No. 1645. Zaterdag 19 Februari 1881. 21e Jaargang Aigemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, BINNEN LAND ABONNEMENT. Per drie maandeu binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdireo- tenren en Brieven'uuskoudera ADVERTENIllN. Van 1 tot 4 regelg f 0,40, Yoor elke regei meer f 0,10, Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendet uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag I6KIE area. blad TCfBehljnt i>laada|. en Vrijdagavuitd blj A. H. BHON T te Ter Nemen. Slj dezc coarant behoort ecu bljvoegsel. Politick Overaicht. Nog zijn de nieuwe onderhandelingen te Konstan- tinopei over de oplossing der Grieksche grenskwestie uiet begonnen, of men weet reeds mede te deelen, wat de voornaamste deelnemers aan die laatste vertooning van 't Europeesch concert overeenge- komen zijn. Dergelijke berichten zijn zeker voor- barig, daar men het zelfs nog niet eens is, in welken vorm de samenwerking der mogendbeden zich moet vertoonen. Alle hoop is thans gevestigd op den Duitschen gezant, graaf Von Hatzfeld, die thans ook weder naar zijn post is vertrokken en vooraf te Weenen een langdurig onderhoud had met Von Hay merle, dat door den Duitschen ge zant aldaar, Prins Von Reuss, werd bijgewoond. Hij zal in zekeren zin het aanvosrderscbap op zich nemen bij de onderhandelingen, die door elk der gezanten afzonderlijk bij Turkije geopend zullen worden. De Riding, die Duilschland in het Griek sche vraagstuk tot nog toe onder stilzwijgende toe- stemming der mogendbeden op zich had genomen, wordf hierdoor bevestigd, en daarom koestert men van zijhe missie de baste verwachting. Op 20 Pehruari zouden de onderhandelingen te Konstanti- nopel kunnen beginnen. Mag men uit de lang- zame ontwikkeling, die de kwestie alzoo neemt, niet tot de hopeloosheid van den toestand besluiten, veel vertrouwen verdient hij echter niet. In Duitschland is de Rijksdag geopend met eene troonrede, die door graaf Stolberg werd voorgelezen. Hij kondigde de indiening aan van onderscheidene nieuwe ontwsrpen,' waaronder een hetreffende een leveiisverzekeringsfonds voor de arbeidende klasse, met het dofel, om hiermede de sociale democratie tegemoet te komen. Ten aanzien van't buitenland bevatte de troonrede de meest vreedzame verkla- ringen, inzonderheid, wat betreft de groote mogend- heden, verzekerde graai Stolberg, dat liij gemachtigd was, het vertrouwen des Keizers uit te spreken, dat het aau de overeenstemming der mogendbeden gelukken moge, ook een gedeeltelijke verstoring van den vrede van Europa te verhoeden, althans te beperken, zoo ten minste, dat noch Duitschland, noch zijne naaste buren.er in betrokken worden. In Frank rijk is Louis Blanc's voorste! tot af- schaffing der doodstraf door de Kamer in ovcr- weging genomen. B;j de inleiding vestigde Louis Blanc enkel de aandacht op het hooge belang der zaak, door een overzicht te geven van de staten, waar de doodstraf rechtens of feitelijk is afgeschaft. De president der republiek, gebruik makende van zijn constitutioneel recht, verleeut telkens gratie; inaar dat is volgens hem niet genoeg. Het is de wet, die den beul moet opruimen. Het gevoel van recht, de menschlievendheid, de welbegrepen open- hare veiliglieid eischen, dat eene onherstelbare straf uit het wetboek geschrapt worde. Later zou hij op de rampz.ilige gevolgen wijzen, die eene onher stelbare straf, uitgesproken door feilbare rechters, na zich kan slepen. net ontslag van het Ministerie Canovas heeft dat van den Markies de Molins, Spaansche gezant te Parijs, tengevolge gel)ad. Met de ontbindfng der Cortes zal g'ewacht worden, tot ook het hooge ambtenaarspersoneel in het geheele land zal ver- anderd zijn. Sedert Alfonso op den troon is ge- komen, heeft de partij, van welke Canovas de leider is, de liberalen van alle aanzienlijke posten uitgesloten De Minister-president Sagasta heeft in naam des Konings dc zittingen der Cortes verdaagd. Zij zullen nog eenmaal bijeenkomen, om credietwetten aan te nemen, waardoor de regeering in den loo- penden dienst zal kunnen voorzien. In Juli. zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben. Er is besloten, eene amnestie op breede schaal te ver- leenen aan veroordeelde dagbladen, en aan alle uitgewekenen verlof te geven tot terugkeer in Spanje. Ook is het denkbeeld van het vorige Ministerie, om te bewerken, dat Spanje in de rij der groote mogendheden opgenomen worde, opgegeven. Spanje zal alleen zijne aandacht aan binnenlandscke belan- gen wijden. Binnenkort zal het program ma van 't nieuwe bewind aan de natie openbaar gemaakt worden, en dan zullen ook de financieele maatre- gelen bekend worden, die de regeering noodzakelijk zal moeten nemen. Ter Neuzen, 18 Februari. Woensdagavond te 6 ure heeft, in bet kerk- gebouw van de Chr. gereformeerde gemeente te Axel, de aaugekondigde openbare voordracht