die daar de funktien waarnamen, hadden het wel wat te druk, maar hebben er dan ook des te mcer eer van gehad. Wie er eras was geweest, keerde er nog eens terug; niet zoozeer om het glas champagne als wel om de graeieuse manier, waarop het werd aaugeboden. In de bijzalen kon men muziek en zaug gei.ieten, terwijl iets verder een soon van kermis geimproviseerd was, tir de salon, goochelaar, die de rijksdaalders uit den zak goocbelde, weegstoel, een natuurwonder, personen, die in een oogenblik eeu portret maakten; men kon zich de toekomst laten voorspellen of zijn geluk op een draaibord beproeven. Ook daar was dus gelegenheid hei geld kwijt te raken, hetgeen dan ook met voile handen werd ten offer gebracht. Van Laar had eeu oeetergrot, en hoe wel het er niet stil stond van koopers, scheen hij onuitputtelijk te zjjn. Krasnapolski had op een tafel voor het buffet een reusachtige taart laten plaatsen, waarop een afbeelding van een overstrooming was gemaakt. Spoedig werd het mes er in gezet en kort daarop was de monster- taart in grage magen verdwenen. Onder de meest merkwaardige punten bekleedde voorzeker de 17e eeuwsche Kneip eene eerste plaats. Geen wonder, dat den ganscheu avond geen plaatsje was te veroveren en dat men zich meestal met een glas wijn a tout prix voor den tooubank moest be- helpen. En om eeu klein bewijs te leveren van de wijze, waarop met guldens en rijksdaalders werd te werk gegaanDe heer Carre had een ponny ter bezichtiging? en ter verltfting cadeau gegevente half elf uur waren reeds 1600 loten a 0,50 ver kocht. Aan de champagne-bar werd voor een glas schuimenden wijn 100 geofferd. Een teekeniug werd met f 1000 betaald, voor een paar linnen manchetten f 25 gegeven. Een glaasje likeur, zoowel als een wafel werd met een gouden tientje betaald. En zoo was 't een naar 't ander. De opbrengst van den verkoop in de wit.keltjes loopt van ruim vier tot ruim zestien honderd .gulden per winkeltje; de hoogste opbrengst aan een winkeltje was f 1600. A1 hetgeen door de verschillende gevers ter kon- sumptie op het feest is geschonken en niet werd ver- orberd, is door hen voor de loterij afgestaan en daar- onder zijn groote hoeveelheden fijne wijnen, likeuren enz. De groote maarsepijn-taart, die Stollwerck, uit Keulen, zond, bracht in veiling ongeveer f 40 op. De bruto-opbrengst f 66,000, zal naar men wil met de te houden verloting tot 100,000 klimmen. Het feestblad en programma was met wapens en zinnebeelden op toepasselijke wijze versierd en gaf in eenige dicLtregelen den zin en de bedoelitg van het feest te kennen. Op het tweede blad vond men eene aanbeveling van Z. M. den Koning en de Koningin, met de woorden: „Dit werk der liefdadigheid wordt u aanbevolen door uwen Koning en Koningin Willem, Emma." (eigenhandig geteekend.) Dit blad had eene randversiering van Oranjeloof en banderol met de woorden: God Zij met Ons, terwijl de wapens van Koning en Koningin het ge- heel bekroonden. Des nachts te 12 uur precies ging het scherm van het tooneel op. Nadat het tafereel van het ballet van de Smids- dochter van Haarlem, waarin de groote markt van Haarlem, te zien was gegeven, kwam later de buste van Z. M. den Koning zichtbaar, te midden van oranje en nationale kleuren, waarop een daverend hoera uit de zaal opging. Mevrouw Kleine trad in oud-nationaal kostuum op, en reciteerde de volgende dichtregelea door den heer H. J. Schimmel voor die gelegenheid vervaardigd. 