BURGERLIJKE STA^D. GEMENGDE BERICHTEN. AXEL. C L I N G E. GRAAUW. en de levendigheid zich lang laat wachteu, die veleu van de aanwinst eener jonge levenslustige Koningin verwachtten, dan fluistert men u eene galdige en wettige oorzaak in het oor, waarvan de officieele bevestiging hoe drukte men dat in 1880 ook weer uit? door de natie ongetwijfeld met de grootste vreugde zal worden vernoineu?" Omtrent de toestand van hct ijs in de rivier voor Dordrecht schrijft men, dat die sedert jl. Woens- dag nagenoeg onveranderd is gebleven. Alleen is het wak aan het veer op Papendrecht iets grooter geworden en is er ook een sleuf in Let ijs tegen- over de Merwekade gekomen. In de Noord is het ijs nog vast, hoezeer ook daar op verschillende plaatsen wakken ontstaan. Trouwens overal neemt het ijs in dikte af. In het benedengedeelte der Kil gaat men voort met het doen springen van torpedo's op afstanden van 50 tot 50 meters, ten einde het ijs te breken. Gisteren middag was men daarmede gevorderd tot bij het Visschersgat. De monitor Panther was zijnerzijds met de opruiraing van het ijs tot aan de kunstmestfabriek genaderd. Van af Zaterdag 29 Jan. is men met eene stoomboot bezig geweest, het ijs boven de bruggen te Rotterdam zittende, te breken, terwijl te Lekkerkerk getracht wordt, de ijsbezetting door middel van tjsmijnen Op te ruimen. Uit de Veluwe bericht men dat de zucht tot landverhuizen zich ook daar begint te open- baren en wel hoe langer hoe meer. Alleen in het stadje Elburg en het nabarige Doornspijk maken zich een paar honderd personen gereed, groot en klein, om met medio Februari a. s. de reis via Rotterdam naar Aroord Amerika aan te nemen. Liandbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 77 centimen tot fr. 1,02; stieren, koeien en runderen 66 tot 87 centimen en vette kalvers 90 centimen tot fr. 1,40; de kalvers oodergingen een afslag van 5 centimen. De markten waren goed bezet; de prijzen zijn berekend tegen levend gewicht per kilo. Vette varkens fr. 1,15 tot fr. 1,25 of gemiddeld fr. 1,20, opslag 4 centimen. Het vlas was op de markten sckraal bezet, waar- door op sommige de prijs wat hooger werd gehouden. Per drie kilo werd besteed: te Aalst f. 4,50 tot fr. 5,50, te Mechelen fr. 5,68, te Thielt fr. 5,25, te St. Nicolaas fr. 4,20, te Deinse fr. 4,00 tot fr. 4,75, te Sottegem fr. 4,00 tot fr. 5,00, te Brugge fr. 4,83. Op 's Konings verjaardag zal aan elke compaguie infanterie eene som van f 35 verstrekt worden tot het aanschaffen van kleine geriefelijkheden voor de onderofficieren en de soldaten. Bij de water- snoodcollecte in den Haag werd aan een der inzamelaars een couvert overhandigd, dat twee bankbiljetten van f 1000 bevatte. Bij een brand te Rotterdam heeft een meisje door den schrik haar spraakvermogen verloren. Te Sappe- meer is de oud-scheepsgezagvoerder Paulus Meints overleden, in den ouderdom van 100 jaar en 4 maanden. De mazelen breiden zich te Bergen op Zoom meer en meer uit; reeds zijn vele volwassenen er door aangetast. De ziekte heeft echter een goedaardig karakter en sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Met reuzenkrachten wordt aan den dijk te Nieuwkuik gewerkt. Men heeft onder het zand het lijk gevonden van een blinde vrouw van Iersel te Nieuwkuik. In de nabijheid van het lijk lag haar beugeltas met 1200 gulden. Een boer onder Tzum heeft zijn ver- miste schapen onder de aneeuw terug gevonden. Vier waren dood gevroren, maar 't vleesch was nog goed voor de consumptie. Een vervaltje voor .de arbeiders! Een tweejarig kind, te Assen, heeft eene horlogeketting ingeslikt. De ouders ver- keeren in groote ongerustheid, doch aanvankelijk ver- toonen zich bij het kind geen ernstige verschijnselen. Onder Lunteren heeft men een man van ruim 70 jaar, Koetsveld genaamd, verbrand in zijne woning gevonden. Hij lag met het hoofd, dat ook voor het grootste deel verbrand is, in den vuurhaard. Waarschijnlijk is hij in den slaap met zijn stoel omgevallen, en heeft toen zich niet meer kunnen helpen. Een