QEMENGOE 3ER1CHTEN. een verblijf van zes weken aan zee, op weinig kostbare wijze, mogelijk te maken. Alle liefdadige instellingen in Nederland zullen daaraan, met geringe geldige opotferingen, dcel kunnen nemen. Leert de ondervinding, dat laugs de Duitschs en Neder- landsche Noordzeekusten de minste gevallen van klierziekte en tering voorkomen, dan is zeker voor lijders daaraan een verblijf aan zee raadzaam. Over het laatste gevecht aan de grenzen van Transvaal bij de Ingogo deelen wij het volgende mede, ontleend a n het Engelsch blad Standard, wiens correspondent te New-Castle behalve door inlanders door de in die stad aangekomen gewonden volledig werd ingelicht. *De troepen hadden niet op zulk een hevig gevecht gerekend, want voordat zij 's ochtend ten 8 ure uit het kamp opbraken, had de generaal gezegd, dat men slechts een militaire demonstrate voor had en voor etenstijd terug zou zijn. Toeu men de vijanden het eerst bemerkte, waren zij te paard, maar nadal een kartets op een afstand van ongeveer 1500 pas tusschen eenigen hunner sprong, redeu zij weg om achter de henvels af te stijgen daarop begonnen zij te vuren. Van 12 tire 's middags totdat het donker werd, was het een scherpschutters-gevecht uit een gedekte positie. Onze kanonnen deden van tijd tot tijd mede, maar het vuur van den vijand was zoo hevig, dat het onmogelijk was de kanonnen voortdurend te bedienen de manschappen vielen biji.a onmiddellijk, als zij opstonden. Behalve luitenant Parsons, die laat op den dag gewond werd, werd ieder officier, stukkerijder, artillerist en paard in de batterij reeds kort nadat het gevecht was begonnen, getreffen. Een uur lang waren de kanonnen geheel tot zvvijgeu gebracht, toen hielpen 1 eenige infanteristen. Zij bleven met een stuk vuren, doch het was een gevaarlijke dienst en telkens moeten andercn huu plaats innemen, De kanonnen waren geheel wit, zoo waren zij door kogels getroffeuer naast te biijven staan, was zekere dood. Van tijd'tot tijd kroop de vijand tot op 200 pas vau onze positie, maar geen enkele maal liep hij storm. Het gevecht werd grootendeels op 6 of 700 pas gevoerd. De taktiek der Boeren wordt als bewonderingswaardig beschreven. Zij trokken vau de eene flank der Engelschen naar de andere openden plotseling het vuur, waar men het niet verwacht had. Voorwaarts te gaan en met de bajornet te chargeeren, was voor de Engelschen onmogelijk; want zij zouden alien zijn neergeschoten, voordat zij den vijand bereikt hadden. Het was een scherpschutters-gevecht, waarin de Boeren verre de onzen overtroffen. Men gelooft, dat de Boeren veel verliezeu hadden, ofschoon zij zich meesterlijk be- dienden vau iedere oueffenheid van het terrein en natuurlijke bedekking. Men kon uauwelijks hunne hoofden zien en alleen de rook verried, waar zij waren. Zij vuurden altijd langzaam en bedaard. De zaak bewijst, hoe groot het voordeel is van ongeregelde troepen, die goed met het geweer kunnen omgaan en weteu, hoe ze vau bedekking gebruik moeten maken, ook al hebbeu ze geen verdere militaire kennis. En er blijkt tevens uit, hoe noodlottig dan geweervuur is, zelfs tegenover treepen met artillerie. Tegeu zons ondergang scheen onze positie watbopig. De man schappen hadden geen rautsoenen bij zich en tusschen hen en het kamp lag een zeer moeielijk terrein, terwijl de vijand zeker in de onmiddellijke uabijheid was. 's Avonds ten 9 ure beval Colley, zoo stil mogelijk naar de riv ier te marcheeren de overgebleven paarden werden voor de kanonnen gespannen en alien ver- lieteu de positie, zonder dat de vijand het bespeur- de. Het was zeer moeielijk de rivier over te trekken, die door de regen snel wassende was. Eindelijk kwamen alien overbehalve de ge wonden en een amraunitiewagen. Het lijden der ge wonden was verschrikkelijk. Zij hadden geen water en den geheelen nacht stormde en regeude het. De dokter zegt, dat het hartverscheurend was. Voort durend hoorde men om drinken roepensommigen zogeu of kauwden op hun dekens; iedere bliksemstraal toonde, waar dooden en gewonden lagen. Ten 12 ure kwamen eenige wagens uit het kamp, om op bevel vau den generaal de gewonden naar New-Castle te brengeu. Verscheidene Boeren kwamen naderbij en spraken met de voerlieden vau de wagens. Zij ver- zetten zich niet tcgen het wegvoereu der gewonden. Zjj betreurden den oorlog, maar zeiden, dat het hun plicht was, alle soldaten, die in hun land kwamen, neer te schieten." De correspondent