BU1TENLAND. Tetje, Jitske, Jeltje, Saapke, Felje. Er waren 3 meisjes van 16 jaar bij. Het tooneel van dan wedstrijd was met paaltjes en touwen afgezet, in 't midden liepen de twee banen voor de kampende paren; daaromheen een reusachtige ovale baan, waarop honderden rijders en rijderessen heen en weder dwarrelden. Eenige houten loodsen met schitterende kleuren getooid en verder talrijke vlaggen en wimpels, versierden bet ijs. Een menigte toeschouwers hadden voorts op den singel en in het plantsoen post gevat. Om 10 uur voormiddags begon de pret, en eerst om half 5 was de hardrijderij afgeloopen. Dat deze soort van wedstrijd eigenlijk niet sckoon kan heeten, en dat deze mannen en vrouwen in hunne onderkleederen bij zulk eene felle koude (het was van morgen vrueg omtrent nul gradcn Fahrenheit ook medelijden bij den totschouwer opwekken, is meer gezegd. Maar desniettemin is het de moeite waard, zulk een wedstrijd in Friesland gezien te hebben. Verbazend is de snelkeid, waarmede de paren u voorbijvliegen, met den neus bijna op het ijs, en met armen en beenen roeiende. Denkt men daarbij aan de Olyinpisclie spelen, dan benijdt men de Grieken; evenwel geraakt men ook bij dit Fhiesche scliouwspel in een zektre mate van geestdrift. En groot was ook ditmaal de spanning, of Thijs van den Berg met zijn rijzige zuster Trijntje het al of niit winnen zou. Om half 5 had de laatste rit plaats en verwierf het genoemde tweetal den eersten prijs van f 150. Bij het kkedkameitje (een hcuten tentje) ver- zamelde zicli een groote massa menschen om Trijntje en Thijs toe te juichen. Daarna toog de commissie der IJsclub, gekleed in korte broek en met blauwe linlen om den hoogen hoed, oorafgegaan en gevolgd door miiitaire muziek, in triomf met de overwin- ners de stad door, omstuwd door duizenden, die begetrig waren ,/i'hies en Trieneke" nog eens weer in 'toog te krijgen. 's Avonds wordt het feest natuurlijk voortgezet em menig glaasje gedronken. Lanrlbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 77 centimen tot fr. 1,02; stieren, koeien en runderen 66 tot 87 centimen; kalvers 95 cen timen tot fr. 1,-15; de prijzen zijn rekenend tegen levend gewicht. De markten waren niet ruim bezet. Yette varkens fr. 1,12 tot fr. 1,20, vermiudering 1 centimen per kilo. Het vlas was op de markten schraal bezet, waar- door de handel iets gewilliger was, er bestond vooral vraag naar vlas van 1879. Per drie kilo werd besteed: te Aalst fr. 4,75 tot fr. 5,75, te Mechelen fr. 4,74 tot fr. 5,67, te St. Nicolaas fr. 4,80, te Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00, te Thielt fr. 5,25, te Zottegem fr. 3,90 tot fr. 4,90, te Brugge fr. 4,65. Naar men verneemt, zal het plan tot oprick- ting van een Nederlandschen landbouwraad niet tot stand komen, daar de groote Hollandsche en Friesche maatschappijen van landbouw zich hebben teruggetrokken. In de provincie Groningen komt op som- mige plaatsen thans onder de schapen een ziekte voor, die vroeger niet schijnt waargenomen, n. 1. een oogziekte. In het begin zijn nog al eenige diertn tengevolge daarvan blind geworden, docli thans worden de dieren veelal spoedig genezen. De oorzaak der ziekte is onbekend. De ex-keizerin Eugenie zal een geheel door haar zelve gesc'nreven werk uitgeven, de geschiedenis behelzende van het leven en den dood haars zoons, en kort daarop een tweede, aanteekeningen van wijlen haar gemaal bevattende en waaruit onver- wachte mededeelingen kunnen worden tegemoet gezien omtrent zekere thans leveude staatslieden, //die niet genoeg gekend worden." Men verzekert, dat een Keizerlijk Oud-Minister de Keizerin in het rangschikken dezer omvangrijke aanteekeningen heeft bijgestaan. In 1880 werd te Louden 2194 maal alarm gegeven voor branden of veronderstelde branden, dus gemiddeld 6 maal per dag. In 206 geval- len bleek men met een valsch alarm te doen te hebben, in 117 andere met eenvoudige schoor- steenbranden, en van de overige hadden 162 ern- stige