~_WITENLAND. areu ver in 't ronde, waar vroeger welvaart en be- drijvigheid heerschte, die half omvergestorte wonin- gen, door wier vernielde ruiten de wind akelig giert, die verwoeste akkers en huizen, en niet het minst die half verkleumde, gevluchte menschen op den berg, in holen als konijnen, de bodem met een weinig stroo bedekt, een linnen tent er oyer heen gespannen, wonende, beroofd van alles, door de liefderijken gevoed en gekleed. En toch, ondanks al die ellende is het er soms om uit te gieren van lachen. In den beginne zijn er uit Amsterdam en van elders een menigte kleeren waaronder verschil- lende half versletene jassen, rokken, broeken en japonnen heen gezonden. Van daar dat men er b. v. een oude boerin ziet rondwandelen met een japon met volans, dat men er een boer ziet in zijn pilobroek op klompen en een rok aan. Van daar dat de kleine bevolking op den Konijnenberg een mengelmoes van allerlei modes vertoont, zoo grillig als de meest grillige fantaisie zich die nauwelijks denken kan. En wanneer zal al lret lijden geleden zijn? Hoeveel maanden zullen er verloopen voor ieder weer onder dak is en zijn handwerk weer heeft her vat? Zij die in Tilburg en Heusden zijn gehuisvest zijn er nog het best aan toe. Er zijn jongens genoeg in die steden die het zoo goed hebben dat zij niet weer naar het oude Nieuwkuik terug willen, ook wanneer het zijn naam met eere zal handhaven. Gezegend de liefdadigheid die in den nood weet te helpenmaar ook vergeten we dit niet, er is en blijft nog zoo oneindig veel noodig. De algemeene vereenigde commissie voor den watersnoud wenscht uit den aard van haar rnandaat te vooikomen, dat de te harer bescliikking gestelde gelden daar besteed worden, waar reeds van andere zijde voldoende hulp is verleend. Zij heeft daar- om inlichtingen ingewonnen omtrent den inhoud van een brief, onlangs door den heer Wielenga, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Emmikhoven, in de dagbladen geplaatst, waarin de schrijver naar de bestemming en de aanwending vroeg van zeker restant van gelden, bij gelegen- heid van den watersnood van 1849 door eene commissie te Almkerk ingezameld. De algemeene vereenigde commissie verzoekt thans te melden, dat volgens geloofwaardige berichten, bij haar in- gekomen, te Almkerk in 1849 drie verschillende commissien gelden hebben gevraagd, eene met den burgemeester aan het hoofd, eene van de Hervormde en eene van de Christelijk Gereformeerde gemeente. De tweede commissie is de eenige, voor zoover bekend is, die gelden heeft overgehouden, en de beheerders daarvan beschouwen die als bestemd voor hulp aan leden der Hervormde gemeente. Heeds voordat de districts— watersnood-commissie te Werkendam, onder wier ressort Almkerk ligt, zich geconstitueerd had, hadden gemelde beheerders aan behoeftige noodlijdenden onderstand verstrekt; de alsnog in kas gebleven gelden zijn zij voor- nemens tot herstel van schade aan woningeu te besteden. Doch van een en ander wordt aan de de districts-commissie kennis gegeven, zoodat geen vrees behoeft te bestaan voor dubbele en daarom onbillijke hulpvcrstrekking. Omtrent de ijsopruiming in de rivieren ver- neemt men, dat dit met kracht jl. Zaterdag is aangevat. Behalve de rammonitors Haai en Panter, die vanwege de Marine daartoe zijn aangewezen, zijn van de firma L. Smit Co. te Alblasserdam evenals in het vorige jaar in dienst genomen de raderbooten Hellevoetsluis en Maassluis, terwijl waarschijnlijk nog een derde de Zeeland tot hetzelfde doel zal moeten dienen. Bovendien zullen het corps mineurs en sappeurs en de torpedo-cornpagnie medewerken. De voorbereidende maatregelen zijn reeds genomen en de commandanten der rammonitors aangeschreven naar hun bestemming Hotterdam en Moerdijk te vertrekken, terwijl de firma L. Smit Co. gelast is hare booten gereed te houden en de buitengewone opzichters van den Waterstaat, die op de genoemde vaartuigen dienst moeten doen, reeds zijn aangewezen. De moordenaar van Marius Boogaardt is, volgens de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct., sedert zijn veroordeeling