i BINNEN LANfT No. 1643, Zaterdag 12 Februari 1881. 2le Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandereru ABONNEMENT. advert entiEn. Ter Neuzen, 11 Februari. TRR fSELIZEMSCIIF Per drie maandea binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekh&ndelaars, Po3tdiree- ■enren en Brievenbusboudere <{|i i -Hi I'stmiv mi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meei ,U», (Trootere letters worden naar plaatsruimte berekeud. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te t den aiterlijk Dinsdag en Vrijdag nam (tiring DRIE urea. SUit blfti rembljiil D!ra#da$- en Trljdagavoitd l»Sj I. K. BHOMT te Ter itenxen. Politiek Overzicht Waaraan het Grieksche koninkrijk het recht ontleent, om een paar rijke provincien van zijn Turkschen buurman te eischen, is tot dusver al even duister gebleven, als de rechtstitel, krachtens welken de overige „belangwekkende" volkeren in 't Oosten, met behulp van de groote mogendheden, het Turksche rijk van lieverlede zijn grondgebied in Europa ont.rooven. Een Grieksch schrijver voerde onlangs als rechtstitel aan, de aanspraken van den Griekschen stain op het land, „zoover de Grieksche taal klinkt," krachtens zijne afstamming van het oude Hellas en van het in 1453 door de Turken vernielde Grieksche keizerrijk. Doch zij, die in de hedendaagsche Grieken de waardige afstamme- lingen zien van de helden van Sparta en Athene, of zij, die verklaren geen treuriger boevenpak te kennen, dan de Helleiien (Ellini) onzer dagen, zullen het »iet spoedig eens worden, daar zij beiden gelijk hebben. Het hangt er maar alleen van af, of men den Athener, die zich veel op zijne hoofd- stad en zijne btschaving laat voorstaan, of wel de Grieken daar buiten, op 't oog heeft. Werd Kon- stantinopel, zegt genoemde schrijver, aan deze Grieken terug gegeven, dan zou de toestand binnen een jaar even verrot zijn, als vdor 1453. Intusschen is het opmerkelijk te vernemen, tot welken graad van onbeschaamdheid de Grieken het in 't eischen van Turksch grondgebied al zoo gebracbt hebben. De Duitscbe gezant in Konstaniinopel, Graif Hatzfeld, heeft zijn vertrek derwaarts uitgesteld, om Goschen, den Engelschen gezant, eerst te ont- moeten, die zijne reis over Parijs en Berlijn neemt, om daar eerst eens poolshoogte te nemen. Uit deze laatste plaats wordt nu gemcld, dat in de staafckuudige kringen groot gewicht wordt gehecht aan de conference, welke Hatzfeld en Goschen met Bismarck hadden, en die ook door Lord Russell, den Engelsche gezant, werd bij- gewoond. Het is op Bismarcks verlangen, dat Goschen naar Berlijn kwain. Hatzfeld zal half Eebruari naar Konstantinopel vertrekken. Goschen bezocht eveneens den Keizer en den Kroonprins en was overbrenger van een eigenhandigen brief van Koningin Victoria aan den Keizer. Men beschouwt zijne zending als geslaagd, en te Weenen, waar hij ook verwacht wordt, is men overtuigd, dat de vrede ongestoord zal blijven. Hatzfeld zal Goschen ook te Weenen treffen, van waar beiden de reis naar Konstaniinopel zullen aanvaarden. Of de bijeenkomst te Konstantinopel het karak- ter van eene conference zal hebben, is nog niet, zeker. Althans in het Engelsche Lagerhuis werd door de regeering de verklaring afgelegd, dat het Turksche voorstel, betretfende onderhandelingen tusschen de gezanten en Turkije, bij de mogend heden nog een punt van overweging uitmaakt. In Ierland dreigt opstand en de berichten uit de Transvaal zijn zeer verontrustend. Men vreest, dat de beweging zich ook buiten de Transvaal uit- breiden zal. Bij Pretoria hebben de boeren de Engelschen weder verrast en verslagen. De pas- sen bij Langenek versterken zij aanzienlijk. Door wapening van hunne Hottentotscke bedienden en door versterking uit den Oranje-vrijstaat tellen zij daar thans 5000 weerbare inanscliappen. In het westen van de Transvaal hebben zij de steden Zeerust en Christiania bezet. Van de belegerde garnizoenen in de Transvaal was geen nieuws. Men vreesde, dat Potchefstroom zich zou moeten over- geven. De boeren komen dan in het bezit van twee kanonnen. Door voortdurende regens zijn de wegen bijna onbegaanbaar geworden. Rusland schijntvan het in Centraal-Azie behaalde voordeel zoo spoedig mogeiijk gebruik te willen maken, om verder voorwaarts te dringen. Skobeleff meldt, dat hij Askabad bezet heeft en zijne cavalerie tot Annan vooruitschoof. Of hij naar Merw zal gaan is nog onzeker. In Engeland is men daarover niet gerust. Lord Ljtton, vroeger onderkoning van Indie, heeft in 't Hoogerhuis een voorstel aange- kondigd, betreffend de ontruianing van Kandahar. Gaat de zon in Victoria's rijk niet onder de ellende evenmin. Door de commissie van de Chr. bizondere school alhier, is tot hulponderwijzer benoemd de heer de Lang thans te Dinteloord. Hontenisse. De alhier onder voorzitterschap van den heer baron Collot