ADVERTENT! EnT 20jarige Eclitvereeniging Openbare Verkoopingen. gevestigde Nederlandsche vrijmetselaren, een door het opperbestuur der orde iu de Engelsche taal opgesteld adres, bestemd om aan de Vereenigde Groot-Loge van Engeland te worden opgezonden, aangenomen en zich vereenigd met het voorstel ran een der afgevaardigden tot het verleenen eener gift van duizend gulden aan het Roode Kruis. Bij de op Dinsdag te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in plaats van den heer Mr. S. A. Vening Meinesz, die burgemeester van Rotterdam is geworden zijn uitgebracht 1022 geldige stemmen. Gekozen ia de heer J. Dirks, ingenieur bij den waterstaat, met 779 stemmen. H. M. de Koningin van Zweden en Noor- wegen maakte in Januari jl. gebruik van de lijn VlissingenQueenborough en deed de reis naar Engeland met het stoomschip Prinses Elisabeth, kapitein H. L. Stasse. Als bewijs van HDr. tevre- denheid, ontving die kommandant dezer dagen een geschenk van H. M., bestaande in een gouden ring met agaten steen. Volgens de nieuwe indeeling van ons leger zal de sterkte der verschillende wapens op voet van oorlog zijn als volgt Infanterie 41000; kavallerie 2300; bereden ar- tillerie 4000 met 120 stukken veldgeschut; vesting artillerie 8000; pontonniers 580; torpedisten 480; mineurs en sappeurs 450; hospitaal—soldaten 750; treinsoldaten en werklieden 2800. Te zamen 61360 man. Pruisen en Frankrijk zetten er gemakkelijk ieder 16 maal zooveel tegenover. Als wij langs den weg des vredes ons volksbestaan dus niet kunnen redden, in oorlog is 't heil niet te zoeken. Raad- zaam is 't zoo'n legertje den looppas Sink te leeren, andcrs ligt het gansche hoopje met een Pruisische ziindnarlel-ontlading in 't stof' te bijten. Afschaffen dus, die ijdele vertoouing. 't Legertje afgesloopt tot eenige duizenden die als wachtposten en rustbewaarders dienst kunnen doen. Die twintig millioentjes bespaard of besteed vcor onderwijs, spoorwegen, ontginningen en wat dies meer zij, dat is productief. De berichten uit Gelderland en Noord-Bra- bant gewagen- wederoin van verontrustenden was van het water. Te Arnhem is het in drie dagen meter gestegen. Te Grave is de Elftweg met 45 cM. overstroomd en werkte de benedenmond der Beersche Maas met 25 cM., over 600 meter. Te Venlo i3 de Maasstraat half ondergeloopen en verhuizen de bewoners naar boven. In den orntrek van Maastricht zijn verschillende dorpen overstroomd. Te Breda stroomt het water door eenige straten, zoodat andermaal aan een 80 personen huisvesting in de boterhal moest worden verschaft. De fabriek van de heeren Backer en Rueb, is wederoin door denzelfden vijand bezocht, zoodat het werk is gestaakt. Het denkbeeld om eene koloniale tentoon- stelling in ons land te houden, begint te rijpen en aan den gemeenteraad van Amsterdam is thans een adres gezonden met verzoek om voor dit doel kosteloos ten gebruike af te staan het terrein, ongeveer groot 20 vierk. roeden, gclegen achter het in aanbouw zijude Rijksrauseum, van 1 Maart van dit jaar tot 31 Maart 1884. Zulk eene tentoonstelling moet een nationaal karakter dragen, schrijvcn adressanten, en 'naar aan- gewezen plaats is de hoofdstad. Om dit te doen gelukken, zal het comite een beroep doen op alle inwoners van ons vaderland en zal het zich van de medewerking van plaatselijke commissien verzekeren. Het ontwerp bevat vijf groote afdeelingen, als: le afdeeling: Koloniale tentoonstelling; 2e afdeeling: Algemeene uitvoerkandel-tentoon- stelling; 3e afdeeling: Retrospectieve tentoonstelling van kunst en kunstuijverheid; 4e afdeeling: Afzonderlijke tentoonstellingen 5e afdeeling: Wetenschappelijke voordrachten en bijeenkomsten. In