schade ten gevolge. Het getal bij brand in gevaar verkeerende personen bedroeg 160; 127 dezer werden gered, en 33 verloren het leven. Behalve de bovengenoemde 117 gevallen, waariu men meende met een uitslaanden brand te doen te hebben, rukte de brandweer voor schoorsteen- branden nog 4292 maal uit. In het geheel maakten de stoomspuiten der 52 land-stalions 25,754 reizen, en doorliepen een totalen afstand van 58,377 mijlen. De hoeveelheid ter blussching gebruikt water is in ronde cijfers iets meer dan 94,000 ton. De sterkte der brandweer is thans als volgt: 52 land—stations, 5 beweegbare land-stations, 117 stations van reddingtoestellen, 4 drijvende stations, 3 groote land-stoomspuiten, 35 kleine landstoom- spuiten, 73 6duims handspuiten, 37 kleinere dito's, 145 reddingtoestellen en lange ladders, 3 drijvende stoomspuiten, 1 stoomsleepboot, 58 tele- graaflijnen enz. enz. Jl. Dinsdagmorgen te 8 uur verscheen te Berlijn een jongman aan een der politie-bureaux en zeide: //ik heb zoo even mijne biuid vermoord en daar is de sleutel van de kamer, waar gij T lijk zult vinden." Zoo was het 't lijk werd in een der kamers van zeker hotel geheel bebloed gevonden. Van oor tot cor was haar hals met raessteken als ge- kerfd. Op tafel stond, bij ledige wijnflesschen, een half gevuld glas en op den bodem daarvan wa3 zinksel en een stuk papier met vergif lag op de tafel. De Vcrmoorde vrouw, die er goed moet hebben uitgezien, lcefde met Herman Houtrak, maar was niet met hem gehuwd. Zij hadden een kind van twee jaar. Houtrak had een ongestadig karakter. In de laatste 14 dagen sprakeu zij over zelfmoord en besloten samen te sterven een besluit, dat slechts ten halve werd uitgevoerd door de lafheid van den moordenaar. De jonge vrouw, in sneeuwwit gewaad, nam be- daard het glas met vergif, haar door den man, dien zij zeer lief had, gegeven en dronk het ledig. Daarop vulde Houtrak het glas, maar de moed ontzonk hem. Hij zette bet weer op tafel. Nog eens nam hij het in de hand maar opuieuw durfde hij het niet ledigen. De vrouw leed inmiddels verschrikkelijke pijn en om daar een einde aan te maken, greep hij een dolk en bracht haar daarmede aan den hals doodelijke wonden toe. Toen wilde hij, voigens zijn eigen verhaal, zich zelven met dien dolk om 't leven brengen, maar alweder had hij geen moed. 't Plan had hij anders wel, want men vond ook nog bij hem ten revolver en een strik. Toen de vrouw dood was, waschte hij zich, legde den dolk naast de photogratie van zijn kind, elders ver- pleegd, en ging toen naar het bureau van politie. Dit gruwelijk feit maakt te Berlijn groote sensatie. Voigens eene mtdedeeling uit Cuxhaven schijnen de miiitaire auloriteiten van het Duitsche rijk metr en meer het nut in te zien van de ver- dedigiug der kusten door torpedos in geval van oorlog. Te Brunshausen aan den linkeroever der Schwinge op het punt waar deze in de Elbe zich uitstort zal een gioot depot worden gebouwd. De kosteu worden op 160,000 M. geraamd. GEMENGDE BERICHTEN. Te 's llage heeft men Maandagavond een slede- vaart met fak-kellicht gehouden, bestaande in het heen- en terugrijden van een tiental met fakkels en venetiaansche bailons verlichte arresleden. Op sommige punten werd bovendien bengaalsch vuur outstoken. De 85jarige dokter E. J. A. Krijthe te Bedum, na den dood van den heer Buiskool waarschijnlijk de nestor der schaatsenrijders, rijdt tot aller verbazing even sierlijk als vroeger op schaatsen. De vrouw, die voor eenigen tijd in de woning van den commisssris des Konings te 's Hertogenbosch een gouden horloge en andere sieraden van waarde heeft ontvreemd, is door de arrond. rechtbank aldaar, dtswege verooideeld tot een celstraf van 9 maanden. Een man, die te Haarlem in beschonken toestand op een modder- schuit is gaan slapen, werd in den namiddag dood gevroren gevonden. Te Apeldoorn lag een vrcuvr dood aan den weg. Dronkenschap was de oorzaak. Voor deze week zijn omstreeks 50 hardrijderijen op schaatsen