bewonderenswaardig kalm en heeft geen ander verlarigen, dan dat zijn beroep in kassatie zal worden ongegrond verklaard. Nu, daarvoor bestaat alle kans, want op het voorname punt, dat de advokaat zal bepleiten de uit- legging door het Hof aan de. premeditatie gegeven is de jurisprudentie van den hoogen raad sinds lang gevestigd. De Jongh is zoozeer op zijn gemak in zijn gevangenis-kleeding, dat hij dezer dagen, toen de schoorsteen in zijn eel geveegd werd, den daarmee belasten persoon allerlei inlichtingen vroeg omtrent zijn werk. Hij ging er met de handen op den rug, tegen den muur bij staan en sprak met een belangstelling en vrijmoedigheid, alsof hij rneende er den eerlijken werkman genoegen mee te doen. In de zaak Bouman is de instruktie volgens den zelfden schrijver flink aan den gang en reeds nu moet ad evidentiam bewezen zijn, dat alles, wat die getuige heeft verklaard, pure verzinscls waren, met geen ander doel dan om zijn aanspraken op de uitgeloofde premie van f 10000 voor het aanwijzen van den waren schuldige te verstirken. Immers zoo hoor ik reeds bij de voorloopige instruktie der zaak De Jongh had zich Bouman aangemeld om den heer Van der Smissen, toen reeds naar Indie vertrokken, als vermoedelijk be- drijver van den moord aan te wijzen. Maar al dadelijk bleek toen, dat er geen grond hoegenaamd voor was. Waarschijnlijk zal intusschen bij het proces-Bouman nog heel wat meer nieuws aan het licht komen omtrent andere personen, die in de instruktie der zaak-De Jongh veel van zich hebben doen spreken. Landbouwberichten. Van 26 Dec. tot 22 Jan. is, blijkens inge- komen ambtsbericht, een rund in Noordbrabant door longziekte aangestast. In het voorgaand tijd- vak van vier weken waren geene gevallen dier ziekte bekend geworden. Als eene zeldzaamheid wordt vermeld, dat eene koe van den landbouwer P. P. Koopmans te Rauwerd, vier kalveren ter wereld heeft gebracht, van welke een tot het mannelijk en drie tot het vrouwelijk geslacht behooren; alle vier zijn spring- levend. Dezer dagen heeft de Gentsche gemeenteraad beslist, dat de verleden jaar uitgestelde onafhan- kelijkheidsfeesten in de maand September a. s. zuilen gehouden worden. Voorts is in den raad eene bewering van het Journal de Gand ter sprake ge- komen, volgens welke het kanaal van Ter Neuzen tengevolge van de laatste overstroomingen op ver schillende plaatsen verzand en voor de scheepvaart onbruikbaar geworden was. Een der schepenen erkende, dat sommige nauwe plaatsen van het kanaal verzand waren, maar toch niet in die mate dat zelfs de zwaarste vaartuigen er niet gemakkelijk door zouden kunnen. Eenige Boheemsche edellioden en grondeige- naars willen Kroonprins Rudolf van Oostenrijk, bij zijn huwelijk met Prinses Stephanie van Belgie aanbieden den Habsburg, thans staatseigendom van het Zwitsersche kanton Aargau, en hebben daartoe aan de regeering van dat kanton het verzoek ge- richt om, tegen geldelijke schadeloosstelling, ,/die oude en eerwaardige wieg van het Oostenrijksch- Hongaarsche keizerlijke huis af te staan. De vrees voor de Fenians wordt in Engeland met den dag grooter. Te Windsor liep een gerucht dat de autoriteiten een brief hadden ontvangen, waarin gedreigd werd, dat men de Victoria-infanterie- kazerne in de lucht zou doen springen. Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen; de wachten werden versterkt en andere maatregelen genomen. Uit Birmingham wordt gemeld dat de regeering een aanval op de Tower in Bagotstreet vreezende, een detachement troepen tot het bewaken dier plaats had aangesteld. De Tower is een gebouw dat ge- bruikt wordt tot het repareeren van geweren, doch geen voorraad van wapenen bergt. De troepen- kazernen en andere gebouwen te Londen zijn onder bewaking der politie gesteld. Te Kain nabij Doornik is een moord gepleegd in de volgende omstandigheden. Zekere Louviaux, metselaar te Kain, had in een herberg een hevigen twist gehad met zekeren A. Dewasme; deze laatste had Louviaux erge slagen toegebracht en hem op den grond geworpen. Omtfent 10^ uur'savonds kwara Dewasme bij Louviaux binnen, die bezig was