18 Februari 1881. De noodklok klepthet water bruischt; De dijkberra wankt en wijkt. Naar buiten wat daar binner, hnist, Eer deur en muur bezwijkt! De regen pinstde atormwind loeit Neeritorten dak en bint. Mat arm en voet door 't nat geroeid, Redt, zij 't slechts vrouw en kind. En ginder bibbren ze op den dijk Of in de rauke boot; In angst en schrik elkaar gelijk, Gelijk in koude en nood. Een bede rijat er uit die schaar Tot vriend en landgenoot: Reikt ons nw hand in 't doodsgevaar. En in die hand wat brocd! Die bede klinkt door keel het land En stooft de kilsten warm. De gift stroomt toe van alien kant, Zelfs de annate bliikt niet arm. Neen, 't merg ia nog niet ganta uit 't been. De gloed niet uit den achoot, Lief vaderland, aehoon soms zoo kleen, In 't weldoeu blijft ge groot I Daarin gelijk aan 't Vorstenhuia, Dat, minnende, n regeert; Dat immer meedroeg aan uw kruis, Steeds meS lijdt wat u deert. De band, in d'onapoed eens gelegd, Bindt Vorat en Volk aan 'thart; En daarorn is hij nooit zoo hecht Als onder wee en smart! Ia 't wonder, dat bij 't weldoend feest, Dat u de Kunst bereidt, Wij ook herdenkeu in den geeet Wat feeat den Koning beidt? Wij de ure, dat ge een blijden lach Oproept bij 't lijdrental, Vastknoopen aan den schoonen dag, Die Hem verblijden zal P Dra ia een jaar vooibij gesneld, Goddank I voor Hem vol lichtl Een lieve moederatem vertelt Van zoeten vaderplicht; Dra achalt een kiuderlach door 't hnis Dra atoeit er dartle jeugd; De Koning droeg aan Neerlanda kruis, Deel' NeSrland in Zijn vreugd Gij alien om one heen geachaard Nooit klopte uw ader flauw Bleeft wis nog altijd wat ge waart: Oranje, Oud-Holland tronw I Wat gift ook ramp galenigd heeft, Verhoogt die gift; bedenk Wat Gij aan Ne&rlands lijders geeft, Ia 't beat verjaarageachenk. Het is zeker niet algemeen bekend dat niet ieder, die wil, naar Amerika kan oversteken, al ontbreken daarvoor de financien juist niet. Zoo worden ingevolge de Amerikaanscbe wetten niet toegelaten personen boven de 60 jaren oud, zieken of gebrekkigen, weduweu met minderjarige kinderen, ouderlooze kinderen zonder behoorlijk geleide, benevens nog eeuige soorten lieden van slechte repulatie. Hoe grooter het aantal landverhuizers wordt, hoe keuriger de Amerikaan de toelating stelt naar financieel, moreel en physiek gewicht, en bij heeft gelijk ook. 'k Zou het onbruikbare en scbadebjke personeel maar stilletjes laten in 't land zijner geboorte. Vidt Brindisi, 24 Febr. 7,30 'savonds. ViA Amsterdam, 25 Febr. 5,50 's avonds. Vist Napels, (Franscbe mail) 4 Maart 7,30 's avonds. Vi& Napels, (Maats. Nederl.) 7 Maart 7,30's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberichten. In de maand Juli aanstaande zal er te Gent, op het St. Pietersplein, een prijskamp plaats hebben van melkkoeien, vaarzen, melk, boter, kaas, zuivel- werktuigen, voortbrengselen dienende tot het maken van boter en kaas, eindelijk plans en bestekken in verband staande met de zuivelbewerking. Deze prijskamp gaat uit van de landbouwmaat- schappij van Oost-Vlaanderen, zal Zondag 10 Juli geopend worden en Donderdag 14 Juli siuiten. Om tot de prijskampen der eerste afdeeling, het vee betreffende, toegelaten te worden, moet men lid zijn van eene der maatscliappijen of landbouw- sektien van Belgie en eigenaar, op het oogenblik der inscbrijving, van het dier dat men voornemens is ten toon te stellen. Tot de tweede en derde afdeelinsren worden de mededingers van alle landen uitgenoodigd. De tweede betreft melk, boter en kaas, en de derde werktuigen voor zuivelbereiding, voortbreng selen dienende tot het maken van boter en kaas plans en bestekken in verband met de zuivel bereiding. De prijzen in de tweede afdeeling