Hamburger couranten lezen wij, dat in die stad in de laatste dagen aangekomen is eene voor eene katoenendrijfriemenfabriek bestemde 5000 kilo zware Naaimachine, voorzeker de grootste en sterkste die ooit gemaakt is geworden uit de wereldbekende Naaimachinefabriek der Singer Manufacturing Co. te New-York. Deze Machine, die natuurlijk door stoom gedreven moet worden, is belangwekkend door hare groote en kolossale bouw, daar zij het voor een soortgelijk werktuig zeker nog nooit be- reikte gewicht van meerdere tonnen vertegenwoor- digt. Waar anders kleine haakjes benevens de hand van de naaister de te naaien stof voortschuiven, ziet men hier enorme ijzeren rollen, die door dub- bele kamraderen in werking gebracht, de stof uit eigen beweging, zonder eenige hulp der hand onder de naald doortrekken, dezelve persen en te gelijk glanzen. Daar van de Machine, die zeer dikke lagen van eene taaie stof te doorstikken heeft, buitengewone kracht en duurzaamheid verlangd wordt bestaat de bouw ook hoofdzakelijk uit gesmeed ijzer en het beste staal en meent men bij den aanblik eerder eene boekdrukpers of eene Machine vcor een dergelijk doeleinde, dan wel eene Naai machine te zien. Niettegenstaande werkt deze kolossus met ver- wonderlijke lichtheid en gelijkmatigheid en doornaait de meer dan vingerdikke en als zoolleder taaie riemen met dezelfde sierlijkheid, als de kleine Hand- machine eene fijne zakdoek zoomt. Slechts heeft men dit onderseheid, dat terwijl voor iedere Familie- Naaimachine altijd eene medewerkende persoon noodig is, hier een enkel meisje bijna spelenderwijze meer dergelijke kolossale Machines bedienen kan daar zij er alleen op te letten heeft, om de na tuurlijk zeer sterke „draden" te vernieuwen, en de Machines altijd voldoende olie te geven. Wij liadden gelegenheid, zoo schrijft de Hamburger Borsenhalle, in voormelde drijfriemenfabriek zoowel deze reuzenmachiae, als ook een groot aantal an- deren in groott-e, trapsgewijze afdalende Naaimachines voor genoemd doel, alien uit de fabriek der Singer Manufacturing Co. afkomstig, in voile werking te zien en konden onze verwondering niet verzwijgen over de bedrijviglieid en gelijkheid, waarmede deze Machines eene door menschenhanden in hetgeheel niet te verrichten arbeid daarstellen. Er worden hier namelijk enorme drijfriemen uit eene weefstof van katoen dat sterker en dichter is dan het beste zeildoek, met gemak genaaid. Deze riemen hebben naar gelang van het doel en ver- eischte, dikwijls eene lengte van 100 meter, daar- entegen wisselt de breedte van 2 duim tot 3 voet en meer af. Ook de dikte is verschillend en zien wij eenigen van 4, anderen van meerderen, ja zelfs van 10 tot 12 lagen van deze harde stof. Wan-1 neer men bedenkt, welke kracht daarvoor noodig is, om slechts eene steek door deze lagen te brengen, dan moet men het genie bewonderen van den maker eener Machine, die dergelijke arbeid met gemak en groote juistlieid verricht, Gemengde Berichten. Op de ondergeloopen uiterwaarden te Hurwenen (Bommelerwaard) zouden twee broeders eene schuit met riet gaan laden. Omdat zij langer dan ge- woonlijk uitbleven, ging de vader op den dijk eens kijken, en zag tot zijne groote ontsteltenis, dat de schuit, waarop zijne zoons waren, omsloeg. Aanstonds sprung hij in een aak, en had het geluk een zijner zoons, die zich aan de omgeslagen schuit had vastgeklemd, te redden. De oudste zoon echtcr, 25 jaar oud, verdronk. In den avond van 12 dezer omstreeks 8 uren werd door de dienstboden van den R. K. pastoor te Neerbosch onder Nijmegen, op de stoep van de pastorie aldaar, gevonden een kind van het vrouwelijk geslacht, naar gissing een of