over bet onderwijs plaats gebad. De beer J. H. Donner, lid van de Tweede Kamer I der Staten-Generaalwas door de vereeniging de Unie, daartoe uitgenoodigd, en had bereidwillig die taak op zich genounen. Met eene lofspraak tot God trad bij voor bet ruim aanwezige publiek op, bestaande uit beiderlei kunne, en deelde hij mede, dat liij volgens zijn op- dracht een woord zou sprekcn over het onderwijs en meer bepaald over het lager onderwijs, in verband tot de opvoeding van kinderen, niet als die van eene Heidenscho maar van kinderen behoorende tot eene Natie, die altijd vasthoudt aan de waarheid, zooals die in het Evangelic door den Zaligmaker is geopenbaard. Met een klacbt eens diepen lijders, oatleend aan Ps 78, en volgens spreker in menig opdcht een klacbt van elk waar Christen, benevens door het zingen der aanwezigen van het 6e vers van Ps. 25 bcgon de spreker zijne voordracht. Hij stelde de twee vragen: 1". Aan wie be hoort het onderwijs en 2°. Bij wie behoort de inacht en het recht, tot het geven van onderwijs, en wel voornamelijk het lager onderwijs. Bij de bespreking van de eerste vraag verdedigde de beer Donner de stelling, dat hij eene Chr. natie, zooals de onze is, het onderwijs behoort aan het Cliristelijk element. De tweede vraag werd in verband met de be- antwoording der eerste meer breedvoerig behandeld; spreker bracht in hennnering dat tegenwoordig drie machten; de een meer of minder op scherpe wijze, die maclit eischen, n. in. de Staat, de Kerk en het Iluisgeziu, alien strijden met aanmatiging en zeggen: de school, het onderwijs behoort mij! Na dit nader uiteengezst te hebben, trachtte bij met aanbalingen uit den Bijbel, de scboolwet en het Burgerlijk wetboek te bewijzen, dat de Neder- landsche Staat onbevoegd is onderwijs te geven aan bet Chr. element, dat is de natie, omdat de Staat geen Godsdiensl heeft en verdedigde hij, ter heantwoording der tweede vraag, de stelling, dat de machl en het recht tot het geven van onderwijs berust bij het huisgezin, dat is bij Chr. ouders, die niet alleen verlangen Chr. scbolen maar scholen met den Bijbel. Hoewel wij de gronden voor sprekers betoog hebben aangeteekend, achten wij het onnoodig die op te nemen, daar zulks meer te huis behoort in een courant, geheel gewiid aan de belangen van het onderwijs; zij gaven dan ook geen nieuwe gezichts- punten aan, de slotsom was: de Staatsschool leidt tot revolutie, de school met den Bijbel tot God, het bizonder onderwijs moet regel, het Staatsonder- wijs aanvulling zijn. Om het bizonder onderwijs regel te doen worden is de strijd aangebondcn; met een krachtig woord van opwekking, tot dien strijd, met iunige over- tuiging uitgesproken, werd de voordracht besloten en de aanwezigen verzocht het 3e vers van Ps. 78 te zingen. Na het zingen gaf de beer Donner de gelegen- beid om, naar aanleiding van bet gesprokene met hem in debat te treden, waaraan echter niemand deelnam. Op verzoelr werd deze bijeenkomst ge- sloten met een dankgebed, hetwelk uitgesproken werd door den beer J. A. Goedbloed, predikant te Axel. Axel, 17 Februari. Huden is bij de Hervormde gemeeute alhier beroepen, de heer A. Renier, predikant te Berg—Ambacht, hij Schoonhoven. Hontenisse. Het scherpschutters-korps //Prins Frederik Hendrik" lioudt op a. s. Zaterdag, ter gelegenheid van 's Konings jaardag, een huishou- delijken schietwedstrijd. Algemeen wordt door het reizend publiek zijn leedwezen te kennen gegeven over de staking van den wagendienst IlulstWaisoorden op de spoorboot Waisoorden—Vlake. Velen zijn daardoor teleur- gesteld en wenschen niets liever dan dat gcnoemd coinraunicatie-middel weder moge gerehabiliteerd worden. De spoorbootdienst/WaisoordenVlake" mag zich voortdurend blijven verheugen in een druk verkeer. Z. M. heeft benoemd tot Prov. iiispecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijuzen te Kotterdam F. Hoijer, thans in dezelfde betrekking te Middelburg; te Middelburg, J. J. F. Evers, controleur der directe belastingen, invoerrechten en aceijnzen te Arnhem, le afdeeling. Bij Kon. besluit is hsnocmd tot burgemeester van Hoofdplaat P. K. P. J. van Sloten, van IJzen- dijke en Biervliet Ch. de Vos en van Waterland- kerkje Bekaar. Z. M. heeft M. P. Troelstra, ontvanger der directe belastingen invoerrechten en aceijnzen te Texel, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aceijnzen te Joure c. a. De Minister van Waterstaat heeft, nevens zijn memorie van antwoord op het afdeelingsver- slag, een gewijzigd wstsontwerp betrekkelijk den post-pakket-dienst bij de Tweede Kamer ingezonden. De hoofdbepalingen van het oorspronkelijk ontwerp zijn onveranderd gebleven. Het Groot-Oosten der Nederlauden, Zondag in huitengewone zitting vergaderd, heeft in zake de Transvaalquaestie en in het belaug der aldaar IEIIAlEEZENSfHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1