met een boterham te eten en een mes in de hand had. Louviaux wilde hem naar buiten dringen doch trof hem met zijn mes, zoodat hij dood op den grond viel. De inocrdenaar, die ter beschikking gesteld is van den procureur des Konings, is .32 jaar oud. Ilet mes, dat gediend heeft om den moord te plegen, is in beslag genomen. Na al hetgeeu reeds bericht is omtrent de spoedige sneeuwopruiming te Parijs, deelen wij nog 't volgende mede Men berekent de oppervlakte der straten en pleinen van de hoofdstad op 14,500,000 vierkante meters. De reinigingsdienst telt in den rtgel 5141 arbeiders, doch in de laatste weken waren er nog 6750 tijdelijke werklieden aangesteld; men had dus ongeveer een leger van 12,000 straatreinigers op de been. Dagelijks koste dit leger 140,000 fr. Daarvoor werden 11,000 kub. meters sneeuw in de Seine, 2600 in de rioltn geworpen en 7600 kub. meters naar bergplaatsen, die er voor ingericht zijn, vervoerd; in het geheel werd per dag 41,500 kub. meters sneeuw opgeruimd. Monseigneur De Girardin, geheim kamerheer van Z. H. Paus Leo XIII, die meer dan 20 jaren lang, de vertrouwde vriend en raadsman van Z. H. Pius IX was, is in het presbyterium van de Made leine overleden op 72jarigen leeftijd. Hij behoorde tot de familie der Markiezen De Girardin, die in de 18e eeuw veel naam maakten, en waarvan nog te Florence een tak bestaat, onder den naam van Ghirardini. Het jaehtvermaak van de Keizerin van Oos tenrijk in Ierland heeft het vorig jaar 20000 pd. st. gekost. Daar zij ditmaal weder een gevolg van 80 personen medebrengt benevens hare eigen paar- den en het leven in Schotland duurder is dan in Ierland zullen de kosten eer hooger dan lager zijn. Voor het oogenblik is het echter in Schotland met de vossenjacht slecht gesteld, daar overal ontzaglijk veel sneeuw ligt en de grond hard be- vroren is. GEMENGDE BERICHTEN. De heer J. P. Ragut, gepensioneerd rijksopzichter bij den waterstaat, te Kruiningen, is benoemd tot dirtc- teur der ambachtschool te Middelburg. De collecte voor den watersnood te 'silage heeft, blijkens officieele opgave f 27,055,33^ opgebracht. Te Maastricht is een molenaarsknecht, die wegens voortdurende dronkenschap ontslagen was, in ten stal gevonden met bevroren handen en voeten. Die lichaams- deelen moeten waarschijnlijk geamputeerd worden. Onder de sneeuw op het ijs in de Singelgracht te Amsterdam is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Als eene bizonderheid kan worden vermeld, dat Adriana Zestig, huisvrouw van F. van Mierlo, wonende te Oosterhout, voor de vijfde maal van tweelingen is bevallen. Aan de loting voor de nationale militie zullen o. a. deelnetnen twee paar tweelingbroeders uit den gezin te Lekkerkerk. Het eene paar werd in Januari, het andere in December van 1861 geboren. Op de Kralingsche plas zijn Vrijdag- namiddag 2 jongens door het ijs gezakt met het schaatsenrijden. Gelukkig bevonden zich visschers in de nabijheid, die hen beiden nog met veel moeite hebben kunnen redden. Te Bakkeveen is een groote vossejacht gehouden, waarbij twee vossen werden gedood. De 84jarige Roe! Jannnes Bosnia maakte voor de 62 maal deze jacht, die jaarlijks gehouden wordt, mede. Te Ilaaften is een jongetje van drie jaar bijna levend verbrand. De moeder was even een boodschap wczen doen en had het knaapje met een ouden zieken man te huis gelaten. Een vonk uit de kachel deed de kleertjes vuur vatten. Te Muisberg (Limburg) is een kind van omstreeks 8 jaren door kolendamp gestikt. De ovtrige zich in hetzelfde vertrek be- vindende personen werden nog in tijds gered. De Koning van Spanje, schaatsenrijdende op den vijver bij zijn paleis, is door het ijs gezakt. Gelukkig was er hulp genoeg, zoodat de koninklijke drenkeling spoedig op het droge was gebracht, en het er met een nat pak af- bracht. In de gemeente Chapelle Batonin Frankrijk werd dezer dagen tot lid van den gemeenteraad gekozen een persoon die zich eerstdaags voor de rechtbank wegens moord zal te verantwoorden hebben. De laatste afstammeling van de ongelukkige familie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2