twee dagen oud. Het was gewikkeld in een donker- grijzen omslagdoek en had een wit doekje voor den mond gespeld, terwijl een zuigflesch met melk tusschen den doek was gestoken. De politie, die onmiddelijk met het gevai in kennis werd gesteld, heeft het kindje ter verpleging uitbesteed, en doet onderzoek naar de moeder en dengeen, die het kind aldaar te vonden heeft gelegd. Onder de lotelingen der gemeente Slochteren, lichtiug 1881, telt men een gehuwde met twee kinderen, een gehuwde met den kind en een weduw- naar met den kind. Ook al houdt men in het oog dat op het plat- teland gewoonlijk vroeger huwelijken worden gesloten dan in de steden, dau blijft dit toch een geval, j dat opmerking verdient. Yoor eenige dagen zijn de te Zaandam ge- stationeerde commiezen bij de Rijks-belastingen plotseling alien verdwenen en door anderen ver- vangen. Men verneemt, dat eene opbrengst der belasting op het geslacht in 1880 van ruim f 1200 minder dan in het vorige jaar daartoe de aanleiding is geweest. Een der commiezen, en wel de chef, moet ontslagen, de drie overigen zouden gedegra- deerd zijn. Vroeger was men algemeen van oordeel, dat bier in steenen kruiken beter bewaard bleef dan in flesschen. In den laatsten tijd werd dit door velen als een vooroordeel beschouwd. Uit onlangs genomen proeven moet echter zijn gcbleken, dat bier in doorschijnende en lichtgroene flesschen, zoodra het eenigen tijd aan het licht is blootgesteld, schraal en onaangenaam van smaak wordt. Men most het daarom alleen in kruiken of flesschen van zeer donker glas bewaren. van H. P. W. STEENKAMP, Dokter, en P. C. DEES BUIJZE/ Landsmeer, 21 Februari 1881. Hunne pupillen en expupillen Btjijzk en behuwdneef H. C. Satter. De ondergeteekende, als daartoe be- voegd, heeft den heer J. A. DE JONGE te Ter Neuzen, aangesteid als Agent in het kan- ton Axel voor den verkoop der gezuiverde echte PERU-GUANO van de firma H. M. SALOMON- SON, van welk artikel de goede kwaliteit ruim- schoots in evenredigheid is met den prijs. A. HOMBACH. Mr. J, P. Droukers, Notaris te Ter Neuzen, zal in het openbaar presenteeren te verkoopen Op Woensdag den 23 Febrnari 1881, des narniddags 2 ure, ten huize van den heer A. Batenburg in het vNederlandsch loge- ment," te Ter Neuzen. Een WOONHUIS, ERF en TUIN, te Ter Neuzen, staande in den hoek van de Lange Noordslraat en de Vlooswijksche straat, kadas- traal sectie C no. 868, 869 en 870, groot 1 are 45 centiaren, laatstelijk bewoond door den heer Weisfelt. Om daar van dadelijk in het gebruik te komen. Op Woensdag den 2 Maart 1881, des narniddags om 1 ure, ten huize van den heer P. F. Standaert in het hotel Rotterdam," te Ter Neuzen, ten verzoeke van D. VAN DEN BERG, scheepstimmerman te Ter Neuzen. 1. Een WOONHUIS en ERF, te Ter Neu zen, bij het Schelpenpad, sectie C no. 1925, groot 78 centiaren. Verhuurd aan J. Baue te Ter Neuzen ad f 8 per maand. 2. Een WOONHUIS met ERFPACHTS- GROND, te Ter Neuzen, op de Smidswal en het recht van gebruik van eenige GROND daarnaast, kadastraal sectie C no. 1300 en 1301, satnen groot 1 are 51 centiaren. Be woond door den verkooper zelf. Te aanvaarden den 1 Mei 1881. Op Woensdag den 9 Maart 1881, des narniddags om 2 ure, ten huize van den heer A. Batenburg gemeld. Eene KEET, ingericht tot WOONHUIS met het recht van erpacht van 1 are 60 centiaren GROND, alles te Ter Neuzen, staande en gelegen aan den Kanaaldijk nabij de Oost- schutkolk, kadastraal bekend sectie C no. 557, thans bewoond door Arie van Aalst. Om daarvan in het gebruik te komen op 1 Juni 1881. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van gemelden Notaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2