BU1TENLAND. Te Warfum maakte in de Nutsvergadering een der aanwezigen de leden opmerkzaam op den Trijheidsstrijd der Transvaalscke boerep en wekte hen op om deze stoffelijk en zedelijk te ondersteunen Een der Nutsleden verkondigde daarop de zonder- linge leer dat men den oorlog moest afkeuren en daarom geer.e pogingen moest doen om oorlogs- rampen te lenigen. Na eene levendige woordentwist was de vergadering weldra in twee kampen verdeeld. Door de voorstanders werd eindelijk besloten eerst- daags een vergadering te beleggen, ten einde nader te overwegen wat ten voordeele der Transvalers kan gedaan worden. De bevolking van het tuchthuis te Leeuwar- den neemt in den laatsten tijd gaandeweg toe. Gedurende het laatste kwartaal van 1880 werden 7 gevangenen ontslagen en kwamen er 15 bij. Een enkel sterfgeval had in dat kwartaal plaats. Op het einde des jaars waren aanwezig 437 gevan genen, zijnde omstreeks 50 meer dan ruim een jaar geleden. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als de vorige week. Ossen 77 centimen tot fr. 1,02; stieren, koeien en runderen 66 tot 87 centimen en vette kalvers 90 centimen tot fr. 1,40. De markten waren goed bezet; de prijzen zijn berekend tegen levend ge- wicht per kilo. Vette varkens fr. 1,15 tot fr. 1,20, afslag 5 centimen. Het vlas was op de markten beter bezet. Per drie kilo werd besteedte Aalst. fr. 4,75 tot fr. 5,75, te Mechelen fr. 5,76, te Thielt fr. 5,25, te St. Nicolaas fr. 5,20, te Deinse fr. 4,75 tot fr. 5,00, te Sottegem fr. 4,00 tot fr. 5,00 te Brugge fr. 5,01; de middenprijs was alzoo fr. 5,00. Maandagavond is, doot de beinoeiingen der Export-maatschnppij voor Zeeland, voor het eerst eene hoeveelheid versche melk uit Middelburg naar de markt te Louden gezonden, welke ver- zending voortaan dagelijks per mailboot zal plaats hebben. Bij gelegenheid van de te Kuilenburg te houden landbouwtentoonstelling in Augustus dezes jaars, zal er mede een harddraverij met paarden van zessen klaar, en bij genoegzame deelneming mede eene harddraverij met paarden van leden der afdeeling gehouden worden. Mede zal eene verloting plaats hebben van paarden, vee en landbouwwerktuigen. Het geta) uittegeven loten bedraagt 4000. Hierop is de Koninklijke goedkeuring reeds verkregen. Als een merkwaardigheid uit de kippenwereld wordt medegedeeld, dat te Katwijk aan de Maas dezer dagen bij een landbouwer een hen te voor- schijn kwam met dertien kuikens, die zij gedurende .de laatste strenge koude op een zolder uitgebroed had. De kuikens zijn alien zeer welvarend. Voor het hof van appel van Luik heeft dezer dagen zekere Marie Fiissen terecht gestaan, be- schuldigd van moordaanslag op haar man. Deze vrouw, die in een zeer slechte verstandhouding met haar man leefde, had het plan opgevat om zich van hem te ontdoen, door hem in het kar.aal de la Campine te werpen. Den 30 November 11., na hem zeer sterke jenever te laten drinken, ging zij met hem mede naar Tongerloo onder voorwendsel hem een paard te laten koopen; maar onderweg stootte zij hem in het kanaal en daar de arme drommel moeite deed er uit te komen hield zij hem met hare voeten en door steenworpen van den wal af. De man slaagde er echter in uit het water te komen en ging, daar zijn vrouw schuld beleed, weder verder. Nauwelijks waren zij echter op een plaats, die haar gunstiger voor het plan toescheen, of de megera wierp haar man ten tweedeu male in het water en nam terstond de vlucht. Twee uur daariia kwam zij met haar bemiude terug in de hoop het lijk van haar man te vinden, maar deze was er opnieuw in geslaagd op het drooge te komen en heeft daarna een aanklacht tegen zijn vrouw ingebracht. De vrouw heeft eerst outkend, maar moet thans haar misdaad beleden hebben. Zondagnacht omtrent 4£ uur is er brand uitgebroken in het Theatre du Prado, te St. Jan Molenbeek, bij Brussel, eenige uren na het einde der voorstelling van een nieuw stuk, „la Traite des blanches." Het vuur nam zulk een omvang, dat van den geheelen schouwburg niets