zegt, dat als Colley zich Dinsdag avond niet uit de voeten had kunnen maken, hij zich den volgeuden ochtend stellig had moeten overgeven. De Boeren waren met het aanbreken van den dag tot aauvallen gereed, maar zij hadden aan de rivier geen waoht gehouden, meenende dat de regen de rivier ondoorwaadbaar had gemaakt. Zij waren 's morgens bitter te leur gesteld, toeu zij zagen, dat de Engelschen ontsuapt, waren. De soldaten gelooven niet, dat de Boeren veel sterker waren dan 600 man. De Engelsche gewonden bleven den geheelen nacht, met de officieren van gezondheid op het slagveld, waar een witte vlag was geheschen. Al de paarden van de amraunitie wagen waren doodgeschoten en de wagen moest wordeu achtergelaten. ,,'s Woendags morgens reed luitenant Carroll met zes man en twaalf paarden uit het kamp, om den wagen te halen, maar toen zij er bij waren gekomen, konden zij dien niet medenemen, daar de vijand zich in grooten getale vertoonde. Hun terugtocht naar het kamp was afgesneden; luiteuant Carroll en zijn manschappen joegen door naar New-Castle, waar zij behouden aankwamen De dokters waren nog op het slagveld, bezig de gewonden te verplegen. Ondenveg reed luitenant Carroll voorbij zes gebroken ambulance- wagens vol gewonden. Er was niets voor hen gedaan en daar het den geheelen nacht had geregead, moeten zij, zoowel als degenen, die op het slagveld waren achtergelaten, bitter hebben geleden." Generaal Colley heeft nu al zijn staf-officieren ver- loren; zijn strijdmacht is zwak, het moreel der troepen heeft veel geleden, terwijl dat der Boeren, in weerwil van huu verliezen, veel beter is geworden. Een wau- hopige strijd is thans onvermijdelijk. De voorposteu van den vijand staan 6 mijlen vau New-Castle. l^nnd bouw berich ten De paarden stijgen aanzienlijk in prijs wegens aanvraag door Erankrijk. In 't Zuiden van ons land reizen vele Er.msche kooplieden, die paarden opkoopen tegen een prijs van f 150 tot f 750. Ook in hooi wordt veel handel gedreveil. Voor de beste kwaliteit wordt f 44 it f 45 per 1000 kilo bcsteed. De leden der Tweede Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Maart 's na- middags. Donderdag 24 Eebr. zal de heer E. Domela Nieuwenhuis, uit 's Gravenhage, in Goes eene voordracht houden over ,/het socialisme als vorm der toekomstige maatschappij." Voor West-Indie wordeu gevraagd 103 soldaten en een sergeant; het handgeld is f 300, de ver- bindtenis voor zes jaar. Zij, die in aanuaerking wenschen te komen, moeten ziju Nederlanders. Bij een kleermaker te Rotterdam is uit een lessenaar voor f 405 aan bankbiljetten ontvreemd. Een zijner knechts is aangehouden als verdacht de schuldige te zijn. Bij eenige oesterkweekers te Bergen op Zoom bestaat bet plan, om hun no woningen met de oesterputten, die circa 20 minuten buiten de stad liggen, door middel van een telephoon aan elkander te verbinden. Reeds zijn daartoe eenige voorbereidende stappen gedaan. Te Sliedrecht hebben Z'ch een 3tal gevallen van kraam- vrouwenkoorts voorgedaan, tengevolge waarvan de heer Veeneubds, geneeskundige aldaar, zijne ver- loskundige praktijk voor eene maand heeft neder- gelegd. Onder Hoogland is aan den openbaren weg het lijk gevonden van eene vrouw, buiten Amersfoort wonende aan het Welvaren. Een man in den tuin van het stedelijk gasthuis te 's Hage heeft zich, in een aanval van zwaar- moedigheid met een scheermes een zoodanige wonde aan den hals toegebracht, dat hij, in het gesticht gedragen, spoedig daarna den geest gaf. In de steengroeven van Quenaat in Belgie is een groot steenblok, dat door eene ontploffing van een tnijn losgeraakt was, op het dak van een schuur gestort. Vier werklieden werden verpletterd. Te Buffalo zijn door het instorten van het dak van het spoor- wegstation 4 personen gedood; een trein, waarin 20 personen waren gezeten, werd onder het puiu be- dolven, maar geen hunner werd gewond. Te Tschengstong (Rusland) is het klooster van St. Anna afgebrand. Er kwamen vijf nonnen in de vlammen om, en sehatten van kunst en wetenschap gingen er bij verloren. Op een verkooping van auto- grafen is onlangs een brief verkocht vau den graaf van Chambord aan Viilemain, bij gelegenlieid dat deze zijn boek over den paus aan den graaf had toegezonden. De brief, sclioon niets bizonders be- vattende, heeft 995 franks opgebracht. De gemeente-veldwachter Pokal, te Ziwotitz bij Olmutz, verloor in 't vorig jaar zijne vrouw en bleef met twee meisjes van 