verschrikkelijke brand door petro leum veroorzaakt heeft 6 huizen te Aurillac in de asch gelegd. Twee huisgezinnen kwamen in de vlammen om. De pastoor van een klein dorpje van Puy le-Ddme is dezer dagen door een sneeuw- storm in de bergen verrast en dood gevonden. De goud-productie der wereld is, volgens een be richt van den directeur der munt te Washington, van 131 millioen dollars in het jaar 1853 tot 86 millioen dollars in het jaar 1879 gedaald. Uit de gevangenis van Brugge is ontsnnpt zekere Jordens die aldaar reeds 4 maanden wa3 opgesloten. De gevangene deed dienst als kok, is in den grooten schoorsteen geklommen en heeft zich toen door middel van een touw laten afglijden. Tot nu toe is de vluchteling nog niet gevat. Twee jongens te Bergen op Zoom waagden het Dinsdag jl. nog te gaan schaatsenrijden op de zoogenaamde Zwerakom aldaar; maar het ijs barstte weldra onder hunne voeten, en beide geraakten te water en verdronken, niettegenstaande spoedig aan- gebrachte liulp. De vader van een der jongens sprong zijn zoon na, doch hij werd op zijn beurt met vecl moeite gered, en ligt thans aan de ge- volgen van zijn poging tot redding hoogst bedenke- lijk ziek. Maandagochtend kwamen te Utrecht met den trein aan twee knapen, oogenschijnlijk 10 h 12 jaar oud. Zij waren voornemens verder te reizen naar Zwolle; maar de trein was reeds vertrokken. Toen zij daarop plaats namen in de wachtkainer en zich daar te goed deden aan krentebrood, dat zij bij zich hadden, trokken zij de aandacht van een der portiers, die hen ondervroeg, en nu vernam dat zij behalve f 3,87 aan centen ook nog een bus met suikerballen bij zich hadden. Zoowel het geld als de ballen hadden zij ontvreemd bij een kruidenier in hunne woonplaats boven 's Bosch, en waren daarmede op reis gegaan naar hunne familie te Zwolle. De politie, in kennis gesteld, bracht hen echter weder naar 's Bosch terug. Te Amsterdam is in een huis op de Keizers- gracht de inin, die een zuigeling op den arm had en daarmede een hooge trap wilde afgaan, op eene der eerste treden uitgegleden en gevallen, met het gevolg, dat, terwijl zij zelve de handen uitstak om zich vast te klampen, het kind haar ontgleed en een oogenblik later ais lijkje van den marraeren vloer werd opgenomen. Zondagmiddag is onder Sempst nabij Mechelen in den ouderdom van 58 jaar overleden de beroemde organist de heer Lemmens. Hij was gehuwd met de vermaarde zangeres Mev. Helena Sherrington, onlangs tot prof, voor de zang benoemd aan het kon. Conservatoire van Brussel. Lemmens zelf heeft verscheidene werken uitgegeven en zijn muziek- school te Mechelen telde leerlingen uit verschillende vreemde landen. Een zonderling feit had dezer dagen plaats voor de correctioneele rechtbank van Luik. Zekere B van Luik, die reeds talrijke veroordeelingen ondergaan heeft, verscheen voor de rechtbank onder beschuldiging van bankbreuk. B staat onder het toezicht der politiede stad V erviers is hem tot verblijfplaats aangewezen en verblijf te Luik streng verboden. Hij kan zich echter niet ont- houden naar zijne geboortestad weer te keeren. Voor de rechtbank bekende B. de bankbreuk en verzocht de rechters hem tot zes maanden gevangenis' te willen veroordeelen. „Indien gij aan mijn ver- zoek voldoet," zeide hij, „zult gij mij nooit weer- zien. Ik zal gedurende mijn gevangenschap sparen en wanneer ik mijn straf zal ondergaan hebben, zal ik gereedschap kunnen koopen en werken." De rechtbank heeft aan dit verzoek niet kunnen weerstaan, en B. tot zes maanden gevangenis ver- oordeeld. De beschuldigde was zoo gelukkig, dat hij zijne rechters bedaukte alvorens zich te ver- wijderen. Te Witten is het een schaapherder, geholpen door zijn hond, gelukt een vos te bemachtigen. De hond en de vos kregen het met elkaar zoo kwaad, dat de herder tusschenbeide moest komen. De vos moest voor den schaapstok van den herder bezwijken en nu bleek, dat hij niet minder dan drie hazestrikken om zijn hals droeg. ,/Wie pleit om eene koe, geeft er een op toe." Naar