meer dan de 4 muren overbleveu; de oorzaak is onbekend. Men weet alleen, dat de brand op het tooueel ontstaan is en eenige uren na de sluiting van den schouwburg ontdekt is. De meubelen en de decoraties zijn bijna alle veruield. Men heeft slechts een paar piano's en tafels gered. De pompiers moesten alles in het werk stellen om de naburige gebouwen voor het vuur te beveiligen. De schade wordt berekend op 60 it 70,000 fr., en is voor slechts 40,000 fr. door verzekerings-maatschap- pijen gedekt. De beruchte Louise Michel te Parijs, die voor de parlementaire commissie van onderzoek naar het disciplinair stra'stelsel in N. Caledonie moest verschijnen, heett geschreven, dat zij niet zal komen, zoolang de generaal De Gallifet, dien zij de ge vangenen heeft zien fusilleeren, dineert op het paleis Bourbon bij het hoofd der Staat om te getuigeu tegen de bandieten Alleyron en Ribourt. Wanneer het uur van de groote gereclitigheid eenmaal slaat, zal zij voor de commissie verschijnen. Aan het station van den Bergisch-Markischen spoorweg te Dortmund heeft zich een feit voor- gedaan, dat de grootste ontzetting te weeg bracht. Een veehandelaar uit Werl was zijn vee dat in de waggons geladen was gaan bezichtigen en wilde over de rails naar het station terugkeeren, toen hij door een locomotief verrast werd. Deze wierp hem ter neder en ging over hem heen. De beambten namen hem voor dood op en brachten hem in het station. Men stelle zich echter de verbazmg der omstanders voor toen de man, uit zijn verdooving gewekt weder begon te spreken en uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat hij behalve een paar kleine verwondingen geen letsel bekomen had. De locomotief had hem tusschen de rails geworpen en hem niet aangeraakt toen zij over hem heenging. De man kon met den volgenden trein vertrekken om zelf zijn ongeval aan zijne bekenden te gaan verhalen. Dr. Heinrich Schlieman heeft zijn verzameling Trojaansche oudheden, die tot dusver te Louden was tentoongesteld, aan net Duitsciie volk ten geschenke aangeboden, onder voorwaarde, dat zij te Berlijn eene plaats zou vinden. De Keizer heeft dat aanbod aangenomen en den heer Schlieman in een eigenhandig schrijven zijn dank betuigd, onder mededeeling, dat de verzameling in het in aanbouw zijnde Ethnologisch museum zal worden gepiaatst in eenige zalen, die naar den schenker zullen genoemd worden. De 40 kisten, waarin de verzameling gepakt is, zijn reeds te Berlijn aangekomen, maar blijven gesloten, totdat de heer Schlieman zelf, in Mei e. k., de verzameling zal kunnen rangschikken. Uit Kaapstad wordt aan de Daily News ge- rneld: Sir George Colley heeft een ultimatum aan de Boeren gezonden, waarin hij verlangde, dat de oproerlingen de wapenen zouden nederleggen voor 23 Jan. Joubert heeft dit aan het Boeren- gouvernement gezonden, dat den 29n uit Heidel berg antwoordde. De Boeren weigerden aan Colley's verlangen te voldoen, zoolang zij oproerlingen ge noemd en beschuldigd werden het volk te mis- leideu. Met nadruk verklaarden zij, dat zij bsreid waren aan den wensch der Britsche regeering met betrekking tot konfederatie te voldoen en dat zij zich tevreden wilden stellen met de herroeping der aunexatie en herstel der republiek onder een protektoraat. Eens per jaar zou de Engelsche vlag geheschen worden. Als deze voorwaarden verworpen werden, zouden zij zich gedragen, wat hun beschoren was. #De Heer zou het voorzien." QEMENGDE BERICHTEN. Mr. P. Mijer, oud-gouverneur-generaal van Ned. Indie, is op 68jangen leeftijd te Scheveningeu overleden. In het centraalstation te Amsterdam worden vier ijzeren schermen gehangen, die bij eveutueelen brand nedergelaten worden om de vlammen in hun weg te stuiten. Zij zijn ingericht als tooneelschermeu en kunnen veel van nut zijn. Men zal zich herinneren, dat Johan Pagg bij arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch van 22 December is veroordeeld wegens het leggen van een zoogenaamden brandbrief bij den heer Pijls, burgemeester dier