10 en 8 jaar achter. Hij zag op den duur geen kans de kinderen op te voeden en ging daarom op een goeden dag met hen naar 't naburige Witkowitz, waar hij ze "bij een bloedverwant opname wilde verschatfen. Sedert bleven de kinderen weg, tot door een toeval in het bosch van Schihan een jager door zijn bond upmerkzaam werd gemaakt op een niet lang ge leden opgeworpen grafheuvel, die hij onderzoek de lijken bleek te bevatten van de beide ongelukkige meisjes. Toen de dienaren vail het gerecht deu vader kwamen gevangen uemeli, vonden zij ziju lijk op den zolder hangenj in den zak van den zelfmoordenaar werd een brief gevonden, waarin hij bekende de tnoordenaar van zijn dochtertjus te zijn. Berhardas Zweers, de beruchte inbreker, die afwisselend Amsterdam en Arnhem tot tooneel van zijn werkzaamheid koos, heeft voor din rechter- coinmissaris bekend de dader te zijn van al de gelijksoortige inbraken, die in de laatste maanden van 1880 te Amsterdam werden bedreven. In den nacht van Woensdag heeft te Voor- burg in de roomsch katholieke kerk een diefstal, door middel van binuen- en buitenbraak plaats gehad, die met zooveel stoutheid is gepleegd, dat men bijna moet denken aan een fcende kerkroovers. De sakristie is, om zoo te zeggen, ltdig geslolen, niets is ontzien, bijna alles wat waarde heeft, werd medegenomen. De waarde van het gestolene wordt op f 50,000 begroot. Het ontvreeinde bestaat uit: een zilveren vergulde kelk met lofwerk, met gouden cupa en dito pateen; een zilveren vergulde ciborie, een krans met juweelen, gehecht geweest aan een zilveren remonstrans, en twee metalen koorschellen, Zoogenaamde welluidende schelleu. Een ongetrouwd heer, die dikwijls een klap- hoed droeg, had zijn nichtje geleerd dit mecbaniek .loofddeksel open en client te doen. Op zekeren dag korat oom met een fonkelnieuwen gewenen zijden cylinder, en zet dien zorgvuldig op een steel neer. Maur een oogerfblik later ziet hij zijn nichtje naar hem toekomen* met zijn kostelijk hoofddeksel, vervormd tot een soort van harmonica, in de hand. „0oom," zei ze, „die gaat al heel moelijk. Ik heb er op moeten gaan zitten en kon hem nog maar half dicht krijgen." De sergeant Gehlerman van het 6e regiment infanterie, te Breda in garnizoen, redde den 21 Januari jl. een rneisje, wier kltereu in brand waren geraakt, het leven, door haar in zijn kapotjas te wikkelen en dus de vlam te blusschen. Zijn k.-.pofjas werd echter daardoor zoo zeer gehavend, dat zij onbruikbaar is geworden. Hij verzocht van het gemeentebestuur veigoeding van e'e schai'ej die hij daardoor beloopen had, maar ontving nul op rekest., en zal dus voor zijne menschlievendheid zich zelf dienen te belooneu door't aanschutfen van een nieuwe kapotjas. In het advertentieblad voor Tiel en omstreken komt eene advertentio voor, waarbij zekere Maarten Geunissen de bevalling zijner huisvrouw bekend maakt van het een—en—twintigste kind, zijnde een ferine jongen. Het PS. luidt: Kraamvisites wor deu niet, maar krachtige bouillon en versterkende middelen wel afgewacht. De lerscke agitator Parnell is er in geslaagd te Purijs een comite te vestigen onder Riding van zekere Egan, maar de Fransche regeering zou niet ongenegen zijn maatregelen t6 nemen om de onder- haudelingen van het comite, zoodra die in do termen vallen, tegen te gaan. Grooter vergrijp tegen de etikette dan dezer dagen aan het hof te Weenen, zal nog wel nooit zijn voorgekomen. Verleden week was er hofbal en alles was gereed. Een uur ongeveer vdor dat de gasten verwacht konden wordeu, kwam er echter bericht, dat de hertogin van Branganza, die in zeer nauwe betrekking tot de Keizerlijke farnilie stond, doodelijk ongesteld was. Zij over- leed dan ook nog dienzelfden avond. Watte doen? Het bal kon natuurlijk niet doorgaan; de gasten afzeggen daartoe had men geen tijd; eensklaps kwam de Keizer op de gedachte om gezwind groote aanplakbiljetten te laten drukken, en die aan da hoeken der hoofdstraten te laten plakken en op die wijze werd nu den gasten gemeld, dat het bal uitgesteld was. Natuurlijk werden die biljetten door vele gasten niet gezien en raenigeen maakte toch een vergeefsclie reis naar het paleis, om daar afgescheept te worden. De Keizer had echter al het mogeiijke gedaan. Te Tilburg bevond zich iernand uit Alphen in een herberg, waar hij na te veel drank gebruikt te hebben in slaap viel. Bij zijn ontwaken miste

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2