d'Escury bestaan'de watersnood commissie zal de volgende week, bij de ingezetenen rondgaan tot inzameling van giften, ter leniging van de onoverzienbare ramp, onze arme natuurgenooten overkomen in de overstroomde streken. Lainswaurde. Het concert 11. Zondag alhier gegeven ten voordeele der armen in het zuidelijk gedeelte der gemeente Hontenisse heeft opgebracbt ougeveer f 170. Walsoorden. De in het begin dezer week op de groote plaat voor Walsoorden omhoog gevaren vischsloep is gisteren middag in vlot water gebracht. Stavenisse, 8 Eebr. Overtuigd van de slechte middelen en gelegeuheden, welke den onderwijzers van het eiland Tholen ten dienste staan om zich voor de nieuwe hoofdacte te bekwamen, zoo besloten in het laatst van 1880 eenige onderwijzers van genoemd eiland tot het vormen en oprichten van eene onderwijzersvereeniging, speciaal moetende dieneu pogingen aan te wenden om den onderwijzers de behulpzame hand te bieden in hunne studie. Te beginnen met 1 Januari 1881 is deze ver- eeniging te St,. Maartensdijk gevestigd, thans uit 7 ledei. bestaande, alien onderwijzers op de dorpen van Tholen. Natuurlijk ligt het in de bedoeling der vereeni- ging opgesloten, zich naderhand, wanneer het per- soneel uilgebreid is, tot Zijn Exc. den Minister van Biiinenlandsche zaken te weudeu met het verzoek om eenen Rijks—cursus te St. Maartensdijk of te Scherpenisse te verkrijgen. Het bestuur dezer vereeniging bestaat uitC. A. van Reest, president, A. Jansen, alg. secundus en J. W. H. F. Buijze, secr.-penningm. De arr. schoolopziener, Mr. L. A. Bijbau, heeft zijn hulp en stcun reeds aan de vereeniging toegezegd. Wekelijks komen de leden der vereeniging te St. Maartensdijk in een der schoollokalen bijeen, waar zij nu onder elkander een cursus houden van al de vakken van het lager onderwijs. De ver eeniging heeft zich als eene afdeeling van de hoofd vereeniging te Amsterdam geconstitueerd. 1 Het is te hopen, dat het schoone doel, hetwelk de vereeniging zich voor oogen stelde bij de op- richting, nl. bevordering van het onderwijs en van den onderwijzersstand door hun gekgtnheid te verscbaffen zich voor de hoofdacte te bekwamen, verwezenlijkt moge worden. Den 9 dezer heeft aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad van twee overeenkomsten tusschen Nederland en Belgie, de le tot verbetering van de betonning en bebakening, de 2e tot verbetering van de ver- lichting der Schelde. De Ned. bark Susanna Elisabeth, kapt. Bouchier, van Antwerpen naar New-York, is jl. Dinsdag op de reede van Vlissingen van de ankers geslagen, heeft de masten verloren en is op de Kaloot gestrand. Ook de Noordsche schoener Saphir, kapt. Ander sen, is door het breken van de ankerketting be- oosten Vlissingen gestrand. Naar men uit Yerseke verneemt zijn sommige eigenaars van oesterbanken zoo gelukkig, dat er sciiier geen voorbeeld is. Een onderneming moet gemiddeld 100 oestertjes oogsten per pan, en zij heeft er 30,000 liggen. Eenige kweekers zijn reeds met het afsteken begonnen. Met het in working treden van de wet van 17 Augustus 1878 zijn de examens tot het ver krijgen eener akte van bekwaamheid in fraaie hand werken afgeschaft. Het onderwijs op de lagere school bepaalt zich tot de nuttige handwerken, en in ver- band daarmede heeft de wetgever zich ontslagen gerekend van de zorg om in de fraaie handwerken examen af te nemen. Deze zullen daarbij echter zeker niet slechter varen, nu de vrouwenvereeniging Tesselschade zich hunner heeft aangetrokken, en besloten heeft, te beginnen met het voorjaar van 1882, jaarlijks te Amsterdam de gelegenheid open te stellen tot het afleggen van een examen in het verkrijgen van een diploma van bekwaamheid in kunst-naaldwerk. De heer J. Dirks, hoofdingenieur van den waterstaat, is te Amsterdam door twee invloedrijke kiesvereenigingen kandidaat gesteld voor lid van de Tweede Kamer. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben hunne belangstelling en hooge ingenomenheid betuigd met het watersnoodfeest van 18 Febr. a. s. te Amsterdam en zich bereid verklaard door eene bijdrage voor het programma hiervan blijk te geven. Een 60tal der te Utrecht verpleegden uit de watersnoodstreken zou jl. Woensdag middag weder naar de plaats hunner inwoning, Hedikhuizen en Vlijmen, teruggekeerd zijn, toen juist op't oogen- blik, dat zij vertrekken zouden, een telegram kwam, dat wegens den heerschende storm de terugkeer naar Vlijmen onmogelijk is. Het totaal der negende opgaaf van giften bij de algemeene vereenigde commissie tot leniging der rampen door watersnood ingekomen, is f 43571,30£. De commissie verzoekt verdere toezendingen van goederen en kleedingstukken te staken, aangezien zij daarvan nog ruimen voorraad heeft en in de ge- teisterde streken geen behoefte daaraan bestaat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1