gemeente Nu is onlangs bij den heer Pijls een tweede brandbrief bezorgd. Van twee beschonken kerels te Arnhem, die aan het vechten waren geraakt, heeft de een den ander de rechterpols afgesneden. Nabij de spoorwegbrug te Maastricht is een groot ijzeren schip, komende van Luik en geladen met kalk, tengevolge eener aanvaring tegen de Maasbrug, gezonken. De opvareuden zijn gered. In dc gemeente Westerbork zijn vier woningen afgebrand. Er is niets gered; bluschmiddelen ont- braken. Te Kampen is een 84jarig man over leden, uit wiens huwelijk ruim 70 kindereu, klein- en achterkleinkinderen zijn gesproten. Uit het ingestelde onderzoek is met voldoende zekerheid gebleken, dat de te Alkmaar verdwenen ontvanger der registratie zich van Amsterdam over Vlissingen naar Engeland heeft begeven. In het dorp Capelle a/d IJsel is het lijk opgegraven van een 30jarig gehuwd man, die onlangs plotseling over bed. Er schijnt vermoeden van vergiftiging te be- staan. Het was den 7 Februari een halve eeuw geleden dat bet nationale congres de Belgische constitutic goedkeurde. Van de 200 leden, die voor de grondwet stemden, leven er nog een 20lal. Meer dan lionderd huizen zijn te Sevilla door de overstroomingen verwoest,; de toestand is er nu een weinig beter. De omstreken van Murcia hebben eveneens veel van het water geleden en de stad Cordova is geheel overstroomd. In de nabijheid van Neunkirchem zijn ten gevolge van het springen van een hoogoven, zeven personen ernstig gewond. Drie hunner verkeeren in levensgevaar. De Antwerpsche politic heeft op het postkantoor aldaar een Hollandschen coromis-voyaguer aangehouden, op bet oogenblik dat hij op de post een brief, welke poste-reslante gezonden was, kwam afhalen. Naar men zegt zou hij in Amsterdam voor ongeveer duizend fr. koopwaren ontvreemd hebben. Maandagavond werd te Kloetingen, een reeds bejaard inwoner dier gemeente, lerwijl hij alleen thuis en bij den liaard zat, door een duizcling of beroerte overvallen, waardoor hij op het vuur stortte. Toen na eenigen tijd zijne huishoudster thuis kwam, voad ze het huis vol rook en haren meester in bewusteloozen toestand in het vuur liggen. Met behulp der buren werd hij er uit gehaald. Hij is zoo deerlijk gebrand, dat hij in zeer bedcnkelijken toestand verkeert. Een geheele huishouding, bestaande uit man, vrouw en zoontje van 7 jaar, geraakte op de Zuidergrachl te Franeker door het ijs. Nadat het zoontje zich te midden van de gracht bad begeven, zakte hij er eensklaps door; door het hulpgeschrei snelde de vader naar hem toe, doch ook onder zsjn voeten begaf zich het ijs. Hij greep echter zijn zoon en vond nog zooveel steun op het ijs, dat hij zich boven water kon houden. Toen waagde de angstige moeder zich er ook nog op, maar de kracht van het ijs was cok voor haar te zwak, ook zij ging te water. Spoedig werd er met touwen en ladders hulp verleerid en niet dan met veel moeite werden alien gered. Men schrijft uit Wijhe: Een der laatste kasteelen uit deZen omtrek, nl. „de Dingshof," in de geschiedenis van Overijsel bekend wegens zijn rechten en zijn rechtspleging, zal weldra ge- sloopt zijn. Men verwacht, dat er vele oudheden en munten voor den dag zullen komen; de familie Teding van Berkhout heeft zich 't eigendomsrecht daarop voorbehouden. In de gemeente Schoterland vloog gedurende j den jongsten sneeuwstorm bij een landbouwer een vogel in de schuur, die r.a veel inspanning ge- vangen werd, maar dien niemand kende. Hij is later in handen gekomen van een kastelein en dus op de rechte plaats, om bekijk te kiijgenmaar niemand heeft tot nog toe zijn naam kunnen zeggen. De snavel is van boven hard rood, dat in een punt eindigt, overigens groen met een zilverachtig glinsterenden weersclnjn. De pooten zijn als de snavel; alleen is de oppervlakte van het rood veel kleiner, de pooten zijn in verhouding van het lichaam zeer lang en van lange teenen voorzien. De natuur van den vogel is boosaardig;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2