be- staan in zilveren en bronzen mi'dailles met geld- prijzen, die van 25 tot 100 francs wisselen, en in de derde afdeeling in vergulden, zilveren en bronzen medailles mede met geldprijzen van 25 tot 300 francs. Onlangs zijn de twee zonen van den Prins van Wallis, benevens Prins Lodewijk van Batten- burg de linie gepasseerd. Zij hebben de min liefelijke plechtigheden, die nog vaak zeelieden bij zulk eene gelegenheid moeten ondervinden, bij ervaring leeren kennen. Prins Lodewijk was de eerste die geblindoekt aan Neplunus werd voor- gesteld, welke door zijn dokter naar 's Prinsen gezondheid liet vragen. De dokter gaf den Prins een reukfleschje en een pil, en leverde hem toen den scheerder over. Bij het inzeepen trachtte men den patient de pil te doen inslikken, en toen heel de hardhaudige bewerking was afgeloopen, wierp men hem achterover in de badkuip. Na daar flink te zijn ondergedompeld, werd de Vorsten- zoon door Neptunus helpers met schrobbers droog gewreven. Den Prinsen van Wallis ging 't evenzoo. Op een Vrijdag te Munchen gehouden ge- maskerd bal van wege de schilders-academie heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een der schil- ders die in een eskimo—pak, grootendeels uit vlas beslaande, gekleed was, geraakte door een sigaar in brand en begaf zich te midden van een paar vrien- den in dezelfde kleeding uitgedoscht. Ook dezen geraakten in brand, met het ongelnkkig gevolg dat vier schilders tengevolge der bekomen brand- wonden gestorven zijn, en anderen zwaar of minder zwaar gewond werden. De overledenen zijn de heeren Einmerling, Adam, Schnezer en Einliardt alien uit Beieren. Zwaar gewond met weinig hocp op beboud van hun leven werden de heeren Maier, Krausz en Heszbacher uit Beieren en Wilhelm Gisecke uit Altona. Minder zwaar gewond werden de heeren Bechtold, Gutermann en de beeldhouwer Adolf Gerke uit Berlijr, en Alfons Spring uit Libau. Verschillende andere personen bekwamen noglichtere kwetsuren. Volgens de laatste berichten uit Transvaal is Generaal Wood de rivier Ingagan overgetrokken met een kolonne infanterie, cavalle.rie en artillerie en te New-Castle aangekomen. Colley en Wood ontmoetten elkander op het fort Amiel en hielden daar krijgsraad. De telegrafische gemeenschap is hetsteld en de weg vrij. Klaarblijkelijk hebben de boeren zich dus van Biggarsberg naar Lange- nekpas teruggetrokken, zonder den Engelschen slag te leveren. Of deze beweging in verband staat met de vredesonderhandelingen, waarvan in de laatste dagen sprako was, moet nader blijken, maar voor twee dagen nog hielden de boeren de wegen bezet in Natal tot aan de Ingagan rivier, waar zij een transportwagen bemeesterden, terwijl paarden en vee door hen zijn weggevoerd vlak bij New- Castle. Een telegram uit Londen luidtDe oorlog in de Transvaal zal wellicht zeer spoedig eindigen, daar de Engelsche regeering den Boeren een bijna algeheele onaf liankelijkheid wil verleenen. Hieraan is wellicht toe te schrijven dat de Boeren hunne stellingen op Biggarsberg hebben verlaten. De Amerikanen bouwen tegenwoordig kleine stoomschepen met zoo weinig diepgang, dat ze daarmee hun stroomen, kanalen en meren kunnen bevaren, maar solide en zwaar genoeg om er den Oeeaan mede over te steken. Hun doel is, producten van de steden uit bet binnfenland direct naar Enge- land en Frankrijk te vervoeren. Deze kleine stoom- booten hebben een lengte van 25 meter bij 4,80 meter breedte en 3 meter diepgang en verbruiken 453 gram kool per uur en per paardekracht.; hun

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2