in Friesland aangekondigd. Het gezamen- lijk bediag der prijzen is meer dan 3000 gulden. De 1 ijsten van den burgerlijken stand te Rotterdam brengen het merkwaardige nieuws, dat een trouw- lustig heer van 90 jaar met een dito dame van 62 jaar in het 'nuwelijk treedt. De beide echte- lingen tellen gezamenlijk alzoo 152 jaar. Te Kaatsheuvel zijn twee personen, eene oude vrouw en een schoenmaker, vader van 7 kinderen, dood op hun bed gevonden, Vermoedelijk tengevolge van koude en gebrek. Te Gleschendorf, bij Liibcck is de used, docter Jennez gevangen genomen, als verdacht van bij het spoorwegstation aldaar een meisje te hebben om het leven gebiacht. Bedoeld meisje is gebleken door cyankalium vergiftigd te zijn. Zooals men weet, heeft men den genius die het monument van Leopold I in het Park te Laeken bekroonde, moeten wegnemen, daar dit beeld, ten gevolge van een rukwind, dreigde leer te storten. Het beeld zal op het monument, niet weder geplaatst, maar door een nieuw versitrstl veivangeu worden. In htt dorp Guxhagen, bij Kassel, heeft een steengroefwerker zijne vrouw het hoofd afge- bakt, naar het heet uit baloorigkeid, oindat hij wegens het vriezend weder geen werk had. Sedert eenigen tijd zijn te Parijs vierkante parapluies in de mode gekemen. Zoo keeren langzamerhand weer terug naar de eerste parapluies: de op vier stokken gedragen zeilen. Op de Stadhouderskade te Amsterdam zag men Dinsdagmiddag eene dienstbode gillend uit een huis komen: zij stond in laaie vlam. De om- standers schoten toe en een paar koetsiers slaagden er in, door hunne jassen om haar heen te werpen, de vlammen te blusschen; zelfs hare haren branden. Door het gedruisch en rumoer verschrikt ging ook een paard op hoi dat door den heer W. ge- grepen werd. Dezer dagen wilde een melkboer zich over het ijs naar de overzijde van het IJ begeven. Hij moest daartoe over een slop, dat eenige uren te voren open was gehakt. Het baatte niet of eenige schippers den man van dtn wal waarschuwden op een andere plaats over t.e steken. De melkboer was tigenzinnig, probreerde den overtocht en lag in een ommezien met geheel zijn melkgerei in het slop. Ofschoon men nog an den wal gewaarschuwd had, dat men hem zou Jaten verdrinken indien hij er doorzakte, werd het medelijden met den spartelenden overkanter, die als een speenvarken gilde, te sterk en kwam men hem te hulp. Haken, touwen en plan ken werden handig naar den boer toegeschoven, terwijl deze zich aan zijn melkjuk yastklampte, dat op het ijs steunde. Met een haak pakte een van de schipptrs den maat in zijn kraag, en toen 't bleek, dat men hem stevig beet had, lichtte de varensman hem met een hartigen knoop in, dat hij, melkboer, eigen lijk niet waard was, gered te wurden uit het element, dat hij zoo vaak misbruikt had. Ter wijl de boer hartroerend verzekerde, dat dit zoo erg niet was en hij 't nooit meer doen zou, werd hem toegeroepen, dat hem toch zou verleerd worden goede lessen in den wind te slaan, zoodra hij op het droge kwam. Inmiddels was hem een touw om het lijf gegooid en werd hij uit het ijs getrokken. Doch niet zoodra was hij onder het bereik van de gespierde knuisten zijner redders of hij werd over de knie gelegd om, bij wijze van tegengift tegen eigenzinnigheid, een afstrafling te ontvangen, die in de heldere winterlucht weerklonk als hi klok Na deze parate executie werd de melkboer, onder luid gelach van de toeschouwers aan den wal door zijn redders naar een wijnhuis gebracht om verder te herstellen van zijn verschillende aandoeningen. Door de felle koude begiunen de wolven zich op schrikbarende wijze in sommige dorpen van Frankrijk te vertoonen. In Taillac werden verscheidene houden door hen verslonden en een kuismoeder, die zich voor eenige oogenbl-ikken. uit hare woning verwijderd had, vond haar kind half versckeurd op den grond terug. In Lussac en Theu zijn eveneeus een aantaTschapen en honden verdwentn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2