dit goede woord wordt niet altijd gehandeld. In de gemeente Doniawerstal bestond tusschen twee personen geschil over het tigendoms- recht van een paard. Vier jaar heeft die kwestie gehangen, in welken tijd het paard steeds bij een logementhouder op slal stond en zich zijn haver en hooi goed liet smaken, terwijl de betrokken personen de rekeningen hunner pleitbezorgers na- plozen. Thans is het geschil beslecht en zal het paard publiek verkocht worden. Een der betrokken personen zal zich echter nog wel eens het paardje herinneren, dat hem ongeveer f 6000 aan proces- kosten uit den zak gejaagd heeft. Aan een bewoner van Diedersee werd dezer dagen een kogel uit den rechterarm gehaald. Hij had die in den slag van Langensalza (1866), dus meer dan 14 jaren geleden, ontvangen. Na het schot moest hij geruimen tijd in het hospitaal vertoeven, maar daar de kogel niet gevonden werd, eindelijk ontslagen worden. Eerst in den laatsten tijd klaagde M. veel over hevige pijn op tie plaats, en raadpleegde eindelijk zijn genetsheer, die den kogel te voorschijn bracht. Tegen 20 Februari zal de lOOe opvoering van Jules Verne's Michel Strogoff te Parijs plaats hebben en het stuk zal dus reeds meer dan een millioen francs hebben opgebracht. De eerste opvoering van de „Nana" in het Theatre de l'Ambigu had slechts een middelmatig succes, en was vooral geen triomf voor de naturalistische school van Emile Zola. Te Saint-Gemmes d'Andigne, departement Maine-et-Loire, is tengevolge van een orkaan de klokketoren ingestort en terecht gekomen op het dak der kerk, tengevolge waarvan ook dit is in- gezakt. Er waren op dat oogenblik vele menschen in de kerk. Drie vrouwen zijn dood van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Eenige andere personen zijn zwaar gekwetst. Van 16 tot 31 Januari 1881. HULST. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Jan. Gustave van Overineir, oud 26 j., jm. en Sophia Charlotte Arnold, oud 22 j., wed. vun Gustaaf Petrus Wauters. Geboorten. 22 Jan. Hortensia Maria Louisa, d. van Edaardus van Kemseke en van Maria Ludovika Bockhals. 30 Jan. Anthocetta Cecilia Johanna, d. van Johannes Adrianus Vastenhaecke en van Anna Maria Maas. Overlijden. 21 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht. van Eduardus Schreverius de Silva en van Cathariua Muller. 22 Jan. Elisabeth van de Voorde, oud 80 j., wed. vau Pieter Dankaert. 27 Jan. Johanna Jacoba Vonk, oud 69 j., echtg. van Johannes Anthonius van Ginneken. Geboorten. 15 Jan. Pieter, z. van Jan de Putter en van Nceltje de Kraker. 19 Jan. Abraham Johannes, z. van Jan Naeye en van Sara Helena van der Wiele. 25 Jan. Maria, d. van Hendrik Overdulve en van Catharina van Tatenhove. 26 Jan. Pieter, z. van Erederik Bakker en van Susanna Hooglander. 27 Jais. Catharina, d. van Piorus Swets en van Leuntje Jansen. 29 Jan. Cornelia, d. van Pieter van Langevelde en van Peijgtje Klaassen. 30 Jan. Hermaiius, d. van Leeudert de Regt en van Paulina Dieleman. Jan, z. van Jacob Parels van Rijn en van Christina Smies. Overlijden. 27 Jan. Aletta Pieternella Visscher, oud 34 j., echtg. van Pieter Deij. Geboorten. Elisa, d. van Erederik Pieters en van Philomena Bleijenberg. Isabella, d. van Carolus Ludo- vieus Werrens en van Maria Ludovica Schuddings. Alfenus Emil, z. van Johannes Erancies Wouters en van Cornelia Petronella Michilsen. Rosalia, d. van Eranciscus Julianus Willaert en van Maria Josepha van Vlieiibergen. Leouia, d. vau Sixtus Verineulen en van Pelagia Reijns. Eranciscus, z. van Rosalia van den Bergen. Overlijden. Sophia Bauwens, oud 65 j., wed. van Constantiuus Huijgens. Joannes Mercku, oud 53 j., echtg. vau Sophia- Geldmeijer. Leonia Vermeulen, oud 1 d., d. van Sixtus en vau Pelagia Reijns. Huwelijks-voltrekkingen. Pieter Augustinus de Block, oud 34 j., weduwn. van Rosalia van de Voorde en Anna Catharina de Pau, oud 38 j., jd. Adrianus Pranciscus Thomas Maas (van Waspik), oud 36 j., jm. en Dorothea Warrens, oud 27 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2